Czy można zrobić tatuaż w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Tatuaże mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci, którzy zdecydowali się na tego typu ozdoby na ciele, zgodnie przyznają, iż tatuaże tak wciągają, że ma się ochotę na więcej. Jednak czy tatuaż w ciąży to dobry pomysł?
tatuaż w ciąży

Tatuaż w ciąży? Na pewno są panie, które zastanawiają się, czy będąc w stanie błogosławionym, można pozwolić sobie na wykonanie ozdoby na swoim ciele. Zanim jednak umówimy się do studia, warto zapoznać się z poniższym artykułem. Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż?

Tatuaż w ciąży – przeciwwskazania

tatuaż w ciąży – przeciwwskazania

Tatuowanie ciała w ciąży, podobnie jak farbowanie włosów w ciąży, budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Co zrobić, gdy ciężarna ma nieodpartą pokusie zrobienia sobie estetycznej ozdoby, będąc w ciąży? Czy lepiej poczekać do rozwiązania, czy może warto poddać się i nawet z brzuszkiem udać się do profesjonalnego studia tatuażu? Tu zdania są podzielone, jednak warto zasięgnąć rady ekspertów, którzy w tej kwestii jednak są zgodni. Według nich nie powinno robić się tatuaży w ciąży. Jest to bowiem wyjątkowy czas dla przyszłej mamy, kiedy jej organizm i tak już narażony jest na ogromny wysiłek. Fundowanie sobie zabiegu, który nie jest w tym momencie życia, uznawany za niezbędny, jest zdecydowanie bardzo złym pomysłem.

Czy można robić tatuaż w ciąży?

Każdy lekarz, położna, pielęgniarka odradzi kobiecie robienie tatuaży w ciąży. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, iż tusz przenika przez skórę ciężarnej, co może okazać się bardzo szkodliwe dla niej samej, jak i dla dziecka, które nosi ona pod sercem. Nawet w najlepszych gabinetach tatuażu zdarzają się przypadki, że osoby z tatuażami zostają zakażone lub po prostu pojawiają się u nich niepożądane reakcje po wykonaniu takiego zabiegu. W ciąży nie należy fundować swojemu organizmowi dodatkowych bodźców.

Ponadto zrobienie tatuażu zawsze wiąże się z potencjalnym stresem, którego nadmiar może negatywie wpłynąć na rozwijanie się płodu, a osoba tatuowana zastanawia się bowiem, czy rysunek na ciele będzie boleć, czy na pewno wyjdzie on tak, jak sobie tego życzy. W ciąży sytuacje stresujące są bardzo szkodliwe dla maleństwa. Dlatego też jest to kolejne przeciwwskazanie do wykonywania tatuażu. Mimo iż tego typu sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, to jednak trzeba o tym wspomnieć. Czasami osoby, które się tatuują, zarażają się takimi wirusami jak HIV, czy zapaleniem wątroby typu B i C z powodu nieprawidłowego użycia igieł.

Karmienie piersią a tatuaż

Większość kobiet w czasie ciąży nie chce narażać siebie ani swoich maluchów w brzuchu, dlatego też nie chcą one robić tatuażu w tym czasie. Również po urodzeniu dziecka (np. w okresie laktacji i karmienia piersią) także kobiety nie decydują się na tatuaż, gdyż przeciwwskazań do tego jest tak samo dużo, jak w okresie ciąży. Trzeba także pamiętać o sobie. Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu, warto więc dać sobie po porodzie kilka miesięcy na zregenerowanie się, i dopiero wtedy można myśleć o tego typu ozdobach na ciało.

Czy w ciąży można zrobić tatuaż? Podejście tatuażystów

tatuaż w ciąży – czy w ciąży można robić tatuaż?

W profesjonalnych studiach tatuażu, w którym można znaleźć nowoczesne sprzęty oraz w których dba się o sterylne warunki, pracują osoby, które przed wykonaniem tatuażu zawsze przeprowadzają z klientami szczegółowy wywiad. Do każdej osoby podchodzi się indywidualnie. Większość tatuażystów odmawia kobietom w ciąży zrobienia tatuażu. Profesjonalista nie zgodzi się także na wykonanie tatuażu u mamy karmiącej piersią.

Najczęściej zadawane pytania

Czy tusz z tatuażu przechodzi do mleka matki?

Tusze używane do tatuowania nie przenikają do kobiecego mleka. Lecz mimo to barwnik może wywoływać alergię u karmiących mam, którą bardzo ciężko wyleczyć. Dodatkowo robienie tatuażu może osłabić organizm i karmiąca mama może być podatna na infekcję. Istnieje też możliwość wirusami, m.in. WZW B, WZW C.

Po jakim czasie od porodu można zrobić tatuaż?

Lekarze zalecają odczekanie do czasu, gdy dziecko przestanie jeść pokarm z piersi mamy.

Czy można usuwać tatuaż w ciąży?

Zabieg usunięcia tatuażu nie jest zalecany kobietom w ciąży ani karmiącym piersią.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: