Tatuaż w ciąży? Na pewno są panie, które zastanawiają się, czy będąc w stanie błogosławionym, można pozwolić sobie na wykonanie ozdoby na swoim ciele. Zanim jednak umówimy się do studia, warto zapoznać się z poniższym artykułem. Czy w ciąży można zrobić sobie tatuaż?
Tatuaż w ciąży – przeciwwskazania
Tatuowanie ciała w ciąży, podobnie jak farbowanie włosów w ciąży, budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Co zrobić, gdy ciężarna ma nieodpartą pokusie zrobienia sobie estetycznej ozdoby, będąc w ciąży? Czy lepiej poczekać do rozwiązania, czy może warto poddać się i nawet z brzuszkiem udać się do profesjonalnego studia tatuażu? Tu zdania są podzielone, jednak warto zasięgnąć rady ekspertów, którzy w tej kwestii jednak są zgodni. Według nich nie powinno robić się tatuaży w ciąży. Jest to bowiem wyjątkowy czas dla przyszłej mamy, kiedy jej organizm i tak już narażony jest na ogromny wysiłek. Fundowanie sobie zabiegu, który nie jest w tym momencie życia, uznawany za niezbędny, jest zdecydowanie bardzo złym pomysłem.
Czy można robić tatuaż w ciąży?
Każdy lekarz, położna, pielęgniarka odradzi kobiecie robienie tatuaży w ciąży. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, iż tusz przenika przez skórę ciężarnej, co może okazać się bardzo szkodliwe dla niej samej, jak i dla dziecka, które nosi ona pod sercem. Nawet w najlepszych gabinetach tatuażu zdarzają się przypadki, że osoby z tatuażami zostają zakażone lub po prostu pojawiają się u nich niepożądane reakcje po wykonaniu takiego zabiegu. W ciąży nie należy fundować swojemu organizmowi dodatkowych bodźców.
Ponadto zrobienie tatuażu zawsze wiąże się z potencjalnym stresem, którego nadmiar może negatywie wpłynąć na rozwijanie się płodu, a osoba tatuowana zastanawia się bowiem, czy rysunek na ciele będzie boleć, czy na pewno wyjdzie on tak, jak sobie tego życzy. W ciąży sytuacje stresujące są bardzo szkodliwe dla maleństwa. Dlatego też jest to kolejne przeciwwskazanie do wykonywania tatuażu. Mimo iż tego typu sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, to jednak trzeba o tym wspomnieć. Czasami osoby, które się tatuują, zarażają się takimi wirusami jak HIV, czy zapaleniem wątroby typu B i C z powodu nieprawidłowego użycia igieł.
Karmienie piersią a tatuaż
Większość kobiet w czasie ciąży nie chce narażać siebie ani swoich maluchów w brzuchu, dlatego też nie chcą one robić tatuażu w tym czasie. Również po urodzeniu dziecka (np. w okresie laktacji i karmienia piersią) także kobiety nie decydują się na tatuaż, gdyż przeciwwskazań do tego jest tak samo dużo, jak w okresie ciąży. Trzeba także pamiętać o sobie. Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu, warto więc dać sobie po porodzie kilka miesięcy na zregenerowanie się, i dopiero wtedy można myśleć o tego typu ozdobach na ciało.
Czy w ciąży można zrobić tatuaż? Podejście tatuażystów
W profesjonalnych studiach tatuażu, w którym można znaleźć nowoczesne sprzęty oraz w których dba się o sterylne warunki, pracują osoby, które przed wykonaniem tatuażu zawsze przeprowadzają z klientami szczegółowy wywiad. Do każdej osoby podchodzi się indywidualnie. Większość tatuażystów odmawia kobietom w ciąży zrobienia tatuażu. Profesjonalista nie zgodzi się także na wykonanie tatuażu u mamy karmiącej piersią.
Najczęściej zadawane pytania
Czy tusz z tatuażu przechodzi do mleka matki?
Tusze używane do tatuowania nie przenikają do kobiecego mleka. Lecz mimo to barwnik może wywoływać alergię u karmiących mam, którą bardzo ciężko wyleczyć. Dodatkowo robienie tatuażu może osłabić organizm i karmiąca mama może być podatna na infekcję. Istnieje też możliwość wirusami, m.in. WZW B, WZW C.
Po jakim czasie od porodu można zrobić tatuaż?
Lekarze zalecają odczekanie do czasu, gdy dziecko przestanie jeść pokarm z piersi mamy.
Czy można usuwać tatuaż w ciąży?
Zabieg usunięcia tatuażu nie jest zalecany kobietom w ciąży ani karmiącym piersią.
Sprawdź także:
- Melisa a karmienie piersią. Czy picie melisy w okresie laktacji jest wskazane?
- Lody a karmienie piersią – czy mogę je jeść?
- Kryzys laktacyjny – czym jest? Jakie są problemy z laktacją i karmieniem piersią?
- Jak przykładać dziecko do karmienia piersią? Sposoby na przystawienie dziecka
- Czy można jeść lody w ciąży? Czy to bezpieczny deser dla ciężarnych?
- Jak odstawić dziecko od karmienia piersią i używać butelki?
- Ile kup robi noworodek – jaki wpływ ma na to sposób karmienia?