Tabliczka mnożenia na palcach, czyli jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Istnieje mnóstwo, mniej, czy bardziej wymyślnych sposobów, dzięki którym możemy nauczyć naszą pociechę tabliczki mnożenia. Czy tabliczka mnożenia na palcach to skuteczna metoda nauki? Sprawdź.
Tabliczka mnożenia na palcach

Jak działa tabliczka mnożenia na palcach? Każdy z nas, kiedyś – musiał się nauczyć tabliczki mnożenia. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o matematykę. Nie wszystkim jednak ta nauka przychodzi tak łatwo. Nie należy się jednak załamywać, jeśli nasze dziecko nie radzi sobie z tabliczką mnożenia. Są na to sposoby, dzięki którym liczenie przestanie być problemem. Poznaj je i policz razem z dzieckiem!

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Jakie są możliwości?

tabliczka mnożenia na palcach - jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Nie wszystkie te metody oczywiście się sprawdzą, warto je jednak wypróbować, żeby zobaczyć, która będzie najskuteczniejsza w naszym przypadku. Przede wszystkim powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, gdyż na pewno będzie to czasochłonny proces. Trudno się dziwić, skoro nawet dorośli mają z tym problem, co świetnie widać na przykładzie przypadkowych sond ulicznych, gdzie ludzie odpowiadają na pytania rodem z klas 1-3 szkoły podstawowej. Ale o dziwo – bardzo często najprostsze pytanie – sprawia najwięcej problemów! Najważniejsze, aby dziecko nie zraziło się już na samym początku, że coś mu nie wychodzi.

Nauka tabliczki mnożenia

Zanim dowiesz się, czym jest tabliczka mnożenia na palcach, przeczytaj o innych sposobach nauki poprzez zabawę. Powinniśmy próbować różnych metod, a naprawdę jest w czym wybierać. Nasz potomek jest wzrokowcem? Świetnie! Zatem wystarczy przygotować karteczki z działaniem i poprawnym wynikiem na odwrocie. Dobrym rozwiązaniem mogą się także okazać różne kolory wykonanych przez nas karteczek, gdzie na przykład wszystkie działania zawierające konkretną liczbę (od 1 do 10) – mają ten sam kolor. Gdy dziecko załapie, o co chodzi, w celu utrwalenia możemy w ten sposób zagrać w grę. Jedna osoba pyta drugą o wynik danego działania, druga osoba musi podać jak najszybciej prawidłową cyfrę – jeśli poprawnie – zdobywa punkt. Kto zdobędzie więcej punktów – wygrywa, na przykład słodki upominek.

Tabliczka mnożenia na palcach

Kolejnym popularnym sposobem nauki tabliczki mnożenia jest… użycie własnych dłoni! Choć na pierwszy rzut oka tabliczka mnożenia na palcach może wydawać się skomplikowana – nic bardziej mylnego, jest bardzo prosta do opanowania. Warto jednak mieć na uwadze, że ta metoda sprawdza się jedynie przez liczby 6, 7, 8, 9. Co nie powinno mimo wszystko stanowić problemu, gdyż działania z liczbami od 1 do 5 – sprawiają najmłodszym najmniej problemów. Przejdźmy więc do dzieła.

Przykładowe działanie matematyczne: 9×8

tabliczka mnożenia na palcach - przykładowe działanie
Girl and teacher using an abacus during homeschooling

Weźmy na przysłowiowy warsztat takie działanie: 9 razy 8. Możemy sobie pomyśleć – do czego nam tutaj palce, w jaki sposób mają nam w tym pomóc? Otóż ich rola jest bardzo istotna! Sposób sprawdza się od 6 wzwyż, więc piątkę należy mieć zawsze w pamięci. W naszym przypadku – mnożąc 9 razy 8, na lewej ręce wystawiamy 4 palce, bo 9 odjąć 5 to 4, a na prawej 3, bo 8 odjąć 5 to 3. To nie powinno sprawić problemu, po chwili ćwiczeń – wchodzi w nawyk, nie będziemy się nawet musieli zastanawiać. Co dalej? Dodajemy wyprostowane palce w postaci dziesiątek, czyli 4, jako 40 i 3, jako 30 – co po dodaniu daje nam 70. Palce, których nie wystawiliśmy, czyli te, które zgięliśmy, pomnożymy normalnie, a więc – 1 razy 2 – wychodzi oczywiście 2. 

W następnej kolejności – po prostu dodajemy ze sobą jeden i drugi wynik – 70 dodać 2 – otrzymamy 72. I taki jest właśnie wynik działania 9 razy 8! Analogicznie jest oczywiście w innych przypadkach, nie ma tutaj żadnych wyjątków. 

Nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę – podsumowanie

Wiesz już, na czym polega tabliczka mnożenia na palcach. Kwestia przećwiczenia, kilku prób, a w połączeniu z zabawą – taka nauka sprawdzi się idealnie, biorąc pod uwagę nudne i monotonne wkuwanie tabliczki mnożenia na pamięć, która dla każdego dziecka będzie na początku prawdziwą czarną magią. Rola rodzica jest tutaj bardzo istotna, aby wesprzeć dobrym słowem, pochwalić, a przede wszystkim towarzyszyć z uśmiechem na twarzy przy nauce!

Najczęściej zadawane pytania

Jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia?

Najlepszym sposobem nauki tabliczki mnożenia jest zabawa. Możesz w tym celu wykorzystywać patyczki, klocki, kolorowe liczby, liczydło, kostki do gry, fiszki, matematyczne memory, czy gry planszowe i karciane.

W której klasie jest tabliczka mnożenia?

Najczęściej nauczyciele uczą drugo- i trzecioklasistów mnożenia przez 1, 2, 3, 4 i 5, a także przez 10. W czwartej klasie uczniowie powinni mieć opanowaną tabliczkę mnożenia przez wyższe liczby.

Jak nazywa się liczba, którą mnożymy?

Liczby w mnożeniu to czynniki. Wynik mnożenia to iloczyn.
 

Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: