W Polsce każdy właściciel pojazdu musi mieć polisę ubezpieczeniową OC. Brak jej posiadania skutkuje karą, ale czy można mieć samochód bez ubezpieczenia? W przypadku kupna używanego samochodu warto dokładnie sprawdzić, czy poprzedni właściciel miał ważną polisę. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować konsekwencjami finansowymi i prawnymi. W tym artykule dowiesz się, jakie są ryzyka związane z brakiem ubezpieczenia OC oraz jak uniknąć kary za jego brak.
Jaka kara za brak ubezpieczenia OC pojazdu?
Czy można mieć samochód bez ubezpieczenia? Nie! W Polsce kara za brak ubezpieczenia OC pojazdu to wysoka grzywna pieniężna w wysokości od 2500 do 22 500 zł oraz możliwość nałożenia kary grzywny do 10 stawek dziennych. Ponadto, kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i w skrajnych przypadkach nawet pozbawiony prawa jazdy. W przypadku spowodowania wypadku bez posiadania ważnej polisy OC, koszty ponosi kierowca, który odpowiada za pokrycie strat poszkodowanych. Dlatego nie warto jeździć samochodem bez ważnego OC, bo kara za brak polisy może być dotkliwa. Nie zapomnij więc kupić ubezpieczenia samochodu i miej opłacone składki OC.
Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym
Generalizując, należy stwierdzić, że każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi być objęty obowiązkowym OC. Tak wynika z przyjętej w Polsce ustawy, która na wszystkich właścicieli aut zarejestrowanych nad Wisłą nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. Czy można mieć samochód bez ubezpieczenia? Polisa jest konieczna, ponieważ z niej towarzystwo wypłaca odszkodowanie.
Czy można mieć samochód bez ubezpieczenia?
Wyobraź sobie, że z Twojej winy dochodzi do zdarzenia, w wyniku którego co prawda nikt nie został ranny, ale w efekcie powstałych szkód konieczna jest skomplikowana naprawa drogiej limuzyny należącej do jednego z poszkodowanych przez Ciebie kierowców. Koszt przywrócenia pojazdu do stanu sprzed kolizji wynosi – bagatela – ok. 50 000 zł. Jeżeli OC byłoby nieobowiązkowe, osoba poszkodowana w takiej sytuacji zapewne nie otrzymałaby odszkodowania, ponieważ sprawcy nie byłoby stać na wyłożenie tak dużej kwoty z własnej kieszenie. Obowiązywanie polisy sprawia zaś, że każdy ją posiada i płaci składki na fundusz, z którego wypłacane są odszkodowania, co pozwala na pokrycie nawet tych najbardziej kosztownych rekompensat przez ubezpieczyciela.
Wyrejestrowanie samochodu a brak OC
Czy można mieć samochód bez ubezpieczenia? Wracając do kwestii posiadania OC, samochód musi być nim objęty niezależnie od stanu technicznego i prawnego. Nawet jeśli ani razu nie wyjeżdżasz nim na ulice, jako właściciel masz obowiązek wykupienia polisy na cały rok. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na wysoką karę, która może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Zaprzestać kupowania OC możesz dopiero po wyrejestrowaniu auta, czyli gdy de facto przestanie do Ciebie należeć, np. po kradzieży, sprzedaży zagranicę czy złomowaniu. Jak się jednak okazuje, istnieją pewne wyjątki, w przypadku których możesz mieć auto bez OC – piszemy o nich poniżej.
Czy zawsze trzeba ubezpieczyć aut? Sprawdź, kiedy możesz mieć auto bez OC
Jednym z rodzajów pojazdów, które nie wymagają całorocznego OC, są samochody zabytkowe, wyposażone w żółte tablice rejestracyjne. Ich właściciele mogą korzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia obowiązującego przez 30 dni. Tym samym możliwe staje się przechowywanie samochodu zimą w garażu bez ważnej polisy i wykupywanie jej tylko latem czy w celu wyjazdu na zlot. Należy jednak pamiętać, że w okresie, w którym auto nie ma OC, powinno być wycofane z ruchu po drogach publicznych. Ponadto nawet jeśli w danym momencie nie jest objęte obowiązkową polisą, można dla niego wykupić ubezpieczenie assistance, o którym przeczytasz więcej na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/assistance-bez-oc/.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojazdów wolnobieżnych, czyli takich, których maksymalna prędkość wynosi 25 km/h. Obejmują one m.in. koparki, maszyny leśne, kombajny, ładowarki i innego rodzaju specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu można z nich korzystać na terenach prywatnych bez potrzeby wykupywania OC, po które wystarczy sięgnąć tylko w czasie, gdy pojazd będzie poruszał się po drogach publicznych. Przynosi to realne oszczędności właścicielom przedsiębiorstw korzystających ze specjalistycznego sprzętu. Po więcej artykułów dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych zapraszamy na blog w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Obowiązkowa składka ubezpieczeniowa – podsumowanie
Wiesz już, czy można mieć samochód bez ubezpieczenia. W Polsce każdy właściciel samochodu osobowego jest zobowiązany do posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej OC. W przypadku braku takiego ubezpieczenia grozi kara finansowa oraz inne konsekwencje prawne. W razie wypadku ubezpieczony może liczyć na wsparcie ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Aby uniknąć problemów, warto zadbać o ciągłość ubezpieczenia, opłacając regularnie składki i ubezpieczyć auto w towarzystwie ubezpieczeniowym. Brak ważnego ubezpieczenia lub brak ciągłości OC to ryzyko dla właściciela samochodu oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Sprawdź także:
- Funkcjonalny rodzinny samochód – jaki model sprawdzi się dla rodziny z dziećmi?
- Jakie ubezpieczenie na życie wybrać dla przyszłych rodziców? Sprawdź ranking 2023 i zobacz, na co musisz zwrócić w nim uwagę!
- Bykowe – opłata dla bezdzietnych z czasów PRL-u. Kto płacił podatek bykowy?
- Od kiedy dziecko może podróżować bez fotelika? Jak przewozić dziecko w samochodzie?
- Obowiązki dziecka w domu. Jakie prace domowe może wykonywać małoletni?
- Jak dobrze wybrać fotelik samochodowy z przedziału 9-25 kg? Poradnik
- Latanie samolotem w ciąży