Ranking zabawek dla 6-latka. Co kupić dziecku do zabawy?

Nie wiesz, co kupić do zabawy dziecku w „zerówce”? Poniższy ranking zabawek dla 6-latka pomoże ci wybrać najciekawsze, popularne i bezpieczne zabawki dla dzieci w tym wieku. Sprawdź, w co lubią się bawić 6-letnie dzieci.
ranking zabawek dla 6-latka

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Rynek zabawek dla dzieci pełen jest przeróżnych maskotek, gier, planszowych i komputerowych, zabawek tematycznych i związanych z pracami manualnymi. Co wybrać do zabawy dla chłopca lub dziewczynki w wieku 6 lat? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wybór zależy od kilku czynników, m.in zainteresowań dziecka, jego temperamentu oraz tego, czy bawi się z rówieśnikami lub rodzeństwem, czy są to raczej zabawy w pojedynkę. Ten ranking zabawek dla 6-latka pomoże ci podjąć decyzję i kupić to, co sprawi mu radość.

Zabawki dla 6-latka. Jak wybieraliśmy?

Wybierając zabawki do rankingu, kierowaliśmy się poniższymi wskazówkami:

 • solidne wykonanie z trwałych materiałów, tak, aby zabawka nie rozpadła się, nie uszkodziła podczas zabawy, ale posłużyła dziecku do rozrywki co najmniej przez rok;
 • wartości edukacyjne i wspieranie rozwoju dziecka, będącego na etapie przygotowania do podjęcia nauki w I klasie szkoły podstawowej;
 • wspieranie kreatywności u dziecka, rozwój wyobraźni i koncentracji uwagi, zwiększenie pewności siebie;
 • estetyczny i ładny wygląd, interesująca grafika, kolory zachęcające do zabawy;
 • bezpieczeństwo podczas zabawy, czyli brak ostrych kantów i substancji szkodliwych dla zdrowia.

Produkty uwzględnione w rankingu

LEGO City 60271 Rynek
Zalety
 • Zawiera wiele różnorodnych elementów do zbudowania kolorowego rynku.
 • Zestaw wzbogaca wyobraźnię i zachęca do kreatywnego budowania.
 • Odpowiedni dla dzieci w różnym wieku – od 6 do 12 lat.
Wady
 • Wysoka cena produktu.
 • Brak większej różnorodności budynków na rynku.

LEGO City 60271 Rynek to zestaw klocków składający się z 5 budynków oraz figurkami mieszkańców, który pozwala na stworzenie dynamicznej i zróżnicowanej scenerii miejskiej.

SCHLEICH ZESTAW TRENINGOWY PADOK ZAGRODA 42433
Zalety
 • Realistyczne modele koni i akcesoriów
 • Wysoka jakość wykonania i trwałość
 • Możliwość rozwijania wyobraźni i kreatywności
 • Edukacyjny charakter dla dzieci
Wady
 • Nieodpowiedni dla dzieci poniżej 3 lat.
 • Wysoka cena w porównaniu z innymi zestawami dla koni.

SCHLEICH ZESTAW TRENINGOWY PADOK ZAGRODA 42433 to interaktywny zestaw z figurkami koni, który pozwoli dzieciom na wirtualne trenowanie jazdy konnej w autentycznej scenerii. Zestaw jest doskonałym narzędziem do rozwijania wyobraźni i zdolności manualnych.

Clementoni Crazy Chic Kolorowe Fryzury 78519 – Zabawka
Zalety
 • Świetna zabawa z tworzeniem kolorowych fryzur
 • Wiele różnych akcesoriów do stylizacji włosów
 • Kreatywna i edukacyjna rozrywka dla dzieci
Wady
 • Trudne do utrzymania w czystości.
 • Ograniczona liczba fryzur do wykonania.

Clementoni Crazy Chic Kolorowe Fryzury 78519 to kreatywna zabawka, która umożliwia dzieciom tworzenie i personalizowanie swoich własnych, kolorowych fryzur. Dzięki różnorodnym akcesoriom i kolorowym nakładkom, dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię i tworzyć unikalne, modowe stylizacje. To idealna zabawka dla małych stylistów!

Promatek Kim Jestem?
Zalety
 • Zawiera wiele różnych funkcji (np. kalkulator, kalendarz, notatnik), co ułatwia organizację codziennych zadań.
 • Możliwość personalizacji interfejsu użytkownika, dzięki czemu każdy może dostosować aplikację do swoich potrzeb.
 • Intuicyjna i łatwa w obsłudze, dzięki czemu nawet osoby nieznające się na technologii będą w stanie z niej skorzystać.
 • Posiada wysoką jakość wykonania i stabilność działania, co gwarantuje długotrwałe i niezawodne użytkowanie.
Wady
 • Zawiera sztuczne barwniki i konserwanty.
 • Może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Promatek Kim Jestem to innowacyjny system identyfikacji biometrycznej, który umożliwia szybkie i bezpieczne logowanie użytkowników poprzez rozpoznanie twarzy.

Wybierając zabawki dla 6-latka, pamiętaj, że nie jest to już przedszkolak, który cieszy się z każdego drobiazgu przez chwilę, po czym nudzi się i sięga po inne zabawki. Większość 6-letnich dzieci ma już zarysowane zainteresowania, a jeśli nie, to właśnie przy pomocy zabawek można dzieci czymś zainteresować. Poza tym to wiek, kiedy dzieci zaczynają poznawać literki i składać je w wyrazy. Odróżniają liczby i poznają zjawiska przyrodnicze. Jednocześnie nadal czują pokusę beztroskiej zabawy. Warto zatem, aby zabawki łączyły w sobie elementy rozrywki i edukacji.

Jakie zabawki dla 6-latka? W co bawią się dzieci w „zerówce”?

Dzieci 6-letnie mają zazwyczaj dużo energii i pomysłów na zabawę. Nie lubią się nudzić, a najciekawsze zabawki to te, które rozwijają wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia. Mogą to być klocki, ale takie, z których za każdym razem można zbudować inną konstrukcję. Tory wyścigowe, które za każdym razem można inaczej ułożyć. Ważne, aby były wykonane solidnie i nie były dla dziecka zagrożeniem podczas zabawy.

Nie wystarczą już dzieciom same misie, lalki czy inne maskotki. Sześciolatki wymyślają swoim pluszkaom i lalkom problemy, przygody czy zawody, naśladując przy tym dorosłych. Same również potrafią określić, kim chciałyby zostać w przyszłości. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się zabawki tematyczne, takie jak: zestawy majsterkowicza, wyposażenie gabinetu dentystycznego, domki dla lalek, zabawkowe kuchnie i zdalnie sterowane pojazdy. 

Wartość edukacyjną mają też tablice magnetyczne do rysowania i układania literek oraz gry planszowe i multimedialne, związane z zagadnieniami przyrodniczymi i społecznymi. Być może martwi cię to, że niedługo twój 6-latek pójdzie do szkoły, a te przedmioty będą już dla niego nudne. Pojawi się wówczas pytanie, gdzie oddać zabawki, którymi dziecko się nie bawi? Możesz je umyć, wyczyścić, po czym oddać do domu dziecka albo podarować dzieciom kuzynów.  

Zakupy w sklepie z zabawkami to radość dla dzieci i dorosłych

Jak wybrać zabawkę, która spodoba się 6-latkowi? Najprościej po prostu zapytaj, co chciałby dostać. Zabierz je na wspólne zakupy. Warto nadmienić, że kupno zabawek sprawia przyjemność także rodzicom, czy też innym dorosłym osobom, które je wybierają. Chwila, gdy dziecko chwyta zabawki, to nagroda za poniesiony wydatek, bo najciekawsze zabawki raczej do tanich nie należą. Jednakże radość dziecka jest bezcenna, podobnie jak wspólna zabawa. Możesz wówczas przez chwilę wrócić myślami do czasów dzieciństwa. Chcesz tego? Zatem poznaj nasz ranking zabawek dla 6-latka i ruszaj na zakupy.

Fisher Price Tomek i Przyjaciele Mega tor kolejowy. Wybór redakcji

Każde dziecko zna bajkę o zaprzyjaźnionych lokomotywach, które ciągle mają ciekawe przygody. Tor wyścigowy Fisher Price Tomek i Przyjaciele to zestaw elementów, z których maluch składa skomplikowany tor, z wiaduktami, dworcem i estakadą. Z elementów można złożyć aż 6 rodzajów torów. 6-latek może zatem wykazać się kreatywnością i doskonalić myślenie logiczne oraz zdolności konstruktorskie. Do zestawu dołączona jest lokomotywka Piotruś z napędem. Wiele dzieci podczas zabawy uruchamia wyobraźnie i wymyśla lokomotywie przygody. Zabawka spodoba się chłopcom i dziewczynkom. Dziecko może bawić się samo lub zorganizować zawody na zmianę z kolegą, bratem, siostrą albo z dorosłymi członkami rodziny.

Zabawka należy do serii Track Master. Kolejne zestawy z tej serii można łączyć ze sobą i urozmaicać zabawę. Wykonana jest z twardego plastiku, oznakowanego certyfikatem CE. Nie ma efektów dźwiękowych ani świetlnych. Cena nie jest wygórowana, a zestaw ma bardzo dobre opinie wśród rodziców.

LEGO City 60271 Rynek Gdy budżet nie ma znaczenia

Klocki Lego są jedną z najpopularniejszych współczesnych zabawek. Zestaw Lego City Rynek jest rozbudowany, bo zawiera aż 1517 elementów. Służą one do budowy urzędu miasta, sceny muzycznej, restauracji, wesołego miasteczka, kilku pojazdów i postaci. Całość zajmie sporą przestrzeń, ale daje pole do wyobraźni. Zadanie złożenia miasta potrwa nawet kilka godzin, a potem można wymyślać przeróżne historie i łączyć rynek z klocków z innymi zestawami Lego. To dobra zabawa zarówno dla jednego dziecka, jak i rodzeństwa czy grupy rówieśników.

Każdy element miejskiego rynku umieszczony jest w oddzielnej torebce z instrukcją złożenia. To ułatwia zabawę i przechowywanie. Klocki wykonane są z twardego plastiku. Nie kruszą się i nie niszczą, co najwyżej mogą się zgubić. 

Minusem jest wysoka cena i duża ilość małych elementów. Jeśli w domu jest gromadka dzieci w różnym wieku, to warto pilnować najmłodszych, aby nie połknęły drobnych klocków lub ich nie zgubiły.

LEGO City 60271 Rynek
Zalety
 • Zawiera wiele różnorodnych elementów do zbudowania kolorowego rynku.
 • Zestaw wzbogaca wyobraźnię i zachęca do kreatywnego budowania.
 • Odpowiedni dla dzieci w różnym wieku – od 6 do 12 lat.
Wady
 • Wysoka cena produktu.
 • Brak większej różnorodności budynków na rynku.

LEGO City 60271 Rynek to zestaw klocków składający się z 5 budynków oraz figurkami mieszkańców, który pozwala na stworzenie dynamicznej i zróżnicowanej scenerii miejskiej.

SCHLEICH ZESTAW TRENINGOWY PADOK ZAGRODA 42433 – gdy stawiamy na kreatywność

Zestaw plastikowych figurek i elementów, z których składa się makietę stadniny jeździeckiej. Makieta zawiera budynek gospodarczy, ogrodzony wybieg, kilka klaczy i źrebiąt, a także boksy, figurki dżokejów i trenera. Zestaw zainteresuje dzieci, które lubią zwierzęta i preferują aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dziecko podczas zabawy może wymyślać różne historie związane z hodowlą koni, jazdą konną, wyścigami, a nawet z hipoterapią. Można też w ciekawy sposób łączyć ten zestaw z innymi zabawkami. Kreatywne dzieci wprowadzają do stadniny misie i przydzielają im rolę osób z niepełnosprawnością, które przychodzą do stadniny na rehabilitację. Figurki z zestawów lekarskich sprawdzą się jako weterynarze, leczący choroby koni. 

Pomysłów na zabawę jest sporo, a koszt zakupy zestawu nie zrujnuje budżetu. Figurki i makieta wykonane są z plastiku z certyfikatem CE. Warto zaznaczyć, że nie wszystkim dzieciom akurat taka zabawka przypadnie do gustu. Niektóre 6-latki dość szybko nudzą się tą zabawą. Niemniej jednak zestaw ma dobre opinie wśród rodziców.

SCHLEICH ZESTAW TRENINGOWY PADOK ZAGRODA 42433
Zalety
 • Realistyczne modele koni i akcesoriów
 • Wysoka jakość wykonania i trwałość
 • Możliwość rozwijania wyobraźni i kreatywności
 • Edukacyjny charakter dla dzieci
Wady
 • Nieodpowiedni dla dzieci poniżej 3 lat.
 • Wysoka cena w porównaniu z innymi zestawami dla koni.

SCHLEICH ZESTAW TRENINGOWY PADOK ZAGRODA 42433 to interaktywny zestaw z figurkami koni, który pozwoli dzieciom na wirtualne trenowanie jazdy konnej w autentycznej scenerii. Zestaw jest doskonałym narzędziem do rozwijania wyobraźni i zdolności manualnych.

Clementoni Crazy Chic Kolorowe Fryzury – najlepszy stosunek jakości do ceny

Zestaw małej fryzjerki Crazy Chic Kolorowe Fryzury spodoba się przede wszystkim dziewczynkom, które lubią czesać swoje lalki. Warto zaznaczyć, że w przedszkolach tego typu zabawy cieszą się zainteresowaniem zarówno  chłopców, jak i dziewczynek. Zestaw zawiera farbki do farbowania włosów, grzebyki, spinki, opaski, koraliki i inne akcesoria, z których wyczarować można odjazdowe fryzury. Przy pomocy zabawkowej prostownicy i proszku koloryzującego dziewczynki farbują sobie wzajemnie włosy. Kolor jest oczywiście zmywalny, ale zabawa przednia. Zestaw fryzjerki można urozmaicić zestawem małej kosmetyczki od Clementoni.

Minusem jest fakt, że przy tej zabawie dzieci się brudzą, jak również odzież i blat, na którym rozkładają swoje „stanowisko pracy”. Zdarza się niekiedy, że plamy trudno sprać z odzieży. Poza tym przy częstej zabawie farbki szybko się zużywają. Za to cena zestawu wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. Wiele dziewczynek uwielbia taką zabawę.

Clementoni Crazy Chic Kolorowe Fryzury 78519 – Zabawka
Zalety
 • Świetna zabawa z tworzeniem kolorowych fryzur
 • Wiele różnych akcesoriów do stylizacji włosów
 • Kreatywna i edukacyjna rozrywka dla dzieci
Wady
 • Trudne do utrzymania w czystości.
 • Ograniczona liczba fryzur do wykonania.

Clementoni Crazy Chic Kolorowe Fryzury 78519 to kreatywna zabawka, która umożliwia dzieciom tworzenie i personalizowanie swoich własnych, kolorowych fryzur. Dzięki różnorodnym akcesoriom i kolorowym nakładkom, dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię i tworzyć unikalne, modowe stylizacje. To idealna zabawka dla małych stylistów!

Promatek Gra familijna „Kim jestem”? – gdy cena jest priorytetem

Niedroga gra dla kilku osób, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych z poczuciem humoru. 

Jeśli ją kupisz, to przygotuj się na dużą dawkę śmiechu. Zestaw zawiera opaski na głowę, oraz kilkadziesiąt kartonowych plakietek z kolorowymi rysunkami zwierząt i roślin, w tym także warzyw i owoców z różnych stron świata. Na opaskach umieszcza się wylosowane plakietki, aby osoba, która je wylosowała ich nie widziała. Uczestnik zabawy zadaje pytania pozostałym graczom, a oni odpowiadają Tak lub Nie. Na podstawie swoich pytań i odpowiedzi uczestników, gracz próbuje odgadnąć, czy wylosował zwierzę, drzewo, owoc czy warzywo i jaki to jest konkretnie gatunek. 

Gra ma sporą wartość edukacyjną, bo dzieci zapamiętują cechy poszczególnych zwierząt  i roślin. Uczą się odróżniać gatunki egzotyczne od rodzimych. Uczą się też przegrywać i wygrywać. Zadaniem dorosłych jest tak poprowadzić grę, aby dziecko wyniosło z niej jak najwięcej i nie zniechęciło się w razie problemów z zadawaniem pytań i odgadywaniem.

Plusem jest niska cena oraz ciekawy pomysł na grę. Minusem tej zabawki dla 6-latka jest słaba jakość tektury. Zarówno plakietki jak i opaski szybko się niszczą.

Promatek Kim Jestem?
Zalety
 • Zawiera wiele różnych funkcji (np. kalkulator, kalendarz, notatnik), co ułatwia organizację codziennych zadań.
 • Możliwość personalizacji interfejsu użytkownika, dzięki czemu każdy może dostosować aplikację do swoich potrzeb.
 • Intuicyjna i łatwa w obsłudze, dzięki czemu nawet osoby nieznające się na technologii będą w stanie z niej skorzystać.
 • Posiada wysoką jakość wykonania i stabilność działania, co gwarantuje długotrwałe i niezawodne użytkowanie.
Wady
 • Zawiera sztuczne barwniki i konserwanty.
 • Może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Promatek Kim Jestem to innowacyjny system identyfikacji biometrycznej, który umożliwia szybkie i bezpieczne logowanie użytkowników poprzez rozpoznanie twarzy.

Najlepsze marki w kategorii zabawek dla 6-latka

Ranking otwiera marka Fisher Price, jeden z czołowych producentów zabawek dla dzieci oraz wyposażenia dziecięcych pokoi. Marka powstała w 1930 roku w USA. Słynie z tego, że jej produkty przyczyniają się do rozwoju intelektualnego i społecznego dzieci. Ponadto są wytrzymałe i bardzo ładne. Zestaw toru kolejowego i lokomotywy to jeden z setek zabawek tej marki. Znana ona jest głównie rodzicom małych dzieci, ponieważ słynie z interaktywnych zabawek wspomagających rozwój niemowląt i dzieci do 3 roku życia.

Lego to marka duńska, istniejaca od 1932 roku. Zaczynała od produkcji drabin i zabawek z drewna. Właściciele w 1958 roku wymyślili technologię łączenia ze sobą drewnianych klocków za pomocą umieszczonej wewnątrz rurki. W 1960 roku, w wyniku pożaru w fabryce, zaprzestano produkcji drewnianych zabawek na rzecz plastikowych klocków. Obecnie marka jest najpopularniejszym producentem tego rodzaju zabawek. Niestety, klocki Lego są drogie i łatwo się gubią. Niekompletne zestawy stają się bezużyteczne.

Schleich jest niemiecką marką, słynącą z produkcji kolekcjonerskich postaci zwierząt, głównie koni oraz plastikowych zestawów i makiet edukacyjnych dla dzieci. Zabawki marki Schleich to głównie farmy, stadniny koni, zwierzęta z egzotycznych safari. Zestawy można mieszać ze sobą i urozmaicać zabawę. 

Marka Clementoni pochodzi z Włoch i specjalizuje się w produkcji edukacyjnych i kreatywnych zabawek. Wiele z nich to zestawy majsterkowicza, młodego elektryka, chemika, zabawkowe mikroskopy i interaktywne globusy. To głównie zabawki dla uczniów, ale marka wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom rodziców niemowląt. W swojej ofercie ma interaktywne zabawki z melodyjkami i efektami świetlnymi dla dzieci w wieku od 6 m-cy. Firma produkuje również puzzle o różnej liczbie elementów i poziomie trudności. Co ciekawe, ceny zabawek Clementoni wyglądają bardzo zachęcająco.

Promatek to polskie wydawnictwo, publikujące m.in. bajki dla dzieci, audiobooki, kolorowanki i puzzle. Jest również producentem warcabów i edukacyjnych gier planszowych, które wyróżniają się atrakcyjną szatą graficzną, ciekawymi pomysłami i przystępnymi cenami. Jeśli chcesz kupić tanię grę, puzzle czy tego typu drobiazg, to produkty Promatek będa dobrym wyborem.

Zabawki dla 6-latka. Najczęściej zadawane pytania

Zestawienie zabawek dla 6-latka ułatwi ci trafny wybór wśród tysięcy klocków, pojazdów, gier, lalek i innych produktów. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Jaka zabawka na prezent dla 6-latka?

Wybór zabawki zależy od zainteresowań i potrzeb dziecka. Zapytaj, czym chciałoby się bawić. Jeśli to twój chrześniak albo dziecko z zaprzyjaźnionej rodziny, to porozmawiaj z rodzicami. 

Czym bawią się 6-letnie dzieci?

Chłopcom zwykle podobają się zestawy majsterkowicza, klocki Lego, tory wyścigowe i zdalnie sterowane pojazdy. Dziewczynkom zestawy fryzjerki i kosmetyczki, lalki oraz domki dla lalek.

Jak przechowywać zabawki?

Możesz przechowywać zabawki w oryginalnych opakowaniach, a gdy się zniszczą, to w specjalnych organizerach na zabawki. Sprawdzą się skrzynie na zabawki, a także półki i schowki w dziecięcych meblach.

Z jakiej okazji kupować zabawki dla 6-latka?

Najczęściej kupuje się zabawki pod choinkę, na Mikołajki i na urodziny. Niekiedy zachętą są promocje w sklepach z zabawkami albo odwiedziny u znajomych i rodziny. Nie trzeba jednak szukać okazji, by kupić dziecku drobiazg do zabawy. Można go kupić po to, aby zrobić dziecku niespodziankę i sprawić radość.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: