Rehabilitacja stawu skokowego. Jakie ćwiczenia robić po skręceniu stawu skokowego?

Urazy stawu skokowego dotyczą nie tylko sportowców. Silny ból i opuchlizna mogą utrudnić, a czasem wręcz całkowicie uniemożliwić chodzenie. Sprawdź, jak może pomóc rehabilitacja stawu skokowego.
Rehabilitacja stawu skokowego

W procesie leczenia konieczne może okazać się czasowe unieruchomienie kończyny, a nawet przeprowadzenie operacji chirurgicznej. W obu przypadkach niezbędna później będzie rehabilitacja. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na staw skokowy po skręceniu lub innym urazie umożliwią bezpieczny powrót do pełnej sprawności. Sprawdź, jak powinna wyglądać rehabilitacja stawu skokowego.

Rehabilitacja stawu skokowego – ćwiczenia

rehabilitacja stawu skokowego - ćwiczenia

Wskutek skręcenia stawu skokowego uszkodzeniu ulegają części miękkie, takie jak torebka stawowa, więzadła i chrząstka stawowa. Proces gojenia, powrót do pełnej ruchomości i uprawiania sportu po kontuzji stawu skokowego powinien być stopniowy. Postępowanie rehabilitacyjne w dużej mierze zależy od rodzaju urazu, rozległości uszkodzeń w obrębie stawu skokowego, stopnia nasilenia objawów i ogólnego samopoczucia pacjenta. Duże znaczenie ma również to, czy u pacjenta zastosowano jedynie czasowe unieruchomienie, czy przeprowadzono także zabieg chirurgiczny1.

Kiedy wykonywać ćwiczenia?

Ćwiczenia na wzmocnienie stawu skokowego można zacząć wykonywać niedługo po ustąpieniu silnych dolegliwości bólowych. O rozpoczęciu rehabilitacji powinien zadecydować lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Po całkowitym wygojeniu się ran można rozpocząć trening aerobowy. Chcąc uzyskać możliwie jak najlepsze efekty, ćwiczenia na staw skokowy należy wykonywać regularnie i sumiennie nawet przez okres kilku tygodniu1.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego – ćwiczenia

Rehabilitacja stawu skokowego – kiedy jest potrzebna? Jednym z najczęstszych urazów stawu skokowego jest skręcenie, dlatego dla przykładu omówimy sobie teraz ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego. Treningi zazwyczaj można rozpocząć już po ok. 3 dniach. W tym czasie wskazana jest mobilizacja tkanek miękkich za pomocą masażu mięśniowego i wykonywanie zgięcia podeszwowego i grzbietowego w stawie skokowo-goleniowym. Fizjoterapeuci często polecają ćwiczenia z taśmą na staw skokowy. Oprócz tego rekomendowana jest jazda na rowerze stacjonarnym2.

Wzmacnianie mięśni i używanie stabilizatora

Po ok. 2 tygodniach od wystąpienia urazu można zacząć wzmacniać poszczególne mięśnie i ścięgna, w tym mięsień trójgłowy łydki, mięsień piszczelowy przedni i tylny oraz mięśnie strzałkowe. Ponadto po zwichnięciu można wykonywać ćwiczenia na stabilizacje stawu skokowego z wykorzystaniem poduszki sensorycznej lub stabilizatora2.

Fizjoterapia i rehabilitacja stawu skokowego w domu – czy to dobry pomysł?

rehabilitacja stawu skokowego fizjoterapia i rehabilitacja stawu w domu

Domowa rehabilitacja stawu skokowego bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą nie jest wskazana. Nie mając wiedzy w zakresie postępowania po urazach, wykonując nawet najprostsze ćwiczenia na staw skokowy, można wyrządzić sobie dużą krzywdę.

Skręcenie kostki prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Zaszkodzić może także nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń lub zły dobór ćwiczeń. Warto więc udać się do rehabilitanta, który dobierze odpowiedni plan treningowy oraz zaprezentuje prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń i dopiero wtedy będziemy mogli zacząć ćwiczyć w domu. Jeśli chodzi o ćwiczenia na staw skokowy po złamaniu, sytuacja wygląda identycznie – powinien dobrać je fizjoterapeuta.

Ćwiczenia na staw skokowy nasilają ból po urazie – co robić?

Choć ćwiczenia stawu skokowego powinno się wykonywać do granicy bólu, to może się zdarzyć, że po zakończonej rehabilitacji uporczywe dolegliwości się nasilą. Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz do leczenia stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych wykorzystać można Diky3.

Czym jest Dilky?

Diky to lek w postaci aerozolu, zawierający diklofenak – substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Produkt można kupić w aptece bez recepty. Przed zastosowaniem należy przeczytać ulotkę, ponieważ Diky to lek, a każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu i zdrowiu.3

Poprawa powinna nastąpić w ciągu 3 dni od zastosowania leku. Jeśli ból w obrębie stawu skokowego nie ustąpi, wskazana jest konsultacja lekarska i rehabilitacja stawu skokowego.3

Bibliografia:

  1. McMahon J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009. XIV,
  2. Aptowicz J., Biernat, Biernat U. i in., Fizjotrepia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko.
  3. Witryna: https://www.dikyspray.pl (dostęp: 2021.12.20.).

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po skręceniu stawu skokowego?

Obrzęk po skręceniu bocznym lub zewnętrznym stawu skokowego zależy od stopnia urazu i może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Aby leczyć i ograniczyć rozrost obrzęku, warto stosować okłady z lodu, stosować delikatny ucisk i podnosić kończynę powyżej linii serca.

Kiedy można chodzić po skręceniu stawu skokowego?

W przypadku skręcenia I stopnia pacjent powinien oszczędzać nogę przez ok. 10 dni. W poważniejszych przypadkach odzyskanie pełnej sprawności może zająć kilka lub nawet kilkanaście tygodni.

Ile trwa rehabilitacja stawu skokowego?

Czas trwania rehabilitacji i powrotu do zdrowia w przypadku cięższych urazów może zająć nawet kilkanaście tygodni.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: