Rumianek w ciąży

Kobiety w ciąży w znacznie większym stopniu dbają o zdrowie.
Rumianek w ciąży

Kobiety w ciąży w znacznie większym stopniu dbają o zdrowie. Konieczność pamiętania o odpowiednim odżywianiu się, unikanie szkodliwych potraw oraz napojów czy przestrzeganie zaleceń dietetycznych powoduje świadomość zdrowotną. Jednocześnie reagowanie na różne problemy zdrowotne jest w przypadku kobiet w ciąży znacznie szybsze.

Korzystanie z ziół

Przy stosowaniu ziół można w naturalny sposób uzyskać wiele pozytywnych efektów. Natomiast w ciąży trzeba brać pod uwagę, że stosować można jedynie te produkty, które nie będą miały negatywnych efektów na rozwijające się dziecko. Z tego powodu konieczne jest sprawdzenie każdego zioła, które zamierza się spożywać. Nawet w przypadku decydowania się na ziołowe herbaty konieczne jest dokładne zapoznanie się ze składem. Natomiast wcale nie jest konieczne rezygnowanie ze wszystkich składników ziołowych zawartych w napojach.

Czy rumianek w ciąży jest niebezpieczny?

Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na negatywny wpływ rumianku w ciąży. Brak takich badań powoduje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie występują negatywne efekty. Jeśli zamierza się stosować rumianek w ciąży zdecydowanie trzeba to robić z rozwagą. Herbaty rumiankowe powinny być stosowane, choćby w sytuacji, gdy pojawiają się konkretne objawy, na które może ona pomagać.

Rumianek w okresie ciąży jest w stanie pomóc między innymi przy:

  • mdłościach
  • bólach głowy i migreny
  • ograniczeniu bolesnych skurczów macicy
  • bolesności nóg.

Picie herbaty rumiankowej jest w stanie łagodzić nudności, które mogą pojawiać się w początkowym okresie ciąży. Wykorzystać można w tym względzie nie tylko herbatę z rumianku, ale również napary.
Biorąc pod uwagę, że w ciąży nie można przyjmować bardzo wielu leków, stosowanie ziół może być alternatywą. Rumianek jest w tym względzie łagodzić bóle, które mogą występować w przypadku spazmów macicy. Podobnie w przypadku bólów głowy oraz migreny możliwe jest ich ograniczenie bez konieczności stosowania leków. Natomiast przy bólach kończyn można wykorzystać olejki wykonane z wykorzystaniem rumianku.

Poważniejsze schorzenia

W okresie ciąży może dochodzić znacznie częściej do różnego typu infekcji. Do takich można zaliczyć zapalenie pęcherza moczowego. Przy wystąpieniu takiego problemu można zastosować z powodzeniem ziołowy napraw, który posiada właściwości antyseptyczne czy antybakteryjne. Innym zastosowaniem rumianku jest leczenie infekcji dróg płciowych. W okresie ciąży są one szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Stosowanie rumianku pozwala na przyśpieszenie leczenia oraz ochronę zarówno zdrowia kobiety, jak też dziecka.

Rumianek stosowany w kosmetykach

Właściwości rumianku sprawiają, że jest on powszechnie stosowaną substancją również w kosmetykach. Natomiast przy stosowaniu produktów, gdzie zastosowany rumianek, warto brać pod uwagę, że może on prowadzić również do uczuleń. Z tego powodu warto decydować się na takie produkty, w których stosowane są odmiany rumianku, które nie wywołują reakcji alergicznych. Tego typu produkty najczęściej znajdziemy w aptekach. Atutem samego rumianku w okresie ciąży jest to, że jest substancją naturalną.

W okresie ciąży kobiety muszą zrezygnować ze stosowania wielu syntetycznych substancji, których działanie może być nadmiernie intensywne, a co za tym idzie niebezpieczne w ciąży. Z tego powodu zdecydowanie częściej stosowany są przez kobiety kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. W kosmetyce rumianek wykorzystywany jest między innymi do wykonywania produktów stosowanych do pielęgnowania twarzy. W tym względzie jest on w stanie zapewnić między innymi takie efekty jak wygładzenie skóry.


Sprawdź także:

Archiwum: czerwiec 2020
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: