X

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży

Chociaż ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety, wiąże się także z różnymi dolegliwościami. Wiele z nich nie powinno być jednak objawem do niepokoju, ponieważ nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka czy też przyszłej mamy. Zaliczyć można do nich między innymi skurcze w łydkach w ciąży. Kobiety ciężarne mogą zmagać się z nimi o różnych porach dniach oraz zarówno w początkowym stadium ciąży, jak i zaawansowanym. Bez wątpienia są dosyć uciążliwą dolegliwością, dlatego wiele osób zastanawia się, co jest ich przyczyną oraz czy istnieją sposoby, aby przynieść sobie nieco ulgi. Postaramy się udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi na te pytania.

Skurcze w łydce w ciąży – co jest ich przyczyną?

Na samym początku warto dowiedzieć się, skąd biorą się skurcze łydki w ciąży? Są one typową dolegliwością w tym okresie i mogą być wywołane przez kilka czynników. Często za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada utrudniony odpływ krwi z nóg oraz zastoje w żyłach, które mogą być wywołane rozwijającym się płodem oraz powiększającą się macica, naciskającymi na nerwy miednicy. Problemy z prawidłowym ukrwieniem nóg mogą być wywołane także uciskiem na naczynia tętnicze oraz przez podwyższone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. W okresie ciąży kobiecie towarzyszą duże wahania hormonalne oraz zaburzona zostaje gospodarka fosforowo-wapniowa – stwierdza się między innymi nadmiar fosforu, a niedobory wapnia w organizmie.

Zobacz też:  Ból kolana - przyczyny. Jak zapobiegać?

Długotrwałe stanie lub siedzenie również może powodować skurcz łydki w ciąży – szczególnie, że kobieta waży o wiele więcej, ze względu na powiększający się brzuch. Niekiedy staje się on dużym obciążeniem dla kręgosłupa, co przyczynia się do kolejnych ucisków na nerwy oraz pogłębienia naturalnych krzywizn. Na nieprzyjemne dolegliwości zlokalizowane w dolnych partiach nóg ma wpływ nie tylko sama ciąża, ale też niewłaściwa dieta w jej trakcie – szczególnie posiłki ubogie w potas i magnez oraz nadwaga i noszenie ciasnego obuwia na wysokim obcasie.

Skurcze łydek w ciąży – co można zrobić?

Co na skurcze łydek w ciąży zastosować, aby zminimalizować przykre dolegliwości? Pomocna może być zarówno dobrze zbilansowana dieta, jak i ćwiczenia. Jadłospis powinien być urozmaicony tak, aby występowały w nim cenne witaminy i składniki mineralne. Do codziennych posiłków warto włączyć produkty bogate w potas, magnez i wapń – są to między innymi ziemniaki, melony, morele, banany, sok pomidorowy, ryby, kasze, orzechy, zielone warzywa czy nabiał. Rozsądnie spożywać należy posiłki obfitujące w fosfor – chociaż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca, nerek i kości, będąc w ciąży nie należy go przedawkowywać. W niektórych sytuacjach ulgę może przynieść dodatkowe suplementowanie tych składników, jednak nie można tego robić na własną rękę. Ważne jest też nawodnienie organizmu.

Zobacz też:  Ciemiączko u niemowlaka - czym jest? Kiedy zarasta?

Ćwiczenia na skurcze łydek

Na skurcze łydek w ciąży pomocne są też ćwiczenia. Warto regularnie zapewniać swojemu ciału nieco ruchu, ponieważ długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprzyja nieprzyjemnym odczuciom. Najlepszym wyborem będzie gimnastyka przeznaczona dla kobiet w ciąży – na przykład zajęcia, które odbywają się w grupach w salonach fitness. Wystarczy już 3 razy w tygodniu zdecydować się na ćwiczenia, aby odczuć wyraźną poprawę i ustąpienie dolegliwości.  Polecane są też spacery oraz pływanie. Jeżeli ból łydki w ciąży jest dokuczliwy, dobre rezultaty może przynieść delikatny masaż nóg za pomocą posuwistych ruchów od kostek w stronę bioder. Niewskazane jest natomiast zakładanie nogi na nogę oraz spędzanie wiele godzin bez ruchu w pozycji siedzącej.

Co jeszcze okazuje się pomocne? Podczas wypoczynku warto układać nogi wyżej niż tułów – na przykład na poduszkach czy pufie. Szybką ulgę przynosi postawienie stopy na zimnym podłożu. Pomocne mogą też być relaksujące kąpiele oraz noszenie rajstop uciskających. Jeżeli skurcze przeszkadzają w nocnym wypoczynku, można postarać się o specjalną poduszkę ortopedyczną dedykowaną kobietom w ciąży, która poprawia przepływ krwi.

Zobacz też:  Wątróbka w ciąży

 


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: