Spis treści
Pokaż
Jak działa tabletka „dzień po”? Czy jest skuteczna?
Jak dostać tabletkę wczesnoporonną?
Tabletka „dzień po” wydawana jest tylko na receptę. Można ją uzyskać dzięki elektronicznej recepcie, na której wypisana jest wyłącznie tabletka „dzień po” online. Wystarczy wypełnić formularz medyczny na specjalnej stronie internetowej, dzięki któremu w zaledwie kilka chwil otrzymuje się elektroniczną receptę. Można również nabyć ją podczas wizyty u ginekologa lub innego lekarza – nie ma tutaj znaczenia specjalizacja. Jednak należy wziąć pod uwagę, że lekarz ma prawo do odmowy wypisania tabletki „dzień po”. Wystarczy, że powoła się na klauzulę sumienia.Kiedy najlepiej przyjąć tabletkę „dzień po”?
Jakie są rodzaje tabletek „dzień po”? EllaOne i Escapelle
W Polsce dostępne są dwa rodzaje pigułek awaryjnych w aptekach. Oba awaryjne środki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę. Jednym z nich jest Escapelle, która w swoim składzie zawiera substancję czynną lewonorgestrel – syntetyczny hormon progestagen działający przeciw estrogennie. Tabletkę należy przyjąć do 72 godzin, licząc od niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Jej koszt to około 70 złotych. Drugim rodzajem jest tabletka EllaOne, która zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu – syntetyczny modulator progesteronowego receptora. Jest ona droższa (cena waha się w granicach około 110 złotych). Na jej zażycie jest 120 godzin od stosunku, po którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Tabletki „dzień po” nie mogą być stosowane jako regularna metoda antykoncepcyjna.Czy zażycie tabletki „dzień po” powoduje skutki uboczne i działania niepożądane?
- bóle i zawroty głowy;
- złe samopoczucie i wahanie nastroju;
- zawroty głowy;
- nudności;
- bóle w jamie brzusznej;
- bóle pleców;
- wymioty;
- problemy ze snem;
- uczucie niepokoju;
- upławy i krwawienia między cyklami miesiączkowymi;
- tkliwość piersi i wiele innych.
Czy można dostać receptę na tabletki antykoncepcyjne online?
Zakupienie tabletki „dzień po” bez recepty jest niemożliwe w Polsce. Jeśli zdarzy ci się sytuacja, że skończą ci się tabletki antykoncepcyjne, to przydatna może okazać się elektroniczna recepta na antykoncepcje. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób uzyskania dokumentu, który pozwoli ci na kontynuację terapii bez robienia przerwy. Warunkiem otrzymania takiej e-recepty na tabletkę jest posiadanie aktualnych badań, odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa, a także brak przeciwwskazań do kontynuacji terapii. Oznacza to, że nie mogą występować żadne skutki uboczne przyjmowanych dotychczas tabletek antykoncepcyjnych.Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej – podsumowanie
Wiesz już, czym jest tabletka „dzień po”. W sytuacji, gdy tradycyjne środki antykoncepcji zawiodą, można zastosować awaryjną antykoncepcję w postaci tabletki „dzień po”. Jest to bezpieczny sposób terapii, który zapobiega zajściu w ciążę. Pamiętaj, że jeśli po zastosowaniu tabletki pojawiły się niepokojące objawy lub działania niepożądane, skonsultuj się z lekarzem.Najczęściej zadawane pytania
Kiedy tabletka dzień po nie działa?
Tabletka „dzień po” nie zadziała, jeśli zostanie przyjęta po owulacji lub w czasie dłuższym niż 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku.Co się dzieje po tabletce „dzień po”?
Tabletka „dzień po” to rodzaj awaryjnej antykoncepcji hormonalnej. Składnikiem tabletki „dzień po” jest octan uliprystalu, którego działanie polega na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji, co zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki. Dodatkowo zmienia się struktura endometrium, czyli błony śluzowej macicy, więc hamowana jest też implantacja (zagnieżdżenie) zarodka.Ile kosztuje „dzień po”?
Tabletka Escapelle kosztuje około 70 złotych, a EllaOne około 110 złotych.Sprawdź także:
- Jak brać Duphaston, żeby zajść w ciążę? Oto zasady dawkowania Duphastonu!
- Bromergon a ciąża. Czy lek mogą przyjmować przyszłe mamy?
- Pimafucin w ciąży – czy ciężarne mogą go stosować? Kiedy lek jest wskazany?
- Sinupret w ciąży. Jak bezpiecznie radzić sobie z zapaleniem zatok?
- Czy można stosować paracetamol w ciąży? Jaka dawka tego leku jest bezpieczna?
- Nystatyna w ciąży – czy ciężarna może stosować lek na infekcje grzybicze?
- Domowe sprawdzone sposoby na kaszel. Poznaj skuteczne metody na kaszel suchy i mokry
Archiwum: styczeń 2023