X

Suchy kaszel u dziecka może być objawem astmy

Suchy kaszel u dziecka może być objawem astmy, przewlekłej dolegliwości, która wymaga interwencji lekarskiej. Ten stan nie ustąpi samoistnie. Twoim zadaniem jako rodzica jest zidentyfikowanie i ograniczenie czynników wyzwalających astmę, takich jak kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych i pleśń. Dbaj o nawodnienie dziecka i zachęcaj je do picia dużej ilości płynów.

Możliwe przyczyny

Wiele rzeczy może powodować suchy kaszel u dziecka. Leczenie zależy od podstawowej przyczyny kaszlu. Jeśli kaszel nie poprawia się, może to być oznaką poważniejszego problemu. Pulmonolog dziecięcy, Mark Brown, dzieli kaszel na mokry i suchy. Suchy kaszel zazwyczaj wynika z podrażnienia górnych dróg oddechowych, takich jak gardło i zatoki. Suchy kaszel może również wynikać z podrażnienia dolnych dróg oddechowych, które produkują śluz w odpowiedzi na irritation.

Wspólny wirus, który powoduje krup, lub koronawirus, również powoduje suchy kaszel. Dzieci w wieku od trzech miesięcy do pięciu lat są narażone na tę chorobę, która wpływa na krtań, struny głosowe i płuca. Główne objawy krupu to gorączka, głośny oddech i ochrypły głos. Najlepiej jest zobaczyć pediatrę, jeśli dziecko rozwija suchy kaszel i gorączkę.

Niektóre czynniki środowiskowe mogą również wywołać suchy kaszel u dzieci. Dzieci mogą stać się nadmiernie wrażliwe na pewne rodzaje zanieczyszczeń powietrza, kurzu lub oparów, lub innych zanieczyszczeń. Długotrwałe narażenie na te czynniki może pogorszyć suchy kaszel. Dzieci mogą również mieć kaszel, który produkuje mokry śluz, takich jak grypa, która często towarzyszy suchy rodzaj. Uporczywy kaszel może być również spowodowany poważniejszą chorobą, taką jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

Kilka najczęstszych przyczyn suchego kaszlu u dziecka to refluks. Ten rodzaj kaszlu występuje częściej w ciągu dnia, gdy dziecko jest wyprostowane i towarzyszy mu nadmierna fonacja. Kwas w żołądku może wywołać refluks i nasilić dolegliwości. W rzadkich przypadkach przyczyną kaszlu może być ciało obce. GERD u dzieci może również prowadzić do problemów z połykaniem. Jeśli dziecko cierpi na GERD, ich kaszel może być również oznaką bardziej poważnego stanu podstawowego, takiego jak astma.

Inne wspólne przyczyny suchego kaszlu u dzieci obejmują alergie. Często dziecko kaszle z przyzwyczajenia po chorobie, wdychaniu obcego przedmiotu lub narażeniu na działanie substancji drażniących. Dla niemowląt dobrym wyborem jest mleko matki, a starszym dzieciom należy podawać dużo soku lub wody zmieszanej z sokiem. Niektórzy rodzice wybierają również krople do nosa z solą fizjologiczną, które pomagają rozrzedzić śluz. Niektóre dzieci korzystają również z nawilżaczy, aby dodać wilgoci do powietrza.

Zobacz też:  Korepetycje dla dzieci przez Internet są coraz łatwiej dostępne

Symptomy

Dziecko z suchym kaszlem może być wskazówką, że cierpi na astmę, poważny stan, który wymaga leczenia. Kaszel u dzieci jest naturalnym mechanizmem obronnym chroniącym płuca przed infekcjami i zapaleniem płuc. Chociaż stan ten może być kłopotliwy dla rodziców, może to być również dobry sposób, aby dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Poniższe wskazówki pomogą Ci zarządzać suchym kaszlem u dzieci.

Po pierwsze, określ przyczynę objawów. Suchy kaszel jest powszechnie związany z innymi objawami choroby, takimi jak gorączka i ból gardła. Jeśli jednak dziecko ma ból gardła, zawroty lub ból głowy, objawy te mogą być oznaką choroby podstawowej, takiej jak grypa lub wirus. Jeśli podejrzewasz wirusową przyczynę kaszlu u dziecka, odwiedź pediatrę w celu postawienia właściwej diagnozy. Inną przyczyną suchego kaszlu jest kwaśny refluks, częsty stan u noworodków i dzieci. Zakażenie spowodowane przez COVID-19 (wirus wywołujący chorobę układu oddechowego) może powodować ten kaszel u dzieci.

Wirus przeziębienia jest najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci. Dzieci z kaszlem z powodu infekcji wirusowej zwykle zaczynają się od przeziębienia lub wirusa grypy. Te infekcje zazwyczaj trwają trzy do czterech tygodni i mogą być zarządzane przez picie dużej ilości płynów i odpoczynku. W niektórych przypadkach, kaszel odejdzie na własną rękę. Jednak dzieci z przeziębieniem lub wirusem powinny być oceniane przez lekarza, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu płuc. W niektórych przypadkach mogą być zalecane dostępne bez recepty środki hamujące kaszel, takie jak dekstrometorfan. Jednak te zabiegi nie są szczególnie skuteczne w tym stanie.

Innym ważnym czynnikiem do rozważenia przy ocenie kaszlu jest jego jakość. Chociaż te raporty są cenne dla określenia, czy kaszel jest suchy lub mokry, mogą nie być w 100% dokładne. Jakość kaszlu jest subiektywna, a “suchy” kaszel jednej osoby może być mokrym kaszlem innej. Badanie zostało zaprojektowane i przeprowadzone przez MLE i DD. Badanie zostało sfinansowane przez Sir Halley Stewart Trust.

Traktowanie

Kaszel u dziecka może być oznaką astmy. Objawy astmy nie ustąpią same, ale w niektórych przypadkach wymagana jest interwencja medyczna. Rodzice mogą spróbować ograniczyć wyzwalacze astmy dziecka, takie jak kurz, pleśń, pyłki i sierść zwierząt domowych. Ponadto, zachęcaj dziecko do picia dużej ilości płynów i odpoczynku. Istnieje jednak kilka innych rzeczy, które można zrobić, aby pomóc dziecku poradzić sobie z suchym kaszlem, w tym przy użyciu naturalnych środków zaradczych.

Zobacz też:  Trampki dla dzieci – jakie wybrać najlepsze?

Po pierwsze, można skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy. Kaszel jest spowodowany przez wirusa, który celuje w dzieci w wieku od trzech miesięcy do pięciu lat. Wirus może prowadzić do gorączki, zachrypniętego głosu i bólów ciała. Jeśli Twoje dziecko ma uporczywy kaszel i inne objawy, natychmiast potrzebują pomocy medycznej. Lekarz zapyta o objawy i oceni oddychanie dziecka oraz inne części ciała. Podczas wizyty, lekarz może również wykonać egzamin fizyczny lub słuchać kaszlu, aby określić dokładną przyczynę.

Przyczyną kaszlu może być wiele różnych rzeczy. Czasami kaszel jest spowodowany przez bakterie. Te bakterie mogą zainfekować dolne drogi oddechowe i spowodować podrażnienie. Chociaż istnieje wiele przyczyn kaszlu, najlepsze leczenie zależy od tego, co jest przyczyną kaszlu. Dziecko może przypadkowo wdychać ciało obce podczas zabawy swoimi zabawkami. Może to prowadzić do kaszlu trwającego przez tygodnie, a nawet miesiące.

Oprócz rozpoznania podstawowej przyczyny, lekarz zaleci również plan leczenia, który będzie działał dla dziecka. Zmiany w stylu życia mogą być również konieczne dla zdrowia dziecka. Jeśli kaszel jest uporczywy, lekarz może przepisać leki lub nawet operację. Objawową ulgę można również uzyskać stosując dostępne bez recepty środki hamujące kaszel, takie jak dekstrometorfan. Te środki tłumiące kaszel zazwyczaj nie są szczególnie skuteczne, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Oprócz kaszlu suchego dziecko może mieć również kaszel mokry. Kaszel ten wytwarza znaczną ilość śluzu. Przedłużający się mokry kaszel może świadczyć o infekcji klatki piersiowej. Ważne jest, aby natychmiast odwiedzić pediatrę. Jeśli u dziecka pojawi się mokry kaszel, lekarz może przepisać antybiotyki lub podać dziecku płyny. Dziecko z uporczywym mokrym kaszlem może również wymagać oceny pod kątem infekcji wirusowej.

Prewencja

Aby zapobiec suchemu kaszlowi u dzieci, należy najpierw ustalić, co go powoduje. Wiele czynników może przyczynić się do powstania tej dolegliwości. Unikanie dymu tytoniowego i czynników drażniących związanych z zimnem to najlepsze sposoby zapobiegania kaszlowi u dzieci. Możesz również użyć nawilżacza z chłodną mgiełką, aby dodać wilgoci do powietrza. Należy jednak pamiętać, że podgrzewane nawilżacze mogą powodować oparzenia skóry dziecka, dlatego należy ich unikać. Dodanie wody do powietrza za pomocą nawilżacza lub ciepłego prysznica może również pomóc rozrzedzić śluz.

Zobacz też:  Odpieluchowanie - kiedy? jak zacząć?

Oprócz bycia objawem szerszej choroby, suchy kaszel u dzieci jest również często wskaźnikiem alergii lub choroby podstawowej. Na przykład, choroba refluksowa przełyku, lub GERD, jest częstą przyczyną suchego kaszlu. Oprócz kaszlu, chorobie tej towarzyszy ból w klatce piersiowej, ból gardła i trudności w przełykaniu. Dodatkowo, suchy kaszel jest często spowodowany podrażnieniem dolnych dróg oddechowych, które produkują śluz w odpowiedzi na podrażnienie.

Otrzymywanie ciepła u dziecka jest ważne podczas kaszlu. Ciepły prysznic może pomóc złagodzić nacisk na zatoki, jednocześnie zmniejszając przepływ krwi do nosa i gardła. Innym świetnym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest danie dziecku nawilżacza chłodnej mgły, aby upewnić się, że mogą spać spokojnie przez noc. Chłodne napoje mogą być również kojące, choć napoje gazowane nie są zalecane, gdyż mogą zaszkodzić.

W większości przypadków gardło dziecka jest obolałe, zanim przeziębienie faktycznie się zacznie. Paracetamol lub ibuprofen może złagodzić ból, ale kaszel prawdopodobnie zniknie sam. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym dziecka, jeśli kaszel nie ustępuje lub jeśli podejrzewasz poważniejszą infekcję. Twoje dziecko powinno odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, jeśli ma gorączkę i trudności z połykaniem lub oddychaniem. Jeśli te zabiegi są nieskuteczne, dobrze jest szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach i unikać rozprzestrzeniania się infekcji.

Oprócz zmiany stylu życia, należy również sprawdzić u pediatry, czy istnieje przyczyna kaszlu. Kaszel spowodowany przeziębieniem może trwać około dwóch tygodni i nie jest niebezpieczny, ale powinien być oceniony przez lekarza, jeśli utrzymuje się przez miesiąc lub dłużej. W ciężkich przypadkach, lekarze mogą nawet przepisać leki. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, może być objawem choroby podstawowej, takiej jak astma, katar sienny lub alergiczny nieżyt nosa.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: