Smoczek dla noworodka – poznaj wszystkie wady i zalety smoczków dla niemowlaka i dowiedz się jak wybrać odpowiedni smoczek

Która mama w dzisiejszych czasach wyobraża sobie życie bez tego przyrządu? Chyba żadna. Bo nie raz, nie dwa, w kryzysowych sytuacjach ratuje nam skórę. Sprawdź jaki smoczek dla noworodka najlepiej wybrać.
smoczek dla noworodka

Smoczek gumowy wynaleziono w 1845r. w Stanach Zjednoczonych przez Elliah Pratt. Pierwsze egzemplarze nie były zbyt popularne w tamtych czasach ze względu na nieprzyjemny zapach i smak gumy. Ludzie woleli używać smoczków zrobionych z korka, srebra, cyny, kości słoniowej, miedzi czy nawet szkła lub drewna. Można czytać to z niedowierzaniem, że nasza rasa od tego nie wyginęła. A pierwsze w historii smoczki, które przetrwały do naszych czasów, pochodzą sprzed 3000 lat, a odnaleziono je w grobach dziecięcych. Smoczek dla noworodka był robiony z gliny, a do środka wlewano miód dla smaku.

Czy smoczek jest dobry dla niemowlaka, czy zły?

W XIX wieku ssanie kciuka i smoczka było rozpatrywane jako choroba dziecięca, a na początku XX wieku zaliczano to do poważnej patologii wieku dziecięcego. Historia ssania jako choroby zaczęła się od wad stomatologicznych, żeby chwilę później przekształcić się w chorobę o niepokojącym zachowaniu seksualnym. Po II wojnie światowej wynaleziono smoczki lateksowe, a następnie silikonowe. W latach 80. stworzono smoczki anatomiczne pod kątem zgryzu, które redukowały ryzyko powstania wad. Współczesne badania dotyczące ssania smoczka obejmują wady zgryzu, laktację i wadę wymowy.

Są różne rodzaje tego cudu wynalazku – poznaj smoczek dynamiczny

Smoczki dynamiczne poleca bardzo wiele osób, ze względu na budowę gumki do ssania. Główną zaletą jest to, że zbudowany jest on z niejednorodnej warstwy silikonu, dzięki której kurczy i rozciąga się wraz z rytmem ssania dziecka. Ten rodzaj posiada również system wewnętrznych wypustek, które dzięki temu lepiej oddają kanaliki laktacyjne. Nie zaburzają one odruchu ssania i zapobiegają odruchowi zagryzania smoczka.

A może wybrać smoczek ortodontyczny?

Ten rodzaj smoczków wybierany jest dość często przez rodziców ze względu na rekomendacje stomatologiczne. Został zaprojektowany tak, by wspierał prawidłowy rozwój jamy ustnej (kości, zębów i podniebienia). Istnieje wiele rozmiarów i rodzajów tych smoczków. Ortodontyczny smoczek dla noworodka, ma na celu zapobiegać wszelkim wadom wymowy oraz problemów ze zgryzem.

A co, gdy mamy wcześniaka?

Również i z tym możemy sobie poradzić, gdyż dziedzina nauki nie próżnuje. Wynaleziono nawet smoczki dla niemowląt, które szybciej niż zakładał termin, chciały poznać piękno tego świata. Jednak stosowanie smoczka dla wcześniaków musi odbywać się przy kontroli kadry medycznej, jeszcze w trakcie przebywania bobasa w szpitalu. Są one lekkie, małe i niezwykle miękkie, głównym ich zadaniem jest stymulowanie i ćwiczenie u noworodka odruchu ssania, zanim jeszcze zacznie się karmienie piersią lub butelką. Zostały wynalezione z myślą o tym, gdy dziecko jest karmione z sondy doustnej lub nosowej.

Smoczek terapeutyczny

Jest to ostatni rodzaj, który jest zalecany dla większych pociech, czy też nawet osób dorosłych. Ale każde użycie tego rodzaju smoczka należy skonsultować z lekarzem lub stomatologiem. Stworzony jest dla osób z zaburzoną motoryką mięśniową lub nieprawidłowymi nawykami oddychania przez usta, z zaburzonym odruchem ssania, żucia i problemami z mową. Nazywany jest też smoczkiem treningowym, gdyż ma na celu wypracować prawidłowe ruchy i ułożenie języka.

Cechy jakie powinien spełniać każdy z wymienionych smoczków

Poza wyżej wymienionymi istnieją również smoczki uspakajające, w różnych kształtach i kolorach. Jednak ważne jest to, aby każdy z nich spełniał określone cechy. Musi mieć odpowiedni kształt, by dobrze imitować brodawkę kobiecą. Ważny jest również rozmiar, zbyt duży może powodować odruch wymiotny, a zbyt mały może źle kształtować żuchwę. Otwory w tarczce są jednym z najważniejszych, bo dzięki nim malec może swobodnie oddychać. Przed zakupem należy przeczytać również ulotkę, tak by smoczek dla noworodka, nie zawierał bisfanolu A.

Skutki uboczne stosowania smoczków

Długotrwałe stosowanie smoczka skutkować może złym napięciem mięśniowym (zmniejsza się napięcie mięśni warg), co w późniejszym okresie może źle wpłynąć na wymowę naszego dziecka. Może mieć problemy z wymową liter f, m, b, p, w. Znacznie spada również sprawność języka. Dziecko ma problem z podniesieniem go do góry w stronę podniebienia, co skutkuje złą wymową głosek r, l, ś, ź, ć, dż, cz, dź, sz, ż. Rozwój mowy jest przez to bardzo mocno zaburzony.

Ssanie nieodżywcze – co to takiego?

Jest to wypracowanie nawyku ssania i połykania. Prowokowanie ssania dotykowym bodźcem jest bardzo dobrym sposobem na polepszenie koordynacji i rozwój dojrzałego wzorca ssania. Badania na wcześniakach pokazują pozytywny wpływ ssania nieodżywczego na długoterminowe rezultaty neurorozwojowe. Ważne jest, aby dziecko w skoordynowany sposób uczyło się równocześnie ssać, połykać i oddychać, gdyż bardzo wiele maluchów ma z tym problem.

Zalety stosowania tego wynalazku

Przez rok zrobiono badania na około 1000 par (mama/niemowlę). Wszystkie maluchy były karmione piersią, a połowa dostała również tak zwany uspokajacz w postaci smoczka. Wyniki tych badań są zaciekawiające, bo zauważono, że zmniejszyło się ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Smoczek dla noworodka, wykorzystuje się u dzieci przedwcześnie urodzonych jako trening przygotowujący do pobierania pokarmu, ssania piersi lub smoczka podczas zabiegów, uspokaja malucha i również łagodzi ból. Ma on wiele zalet, ale trzeba pamiętać, by stosować go z rozmysłem.

Jak często należy wymieniać smoczek?

Według specjalistów dziecko powinno ssać smoczek jedynie przez 6 godzin dziennie (oczywiście nie ciągiem). Wymianę na nowy zaleca się co miesiąc, dwa (chyba że jest przegryziony lub uszkodzony, to wymieniamy go niezwłocznie). Smoczek, który spadł lub się zabrudził nie musi być od razu wyrzucany. Wystarczy go dobrze wyparzyć i dalej nadaje się do użytku. Każdy nowo zakupiony smoczek trzeba dostosować do dziecka i przed użyciem wyparzyć.

Kiedy odstawić smoczek dziecku?

Kwestia odstawienia smoczka maluchowi jest jeszcze niedoprecyzowana. Niektórzy specjaliści uważają, że najlepiej zrobić to po 6. miesiącu życia, inni znowu twierdzą, że dopiero wtedy, gdy maluszkowi będzie można wytłumaczyć, dlaczego odstawiamy smoczek. Na ogół przyjmuje się przedział od 7. miesiąca do 3. roku życia. Według stomatologów powinno odstawić się dziecku smoczek, zanim skończy 18. miesięcy. Można próbować stopniowo ograniczać go maluchowi, np. ustalając, że smoczek dla noworodka jest tylko do zasypiania.

Smoczek dla noworodka od pierwszego miesiąca życia

Niezależnie od tego, na jaki smoczek się zdecydujemy, to musimy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, kształt i materiał. Smoczek pomaga dziecku w prawidłowym rozwoju, aczkolwiek źle dobrany lub zbyt długo stosowany może doprowadzić do negatywnych skutków. Smoczek uspokajający to najczęściej wybierany model, ponieważ umożliwia naturalny odruch ssania, co relaksuje dziecko. Chociaż zdarza się też tak, że dziecko nie chce smoczka i nie będzie w ogóle z niego korzystać. Każdy maluszek jest inny i smoczek trzeba dostosować odpowiednio do jego potrzeb.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: