Skurcze łydek w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić ze skurczami nóg w ciąży?

Ciąża wiąże się z różnymi dolegliwościami. Wiele z nich nie powinno być jednak objawem do niepokoju, ponieważ nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka czy też przyszłej mamy. Zaliczyć można do nich między innymi skurcze łydek w ciąży.
Skurcze łydek w ciąży

Co na skurcze łydek w ciąży? Kobiety ciężarne mogą zmagać się z nimi o różnych porach dniach oraz zarówno w początkowym stadium ciąży, jak i zaawansowanym. Bez wątpienia są dosyć uciążliwą dolegliwością, dlatego wiele osób zastanawia się, co jest ich przyczyną oraz czy istnieją sposoby, aby przynieść sobie nieco ulgi. Postaramy się udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi na te pytania.

Przyczyny skurczów nóg w ciąży

skurcze łydek w ciąży - przyczyny

Na samym początku warto dowiedzieć się, skąd się biorą skurcze łydki w ciąży. Są one typową dolegliwością w tym okresie i mogą być wywołane przez kilka czynników. Często za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada utrudniony odpływ krwi z nóg oraz zastoje w żyłach, które mogą być wywołane rozwijającym się płodem oraz powiększającą się macica, naciskającymi na nerwy miednicy. Problemy z prawidłowym ukrwieniem nóg mogą być wywołane także uciskiem na naczynia tętnicze i żylne oraz przez podwyższone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. W okresie ciąży kobiecie towarzyszą duże wahania hormonalne oraz zaburzona zostaje gospodarka fosforowo-wapniowa – stwierdza się między innymi nadmiar fosforu, a niedobory wapnia w organizmie.

Inne przyczyny

Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzenie również może powodować bolesny skurcz łydki w ciąży – szczególnie, że kobieta w czasie ciąży waży o wiele więcej, ze względu na powiększający się brzuch. Niekiedy, w kolejnych trymestrach, staje się on dużym obciążeniem dla kręgosłupa, co przyczynia się do kolejnych ucisków na nerwy oraz pogłębienia naturalnych krzywizn. Na nieprzyjemne dolegliwości zlokalizowane w dolnych partiach nóg ma wpływ nie tylko sama ciąża, ale też niewłaściwa dieta w jej trakcie – szczególnie posiłki ubogie w potas i magnez oraz nadwaga i noszenie ciasnego obuwia na wysokim obcasie.

Skurcze łydek w ciąży – co można zrobić?

Co na skurcze łydek w ciąży zastosować, aby zminimalizować przykre dolegliwości? Pomocna może być zarówno dobrze zbilansowana dieta, jak i ćwiczenia. Jadłospis powinien być urozmaicony tak, aby występowały w nim cenne witaminy, pierwiastki i składniki mineralne. Do codziennych posiłków warto włączyć produkty bogate w potas, magnez i wapń – są to między innymi ziemniaki, melony, morele, banany, sok pomidorowy, ryby, kasze, orzechy, zielone warzywa czy nabiał. Należy rozsądnie spożywać posiłki obfitujące w fosfor – chociaż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca, nerek i kości, będąc w ciąży, nie należy go przedawkowywać. W niektórych sytuacjach ulgę może przynieść dodatkowe suplementowanie tych składników, jednak nie można tego robić na własną rękę. Warto zapytać lekarza o radę i wystawienie odpowiedniej recepty. Ważne jest też nawodnienie organizmu.

Domowe sposoby na skurcze łydek w ciąży

skurcze łydek w ciąży - domowe sposoby

Na skurcze łydek w ciąży pomocne są też ćwiczenia. Warto regularnie zapewniać swojemu ciału nieco ruchu, ponieważ długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprzyja nieprzyjemnym odczuciom. Najlepszym wyborem będzie gimnastyka przeznaczona dla kobiet w ciąży – na przykład zajęcia, które odbywają się w grupach w salonach fitness. Wystarczy już 3 razy w tygodniu zdecydować się na ćwiczenia, aby odczuć wyraźną poprawę i ustąpienie dolegliwości. Polecane są też spacery oraz pływanie i delikatne rozmasowanie kończyn. Jeżeli ból łydki w ciąży jest dokuczliwy, dobre rezultaty może przynieść delikatny masaż nóg za pomocą posuwistych ruchów od kostek w stronę bioder. Niewskazane jest natomiast zakładanie nogi na nogę oraz spędzanie wiele godzin bez ruchu w pozycji siedzącej.

Co jeszcze okazuje się pomocne?

Jakie domowe sposoby na skurcze nóg są skuteczne? Podczas wypoczynku warto układać nogi wyżej niż tułów – na przykład na poduszkach czy pufie. Szybką ulgę przynosi postawienie stopy na zimnym podłożu. Pomocne mogą też być relaksujące kąpiele oraz noszenie rajstop uciskających. Jeżeli skurcze przeszkadzają w nocnym wypoczynku, można postarać się o specjalną poduszkę ortopedyczną dedykowaną kobietom w ciąży, która poprawia przepływ krwi.

Wiesz już, skąd biorą się skurcze łydek w ciąży i jak sobie z nimi radzić. Pamiętaj, że warto stosować ćwiczenia na nogi i włączyć do swojej diety produkty bogate w magnez i witaminy. Jeśli skurcze cię niepokoją, zapytaj o radę swojego lekarza i poproś o badania w kierunku zakrzepicy.

Najczęściej zadawane pytania

Co pomaga na skurcze nóg w ciąży?

Przy skurczach łydek w ciąży ważna jest suplementacja witamin z grupy B i magnezu. Można to robić za pomocą odpowiedniej diety. Warto także ćwiczyć mięśnie nóg i wykonywać masaże przy pomocy rollera.

Jakie produkty spożywcze są bogate w magnez?

Produkty bogate w magnez to, m.in.: migdały, banany, orzechy, fasola. 

Co powoduje skurcze łydek w nocy?

Najczęściej przyczyną skurczów łydek w ciąży jest niedobór potasu i magnezu. Skurcze mogą powodować też ucisk na naczynia tętnicze i podwyższone ciśnienie w naczyniach krwionośnych.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: