X

Seks w ciąży – przeciwwskazania i zalecenia

Seks w ciąży

Każda kobieta w ciąży, która jest zdrowa i dobrze się czuje może uprawiać seks. Bardzo istotny w tym przypadku jest również fakt, aby ciąża nie była zagrożona. Jednak podczas ciąży nie wszystkie pozycje są dozwolone. Jeśli czegoś się nie jest pewnym zawsze można spytać o radę swojego lekarza prowadzącego.

Pierwszy trymestr ciąży

Na początku ciąży zazwyczaj kobieta odczuwa szereg niekorzystnych dolegliwości. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wymioty oraz nudności, a także tkliwość piersi. Są one związane z bardzo silnymi zmianami hormonalnymi w organizmie. W związku ze złym samopoczuciem u kobiety może zostać obniżone libido i może ona nie mieć w ogóle ochoty na seks. Jednak może również wystąpić przeciwna sytuacja. W wyniku szeregu zmian hormonalnych kobieta w ciąży może mieć większą ochotę na seks niż przed ciążą. W ciąży pojawia się zwiększone ukrwienie narządów płciowych, dlatego doznania wynikające z seksu mogą być silniejsze. W trakcie pierwszego trymestru można uprawiać seks w bardzo wielu pozycjach. Powinno się jedynie unikać pozycji, które umożliwiają bardzo głęboką penetrację, ponieważ jest to niewskazane.

Zobacz też:  Czystek w ciąży - czy można pić?

Drugi trymestr ciąży

Nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które męczyły kobietę w pierwszym trymestrze ciąży w drugim powoli znikają. Sprawia to, że kobieta ma większą ochotę na seks i jej libido wzrasta. W drugim trymestrze niewskazane jest uprawianie seksu w pozycji, gdy kobieta leży na plecach. Ta pozycja może sprawiać, że brzuch będzie uciskał na aortę oraz żyłę główną dolną, czyli jedne z największych naczyń krwionośnych w organizmie. Może to spowodować liczne problemy zdrowotne, takie jak omdlenia, a nawet zawroty głowy. Dlatego po seksie w ciąży w drugim trymestrze warto zwracać uwagę na swoje samopoczucie i zarejestrować moment, w którym coś by było nie tak.

Trzeci trymestr ciąży

W trakcie trzeciego trymestru brzuszek ciążowy jest już dość spory i zaczyna przeszkadzać podczas seksu. Natomiast kobieta coraz częściej zaczyna myśleć o porodzie i zdrowiu dziecka, dlatego ma coraz mniejszą ochotę na współżycie. Jednak jeśli kobieta i mężczyzna mają ochotę na seks w tym czasie to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jednak warto wybierać odpowiednie pozycje. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

 • pozycja, w której kobieta leży bokiem,
 • pozycja, w której kobieta jest na górze,
 • pozycja, w której mężczyzna jest z tyłu.
Zobacz też:  Białko w moczu w ciąży - co oznacza? Przyczyny, normy

Około cztery tygodnie przed planowanym porodem seks może wywołać pojawienie się skurczów przepowiadających, czyli tak zwanych skurczów Braxtona-Hicksa. Czas ich trwania może wynosić nawet pół godziny.

Przeciwwskazania

Przede wszystkim uprawianie seksu w ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, jeśli tylko pojawi się jakikolwiek problem natury zdrowotnej. W niektórych przypadkach współżycie w ciąży nie jest zalecane. Wśród nich można wymienić między innymi następujące sytuacje:

 • ciąża kobiety zagrożona jest poronieniem,
 • ciąża kobiety zagrożona jest porodem przed czasem,
 • ciąża mnoga,
 • plamienia i krwawienia pojawiające się w ciąży,
 • poronienia w wywiadzie zdrowotnym,
 • odpływanie płynu owodniowego przed czasem,
 • łożysko znajdujące się w niekorzystnym miejscu,
 • choroby dróg rodnych.

Większość kobiet, która jest w ciąży może uprawiać podczas niej seks. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości z tym związane. Bardzo istotna jest również znajomość pozycji, które najlepiej przyjmować podczas ciąży.

Zalecenia

Seks w ciąży z całą pewnością jest bardzo istotnym aspektem życia każdej pary, dlatego nie powinna ona z niego rezygnować, jeśli tylko ma taką możliwość. Współżycie jest nawet bardzo zalecane po ukończeniu trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Dzięki temu kobieta staje się bardziej przygotowana do porodu, ponieważ pojawiają się skurcze, a szyjka macicy się odpowiednio skraca. Dlatego jest to bardzo istotny element przed porodem, z którego nie warto rezygnować. Będzie to miało korzyści w postaci szybszego i bardziej sprawnego porodu.

Zobacz też:  Żurawina w ciąży - zastosowanie

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: