X

Rowery trekkingowe do 3000 zł – czy warto kupić?

Rowery trekkingowe

Wraz z sezonem letnim rośnie ruch na popularnych trasach rowerowych. O korzyściach wynikających z jazdy na rowerze chyba nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. By z nich skorzystać, wystarczy wyposażyć się w odpowiedni rower i także cieszyć się kolejnymi wycieczkami na świeżym powietrzu. Wraz z liczbą typów rowerów na rynku pojawia się jednak problem z doborem jednośladu. Jednym z popularnych typów są rowery trekkingowe. Dla kogo i do jakiej jazdy warto je kupić oraz co oferują w budżecie do 3000 zł?

Dla kogo sprawdzi się rower trekkingowy?

Rowery trekkingowe są jednym z popularniejszych typów wybieranych do szeroko pojętej rekreacji. Cechują się one przede wszystkim ramą zapewniającą, w połączeniu z giętą kierownicą, wyprostowaną pozycję na rowerze. Ta pozycja decyduje o tym, że są one uważane przez wiele osób za wygodne. Nie bez znaczenia w tym jest także ich wyposażenie, gdyż rowery trekkingowe prawie zawsze sprzedawane są z kompletnym zestawem akcesoriów w postaci: błotników, tylnego bagażnika, oświetlenia i stopki, co spełnia wymagania wielu rowerzystów, tworząc rower gotowy do jazdy bez konieczności dokupowania dodatkowych elementów.

Zobacz też:  Czym są celebrytki i na jakie okazje warte je założyć?

O ile charakter tych rowerów jest daleki od sportowego, to zastosowanie wcale nie musi być rekreacyjne z uwagi, że nawet z nazwą, są to rowery stworzone z myślą o turystyce rowerowej, która nierzadko wiąże się z pokonywaniem setek kilometrów rowerem obciążonym sakwami z potrzebnym na taką wyprawę ekwipunkiem. Do czego zatem nadaje się rower trekkingowy? Do wycieczki za miasto po ścieżkach rowerowych i podmiejskich drogach, do codziennych dojazdów i do wakacyjnych wypraw w wygodnej i spokojnej atmosferze. Nie sprawdzą się one natomiast w jeździe sportowej z naciskiem na osiąganą prędkość czy w jeździe w terenie.

Czego można oczekiwać w rowerach do 3000 zł?

Rowery z roku na rok drożeją, jednak w budżecie do 3000 zł można już znaleźć ciekawy i godny polecenia rower trekkingowy do rekreacyjnej jazdy, który pozwoli na przejechanie przez lata wielu tysięcy kilometrów. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając rowery trekkingowe w tej cenie i jakie wyposażenie można w nich znaleźć?

Najważniejszym elementem roweru jest jego rama i to na nią powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, kupując rower. W rowerach trekkingowych w tym przedziale cenowym zdecydowanie dominują ramy z aluminium, które także są pożądane ze względu głównie na znacząco mniejszą masę od ram stalowych. Wiele modeli występuje w wersjach z obniżoną górną rurą ramy, tzw. damki, które jednak także dla panów mogą okazać się wygodniejsze. Bezpośrednio z ramą łączy się przedni widelec, który zwykle posiada amortyzator w rowerach tego typu i w tym zakresie cenowym są one wyłącznie sprężynowe. Poprawiają one komfort podczas jazdy po nierównościach, jednak nie zaskakują niską masą. 

Zobacz też:  Płytki ceramiczne do kuchni – co brać pod uwagę, dopasowując je do mebli?

Jako, że ramy rowerów trekkingowych nie posiadają tylnego zawieszenia, często można spotkać się z amortyzowanym wspornikiem siodełka, który podnosi nieco wygodę. W budżecie bliskim 3000 zł rowery wyposaża się w tarczowe hamulce hydrauliczne, które oferują dużo większą siłę hamowania od hamulców szczękowych. Sprawdza się to szczególnie podczas zjazdów, jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, a także dla nieco cięższych osób. Odnośnie napędów rowery trekkingowe wyposaża się typowo w trzy zębatki z przodu, natomiast z tyłu w tej cenie można liczyć na kasetę, będącą lepszym rozwiązaniem niż wolnobieg. W tej cenie powinny się one składać wyłącznie z komponentów sprawdzonych marek, jak chociażby Shimano. Poszukując odpowiedniego modelu w korzystnej cenie, przydatna jest porównywarka cen pozwalająca na wyszukiwanie rowerów z różnych sklepów internetowych i filtrowanie ich pod względem pożądanego wyposażenia.


Sprawdź także:
Zobacz też:  Dziwne imiona dla dzieci. Jakie są najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce?
Może Cię także zainteresować: