Tablica manipulacyjna DIY – jak zrobić taką zabawkę?

Tablica manipulacyjna DIY to genialny pomysł na stworzenie interaktywnego miejsca do nauki i zabawy dla twojego dziecka. Ten poradnik pomoże ci krok po kroku zbudować własną tablicę. Spróbuj – to proste, ekonomiczne i przede wszystkim – to niesamowita zabawa dla twojego malucha!
Tablica manipulacyjna DIY

Pomysłów na prezenty dla dzieci jest co niemiara. Szkoda tylko, że część z nich ląduje po jakimś czasie w koszu lub pokrywa się grubą warstwą kurzu. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że maluchy zdecydowanie wolą się bawić przedmiotami, których używają ich rodzice. Wygląda na to, że są po prostu znacznie ciekawsze. Pewnie dlatego tablica manipulacyjna DIY przechodzi właśnie swój renesans.

Tablica manipulacyjna dla dzieci – co to takiego?

Dużo się o nich słyszy i to głównie same zalety. Tablica manipulacyjna DIY to nic innego jak zwykła deska z przedmiotami codziennego użytku, które dziecko ma w zasięgu wzroku, intrygują je, używa ich mama i tata, a ono niestety nie może przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Cóż to więc takiego może być? To przede wszystkim gniazda elektryczne, haki, zatrzaski, klucze, łańcuchy, różnego rodzaju zasuwki do przesuwania, koła zębate, zatrzaski, rury, a nawet rzep lub sznurowadło, na którym dziecko może ćwiczyć wiązanie supełków i kokardek. 

Elementy tablicy

Na tablicy powinno znaleźć się to, co znajduje się szczególnie w dziecięcym zainteresowaniu, a te przecież mogą być różne. Dlatego tablicę manipulacyjną można wykonać samodzielnie i umieścić na niej to, co nasze dziecko wyjątkowo sobie upodobało. Trzeba również wizualnie ją nieco uatrakcyjnić, bo dzieci lubią zabawki kolorowe i różnorodne. Jeżeli tylko mamy chęci, garść pomysłów i posiadamy podstawowe zdolności manualne, to na pewno poradzimy sobie z tym zadaniem i tablica manipulacyjna DIY będzie mogła znaleźć się w wyposażeniu pokoju naszego dziecka.

Najważniejszy jest pomysł!

Nie jest to oczywiście zadanie na chwilę, ponieważ zanim zabierzemy się za konstruowanie tego rodzaju zabawki edukacyjnej, musimy mieć pomysł, a nawet kilka, oraz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Część z nich z powodzeniem dostaniemy w sklepie budowlanym, część pewnie znajdziemy w domu, a pozostała reszta to już nasza inwencja twórcza. Ważne, aby tablica manipulacyjna DIY była różnorodna i atrakcyjna, wtedy mamy pewność, że nasze dziecko będzie chętnie do niej wracało, a zabawa nie zajmie mu pięć minut, ale nieco dłużej. Tablica manipulacyjna DIY – jak zrobić, aby powstała niepowtarzalna zabawka dydaktyczna? Zacznijmy od krótkiego planu, na którym określimy, co znajdzie się na naszej tablicy oraz stworzymy listę niezbędnych zakupów.

Co znajdzie się na naszej tablicy manipulacyjnej?

Powinno znaleźć się na niej to wszystko, co szczególnie jest w polu zainteresowań naszego dziecka. Oczywiście jeśli jest tego wyjątkowo dużo, to ograniczamy się do pozycji najatrakcyjniejszych.

Może to być:

  • gniazdko elektryczne z wtyczką,
  • kawałek rury z kolankiem,
  • kalkulator,
  • haczyk,
  • małe drzwiczki na zawiasach zamykane kłódką,
  • metalowy łańcuch,
  • zamek błyskawiczny,
  • rzep,
  • włącznik światła,
  • dzwonek rowerowy,
  • mała szczotka z twardym włosiem,
  • łańcuch z zasuwką, aby dziecko mogło ją przesunąć,
  • różnego rodzaju pokrętła,
  • guziki,
  • powiększające lusterko,
  • kółeczka,
  • zawieszki,
  • breloczki,
  • sznureczki,
  • suwaki,
  • powierzchnie miękkie i szorstkie,
  • klamka.

Te elementy powinny również być dostosowane do wieku naszego dziecka. Roczne dziecko raczej nie poradzi sobie z kłódką, ale trzylatek już raczej tak. Najlepiej umieść tam ulubione przedmioty naszego dziecka, do których ma ograniczony dostęp.

Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Kiedy już zdecydujemy, co nasza tablica manipulacyjna DIY będzie zawierała, trzeba stworzyć listę niezbędnych zakupów.

  • włączniki,
  • kolanka,
  • haczyki,
  • kłódki,
  • guziki,
  • pokrętła
  • i tym podobne akcesoria.

Wszystkie rzeczy na pewno dostaniemy w większości sklepów budowlanych na działach elektrycznych czy hydraulicznych. Tam również może nam wpaść w oko coś jeszcze innego, o czym wcześniej nie pomyśleliśmy, a może być ciekawym elementem naszej tablicy. Suwaki, rzepy, lusterko, breloczki, zawieszki to elementy, które na pewno znajdą się w naszym domu, a jeśli nie, to dostaniemy je w pasmanteriach czy większych supermarketach. Oprócz tego będą nam jeszcze potrzebne dodatkowe akcesoria, bez których zmontowanie tablicy nie będzie możliwe. Są to przede wszystkim duża sklejka najlepiej drewniana i sosnowa. Sosna jest miękkim drewnem, więc będzie nam znacznie łatwiej w niej ciąć, wiercić i przymocować do niej elementy. Na listę zakupów musimy również wpisać wkręty, taśmę dwustronną klejącą oraz klej do klejenia na gorąco.

Pan złota rączka, czyli urządzenia, które znacznie ułatwią montowanie tablicy

Tablica manipulacyjna DIY dla dzieci powinna być wykonana solidnie i ładnie. Przyłóżmy się więc do jej wykonania. Musimy mieć również pewność, że żaden element nie odpadnie, a cała tablica będzie solidną i wytrzymałą zabawką dydaktyczną. Z tego względu przydadzą się nam praktyczne urządzenia, które zwykle znajdują się w każdym domu, a jeśli nie, to warto się w nie zaopatrzyć. Jest to przede wszystkim wyrzynarka, którą nadasz desce wymyślony kształt, np. domku, samochodu lub motyla, papier ścierny, z pomocą którego wyszlifujesz jej powierzchnię, aby dziecko nie było narażone na drzazgi, wkrętarka, która ułatwi stabilne przykręcenie wszystkich elementów, taśma klejąca dwustronna, pistolet do klejenia na gorąco oraz farby akrylowe do pomalowania i ozdobienia tablicy. Bez tych sprzętów zmontowanie całości na pewno będzie znacznie trudniejsze.

Tablica manipulacyjna DIY krok po kroku

Warto przeznaczyć sobie na to jeden dłuższy wieczór. Choć wydaje się, że składanie poszczególnych elementów w całość, nie powinno trwać długo, to jednak dopracowanie każdego szczegółu, ozdobienie i pomalowanie, jest nieco pracochłonne. Na początku należy nadać desce określony kształt przy pomocy wyrzynarki – warto wcześniej narysować go ołówkiem – znacznie ułatwi to zadanie. Kolejnym krokiem jest dokładne wyszlifowanie deski i boków przy pomocy papieru ściernego. Trzeba się do tego przyłożyć, ponieważ ostre i nierówne powierzchnie mogą być niebezpieczne głównie ze względu na drzazgi. Zanim zaczniemy montować poszczególne elementy, można deskę pomalować farbami akrylowymi. Farby akrylowe wysychają bardzo szybko, ale możemy zrobić to także dzień wcześniej – wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko dokładnie wyschło. To, w jaki sposób ją pomalujemy, zależy od naszej pomysłowości. Może być w jednym kolorze lub w dowolne wzory, możemy także pomalować tylko część.

Przytwierdzanie elementów do deski

Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną deskę, zaczynamy przytwierdzać poszczególne elementy. Tablica manipulacyjna DIY – każdy element musi mieć zamontowany w sposób wytrzymały i stabilny – tu nic nie może się obrywać. Najlepiej więc robić to przy pomocy wkrętarki i wkrętów. Praca będzie szła szybko, a całość będzie wyglądała schludnie i porządnie. Wkrętami doczepiamy wszystkie elementy metalowe, z tworzywa czy drewna. Do przytwierdzania materiałów można użyć kleju na gorąco. Inne elementy jak na przykład lusterko czy kalkulator można przykleić za pomocą mocnej taśmy dwustronnej.

Tablica manipulacyjna – co zrobić, aby prezentowała się efektowniej?

Pod otwierane drzwiczki czy okienka można dokleić kolorowe naklejki z ulubionymi postaciami, czy zwierzątkami. Jeśli na tablicy manipulacyjnej umieścimy również sznurowadło, to dziecko będzie miało możliwość ćwiczenia supełków i kokardek. Na pewno samodzielnie wykonana tablica manipulacyjna DIY będzie w pełni spersonalizowana. Jeśli jednak wykonanie wydaje nam się nieco trudne, to tego rodzaju zabawkę dydaktyczną z powodzeniem można także zakupić gotową. Wszystko zależy od naszych zdolności manualnych oraz pomysłowości.

Wyjątkowe walory tablicy sensorycznej

Tablica manipulacyjna DIY ma niewątpliwe zalety. Stymuluje rozwój sensoryczny i motoryczny dziecka, rozwija umiejętność logicznego myślenia, zachęca do obserwacji i badania otoczenia oraz wzbudza chęć i ciekawość do wchodzenia w interakcje z przedmiotami, wspiera umiejętność koordynacji oko – ręka, a także uczy obsługi podstawowych czynności poprzez zabawę jak wiązanie sznurowadeł czy zasuwanie zamka przy kurtce. Dzięki temu zdobywanie tych nowych umiejętności będzie kojarzyć się dziecku z przyjemnością i zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Tablica manipulacyjna DIY jest zazwyczaj ładna i kolorowa, a jej kształt pozwala na korzystanie z niej w dowolnym miejscu. Można ją postawić, położyć lub powiesić. Jeśli nie jest zbyt duża, to z powodzeniem można również zabrać ją w podróż. Jednak jej największym walorem jest to, że dziecko może dotykać i manipulować przedmiotami, które zwykle są dla niego niedostępne. To tutaj może wkładać wtyczkę do kontaktu, przesuwać do woli zasuwkę z łańcuchem, włączać i wyłączać guziki i przyciski, zaglądać do rury, uderzać
w dzwonek, zapalać światełko oraz wiele innych czynności, których nie może wykonywać w rzeczywistości.

Nauka logicznego myślenia dzięki tablicy – podsumowanie

Tablica manipulacyjna DIY może również być skonstruowana tematycznie, np. ćwiczyć umiejętności matematyczne lub rozwijać inne pasje dziecka. Trzeba jednak pamiętać także o tym, że zabawa tablicą sensoryczną powinna zawsze odbywać się w obecności dorosłego, a przynajmniej powinniśmy mieć oko na tę zabawę. To pozwoli uniknąć niespodziewanych sytuacji, które mogą się wydarzyć, jak na przykład urwanie się jednego z elementów. Dlatego, szczególnie gdy tablicę wykonujemy sami, trzeba zadbać o solidne wykonanie. Podsumowując, tablica manipulacyjna DIY to doskonały projekt dla rodziców, którzy chcą stworzyć edukacyjną i interaktywną zabawkę dla swojego dziecka. Nie tylko dostarcza godzin zabawy, ale również pomaga w rozwoju dziecka. 


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: