Rumień noworodkowy, trądzik, a może alergia? Poznaj objawy zmian skórnych u noworodków i niemowląt

Rumień noworodkowy pojawia się aż u 70% noworodków. Niekiedy maluszki mają też inne dolegliwości skórne, a ich objawy można łatwo pomylić. Sprawdź, jak odróżnić rumień od trądziku, alergii i potówek.
rumień u noworodka

Po narodzinach delikatna skóra dziecka styka się zupełnie innym środowiskiem niż to z życia płodowego. Zanieczyszczone powietrze, obecność alergenów i hormonów, przejętych po porodzie od mamy to niektóre z przyczyn różnych reakcji skórnych. Niektóre z nich są objawem choroby, a inne to zmiany niegroźne, które znikają samoistnie po kilku miesiącach. Jedną z tych drugich jest rumień noworodkowy. Jak pielęgnować wrażliwą skórę maleństwa w czasie, gdy występuje właśnie ten problem? Czytaj nasz tekst i znajdź odpowiedź!

Czym jest rumień noworodka?

Rumień noworodka ma postać nieregularnych, czerwonych plam na skórze. Występują na twarzy, na tułowiu i kończynach, ale nie obejmują dłoni i podeszw stóp. Na tle plam widać też niekiedy czerwone lub żółte grudki i krostki. Ta postać to rumień toksyczny noworodków. Nie jest znana jednoznaczna przyczyna jego powstawania. Podejrzewa się, że to skutek reakcji skórnej na zmianę otoczenia i kontakt z powietrzem. Rumień pojawia się zwykle w drugiej dobie życia dziecka i słabnie po około tygodniu. Ustępuje samoistnie w ciągu 4 miesięcy, gdy organizm malucha przyzwyczai się do nowych warunków.

Czy rumień jest groźny dla dziecka?

Na szczęście, ten rodzaj zmian dotykających skórę noworodka nie zagraża zdrowiu dziecka. Nie jest dla maluszka bolesny i nie powoduje świądu, dlatego nie wymaga leczenia. Oto kilka porad pielęgnacyjnych.

  1. Kąp dziecko regularnie lub przemywaj wrażliwą skórę gazikiem nasączonym wodą.
  2. Do kąpieli i pielęgnacji skóry używaj kosmetyków odpowiednich dla dzieci od 1. dnia życia.
  3. Jeśli zauważysz, że zmiany rumieniowe nasilają się, udaj się z dzieckiem do pediatry. Poproś, aby sprawdził, czy nie są to np. objawy chorób o charakterze alergicznym.

Z jaką chorobą łatwo pomylić rumień? Poznaj inne zmiany skórne noworodków i niemowląt

Jest kilka chorób objawiających się zmianami na skórze małych dzieci. Oto one:

  • trądzik noworodkowy;
  • alergia pokarmowa;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • odparzenia, spowodowane niewłaściwą pielęgnacją skóry dziecka;
  • potówki i prosaki.

Czym jest trądzik u noworodków?

Trądzik noworodkowy zauważyć można u 20% dzieci, które właśnie przyszły na świat. Objawia się drobnymi zaskórnikami, widocznymi na nosku i policzkach. To efekt krążących w ciele maluszka androgenów, które zostały przejęte z organizmu mamy podczas porodu. Stymulują one gruczoły łojowe do tworzenia takich wykwitów. Niekiedy po kilku miesiącach pojawiają się zmiany w postaci białych krostek. Określa się je jako trądzik niemowlęcy, a jego przyczyną może być używanie niewłaściwych kosmetyków do kąpieli smarowania skóry dziecka.

Jak leczyć trądzik u małych dzieci?

Jeśli widzisz takie symptomy, umów się na wizytę lekarską. Poproś o obejrzenie krostek i poradę. Na ogół łagodny trądzik noworodkowy i niemowlęcy nie wymaga leczenia, a co najwyżej zmiany kosmetyków. Objawy ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Leczenie obfitych zmian trądzikowych, które powodują płacz i niepokój niemowlaka, polega na smarowaniu skóry maścią. Co działa najlepiej? Najskuteczniejsze są kremy wydawane na receptę. Często jednak zawierają steroidy, dlatego niektórzy rodzice obawiają się skutków ubocznych.

Jak rozpoznać, że noworodek jest alergikiem?

Pediatria zna jeszcze inny problem skórny. Alergia pokarmowa objawia się drobną wysypką w postaci niewielkich, różowych krostek, które zajmują całe ciało. Najczęstszą przyczyną jest uczulenie na białko:

  • mleka krowiego;
  • jaja kurzego.

Dziecko słabo śpi z powodu świądu skóry, a dodatkowym objawem mogą być bóle brzuszka, czyli słynne kolki jelitowe. Te jednak występują też u niemowląt bez alergii. Jeśli lekarz potwierdzi twoje przypuszczenia, zapewne zaleci unikanie pokarmów zawierających te składniki. W przypadku dzieci karmionych butelką, konieczna może być zmiana mieszanki. Na szczęście, po zmianie diety objawy szybko się cofają.

AZS, czyli najrzadsze, a zarazem najtrudniejsze schorzenie skóry niemowląt

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, objawia się przesuszoną skórą na twarzy dziecka, a także na tułowiu i kończynach. Jakie zmiany pojawiają się na skórze? Jest zaczerwieniona, piecze i łuszczy się. Choroba objawia się zwykle około 6. miesiąca życia i trwa zwykle przez całe dzieciństwo, a niekiedy z przerwami także w dorosłości. Leczenie tego schorzenia prowadzi dermatolog, a zaangażowany jest również alergolog, pediatra i dietetyk. Na rozwój choroby mają wpływ czynniki genetyczne, a także alergie skórne i pokarmowe. Objawy zaostrzają się w sytuacji stresujących przeżyć.

Jak pomóc dziecku z AZS?

Do natłuszczania skóry podczas kąpieli stosuj emolienty, czyli kosmetyki dermatologiczne z apteki. Zawierają one cząsteczki lipidów, co sprawia, że wnikają w warstwę skóry i wspomagają jej regenerację. Musisz także usunąć z otoczenia dziecka alergeny. Ubieraj je w luźne ubranka z naturalnych tkanin, prane w specjalnych proszkach. Niestety, choroby nie można wyleczyć i da się jedynie zmniejszyć jej objawy. Wykorzystywane są m.in. środki przeciwświądowe, natłuszczające i zmniejszające alergię. Warto też zadbać o dobrą atmosferę w domu i w otoczeniu, aby uspokoić emocje malucha.

Potówki i prosaki, czyli niegroźne defekty skórne

Co jeszcze może przypominać rumień noworodkowy i znika samoistnie? Nie panikuj, jeśli w okresie upałów zauważysz na skórze dziecka drobne, czerwone krostki. To zapewne potówki. Pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie powietrze ma utrudniony dostęp, czyli:

  • pod brodą;
  • pod żuchwą;
  • pod pachami;
  • w pachwinach.

To efekt przegrzania dziecka. Po kąpieli zostaw malucha bez ubrania, aby powietrze wysuszyło skórę. Prosaki to zaś białe krostki na nosie i policzkach, a ich przyczyną jest zatkanie porów skóry. Pamiętaj, że nie wolno ich wyciskać ani przebijać. Ten skórny problem noworodkowy nie wymaga interwencji. Zaczekaj cierpliwie, aż prosaki same znikną.

Domowe sposoby na pielęgnację niemowlęcej skóry z problemami

Większość mam słyszała zapewne o babcinych sposobach na pozbycie się grudek i wysypki ze skóry dziecka. Te metody nadal są aktualne, choć (jak ze wszystkimi domowymi receptami) należy zachować umiar i rozsądek. Do sposobów tych należy kąpiel dziecka w krochmalu lub w wodzie z kryształkami nadmanganianu potasu. Taka kąpiel wysusza skórę, więc powinna być krótka i przeprowadzana maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Na podrażnioną skórę z rumieniem u noworodka pomaga też przemywanie wacikami nasączonymi naparem z rumianku.

Skóra niemowlaka potrafi przysporzyć zmartwień młodym rodzicom. Na szczęście, większość dolegliwości nie wymaga specjalistycznego leczenia, a objawy często same ustępują. Rumień przemija samoistnie.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: