Kobiety w ciąży w znacznie większym stopniu dbają o zdrowie. Konieczność pamiętania o odpowiednim odżywianiu się, unikanie szkodliwych potraw oraz napojów czy przestrzeganie zaleceń dietetycznych powoduje świadomość zdrowotną. Jednocześnie reagowanie na różne problemy zdrowotne jest w przypadku kobiet w ciąży znacznie szybsze.
Korzystanie z ziół
Przy stosowaniu ziół można w naturalny sposób uzyskać wiele pozytywnych efektów. Natomiast w ciąży trzeba brać pod uwagę, że stosować można jedynie te produkty, które nie będą miały negatywnych efektów na rozwijające się dziecko. Z tego powodu konieczne jest sprawdzenie każdego zioła, które zamierza się spożywać. Nawet w przypadku decydowania się na ziołowe herbaty konieczne jest dokładne zapoznanie się ze składem. Natomiast wcale nie jest konieczne rezygnowanie ze wszystkich składników ziołowych zawartych w napojach.
Czy rumianek w ciąży jest niebezpieczny?
Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na negatywny wpływ rumianku w ciąży. Brak takich badań powoduje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie występują negatywne efekty. Jeśli zamierza się stosować rumianek w ciąży zdecydowanie trzeba to robić z rozwagą. Herbaty rumiankowe powinny być stosowane, choćby w sytuacji, gdy pojawiają się konkretne objawy, na które może ona pomagać.
Rumianek w okresie ciąży jest w stanie pomóc między innymi przy:
- mdłościach
- bólach głowy i migreny
- ograniczeniu bolesnych skurczów macicy
- bolesności nóg.
Picie herbaty rumiankowej jest w stanie łagodzić nudności, które mogą pojawiać się w początkowym okresie ciąży. Wykorzystać można w tym względzie nie tylko herbatę z rumianku, ale również napary.
Biorąc pod uwagę, że w ciąży nie można przyjmować bardzo wielu leków, stosowanie ziół może być alternatywą. Rumianek jest w tym względzie łagodzić bóle, które mogą występować w przypadku spazmów macicy. Podobnie w przypadku bólów głowy oraz migreny możliwe jest ich ograniczenie bez konieczności stosowania leków. Natomiast przy bólach kończyn można wykorzystać olejki wykonane z wykorzystaniem rumianku.
Poważniejsze schorzenia
W okresie ciąży może dochodzić znacznie częściej do różnego typu infekcji. Do takich można zaliczyć zapalenie pęcherza moczowego. Przy wystąpieniu takiego problemu można zastosować z powodzeniem ziołowy napraw, który posiada właściwości antyseptyczne czy antybakteryjne. Innym zastosowaniem rumianku jest leczenie infekcji dróg płciowych. W okresie ciąży są one szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Stosowanie rumianku pozwala na przyśpieszenie leczenia oraz ochronę zarówno zdrowia kobiety, jak też dziecka.
Rumianek stosowany w kosmetykach
Właściwości rumianku sprawiają, że jest on powszechnie stosowaną substancją również w kosmetykach. Natomiast przy stosowaniu produktów, gdzie zastosowany rumianek, warto brać pod uwagę, że może on prowadzić również do uczuleń. Z tego powodu warto decydować się na takie produkty, w których stosowane są odmiany rumianku, które nie wywołują reakcji alergicznych. Tego typu produkty najczęściej znajdziemy w aptekach. Atutem samego rumianku w okresie ciąży jest to, że jest substancją naturalną.
W okresie ciąży kobiety muszą zrezygnować ze stosowania wielu syntetycznych substancji, których działanie może być nadmiernie intensywne, a co za tym idzie niebezpieczne w ciąży. Z tego powodu zdecydowanie częściej stosowany są przez kobiety kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. W kosmetyce rumianek wykorzystywany jest między innymi do wykonywania produktów stosowanych do pielęgnowania twarzy. W tym względzie jest on w stanie zapewnić między innymi takie efekty jak wygładzenie skóry.
Sprawdź także:
- Kawa w ciąży
- Magnez w ciąży – czym grozi niedobór? Jak wygląda suplementacja u kobiet w ciąży?
- Czkawka u noworodka – jaka jest przyczyna?
- Ból zęba w ciąży – jak sobie z nim poradzić? Domowe sposoby na ból w jamie ustnej
- Mdłości w ciąży: kiedy można spodziewać się nudności? Przyczyny oraz domowe sposoby
- Jacuzzi w ciąży – czy możesz korzystać z basenu, gorącej kąpieli i sauny w ciąży?
- W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG? Jak w ciąży poznać płeć dziecka?