Jak działa tabletka „dzień po” i kiedy należy ją przyjąć, aby zadziałała?

Tabletka „dzień po” jest bezpieczną metodą zapobiegania zapłodnieniu. Zapoznaj się z naszym artykułem, żeby dowiedzieć się, jakie ma działanie, kiedy należy ją przyjąć i czy po jej zastosowaniu mogą wystąpić jakieś skutki uboczne.
tabletka dzień po

Tabletka „dzień po” może okazać się ratunkiem dla kobiet, które nie planują jeszcze potomstwa. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej metody antykoncepcji awaryjnej.

Tabletka „dzień po” – jakie ma działanie?

Tabletkę „dzień po” przyjmuje się po odbyciu stosunku płciowego w sytuacji, gdy tradycyjne środki antykoncepcji zawiodły (na przykład pękła prezerwatywa) lub nie zostały w ogóle zastosowane. Działanie pigułki polega na zapobieganiu niechcianemu zapłodnieniu. Dzięki zawartości substancji czynnej (octanu uliprystalu lub lewonorgestrelu), tabletka hamuje lub opóźnia owulację – przez co nie dochodzi do zapłodnienia. Koniecznie trzeba tu zaznaczyć, że preparat nie ma działania wczesnoporonnego, gdyż nie powoduje obumarcia zarodka. Zostało to potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia.

Jak dostać tabletkę „dzień po”?

Tabletka „dzień po” wydawana jest tylko na receptę. Można ją uzyskać dzięki elektronicznej recepcie, na której wypisana jest wyłącznie tabletka „dzień po” online. Wystarczy wypełnić formularz medyczny na specjalnej stronie internetowej, dzięki któremu w zaledwie kilka chwil otrzymuje się elektroniczną receptę. 

Zobacz też:  Grejpfrut w ciąży - czy można jeść?

Można również nabyć ją podczas wizyty u ginekologa lub innego lekarza – nie ma tutaj znaczenia specjalizacja. Jednak należy wziąć pod uwagę, że lekarz ma prawo do odmowy wypisania tabletki „dzień po”. Wystarczy, że powoła się na klauzulę sumienia.

Kiedy najlepiej przyjąć tabletkę „dzień po”?

Zastanawiasz się, kiedy powinno się przyjąć tabletkę „dzień po”? Należy pamiętać, że przy tej antykoncepcji awaryjnej liczy się czas. Im szybciej się ją połknie, tym lepiej! Jej skuteczność zależy od czasu, jaki upłynie od stosunku seksualnego do zażycia medykamentu. Największe działanie uzyskasz, jeśli zastosujesz ją w ciągu 24 godzin od współżycia. Nie oznacza to, że po tym czasie tabletka przestaje działać – po prostu jej skuteczność jest już mniejsza.

Jakie są rodzaje tabletek „dzień po”?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje pigułek awaryjnych. Jedną z nich jest Escapelle, która w swoim składzie zawiera substancję czynną lewonorgestrel – syntetyczny progestagen działający przeciw estrogennie. Tabletkę należy przyjąć do 72 godzin, licząc od stosunku seksualnego. Jej koszt to około 70 złotych. 

Zobacz też:  Imbir w ciąży - czy nie zaszkodzi?

Drugim rodzajem jest EllaOne, która zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu – syntetyczny modulator progesteronowego receptora. Jest ona droższa (kosztuje około 110 złotych). Na jej zażycie jest 120 godzin. 

Tabletki „dzień po” nie mogą być stosowane jako antykoncepcja regularna.

Czy tabletka „dzień po” powoduje jakieś skutki uboczne?

Zażycie tabletki „dzień po” może powodować różne skutki uboczne, między innymi obniżenie percepcji. Po jej połknięciu zalecana jest rezygnacja z prowadzenia samochodu. Wśród niepożądanych objawów mogą pojawić się także:

 • bóle głowy;
 • złe samopoczucie i wahanie nastroju;
 • zawroty głowy;
 • nudności;
 • bóle w jamie brzusznej;
 • bóle pleców;
 • wymioty;
 • problemy ze snem;
 • uczucie niepokoju;
 • upławy;
 • tkliwość piersi i wiele innych.

Czy można dostać elektroniczną receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli zdarzy ci się sytuacja, że skończą ci się tabletki antykoncepcyjne, to przydatna może okazać się elektroniczna recepta na antykoncepcje. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób uzyskania dokumentu, który pozwoli ci na kontynuację terapii bez robienia przerwy. Warunkiem otrzymania takiej e-recepty jest posiadanie aktualnych badań, odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa, a także brak przeciwwskazań do kontynuacji terapii. Oznacza to, że nie mogą występować żadne skutki uboczne przyjmowanych dotychczas tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz też:  Tuńczyk w ciąży - czy można jeść?

W sytuacji, gdy tradycyjne środki antykoncepcji zawiodą, można zastosować awaryjną antykoncepcję w postaci tabletki „dzień po”. Jest to bezpieczny sposób terapii, który zapobiega zapłodnieniu.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: