X

Słuchawki wygłuszające dla dzieci

Słuchawki wygłuszające dla dzieci

W obecnym świecie, w którym mamy do czynienie z intensywnym rozwojem techniki i przemysłu, zewsząd jesteśmy bombardowani dźwiękami o różnej częstotliwości oraz natężeniu. Uporczywy hałas towarzyszy nam praktycznie bezustannie, wywołując przy tym negatywne skutki chociażby dla naszego ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej, jest on szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci oraz niemowląt. Jak zatem skutecznie chronić je przed niebezpiecznym hałasem?

Dlaczego właściwa ochrona dzieci przed hałasem jest tak potrzebna?

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać i sprawnie funkcjonować w społeczeństwie, potrzebny jest do tego właściwie działający aparat słuchowy. A warto zauważyć, że do rozwoju analizatora słuchu dochodzi już w dwunastym miesiącu ciąży. Proces ten trawa do około dziesiątego roku życia dziecka. Co więcej, już sześciomiesięczne dziecko jest wstanie rozróżnić intensywność dźwięków, a więc ich głośność czy natężenie. Dlatego tak ważna jest ochrona naszych dzieci, już we wczesnym etapie, przed destrukcyjnym działaniem uporczywego hałasu.

Zobacz też:  Pierwszy seks po porodzie. Co warto wiedzieć?

Hałas i jego destrukcyjny wpływ na rozwój dziecka

Nadmiar hałasu może wywołać szereg problemów związanych z rozwojem małego dziecka, w tym może prowadzić do powstania:

  • ograniczeń zdolności poznawczych, na przykład pamięci, procesów sensorycznych, myślenia logicznego;
  • zaburzeń w rozwoju psychologiczno-fizjologicznym, które mogą objawiać się nadwrażliwością na stres oraz problemami w radzeniu sobie z różnymi emocjami;
  • problemów z koncentracją, a co za tym idzie również z nauką;
  • problemów z chronicznym stresem i ciągłym uczuciem rozdrażnienia, a to z kolei będzie uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu
  • bólu głowy bądź brzucha;
  • obniżenia odporności organizmu – dzieje się tak, dlatego że organizm skupia się przede wszystkim na walce ze stresem, wyciszając przy tym działanie innych układów, w tym chociażby układu immunologicznego;
  • w skrajnym wypadku – utraty słuchu.

Słuchawki wygłuszające dla dzieci – czy warto z nich korzystać?

Aby ochronić swoje dziecko przed nadmiernym hałasem, powinniśmy przede wszystkim unikać miejsc w których jest on zbyt intensywny. Niestety w obecnych czasach nie jest to takie proste, a mieszkając w mieście – w zasadzie niemożliwe. Co w takim razie możemy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w słuchawki wygłuszające dla dzieci. Kiedy zatem warto z nich korzystać?

Zobacz też:  Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Takie słuchawki wygłuszające dla dzieci mogą przydać się w wielu codziennych sytuacjach, a zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, środkach komunikacji publicznej, spacerując przy głośnej ulicy, czyli tam gdzie istnieje zagrożenie hałasem. Ponadto z pewnością przydadzą się podczas imprez plenerowych czy okolicznościowych, takich jak wesela, koncerty, sylwester, pokazy lotnicze itp.

Warto je również zabrać ze sobą do kina czy teatru i koniecznie na mecze oraz rozgrywki piłkarskie. Jeśli zabieramy naszą pociechę na wakacje za granicę lub do rodziny, która mieszka w innym państwie, pamiętajmy o słuchawkach wygłuszających dla dziecka. Sprawdzą się one nie tylko na lotnisku, ale też w samym samolocie. Takie słuchawki są również koniecznością na czas remontu.

Co nam dają słuchawki wygłuszające dla dzieci?

Słuchawki wygłuszające dla dzieci przede wszystkim chronią ich słuch przed szkodliwym działaniem uporczywego hałasu, a co za tym idzie przed trwałym uszkodzeniem aparatu słuchowego. Ponadto takie ograniczenie przebywania dziecka w otoczeniu o silnym natężeniu różnymi dziękami, zapobiega przeciążaniu jego bodźców sensorycznych, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Jest to szczególnie ważne u dzieci, u których stwierdzono ADHD lub ze spektrum autyzmu.

Zobacz też:  Żurawina w ciąży - zastosowanie

Pamiętajmy, że prawidłowa percepcja słuchowa zapewnia dzieciom harmonijny rozwój, i to na wielu płaszczyznach, i co najważniejszej pozwala na właściwe poznawanie rzeczywistości poprzez dźwięki. Co więcej, słuch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mowy, a zatem dla skutecznej komunikacji. Nie lekceważmy więc hałasu i skutecznie chronimy przed nim swoje dzieci.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: