Ubieramy roczne dziecko. Rozmiar ubranek zależy od wzrostu i wymiarów

Jeśli chodzi o roczne dziecko, rozmiar ubranek zależy od kilku czynników. Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę komfort malucha oraz praktyczność poszczególnych elementów. Jaki rozmiar ma roczne dziecko?
roczne dziecko rozmiar

Roczne dziecko – rozmiar ubranek ma duże znaczenie

Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, jaki rozmiar ma roczne dziecko. Dużo zależy od wzrostu i budowy ciała malucha. Kupowanie ubranek powinno być poprzedzone zmierzeniem ciała bobasa. Nie należy zatem kierować się wyłącznie oznaczeniami producentów, gdyż mogą być one niewłaściwe w wielu przypadkach. 

Przyjmuje się jednak, że roczne dziecko rozmiar ma zazwyczaj od 80 do 86. Oznaczenia te odpowiadają wzrostowi, a więc jest to odpowiednio 80-86 cm. Nieco inaczej jest w przypadku obuwia. Szacuje się, iż stópka malucha mającego 12 miesięcy ma długość od 10 do 13 cm. Odpowiada to rozmiarom od 18 do 22.

Wiadomo, że dzieci są różne, dlatego tez nie każdy roczniak będzie wyglądał tak samo. Są dzieci, które po przekroczeniu magicznej liczby 1 roku maja już prawie metr wzrostu. Są również i takie, dla których dobry jest rozmiar 80. Uśredniając, roczne nosić będzie ubranka na rozmiar 86/92. Dużo zależy również od jego wagi i budowy no i oczywiście od firmy produkującej ubranka i od jego fasonu.

– przypomina Joasia, mama dwójki dzieci.

Jak odpowiednio dobrać elementy ubioru bobasa? 

Dziecko w danym ubranku powinno czuć się komfortowo. Nie może być ono zbyt ciasne, gdyż wówczas materiał może obcierać delikatne ciałko. Luźniejsze body czy bluzeczki zapewnią swobodę ruchów. Najbardziej obcisłym elementem ubioru malucha powinna być bielizna. Jej zadaniem jest nie tylko podtrzymywanie pampersa. Elementy przylegające bezpośrednio do ciała powinny chronić przed chłodem i jednocześnie odprowadzać pot. 

Roczne dziecko – rozmiar obuwia ma szczególne znaczenie 

Gdy zaczyna już raczkować, roczne dziecko rozmiar obuwia powinno mieć dokładnie dopasowany do wymiarów stóp. Buty nie mogą być zbyt duże, gdyż wówczas maluch może się przewracać, co stanowi dla niego potencjalne zagrożenie. Oczywiste jest, że maluch z biegiem czasu wyrośnie ze swoich ubranek. Niemniej buty to kluczowy element, który jest niezbędny we właściwym rozmiarze. Prawidłowo dobrane obuwie może także skracać czas nauki chodzenia. Przeciwdziała również powstaniu bolesnych obtarć. 

Przed dobraniem właściwego rozmiaru obuwia najlepiej postawić malucha na kartce papieru. Następie należy szybko obrysować zarys stopy. Szablon ten pozwoli na pobranie wymiarów. Należy mieć na uwadze, że wkładka znajdująca się w bucie powinna być 0,5-1 cm większa od rzeczywistego rozmiaru stopy. Nie powinno się pobierać wymiarów, gdy maluch śpi. Wówczas stopa nie jest niczym obciążona, a odczyt może być nieprawidłowy. W przypadku, gdy wymiary wskazują granicę dwóch rozmiarów, w przypadku butów zimowych warto wybrać te większe, natomiast w przypadku letnich – mniejsze. 

Roczne dziecko- rozmiar w sklepie internetowym

Na rynku odzieży dziecięcej funkcjonuje wielu producentów. W zależności od miejsca szycia lub produkcji wyznaczane są różne rozmiary. Wobec tego błędem jest kierowanie się wyłącznie oznaczeniami na ubrankach czy metce. Każdy producent udostępnia tabelę, w której znajdują się dokładne dane dotyczące wzrostu i przypadający im odpowiednio rozmiar. Warto zatem przed dokonaniem zakupów w sklepie online przeanalizować dane producenta, aby jak najlepiej dopasować produkt do ciała malucha. Jeśli chodzi o roczne dziecko, rozmiar najlepiej mierzyć na płasko. 

Nieco inaczej jest w przypadku skarpetek dziecięcych. W tym przypadku ważniejsza od wieku malucha jest jego tendencja do przybierania na wadze. Maluch mający od 9 do 12 miesięcy zazwyczaj ma stópkę mierzącą 13-14,5 cm. Zgodnie z przyjętymi wymiarami odpowiada to rozmiarowi 20-22. Gdy maluch jest większy niż jego rówieśnicy, warto wybrać rozmiar większy, a więc 23-25. 

Warto pamiętać, że pierwsze 12 miesięcy życia malucha to okres bardzo intensywnego wzrostu. Zdaniem pediatrów w tym okresie powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na praktyczność poszczególnych elementów ubioru. Warto zatem zrezygnować z niepotrzebnych ozdób na rzecz gładkiego i przewiewnego materiału. Przed dokonaniem zakupu konieczne będzie sprawdzenie tabeli producenta z dostępnymi rozmiarami. 


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: