Domowe sprawdzone sposoby na kaszel. Poznaj skuteczne metody na kaszel suchy i mokry

Najczęściej kaszel jest objawem przeziębienia lub grypy, choć zdarza się również, że towarzyszy poważnym chorobom przewlekłym, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Sprawdzone sposoby na kaszel – jakie warto wypróbować? Odpowiadamy!
sprawdzone sposoby na kaszel

Chcesz poznać sprawdzone sposoby na kaszel? Kaszel potrafi być bardzo uporczywy. Duszący w dzień uprzykrza życie, z kolei męczący kaszel w nocy zakłóca spokojny sen i utrudnia wypoczynek. Przeczytaj i dowiesz się, jak radzić sobie z kaszlem suchym i mokrym.

Sposoby na kaszel – poznaj 6 sprawdzonych sposobów!

sprawdzone sposoby na kaszel - sposoby na kaszel

Kaszel jest jednym z tych objawów, który można leczyć przy wykorzystaniu ogólnodostępnych metod. Jakie są sprawdzone sposonby na kaszel? Jakie metody są pomocne przy infekcjach górnych dróg oddechowych? 

Fizjoterapia w kaszlu mokrym i suchym

Choć może to zabrzmieć absurdalnie, to okazuje się, że nie każdy potrafi kaszleć w prawidłowy sposób. Dlatego właśnie w leczeniu zastosowanie znajduje szeroko rozumiana fizjoterapia, która jest skutecznym narzędziem niefarmakologicznej terapii bez względu na charakter kaszlu. Celem stosowania fizjoterapii jest przede wszystkim poprawa skuteczności kaszlu. Przy mokrym chodzi głównie o to, by nauczyć się kaszleć w taki sposób, by efektywnie oczyszczać drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny1. Zobacz inne sprawdzone sposoby na kaszel!

Domowe syropy i ziołowe napary

sprawdzone sposoby na kaszel - domowe syropy

Sprawdzone sposoby na kaszel? Dobrym domowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli, która działa jak naturalny antybiotyk. Wspiera układ odpornościowy i łagodzi podrażnienia gardła. Ziołowe napary z dodatkiem miodu mogą również pomóc na uporczywy kaszel. Podobne działanie mają syropy sosnowe i tabletki eukaliptusowe do ssania.

Inhalacje na kaszel

Kolejną sprawdzoną metodą jest inhalacja, która sprawdza się zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. Inhalacje, nazywane też wziewaniem, polegają na wdychaniu leków, olejków eterycznych, ziół (m.in. tymianku) czy roztworu soli fizjologicznej. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można specjalne urządzenie zwane inhalatorem, a w przypadku jego braku zwykłą miskę z gorącą wodą i ręcznik do przykrycia głowy2.

Syrop i tabletki na kaszel

sprawdzone sposoby na kaszel - syrop i tabletki na kaszel

Sprawdzone sposoby na kaszel? W aptece bez recepty kupić można tabletki lub syrop na kaszel suchy i mokry. Forma leku nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ bez względu na postać każdy działa dokładnie tak samo. W ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych zastosować można Deflegmin tabletki dla dorosłych i dzieci powyżej 6 lat. Zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawiają jego transport, a dzięki temu ułatwiają odkrztuszanie i złagodzą kaszel3. Wykrztuśny Deflegmin występuje również w postaci syropu, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 1. roku życia.

Domowe sposoby na kaszel – nawilżanie powietrza

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na kaszel, o którym tak często zapominamy, jest regularne uzupełnianie płynów. Niektórym wydaje się, że odpowiednie nawodnienie ma znaczenie jedynie przy wysokiej gorączce, a okazuje się, że przy samym kaszlu także. Dzięki optymalnemu nawodnieniu drogi oddechowe są odpowiednio nawilżone, co poprawia skuteczność kaszlu. Najlepiej sprawdzają się ciepłe napoje takie jak herbata lub zwykła woda.

Uporczywy kaszel suchy – kiedy do lekarza?

Sprawdzone sposoby na kaszel suchy, podobnie zresztą jak na kaszel mokry, często skutecznie go łagodzą, ale zdarza się też, że nie przynoszą większych efektów. Dlatego należy zachować czujność i obserwować stan swojego zdrowia, a w razie takiej potrzeby, zgłosić się po pomoc do lekarza, który dobierze odpowiedni lek na kaszel.

Znasz już sprawdzone sposoby na kaszel. Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Przede wszystkim wtedy, gdy razem z kaszlem występuje chrypka, duszność lub krwioplucie. Porady specjalisty warto zasięgnąć również wtedy, gdy stosowany syrop czy tabletki na kaszel ani inne sposoby leczenia nie przyniosły poprawy stanu zdrowia2.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się kaszlu w kilka godzin?

W pozbyciu się kaszlu ważne jest nawadnianie organizmu i nawilżanie powietrza wokół. Znanymi naturalnymi sposobami na suchy kaszel są: napar z siemienia lnianego, syrop z cebuli, inhalacje z soli fizjologicznej lub syrop z majeranku. Można stosować również ziołowe płukanki z prawoślazu lub mięty.

W jakiej pozycji spać, żeby nie kaszleć?

Zaleca się spać w takiej pozycji, aby głowa pozostawała na lekkim podwyższeniu np. na poduszce.

Czy miód jest dobry na kaszel?

Miód ma udowodnione dobroczynne działanie na suchy, męczący kaszel.

Bibliografia:

  1. Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M. i in., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ, 6/2018.
  2. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. ChPL Deflegmin (dostęp: 2022.03.04.).

 

 


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: