X

Szukasz skutecznego leku na katar? Oto kilka sprawdzonych sposobów na zatkany nos

Sezon jesienno-zimowy to czas przytulnych swetrów, gorącego kakao i długich wieczorów spędzonych pod puszystym kocem. Niestety, to też okres, w którym najczęściej cierpimy z powodu nawracających infekcji. Część objawów mija stosunkowo szybko, ale pozbycie się męczącego kataru może nie być już takie łatwe. Jak poradzić sobie z zatkanym nosem? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
skuteczny lek na katar

Zanim sięgniesz po leki na katar…

Przed zastosowaniem leków bez recepty i/lub domowych sposobów na katar, ustal przyczynę jego występowania. Jeśli jest to objaw przebiegającej w organizmie infekcji, koniecznie może okazać się dodatkowe wsparcie odporności i dużo wypoczynku. Natomiast w przypadku alergicznego nieżytu nosa, lekarz może zalecić odpowiednie leki antyhistaminowe oraz izolację od potencjalnych alergenów. Bez odkrycia przyczyny zatkanych zatok, doraźne środki na katar mogą okazać się niewystarczające.

W poszukiwaniu najlepszego leku na katar: domowe sposoby na zatkany nos

Proste sposoby na radzenie sobie z zatkanym nosem wymagają minimum przygotowań i kilku łatwodostępnych produktów. W poszukiwaniu środków dostępnych bez recepty możesz sprawdzić leki na katar w aptece Nowa Farmacja. Niektóre z niezbędnych rzeczy być może masz już w domu – przyda Ci się na przykład podręczny inhalator. Sprawdź, jak zwalczać uporczywe dolegliwości i zapomnij o niedrożnych zatokach!

Zobacz też:  Czy można jeść ser pleśniowy w ciąży? Sprawdź, jakie sery są zakazane w ciąży

Inhalacje na katar

Inhalacja z użyciem soli fizjologicznej to lek na katar i zatoki, na którym niegdyś polegały nasze mamy i babcie. Nic dziwnego, że metoda ta stosowana jest również dzisiaj. Roztwory chlorku sodu z dodatkiem ziołowych ekstraktów i kwasu hialuronowego to doskonały sposób na przeczyszczenie i nawilżenie błon śluzowych nosa. Płyny dostępne w aptece można stosować ze wszystkimi rodzajami nebulizatorów. Jeśli jednak nie posiadasz w domu odpowiednich środków ani przyrządów, możesz wykonać inhalacje z użyciem garnka i soli kuchennej – na 2 litry wody będziesz potrzebować około 5 łyżek stołowych.

Olejki eteryczne i maści kamforowe

Smarowanie klatki piersiowej aromatycznymi maściami i wdychanie olejków eterycznych to kolejne sprawdzone sposoby na męczący katar. Plastry nasączone borneolem (przypominającym w zapachu kamforę) można przykleić na piżamę, gdy zatkany nos zakłóca Twój spokojny sen. W tej roli świetnie sprawdzą się też naturalne ekstrakty z eukaliptusa, rozmarynu i sosny. Natomiast, jeśli katar męczy Cię również w dzień i poza domem, możesz zabrać ze sobą w kieszeń specjalny sztyft o zapachy mięty pieprzowej.

Izotoniczna woda morska

Dobroczynne właściwości wody morskiej znajdują zastosowanie w zwalczaniu kataru, również wtedy, gdy występuje on na tle alergicznym. Substancja wstrzykiwana do nosa zapobiega infekcjom, poprzez usuwanie zanieczyszczeń – w tym alergenów, wirusów i bakterii. Co więcej, nawilża błony śluzowe i nie dopuszcza do ich obkurczania. Może być bezpiecznie stosowana przez długi czas, dzięki czemu zwykle sięgają po nią osoby cierpiące na alergie wziewne.

Zobacz też:  Stężenie TSH w ciąży. Jaki wynik wskazuje niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży?

Czy można podawać leki na katar dla dzieci?

Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczny lek na katar dla dzieci? Większość środków dostępnych w aptekach, również tych do kupienia bez recepty, nie jest odpowiednia dla maluchów poniżej 6. roku życia. Rodzice radzą więc sobie z katarem u dziecka za pomocą specjalnych aspiratorów i gruszek do nosa. Z użyciem siły ssącej, usuwają zalegającą wydzielinę w drogach oddechowych juniora. Ponadto, aby pociecha spała spokojnie, przyklejają na jej ubranko plaster zapachowy, który udrożnia zatkane zatoki.

Zwalczanie kataru za pomocą leków bez recepty i przy wsparciu domowych sposobów pomoże Ci zapomnieć o męczących objawach. Zastosuj jedną z polecanych metod i na powrót ciesz się sezonem zimowym w pełnym zdrowiu!


Sprawdź także:
Zobacz też:  Probiotyki w ciąży – wskazania. Jak przyjmować probiotyki dla kobiet ciężarnych?
Może Cię także zainteresować: