Sprawdzone sposoby na kaszel

Kaszel potrafi być bardzo uporczywy. Duszący w dzień uprzykrza życie, z kolei męczący kaszel w nocy zakłóca spokojny sen i utrudnia wypoczynek. Najczęściej kaszel jest objawem przeziębienia lub grypy, choć zdarza się również, że towarzyszy poważnym chorobom przewlekłym, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Domowe sposoby na kaszel – jakie warto wypróbować? Odpowiadamy!
sprawdzone sposoby na kaszel

Sposoby na kaszel – poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

Kaszel jest jednym z tych objawów, który można leczyć przy wykorzystaniu ogólnodostępnych metod. Co na kaszel najlepiej się sprawdzi?

Fizjoterapia w kaszlu

Choć może to zabrzmieć absurdalnie, to okazuje się, że nie każdy potrafi kaszleć w prawidłowy sposób. Dlatego właśnie w leczeniu zastosowanie znajduje szeroko rozumiana fizjoterapia, która jest skutecznym narzędziem niefarmakologicznej terapii bez względu na charakter kaszlu. Celem stosowania fizjoterapii jest przede wszystkim poprawa skuteczności kaszlu. Przy mokrym chodzi głównie o to, by nauczyć się kaszleć w taki sposób, by efektywnie oczyszczać drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny1.

Inhalacje na kaszel

Kolejną sprawdzoną metodą jest inhalacja, która sprawdza się zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. Inhalacje, nazywane też wziewaniem, polegają na wdychaniu leków, olejków eterycznych, ziół czy roztworu soli fizjologicznej. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można specjalne urządzenie zwane inhalatorem, a w przypadku jego braku zwykłą miskę z gorącą wodą i ręcznik do przykrycia głowy2.

Zobacz też:  Mycie zębów dla dzieci

Syrop i tabletki na kaszel

W aptece bez recepty kupić można tabletki lub syrop na kaszel suchy i mokry. Forma leku nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ bez względu na postać każdy działa dokładnie tak samo. W ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych zastosować można Deflegmin tabletki dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawiają jego transport, a dzięki temu ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą kaszel3. Deflegmin występuje również w postaci syropu, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 1. roku życia.

Nawilżanie powietrza

Bardzo ważne jest także nawilżanie wdychanego powietrza poprzez zastosowanie nawilżacza pokojowego. W suchym kaszlu suche powietrze może dodatkowo nasilać odruch kaszlowy, z kolei przy mokrym może utrudnić odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Jeśli poziom nawilżenia powietrza jest prawidłowy, lepiej się oddycha, a kaszel staje się wydajniejszy2.

Co zrobić w przypadku braku nawilżacza powietrza w domu? Zamiast tego można namoczyć ręcznik w wodzie i położyć go na ciepłym kaloryferze, efekt będzie bardzo podobny.

Zobacz też:  Dwumiesięczne dziecko - rozwój

Odpowiednie nawadnianie

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na kaszel, o którym tak często zapominamy, jest regularne uzupełnianie płynów. Niektórym wydaje się, że odpowiednie nawodnienie ma znaczenie jedynie przy wysokiej gorączce, a okazuje się, że przy samym kaszlu także.  Dzięki optymalnemu nawodnieniu drogi oddechowe są odpowiednio nawilżone, co poprawia skuteczność kaszlu. Najlepiej sprawdzają się ciepłe napoje takie jak herbata lub zwykła woda.

Uporczywy kaszel – kiedy do lekarza?

Domowe sposoby na suchy kaszel, podobnie zresztą jak na kaszel mokry, często skutecznie go łagodzą, ale zdarza się też, że nie przynoszą większych efektów. Dlatego należy zachować czujność i obserwować stan swojego zdrowia, a w razie takiej potrzeby, zgłosić się po pomoc do lekarza, który dobierze odpowiedni lek na kaszel.

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Przede wszystkim wtedy, gdy razem z kaszlem występuje chrypka, duszność lub krwioplucie. Porady specjalisty warto zasięgnąć również wtedy, gdy stosowany syrop czy tabletki na kaszel ani inne sposoby leczenia nie przyniosły poprawy stanu zdrowia2.

Bibliografia:

  1. Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M. i in., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ, 6/2018.
  2. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. ChPL Deflegmin (dostęp: 2022.03.04.).
Zobacz też:  Banan w ciąży - czy można jeść?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: