X

Rezygnacja z OC – czy można mieć samochód bez ubezpieczenia?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Czy jednak rzeczywiście wszystkie samochody bez wyjątku muszą być nim cały czas objęte niezależnie od wszelkich zmiennych, czy może jednak istnieją pewne odstępstwa od tej reguły? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz.
Rezygnacja z OC

Generalna zasada – OC trzeba mieć zawsze

Generalizując, należy stwierdzić, że każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi być objęty OC. Tak wynika z przyjętej w Polsce ustawy, która na wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych nad Wisłą nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Polisa jest konieczna, ponieważ z niej towarzystwo wypłaca odszkodowanie. Dlaczego to tak istotne?

Wyobraź sobie, że z Twojej winy dochodzi do zdarzenia, w wyniku którego co prawda nikt nie został ranny, ale w efekcie powstałych szkód konieczna jest skomplikowana naprawa drogiej limuzyny należącej do jednego z poszkodowanych przez Ciebie kierowców. Koszt przywrócenia pojazdu do stanu sprzed kolizji wynosi – bagatela – ok. 50 000 zł. Jeżeli OC byłoby nieobowiązkowe, osoba poszkodowana w takiej sytuacji zapewne nie otrzymałaby odszkodowania, ponieważ sprawcy nie byłoby stać na wyłożenie tak dużej kwoty z własnej kieszenie. Obowiązywanie polisy sprawia zaś, że każdy ją posiada i płaci składki na fundusz, z którego wypłacane są odszkodowania, co pozwala na pokrycie nawet tych najbardziej kosztownych rekompensat.

Zobacz też:  Prezent na dzień dziecka dla przedszkolaka

Wracając do kwestii posiadania OC, samochód musi być nim objęty niezależnie od stanu technicznego i prawnego. Nawet jeśli ani razu nie wyjeżdżasz nim na ulice, jako właściciel masz obowiązek wykupienia polisy na cały rok. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na wysoką karę, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Zaprzestać kupowania OC możesz dopiero po wyrejestrowaniu auta, czyli gdy de facto przestanie do Ciebie należeć, np. po kradzieży, sprzedaży zagranicę czy złomowaniu. Jak się jednak okazuje, istnieją pewne wyjątki, w przypadku których auto może nie być objęte OC – piszemy o nich poniżej.

Wyjątkowe przypadki, w których samochód może być pozbawiony OC

Jednym z rodzajów pojazdów, które nie wymagają całorocznego OC, są samochody zabytkowe, wyposażone w żółte tablice rejestracyjne. Ich właściciele mogą korzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia obowiązującego przez 30 dni. Tym samym możliwe staje się przechowywanie samochodu zimą w garażu bez ważnej polisy i wykupywanie jej tylko latem czy w celu wyjazdu na zlot. Należy jednak pamiętać, że w okresie, w którym auto jest pozbawione OC, powinno być wycofane z ruchu po drogach publicznych. Ponadto nawet jeśli w danym momencie nie jest objęte obowiązkową polisą, można dla niego wykupić ubezpieczenie assistance, o którym przeczytasz więcej na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/assistance-bez-oc/.

Zobacz też:  Wychowanie dzieci – jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak wychowywać dzieci?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojazdów wolnobieżnych, czyli takich, których maksymalna prędkość wynosi 25 km/h. Obejmują one m.in. koparki, maszyny leśne, kombajny, ładowarki i innego rodzaju specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu można z nich korzystać na terenach prywatnych bez potrzeby wykupywania OC, po które wystarczy sięgnąć tylko w czasie, gdy pojazd będzie poruszał się po drogach publicznych. Przynosi to realne oszczędności właścicielom przedsiębiorstw korzystających ze specjalistycznego sprzętu. Po więcej artykułów dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych zapraszamy na blog w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: