X

Regał na książki dla dzieci. Jak model sprawdzi się w pokoju malucha?

Regał na książki dla dzieci

Chcesz, aby twoje dziecko już od najmłodszych lat pokochało książki? Wspólne czytanie to świetny sposób, aby zaszczepić w nim ten piękny nawyk, to jednak nie jedyne, co możesz zrobić – odpowiednio urządzony pokój dziecięcy również będzie w tym przydatny. Jaki regał na książki dla dziecka wybrać i jakimi kryteriami warto kierować się przy jego zakupie? Oto kilka pomocnych wskazówek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając regał na książki dla dzieci?

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, warto pamiętać o tym, aby wybrany przez ciebie regał na książki do pokoju dziecięcego miał odpowiednią wysokość. Jeśli książki będą znajdować się zbyt wysoko, może to całkiem skutecznie zniechęcić dziecko do sięgania po nie.

Dodatkowo, nie będzie to również bezpieczne – warto wyeliminować pokusę, że dziecko zacznie wspinać się na wyższe półki, gdy akurat nie będzie cię w jego pokoju. O odpowiedniej wysokości warto zresztą pamiętać nie tylko w kwestii regału na książki, ale i innych mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym, zwłaszcza tych wykorzystywanych do przechowywania zabawek. Łatwiej będzie dbać o porządek i motywować dziecko do sprzątania po zabawie, jeśli będzie mogło samodzielnie odkładać zabawki na ich miejsce.

Zobacz też:  Wózki wielofunkcyjne - jakie są ich największe zalety?

Regał stojący czy wiszący?

Pokoje dziecięce zazwyczaj nie powalają na kolana swoim metrażem – pomimo najlepszych chęci może się okazać, że na klasyczny, stojący regał na książki najzwyczajniej w świecie nie uda się wygospodarować wystarczającej powierzchni. Spokojnie, z pomocą już nadciąga wiszący regał na książki – dzięki przeniesieniu środka ciężkości na ściany, zaoszczędzisz sporo powierzchni mierzonej po podłodze. Niezależnie jednak od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na stojący czy wiszący regał na książki, pamiętaj o bezpieczeństwie użytkowania. Upewnij się, jakie jest zalecane przez producenta, maksymalnie dopuszczalne obciążenie mebla. Jeśli wybrałeś stojący regał na książki, w pokoju dziecięcym warto byłoby także zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie w postaci umocowania do ściany.

Regał na książki dla dzieciCzy regał z pojemnikami sprawdzi się jako regał na książki dla dziecka?

Regał z pojemnikami (zamiast szuflad) to nie bez powodu rozwiązanie cieszące się tak ogromną popularnością w pokojach dziecięcych. Chyba żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć, że utrzymanie porządku w pomieszczeniach o tym przeznaczeniu graniczy niemalże z cudem… Regał z pojemnikami to bez wątpienia dobre rozwiązanie do przechowywania zabawek (lub ubrań) – nie trzeba będzie martwić się o to, aby znajdujące się w pojemnikach przedmioty były idealnie poukładane, bo ewentualny nieporządek pozostanie przecież w ukryciu. Jeśli jednak szukasz pomysłu na przechowywanie książek w pokoju dziecięcym, znacznie lepiej sprawdzą się otwarte półki – jeśli książki będą na widoku, ładnie wyeksponowane, może to dla dziecka stanowić dodatkową zachętę, aby częściej po nie sięgać.

Zobacz też:  Prezent na komunię dla dziewczynki. Biżuteria czy inny podarunek na Komunię Świętą?

Plecione meble z rattanu – to jest na czasie

Jeżeli interesujesz się tematyką aranżacji wnętrz i chętnie korzystasz z zaczerpniętych z nich inspiracji, zapewne już jakiś czas temu zauważyłeś, że do łask ponownie powróciły meble plecione. Rattan, wiklina, bambus, trawa morska – to niezwykle przytulne materiały, które świetnie wkomponują się w wystrój pokoju dziecięcego. Jeśli zdecydujesz się na plecione półki lub regał na książki korzyść będzie podwójna – to nie tylko pełna ciepła kolorystyka, ale i materiały o naturalnym pochodzeniu, w dodatku charakteryzujące się wysokim stopniem bezpieczeństwa dla użytkownika. Naturalne włókna nie są tak twarde jak drewno, dzięki czemu nie tylko są znacznie lżejsze, ale i posiadają łagodniejsze krawędzie – zderzenie z takimi półkami na pewno będzie dla dziecka stanowić mniejsze ryzyko.

Regał na książki dla dzieciWiszące regały cube – modnie i praktycznie

Zdecydowałeś się na wiszący regał na książki do pokoju dziecięcego? W takim razie mogą cię zainteresować regały ścienne typu cube. Co to takiego? To zestaw składający się z kilku półek (zazwyczaj 2-5 elementów), najczęściej w formie drewnianych lub drucianych kubików (choć inne kształty, jak heksagony czy domki, również z łatwością da się znaleźć w dostępnej na rynku ofercie). Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że poszczególne elementy możesz zamontować na odpowiedniej dla swojego dziecka wysokości, ale i możesz je dowolnie zaaranżować – to prosty, a równocześnie niezwykle skuteczny sposób na ożywienie aranżacji pokoju dziecięcego i dodanie mu ciekawego charakteru.

Zobacz też:  Lekka spacerówka do samolotu. Sprawdź, jaki wózek dziecięcy do samolotu

Sprytne półki na książki ukryte za drzwiami

Pokój dziecięcy nie jest zbyt duży i zależy ci na tym, aby nadmiernie go nie zagracać? Słusznie, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, ich pokój to przede wszystkim ich domowy plac zabaw – warto, aby był on możliwie największy. Zamiast zatem dodatkowo zabierać przestrzeń pod regał na książki, znacznie lepiej postawić na sprytne patenty, które pozwolą zaoszczędzić przynajmniej nieco powierzchni. Jednym z nich są półki na książki ukryte za drzwiami do pokoju. W tym wariancie półki nie mogą być głębokie – w przeciwnym wypadku trudno będzie swobodnie otworzyć drzwi i pozostawić je w pełnym otwarciu. Wybierz płytkie półki, na których książki ustawisz inaczej niż zazwyczaj, tj. frontami do wnętrza, niczym na wystawie księgarni. W tym charakterze świetnie sprawdzą się wąskie półki na przyprawy lub równie płytkie półki na zdjęcia. Bogatą i różnorodną ofertę półek na książki dla najmłodszych znajdziesz na sfmeble.pl.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: