Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można współżyć we wszystkich trymestrach?

Czy aktywność seksualna w czasie ciąży jest bezpieczna? Przeczytaj i sprawdź, czy przyszła mama może uprawiać seks w ciąży.
Seks w ciąży

Każda kobieta, która jest zdrowa i dobrze się czuje, może uprawiać seks w ciąży. Bardzo istotny w tym przypadku jest również fakt, aby ciąża nie była zagrożona. Jednak podczas ciąży nie wszystkie pozycje są dozwolone. Jeśli czegoś się nie jest pewnym, zawsze można spytać o radę swojego ginekologa. Zobacz, jak wygląda kwestia seksu na wszystkich etapach ciąży.

Seks w ciąży – pierwszy trymestr

seks w ciąży - pierwszy trymestr

Na początku ciąży zazwyczaj kobieta odczuwa szereg niekorzystnych dolegliwości. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wymioty oraz nudności, a także tkliwość piersi. Są one związane z bardzo silnymi zmianami hormonalnymi w organizmie. W związku ze złym samopoczuciem u kobiety może zostać obniżone libido i może ona nie mieć w ogóle ochoty na seks w ciąży. Jednak może również wystąpić przeciwna sytuacja. W wyniku szeregu zmian hormonalnych kobieta w ciąży może mieć większą ochotę na seks niż przed ciążą. W ciąży pojawia się zwiększone ukrwienie narządów płciowych, dlatego doznania wynikające z seksu mogą być silniejsze. W trakcie pierwszego trymestru można uprawiać seks w bardzo wielu pozycjach. Powinno się jedynie unikać pozycji, które umożliwiają bardzo głęboką penetrację, ponieważ jest to niewskazane dla matki i płodu.

Drugi trymestr – czy kobieta w ciąży może uprawiać seks?

Nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które męczyły kobietę w pierwszym trymestrze ciąży, w drugim powoli znikają. Sprawia to, że kobieta ma większą ochotę na seks i jej libido i popęd seksualny wzrasta. W drugim trymestrze niewskazane jest uprawianie seksu w pozycji, gdy kobieta leży na plecach. Ta pozycja może sprawiać, że brzuch będzie uciskał na aortę oraz żyłę główną dolną, czyli jedne z największych naczyń krwionośnych w organizmie. Może to spowodować liczne problemy zdrowotne, takie jak omdlenia, a nawet zawroty głowy. Dlatego po seksie w ciąży w drugim trymestrze warto zwracać uwagę na swoje samopoczucie i zarejestrować moment, w którym coś by było nie tak.

Współżycie przed porodem

seks w ciąży - współżycie przed porodem

W trakcie trzeciego trymestru brzuszek ciążowy jest już dość spory i zaczyna przeszkadzać podczas seksu. Natomiast kobieta coraz częściej zaczyna myśleć o porodzie i zdrowiu dziecka, dlatego ma coraz mniejszą ochotę na współżycie. Jednak jeśli kobieta i mężczyzna mają ochotę na seks w tym czasie, to nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jednak warto wybierać odpowiednie pozycje.

Jakie pozycje seksualne w III trymestrze ciąży?

Wśród zalecanych pozycji można przede wszystkim wymienić następujące:

 • pozycja, w której kobieta leży bokiem;
 • pozycja, w której kobieta jest na górze;
 • pozycja, w której mężczyzna jest z tyłu.

Około cztery tygodnie przed planowanym porodem seks w ciąży może wywołać pojawienie się skurczów przepowiadających, czyli tak zwanych skurczów Braxtona-Hicksa. Czas ich trwania może wynosić nawet pół godziny.

Czy można uprawiać seks w ciąży? Przeciwwskazania

seks w ciąży - czy można

Przede wszystkim seks w ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, jeśli tylko pojawi się jakikolwiek problem natury zdrowotnej. W niektórych przypadkach współżycie w ciąży nie jest zalecane. Wśród nich można wymienić między innymi następujące sytuacje:

 • ciąża kobiety zagrożona jest poronieniem;
 • ciąża kobiety zagrożona jest porodem przed czasem;
 • ciąża mnoga;
 • plamienia i krwawienia pojawiające się w ciąży;
 • poronienia w wywiadzie zdrowotnym;
 • odpływanie płynu owodniowego przed czasem;
 • łożysko znajdujące się w niekorzystnym miejscu;
 • choroby dróg rodnych.

Większość kobiet, która jest w ciąży, może uprawiać podczas niej seks. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości z tym związane. Bardzo istotna jest również znajomość pozycji, które najlepiej przyjmować podczas ciąży.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy przyspiesza poród?

Seks w ciąży z całą pewnością jest bardzo istotnym aspektem życia każdej pary, dlatego nie powinna ona z niego rezygnować, jeśli tylko ma taką możliwość. Współżycie jest nawet bardzo zalecane po ukończeniu trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Dzięki temu kobieta staje się bardziej przygotowana do porodu, ponieważ pojawiają się skurcze macicy, a szyjka macicy się odpowiednio skraca. Dlatego jest to bardzo istotny element przed porodem, z którego nie warto przedwcześnie rezygnować. Będzie to miało korzyści w postaci szybszego i bardziej sprawnego porodu.

Wiesz już, na jakich etapach można uprawiać seks w ciąży. Pamiętaj, że seks w ciąży z całą pewnością jest bardzo istotnym aspektem życia każdej pary, dlatego nie powinna ona z niego rezygnować, jeśli tylko ma taką możliwość. Jeśli interesują cię podobne tematy (np. pierwszy seks po porodzie), przeczytaj inne artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Niezalecana jest pozycja, w której kobieta leży płasko na plecach podczas seksu. W ten sposób uciskane są duże naczynia krwionośne (aorta i żyła główna dolna), co utrudnia przepływ krwi do serca.

Co czuję dziecko w czasie orgazmu?

Podczas orgazmu matki dziecko może odczuwać skurcze macicy w postaci lekkiego kołysania. Podczas przeżywania orgazmu uwalniane są hormony szczęścia, które dziecko również odczuwa.

Ile przed porodem nie wolno współżyć?

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w ostatnich dwóch tygodniach przed porodem (zarażenie infekcją intymną pochwy może być w tym czasie szczególnie groźne).


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: