X

Stół do salonu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stół do salonu
Stół do salonu to jeden z najbardziej reprezentacyjnych mebli w domu. Przyciąga wzrok gości, a domownikom zapewnia wygodne miejsce do spożywania posiłków. Zbiera historie z całego dnia i pozwala podzielić się nimi z najbliższymi. Stół do salonu łączy pokolenia podczas wspólnych dyskusji i biesiadowania. Czasem daje możliwość zagrania w grę planszową, innym razem odrobienia lekcji czy dokończenia zaległej pracy. A dodatkowo wspaniale wygląda, stając się ważnym elementem aranżacji. Co zrobić, aby domownicy i goście chcieli zasiadać przy nim jak najczęściej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do salonu?

Stoły do salonu – jakość na pierwszym miejscu

Stoły do salonu muszą sprostać wielu wymaganiom. W końcu to przy nich koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Z tego względu powinny być przede wszystkim solidne. Jeszcze do niedawna za synonim trwałości uchodziło drewno. Dębowe czy bukowe stoły przechodziły z pokolenia na pokolenie, pełniąc nie tylko funkcje praktycznego mebla, ale także rodzinnej pamiątki. Ciężkie i masywne stoły drewniane były więc świadkami wielu rodzinnych dyskusji i wydarzeń. Do dziś pozostają w centrum zainteresowania wśród osób, które cenią meble na wiele lat. Są ponadczasowe i eleganckie, a dodatkowo ciepłe i przyjemne w dotyku. Odpowiednio pielęgnowane odsłaniają swój wyjątkowy urok, ciesząc oczy i tworząc przytulne miejsce dla domowników oraz gości. Ich odpowiednikiem są stoły fornirowane. Wykonane z płyt i pokryte cienką warstwą okleiny tworzonej z drewna, zachowują jego piękny rysunek. Mogą przybierać różne kolory w wyniku specjalistycznego barwienia materiału. Stół fornirowany jest przy tym o wiele lżejszy od drewnianego, co oczywiście ma znaczenie, jeśli będzie często przesuwany w inne miejsce w pomieszczeniu. Jego zaletą jest także to, że nie wymaga zastosowania specjalistycznych środków do impregnacji. Jednocześnie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy blaknięcie.

Zobacz też:  Powrót do sprawności - dlaczego rehabilitacja osób starszych jest ważna?

Stół do salonu – dlaczego kształt ma znaczenie?

Mówiąc o stole do salonu, warto zastanowić się nad jego kształtem. Od dekad aranżacyjne trendy oddają w tej kategorii pierwszeństwo okrągłym stołom. Dlaczego? Ponieważ są to bardzo eleganckie meble, które znakomicie odgrywają swoją reprezentacyjną rolę. Wspaniale wyglądają ustawione na środku pomieszczenia i otoczone wygodnymi krzesłami – również w nieparzystej ilości. Okrągły stół niweluje ponadto problem hierarchizacji gości. Wszystkie znajdujące się przy nim osoby zyskują równorzędną pozycję i są do siebie zwrócone twarzami. A to z kolei motywuje do dyskusji i pomaga poczuć więź łączącą rodzinę czy przyjaciół. Dodatkową zaletą okrągłych stołów do salonu jest to, że wnoszą lekkość do aranżacji. Podkreślają jej charakter, lecz nie przytłaczają wnętrza. Ich alternatywą są stoły kwadratowe, dające równie dobre możliwości kontaktu wzrokowego. Warto jednak pamiętać, że pomieszczą o wiele mniej biesiadników niż modele okrągłe. W nowoczesnych przestrzeniach coraz częściej pojawiają się stoły prostokątne. Długie i zapewniające wygodę dla wielu osób, stają się niezastąpione podczas uroczystych rodzinnych obiadów bądź imprez w większym gronie. Zaletą prostokątnych stołów jest ich minimalistyczny design i symetryczna bryła. W ten sposób wnoszą do salonu ład i porządek. W przypadku ograniczonego metrażu, stół prostokątny można na co dzień dosunąć do ściany i dzięki temu wygospodarować miejsce na środku salonu.

Stoły rozkładane – niewielkie na co dzień, duże podczas wizyt gości

Skoro o metrażu mowa, warto wspomnieć o stołach rozkładanych. To rozwiązania, które od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Są chętnie wybierane do mieszkań w blokach. Coraz częściej goszczą także w domach jednorodzinnych. Na co dzień niewielkie i kompaktowe, pozwalają nawet dwukrotnie zwiększyć długość blatu. W ten sposób są niezastąpione podczas spotkań w gronie znajomych i bliskich. Tym bardziej, że nowoczesne stoły rozkładane są wyposażone w płynne i ciche mechanizmy. Z rozsunięciem płyt poradzi sobie nawet jedna osoba. Dlaczego więc klasyczne, nierozkładane modele nadal są tak bardzo popularne? Powodem jest ich wygląd. Brak charakterystycznej szczeliny łączącej płyty blatu sprawia, że stoły nierozkładane pięknie się prezentują. Nie wymagają nakrywania obrusem czy serwetą. Są także praktyczne i bezproblemowe w pielęgnacji. Dlatego, jeśli pozwalają na to metraż, warunki przestrzeni i potrzeby domowników, zdecydowanie warto wybrać je do salonu.

Zobacz też:  Smartwatch, który warto mieć

Stoły do salonu – jak odpowiednio dobrać ich wymiary?

Skoro o metrażu i możliwościach przestrzeni mowa, przyjrzyjmy się wymiarom, jakie powinny mieć stoły do salonu. W tym przypadku nie istnieje zasada złotego środka. Stół powinien być po prostu dopasowany do pomieszczenia oraz ilości zasiadających przy nim osób. Należy jedynie pamiętać o tym, że każdy biesiadnik powinien mieć do swojej dyspozycji około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. W ten sposób będzie mógł wygodnie usiąść i mieć w zasięgu dłoni naczynia oraz sztućce. Stół do salonu musi mieć też odpowiednią wysokość, oscylującą w przedziale od 72 do 75 cm. Tym samym zapewni wygodną pozycję podczas spożywania posiłków. Dopasuje się do standardowej wysokości krzeseł, pozostawiając wystarczającą ilość miejsca między siedziskami a blatem. Wybierając stół do salonu, ważne jest także wcześniejsze zaplanowanie dla niego miejsca w pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ powinien stać w odległości co najmniej 80 cm od ścian, mebli i innych elementów aranżacji. W ten sposób pozwoli gościom wygodnie wstać i odejść od stołu, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Stół do salonu – jak dopasować go do wystroju wnętrza?

Ponieważ stół do salonu służy nie tylko jako blat, na który serwuje się półmiski, ale także jest meblem podkreślającym wystrój wnętrza, powinien być dopasowany do jego stylu. Obecnie największą popularnością cieszą się proste, minimalistyczne meble. Wykonane z drewna lub płyty fornirowanej, zaskakują różnorodnością kolorów. Można znaleźć wśród nich zarówno rozwiązania w kolorze ciemnego drewna, stanowiące fantastyczny kontrast dla jasnych, modernistycznych aranżacji, jak i stoły nowoczesne w tonacji bieli, znakomicie sprawdzające się w salonach urządzonych w stylu skandynawskim. Na uwagę zasługują też rozwiązania z blatem w kolorze grafitu lub czerni, które doskonale oddają surowy charakter modernistycznych pomieszczeń. Wspaniale prezentują się stoły ze szklanym blatem. Odbijając świetlne refleksy, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Z kolei w przestrzeniach industrialnych królują stoły loftowe. Wsparte na stalowych nogach lub postumentach, są wyjątkowo stabilne. Z powodzeniem zdają egzamin w otwartej przestrzeni, dzieląc ją na strefy. Stoły metalowe efektownie współgrają z betonem architektonicznym, surową cegłą, lampami w kloszach typu klatka czy wszelkimi detalami przywołującymi w myślach poprodukcyjny charakter przestrzeni. Z kolei w tradycyjnych przestrzeniach oraz wnętrzach urządzonych w angielskim, francuskim albo pałacowym stylu, świetnie spisują się stoły na rzeźbionych, dekoracyjnych nogach.

Zobacz też:  Jiffy Steamer – świetny sposób na perfekcyjny wygląd ubrań

Stoły do salonu zaskakują różnorodnością kształtów, kolorów oraz materiałów, z których zostały wykonane. Dzięki temu można bez problemu znaleźć mebel, który odpowie na oczekiwania domowników i wpisze się w aranżację wnętrza. Stanie się tym samym kolebką życia rodzinnego i towarzyskiego oraz świadkiem wielu pięknych historii toczących się w domowym zaciszu.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: