Czym jest skaza białkowa u niemowląt? Jak ją rozpoznać i czy da się ją wyleczyć?

Skaza białkowa to jedno z najczęstszych schorzeń w okresie niemowlęcym. Jakie są jej przyczyny? Jak ją odróżnić od trądziku czy potówek? W jaki sposób pozbyć się tej alergii? Przeczytaj.
skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u niemowlaka to rodzaj alergii pokarmowej. Występuje u około 3 procent niemowląt, a pojawia się zwykle w 2 lub 3 tygodniu życia. Alergenem jest najczęściej białko mleka krowiego, ale nie tylko. Niestety, nie ma łatwej recepty na wyleczenie dziecka. Na szczęście w większości przypadków alergia ta mija samoistnie przed ukończeniem 3 roku życia dziecka. Nie znaczy to jednak, że można ją lekceważyć. Jesteś rodzicem lub opiekunem niemowlęcia? Sprawdź, co warto wiedzieć o skazie białkowej.

Poznaj objawy skazy białkowej

U niemowląt uczulonych na białko zauważyć można kilka objawów alergii. Są to:

  • drobne, czerwone krostki rozsiane na twarzy i całym ciele;
  • suchy, świecący się naskórek na policzkach i tułowiu;
  • skóra łuszcząca się w zgięciach łokci i kolan;
  • częste ulewanie pokarmu i wymioty;
  • ataki kolki jelitowej u maluszka;
  • biegunka i „strzelające” kupki;
  • śluz lub/i krew w stolcu.

Skaza, trądzik czy potówki? Jak je odróżnić?

Niemowlę może mieć różne rodzaje wysypki i niekiedy trudno je odróżnić. Krostki trądzikowe są większe i bardziej wypukłe w porównaniu do wysypki alergicznej. Potówki to jeszcze drobniejsza wysypka, występująca u maluchów przegrzewanych lub w czasie upałów. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia ze skazą, jest eliminacja nabiału z pokarmu matki oraz zastąpienie mleka modyfikowanego mieszanką hydrolizatu. Jeśli zmiany skórne ustąpią, to znaczy, że ich przyczyną jest właśnie skaza białkowa.

Jakie są przyczyny skazy białkowej?

Powodem jest alergia na białko, najczęściej to zawarte w mleku krowim i nabiale. Alergenami mogą też być jajka, orzechy, soja oraz mięso wołowe i cielęce. Przyczyną jest nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a konkretnie błona jelit, która „przepuszcza” alergeny do organizmu. Na występowanie skazy wypływ mają też czynniki genetyczne. Na szczęście w większości przypadków alergia na białko mleka krowiego sama mija. Trzeba jednak z diety dziecka wyeliminować alergeny i obserwować jego reakcje na wprowadzane stałe posiłki.

Niemowlę na butelce. Jak walczyć ze skazą białkową?

Alergię na białko często notuje się częściej u niemowlaków karmionych mlekiem modyfikowanym. Trzeba wtedy pod kontrolą pediatry zmienić mieszankę na specjalny hydrolizat. Jest to preparat mlekozastępczy, powstały w wyniku rozbicia alergizujących białek. Należy też ostrożnie urozmaicać dietę dziecka w posiłki stałe, skomponowane z nie uczulających składników, takich jak: dynia, ziemniaki, jabłka, marchew, mięso z królika czy młoda dziczyzna. Nie wolno podawać dziecku jogurtów ani innych produktów mlecznych.

Jak pomóc dziecku karmionemu piersią?

Wprawdzie mleko matki wspomaga układ immunologiczny niemowlęcia, jednak mimo to zdarza się nietolerancja białka. Co wtedy robić? Czy zaprzestać podawania piersi? Otóż nie, ale niezbędna jest eliminacja składników uczulających z diety matki. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie i Twojego dziecka, odstaw nabiał i produkty zawierające mleko. Dieta eliminacyjna może prowadzić do niedoborów wapnia i białka. Dlatego młoda mama powinna przyjmować odpowiednie suplementy diety. Białko może uzupełniać, zjadając rośliny strączkowe, mięso i komosę ryżową.

Jak wprowadzać stałe posiłki u dziecka z nietolerancją białka?

Lekarze zalecają często opóźnione wprowadzanie posiłków stałych. Najlepiej unikaj urozmaicania diety posiłkami skomponowanymi z różnych składników. Niech to będzie jeden rodzaj zupki, zmiksowanej z kilku warzyw. Zawsze też trzeba obserwować, czy nie wystąpi reakcja alergiczna na nowy rodzaj pokarmu. Łatwiej wtedy ustalić, jakie składniki uczulają malucha. W razie wystąpienia alergii, odłóż na później urozmaicanie diety i skonsultuj się z pediatrą lub alergologiem.

Pielęgnacja skóry z objawami wysypki alergicznej

Aby pozbyć się objawów zapalenia skóry, trzeba wyeliminować składniki uczulające oraz smarować naskórek specjalną maścią. Najlepsze preparaty dostępne są w aptekach na receptę lekarską. Pomagają też kąpiele w wodzie z dodatkiem emolientów, czyli dermokosmetyków, natłuszczających skórę. Zamiast nich możesz też zastosować kąpiel w krochmalu. Lepiej nie czekaj, aż objawy skórne same znikną. Swędząca skóra zwykle drażni dziecko, więc maluch jest marudny i słabo śpi.

Dziecko z objawami uczulenia. O czym warto pamiętać?

Niemowlak podatny na uczulenia, wymaga niekiedy zwiększonej troski. Osłabiony naskórek narażony jest na podrażnienia szwami ubranek, metkami, a także detergentami z prania. Dlatego pościel i ciuszki dziecka pierz w specjalnych proszkach lub w delikatnych płynach. Wieczorne kąpiele powinny być krótkie, aby nie narażać skóry na wysuszenie. Po kąpieli posmaruj ciało dziecka hipoalergiczną oliwką. W aptece znajdziesz wiele skutecznych maści i kremów, ale stosuj je pod kontrolą lekarza.

Skazy nie można wyleczyć farmakologicznie, ale nie wolno jej lekceważyć

Nie ma łatwego sposobu na wyleczenie tego schorzenia, można tylko łagodzić objawy. Wprawdzie skaza zwykle przemija, ale lekceważyć jej nie wolno. Nieleczona alergia powoduje nasilenie się objawów skórnych, a to może prowadzić do astmy i rozwoju atopowego zapalenia skóry. AZS jest niezwykle trudne do leczenia, poza tym może powodować zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry. Poza tym dziecko ze skazą białkową wolniej przybiera na wadze i cierpi z powodu częstych ataków kolki. W skrajnych przypadkach nieleczona alergia powoduje wstrząs anafilaktyczny.

A co, jeśli nie minie?

Omawiane schorzenie ma charakter przewlekły i niekiedy nawracający, ale większość dzieci wyrasta z alergii wraz z wiekiem. Zdarzają się niestety sytuacje, że nietolerancja białka trwa także w wieku szkolnym, nastoletnim, a nawet u dorosłych. Takie osoby przez cały czas muszą przestrzegać diety i być pod kontrolą poradni alergologicznej. Uporczywa alergia pokarmowa może też być zapowiedzią uczuleń na pyłki roślin, roztocza, kurz i detergenty. Niektóre z tych rodzajów alergii można leczyć przez odczulanie, a odpowiednie leki i krople złagodzą katar i kaszel alergiczny.

Twoje dziecko ma alergię na mleko? Nie panikuj. Ta przypadłość dotyka coraz więcej maluchów. Odstaw pokarmy, które szkodzą bobasowi, a jego dietę rozszerzaj pod kontrolą pediatry. Poproś lekarza o receptę na dobrą maść do smarowania zmian skórnych. Pielęgnuj odpowiednio skórę dziecka, aby złagodzić objawy podrażnienia i pozbyć się krostek. Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, to skaza najprawdopodobniej minie.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: