Rocznica Komunii. Czy daje się prezent dziecku? Jakie są zwyczaje?

Podobnie jak uroczystość przyjęcia I Komunii świętej, dla dzieci oraz ich rodziców ważna jest też I rocznica Komunii. Czy daje się prezent z takiej okazji? To pytanie mogą zadawać sobie nie tylko chrzestni, ale również inne osoby z otoczenia dziecka.
Rocznica Komunii Czy daje się prezent

Przyjęcie i rocznica Komunii: czy daje się prezent?

Bardzo ważna jest rocznica Komunii. Czy daje się prezent? Wiele tutaj zależy od okoliczności oraz… Twojej roli. Jesteś chrzestnym/chrzestną dziecka, które w ubiegłym roku po raz pierwszy przystąpiło do Komunii Św.? Jeżeli teraz zostałeś zaproszony na przyjęcie z okazji rocznicy tego wydarzenia, w dobrym guście byłoby, gdybyś pomyślał/-a o drobnym upominku dla dziecka. Kiedy państwo młodzi organizują wesele lub starsza para małżeńska – rocznicę ślubu, nikt raczej nie zadaje pytań o to, czy trzeba im coś podarować, a każdy coś daje. Dobrze będzie postąpić w podobny sposób w takim przypadku. Organizowanie przyjęcia rocznicowego w Polsce nie jest jednak bardzo popularne. Zazwyczaj rocznica przyjęcia przez dziecko I Komunii Świętej nie jest tak hucznie świętowana, ale jeżeli zostaniesz zaproszony na przyjęcie, warto zabrać ze sobą drobny upominek.

Imprezy z okazji rocznicy I Komunii Świętej to dosyć nowy wynalazek i szczerze powiedziawszy pierwszy raz słyszę o czymś takim. Osobiście chyba nie pokusiłabym się o jakieś ogromne prezenty, a raczej jakąś symboliczną czekoladę lub bardzo niedrogi upominek w formie ubrania albo gry planszowej. Wszystko zależy od relacji, jakie łączą nas z dzieckiem.

– mówi Karolina, mama pięcioletniej Natalki.

Rocznica Komunii: czy daje się prezent, jeżeli nie ma przyjęcia?

Otrzymałeś/-aś jedynie powiadomienie, że trzeba się stawić w kościele o określonej godzinie? W takim razie możesz kupić tylko kartkę okolicznościową lub w ogóle zrezygnować z prezentu. W Polsce organizowanie uroczystych obchodów rocznicy przyjęcia I Komunii Św. w rodzinnym gronie nie jest zbyt popularną praktyką. Zazwyczaj obchody tego dnia skupiają się wokół tego, co wówczas najważniejsze – wokół Mszy św., na którą dziewczynki i chłopcy przychodzą w odświętnych, komunijnych strojach. Bywa, że samo przyjęcie Komunii Św. w trakcie tej Mszy jest uroczyste i odbywa się na środku kościoła wraz z rodzicami czy chrzestnymi, dlatego też dobrze byłoby wcześniej przygotować się do tego i przystąpić do spowiedzi.

Poradnik – rocznica Komunii: czy daje się prezent? Jeżeli już to jaki?

Chcesz, aby dziecko dobrze zapamiętało I rocznicę przyjęcia Komunii Św.? Możesz mu to ułatwić przez odpowiedni podarunek. Co ważne, nie musi być to drogi, kosztowny prezent. Chodzi tutaj przede wszystkim o symbol. Podaruj mu coś, co będzie dla niego pamiątką lub po prostu przybliży go jeszcze bardziej do Boga. Świetnym przykładem niedrogiego prezentu z okazji rocznicy Komunii będzie okolicznościowa kartka z ręcznie wpisanymi przez Ciebie życzeniami, medalik święty albo pendrive z nagraniami Pisma Świętego. Możesz postawić również na upominek w postaci obrazu z ulubionym świętym dziecka czy też na drukowaną wersję Ewangelii. W księgarniach można znaleźć też specjalne książki edukacyjne dotyczące właśnie rocznicy I Komunii Św. Czasami można natknąć się też na okolicznościowe zdrapki z zadaniami na każdy dzień. Jeżeli chcesz, możesz do tego dołączyć czekoladki albo bombonierkę, ale to naprawdę wystarczy.

Rocznica Komunii: takich prezentów unikaj

Rocznica I Komunii Świętej to ważna uroczystość zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego rodzeństwa oraz najbliższej rodziny. Tak naprawdę Twoje ewentualne drobne podarki i prezenty, jakie podarujesz mu z tej okazji nie powinny odciągać jego uwagi od tego, co jest w tym dniu najważniejsze – od świętowania tego, że już od roku może przystępować do Komunii Św. W związku z tym nieporozumieniem byłoby kupowanie drogiego albo zupełnie nie związanego z religią upominku. Aparat fotograficzny czy gry komputerowe lepiej zostaw sobie na dzień dziecka lub urodziny, a z okazji rocznicy Komunii św. podaruj coś mniejszego. Bardzo kosztowny, drogi prezent mógłby zbytnio skupić uwagę na sobie lub sprawić, że rodzice dziecka poczuliby się niezręcznie – zwłaszcza, jeżeli nie zorganizowali przyjęcia rocznicowego lub postawili jedynie na mały obiad w niewielkim gronie osób.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: