Szukasz skutecznego leku na katar? Oto kilka sposobów na zatkany nos

Sezon jesienno-zimowy to czas przytulnych swetrów, gorącego kakao i długich wieczorów spędzonych pod puszystym kocem. Niestety, to też okres, w którym najczęściej cierpimy z powodu nawracających infekcji. Część objawów mija stosunkowo szybko, ale pozbycie się męczącego kataru może nie być już takie łatwe. Jak poradzić sobie z zatkanym nosem? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
skuteczny lek na katar

Szukasz skutecznego leku na katar? Katar to dolegliwość, która atakuje nas w okresie jesienno-zimowym. Jak skutecznie udrożnić zatkany nos i pozbyć się uciążliwych objawów przeziębienia lub grypy? Na rynku dostępnych jest wiele środków, takich jak tabletki, krople do nosa, spray czy aerozol, które pomagają w leczeniu kataru. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju i przyczyny kataru, a także od stanu śluzówki nosa. W tym artykule dowiesz się, jakie są sposoby na katar, jakie preparaty są najskuteczniejsze i jak prawidłowo je stosować.

Zanim sięgniesz po tabletki na katar, krople czy aerozole…

szukasz skutecznego leku na katar - zanim sięgniesz po tabletki na katar

Przed zastosowaniem leków bez recepty i/lub domowych sposobów na katar, ustal przyczynę jego występowania. Jeśli jest to objaw przebiegającej w organizmie infekcji, koniecznie może okazać się dodatkowe wsparcie odporności i dużo wypoczynku. Natomiast w przypadku alergicznego nieżytu nosa, lekarz może zalecić odpowiednie leki antyhistaminowe oraz izolację od potencjalnych alergenów. Bez odkrycia przyczyny zatkanych zatok, doraźne środki na katar mogą okazać się niewystarczające.

Szukasz skutecznego leku na katar? Domowe sposoby na zatkany nos

Proste sposoby na radzenie sobie z zatkanym nosem wymagają minimum przygotowań i kilku łatwodostępnych produktów. W poszukiwaniu środków dostępnych bez recepty możesz sprawdzić leki na katar w aptece Nowa Farmacja. Niektóre z niezbędnych rzeczy być może masz już w domu – przyda Ci się na przykład podręczny inhalator. Sprawdź, jak zwalczać uporczywe dolegliwości i zapomnij o niedrożnych zatokach!

Ulga oddechowa, czyli inhalacje na nieżyt nosa

szukasz skutecznego leku na katar - ulga oddechowa

Inhalacja z użyciem soli fizjologicznej to lek na katar i zatoki, na którym niegdyś polegały nasze mamy i babcie. Nic dziwnego, że metoda ta stosowana jest również dzisiaj. Roztwory chlorku sodu z dodatkiem ziołowych ekstraktów i kwasu hialuronowego to doskonały sposób na przeczyszczenie i nawilżenie błon śluzowych nosa. Płyny dostępne w aptece internetowej i satcjonarnej można stosować ze wszystkimi rodzajami nebulizatorów. Jeśli jednak nie posiadasz w domu odpowiednich środków ani przyrządów, możesz wykonać inhalacje z użyciem garnka i soli kuchennej – na 2 litry wody będziesz potrzebować około 5 łyżek stołowych.

Preparaty na katar – olejki eteryczne i maści kamforowe dla dzieci i dorosłych

Smarowanie klatki piersiowej aromatycznymi maściami i wdychanie olejków eterycznych to kolejne sprawdzone sposoby na męczący katar. Plastry nasączone borneolem (przypominającym w zapachu kamforę) można przykleić na piżamę, gdy zatkany nos zakłóca Twój spokojny sen. Szukasz skutecznego leku na katar? W tej roli świetnie sprawdzą się też naturalne ekstrakty z eukaliptusa, rozmarynu i sosny. Natomiast, jeśli katar męczy Cię również w dzień i poza domem, możesz zabrać ze sobą w kieszeń specjalny sztyft o zapachy mięty pieprzowej.

Sprawdź izotoniczną wodę morską

szukasz skutecznego leku na katar - sprawdź izotoniczną wodę morską

Szukasz skutecznego leku na katar? Dobroczynne właściwości wody morskiej znajdują zastosowanie w zwalczaniu kataru, również wtedy, gdy występuje on na tle alergicznym. Substancja wstrzykiwana do nosa zapobiega infekcjom, poprzez usuwanie zanieczyszczeń – w tym alergenów, wirusów i bakterii. Co więcej, nawilża błony śluzowe i nie dopuszcza do ich obkurczania. Może być bezpiecznie stosowana przez długi czas, dzięki czemu zwykle sięgają po nią osoby cierpiące na alergie wziewne.

Czy można podawać leki na katar u dzieci?

Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczny lek na katar dla dzieci? Większość środków dostępnych w aptekach, również tych do kupienia bez recepty, nie jest odpowiednia dla maluchów poniżej 6. roku życia. Rodzice radzą więc sobie z katarem u dziecka za pomocą specjalnych aspiratorów i gruszek do nosa. Z użyciem siły ssącej, usuwają zalegającą wydzielinę w drogach oddechowych juniora. Ponadto, aby pociecha spała spokojnie, przyklejają na jej ubranko plaster zapachowy, który udrożnia zatkane zatoki.

Szukasz skutecznego leku na katar? Zwalczanie kataru za pomocą leków bez recepty i przy wsparciu domowych sposobów pomoże Ci zapomnieć o męczących objawach. Zastosuj jedną z polecanych metod i na powrót ciesz się sezonem zimowym w pełnym zdrowiu!


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: