Rowery trekkingowe do 3000 zł – czy warto kupić?

Wraz z sezonem letnim rośnie ruch na popularnych trasach rowerowych. O korzyściach wynikających z jazdy na rowerze chyba nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. By z nich skorzystać, wystarczy wyposażyć się w odpowiedni rower i także cieszyć się kolejnymi wycieczkami na świeżym powietrzu. Wraz z liczbą typów rowerów na rynku pojawia się jednak problem z doborem jednośladu. Jednym z popularnych typów są rowery trekkingowe. Dla kogo i do jakiej jazdy warto je kupić oraz co oferują w budżecie do 3000 zł?

Dla kogo sprawdzi się rower trekkingowy?

Rowery trekkingowe są jednym z popularniejszych typów wybieranych do szeroko pojętej rekreacji. Cechują się one przede wszystkim ramą zapewniającą, w połączeniu z giętą kierownicą, wyprostowaną pozycję na rowerze. Ta pozycja decyduje o tym, że są one uważane przez wiele osób za wygodne. Nie bez znaczenia w tym jest także ich wyposażenie, gdyż rowery trekkingowe prawie zawsze sprzedawane są z kompletnym zestawem akcesoriów w postaci: błotników, tylnego bagażnika, oświetlenia i stopki, co spełnia wymagania wielu rowerzystów, tworząc rower gotowy do jazdy bez konieczności dokupowania dodatkowych elementów.

O ile charakter tych rowerów jest daleki od sportowego, to zastosowanie wcale nie musi być rekreacyjne z uwagi, że nawet z nazwą, są to rowery stworzone z myślą o turystyce rowerowej, która nierzadko wiąże się z pokonywaniem setek kilometrów rowerem obciążonym sakwami z potrzebnym na taką wyprawę ekwipunkiem. Do czego zatem nadaje się rower trekkingowy? Do wycieczki za miasto po ścieżkach rowerowych i podmiejskich drogach, do codziennych dojazdów i do wakacyjnych wypraw w wygodnej i spokojnej atmosferze. Nie sprawdzą się one natomiast w jeździe sportowej z naciskiem na osiąganą prędkość czy w jeździe w terenie.

Czego można oczekiwać w rowerach do 3000 zł?

Rowery z roku na rok drożeją, jednak w budżecie do 3000 zł można już znaleźć ciekawy i godny polecenia rower trekkingowy do rekreacyjnej jazdy, który pozwoli na przejechanie przez lata wielu tysięcy kilometrów. Na co warto zwrócić uwagę przeglądając rowery trekkingowe w tej cenie i jakie wyposażenie można w nich znaleźć?

Najważniejszym elementem roweru jest jego rama i to na nią powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, kupując rower. W rowerach trekkingowych w tym przedziale cenowym zdecydowanie dominują ramy z aluminium, które także są pożądane ze względu głównie na znacząco mniejszą masę od ram stalowych. Wiele modeli występuje w wersjach z obniżoną górną rurą ramy, tzw. damki, które jednak także dla panów mogą okazać się wygodniejsze. Bezpośrednio z ramą łączy się przedni widelec, który zwykle posiada amortyzator w rowerach tego typu i w tym zakresie cenowym są one wyłącznie sprężynowe. Poprawiają one komfort podczas jazdy po nierównościach, jednak nie zaskakują niską masą. 

Jako, że ramy rowerów trekkingowych nie posiadają tylnego zawieszenia, często można spotkać się z amortyzowanym wspornikiem siodełka, który podnosi nieco wygodę. W budżecie bliskim 3000 zł rowery wyposaża się w tarczowe hamulce hydrauliczne, które oferują dużo większą siłę hamowania od hamulców szczękowych. Sprawdza się to szczególnie podczas zjazdów, jazdy w niesprzyjających warunkach pogodowych, a także dla nieco cięższych osób. Odnośnie napędów rowery trekkingowe wyposaża się typowo w trzy zębatki z przodu, natomiast z tyłu w tej cenie można liczyć na kasetę, będącą lepszym rozwiązaniem niż wolnobieg. W tej cenie powinny się one składać wyłącznie z komponentów sprawdzonych marek, jak chociażby Shimano. Poszukując odpowiedniego modelu w korzystnej cenie, przydatna jest porównywarka cen pozwalająca na wyszukiwanie rowerów z różnych sklepów internetowych i filtrowanie ich pod względem pożądanego wyposażenia.

Default image
Marek Michalczyk
Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.
Articles: 45