Regał na książki dla dzieci. Jak model sprawdzi się w pokoju malucha?

Regał na książki dla dziecka to nie tylko miejsce do przechowywania. To przestrzeń do rozwijania pasji czytania. Sprawdź, jak znaleźć idealny mebel do pokoju twojego dziecka.
Regał na książki dla dzieci

Chcesz, aby twoje dziecko już od najmłodszych lat pokochało książki? Wspólne czytanie to świetny sposób, aby zaszczepić w nim ten piękny nawyk, to jednak nie jedyne, co możesz zrobić – odpowiednio urządzony pokój dziecięcy również będzie w tym przydatny. Jaki regał na książki dla dziecka wybrać i jakimi kryteriami warto kierować się przy jego zakupie? Zobacz kilka pomocnych wskazówek.

Regał na książki dla dzieci
Regał na książki dla dzieci

Na co zwrócić uwagę, wybierając regał na książki dla dzieci?

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, warto pamiętać o tym, aby wybrany przez ciebie regał na książeczki do pokoju dziecięcego miał odpowiednią wysokość i dzieci miały do niego łatwy dostęp. Jeśli książki będą znajdować się zbyt wysoko, może to całkiem skutecznie zniechęcić dziecko do sięgania po nie.

Dodatkowo nie będzie to również bezpieczne – warto wyeliminować pokusę, że dziecko zacznie wspinać się na wyższe półki, gdy akurat nie będzie cię w jego pokoju. O odpowiedniej wysokości regału dla dzieci warto zresztą pamiętać nie tylko w kwestii regału na książki, ale i innych mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym, zwłaszcza tych wykorzystywanych do przechowywania zabawek. Łatwiej będzie dbać o porządek i motywować dziecko do sprzątania po zabawie, jeśli będzie mogło samodzielnie odkładać zabawki na ich miejsce.

Regał stojący czy wiszący do pokoju dziecięcego?

Pokoje dziecięce zazwyczaj nie powalają na kolana swoim metrażem – pomimo najlepszych chęci może się okazać, że na klasyczny, stojący regał na książki najzwyczajniej w świecie nie uda się wygospodarować wystarczającej powierzchni. Spokojnie, z pomocą już nadciąga wiszący regał na książki – dzięki przeniesieniu środka ciężkości na ściany, zaoszczędzisz sporo powierzchni mierzonej po podłodze. Niezależnie jednak od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na stojący, czy wiszący regał na książki, pamiętaj o bezpieczeństwie użytkowania. Upewnij się, jakie jest zalecane przez producenta, maksymalnie dopuszczalne obciążenie mebla dla dzieci. Jeśli wybrałeś stojący regał na książki dla dzieci, w pokoju warto byłoby także zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie w postaci umocowania do ściany.

Czy regał z pojemnikami sprawdzi się jako regał na książki dla dziecka?

regał na książki dla dzieci - regał z pojemnikami

Regał z pojemnikami (zamiast szuflad) to nie bez powodu rozwiązanie cieszące się tak ogromną popularnością w pokojach dziecięcych. Chyba żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć, że utrzymanie porządku w pomieszczeniach o tym przeznaczeniu graniczy niemalże z cudem… Regał na książki dla dzieci z pojemnikami to bez wątpienia dobre rozwiązanie do przechowywania zabawek (lub ubrań) – nie trzeba będzie martwić się o to, aby znajdujące się w pojemnikach przedmioty były idealnie poukładane, bo ewentualny nieporządek pozostanie przecież w ukryciu. Jeśli jednak szukasz pomysłu na przechowywanie książek w pokoju dziecięcym, znacznie lepiej sprawdzą się otwarte półki – jeśli książki będą na widoku, ładnie wyeksponowane, może to dla dziecka stanowić dodatkową zachętę, aby częściej po nie sięgać.

Plecione meble z rattanu – to jest na czasie!

Jeżeli interesujesz się tematyką aranżacji wnętrz i chętnie korzystasz z zaczerpniętych z nich inspiracji, zapewne już jakiś czas temu zauważyłeś, że do łask ponownie powróciły meble plecione. Rattan, wiklina, bambus, trawa morska – to niezwykle przytulne materiały, które świetnie wkomponują się w wystrój pokoju dziecięcego. Jeśli zdecydujesz się na plecione półki lub regał na książki dla dzieci korzyść będzie podwójna – to nie tylko pełna ciepła kolorystyka, ale i materiały o naturalnym pochodzeniu, w dodatku charakteryzujące się wysokim stopniem bezpieczeństwa dla użytkownika. Naturalne włókna nie są tak twarde jak drewno, dzięki czemu nie tylko są znacznie lżejsze, ale i posiadają łagodniejsze krawędzie – zderzenie z takimi półkami na pewno będzie dla dziecka stanowić mniejsze ryzyko.

Wiszące regały cube – modnie i praktycznie

Zdecydowałeś się na wiszący regał na książki dla dzieci? W takim razie mogą cię zainteresować biblioteczki ścienne typu cube. Co to takiego? To zestaw składający się z kilku półek (zazwyczaj 2-5 elementów), najczęściej w formie drewnianych lub drucianych kubików (choć inne kształty, jak heksagony czy domki, również z łatwością da się znaleźć w dostępnej na rynku ofercie). Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że poszczególne elementy możesz zamontować na odpowiedniej dla swojego dziecka wysokości, ale i możesz je dowolnie zaaranżować – to prosty, a równocześnie niezwykle skuteczny sposób na ożywienie aranżacji pokoju dziecięcego i dodanie mu ciekawego charakteru.

Sprytne półki na książki ukryte za drzwiami 

Pokój dziecięcy nie jest zbyt duży i zależy ci na tym, aby nadmiernie go nie zagracać? Słusznie, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, ich pokój to przede wszystkim ich domowy plac zabaw – warto, aby był on możliwie największy. Zamiast zatem dodatkowo zabierać przestrzeń pod regał na książki dla dzieci, znacznie lepiej postawić na sprytne patenty, które pozwolą zaoszczędzić przynajmniej nieco powierzchni. Jednym z nich są półki na książki ukryte za drzwiami do pokoju. W tym wariancie półki nie mogą być głębokie – w przeciwnym wypadku trudno będzie swobodnie otworzyć drzwi i pozostawić je w pełnym otwarciu. Wybierz płytkie półki, na których książki ustawisz inaczej niż zazwyczaj, tj. frontami do wnętrza, niczym na wystawie księgarni. W tym charakterze świetnie sprawdzą się wąskie półki na przyprawy lub równie płytkie półki na zdjęcia. Bogatą i różnorodną ofertę półek na książki dla najmłodszych znajdziesz na sfmeble.pl.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: