Test ciążowy – po południu czy tylko rano?

Każda kobieta której spóźnia się miesiączka, zastanawia się nad potencjalną ciążą. Na szczęście test ciążowy zakupiony w aptece daje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Istnieje jednak kilka pytań, które kobiety zadają w związku z jego użyciem. Test ciążowy - wykonywać go po południu czy tylko rano? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Test ciążowy po południu czy tylko rano

Test ciążowy – jak działa?

Działanie testów ciążowych polega na sprawdzeniu obecności poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon obecny w organizmie kobiety w czasie ciąży. W jego skuteczności istotny jest odpowiedni czas wykonania oraz czułość na wykrywanie hormonu. Domowe testy ciążowe są bardzo popularne, można kupić je w każdej aptece i wiele kobiet za ich pomocą dowiaduje się, że są w stanie błogosławionym. 

Test ciążowy – dlaczego najlepiej zrobić go rano? 

Wiele kobiet chcących wykryć ciąże zadaje sobie pytanie: test ciążowy po południu czy tylko rano? Przy wykonywaniu testu ciążowego znaczenie ma dzień cyklu oraz pora dnia. Wykonywanie go rano daje najbardziej wiarygodne wyniki, ponieważ poziom hormonu hCG w porannym moczu jest najwyższy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wykrycia bardzo wczesnej ciąży. Im bliżej spodziewanej miesiączki, tym większa szansa, że test wykryje ciąże. Po 6 tygodniu, gdy poziom hormonu w organizmie wzrasta, wykonany o każdej porze dnia pokaże wiarygodny pozytywny wynik. Jeżeli przyszłej mamie zależy na szybkiej i rzetelnej informacji, czy jest w ciąży, warto zrezygnować z testu ciążowego na rzecz testu z krwi, wykonywanego w laboratorium. 

Test ciążowy – rodzaje 

W aptekach możemy zakupić różne rodzaje testów. Każdy ma to samo przeznaczenie, ale różni się instrukcją stosowania. Jedno jest pewne – jeżeli chcemy wykryć wczesna ciążę, test ciążowy powinnyśmy wykonywać tylko rano, a nie po południu. 

Rodzaje testów ciążowych:

  • Test strumieniowy – przypomina flamaster. Posiada uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola odczytu wyniku. Nasadkę należy zdjąć i umieścić pod strumieniem moczu końcówkę testu. Pasek musi być całkowicie mokry. Następnie zakładamy na pasek nakładkę oraz czekamy 5 minut. 
  • Test płytkowy – najczęściej wybierany test. Ma kształt prostokąta z dwoma okienkami. W mniejsze zakrapla się mocz, a w drugim odczytuje się wynik. Aby go wykonać należy zebrać do pojemniczka próbkę moczu i pipetą przenieść kroplę moczu na test. Czekamy 5 minut. 
  • Test paskowy – ma trzy opcje wyniku – pozytywny, negatywny i błędny. Przed jego wykonaniem należy zebrać mocz do pojemnika. Następnie rozpakowany paseczek zanurzamy w moczu przez 10-15 sekund, wyjmujemy, zostawiamy na suchej płaszczyźnie i czekamy od 3 do 10 minut. 

Test ciążowy – fałszywe wyniki

Najczęstszym powodem uzyskiwania fałszywych wyników testu ciążowego jest niezastosowanie się do zaleceń podanych w ulotce. Nawet jeżeli kobieta zakupiła najczulszy dostępny test, może on nie wykazać ciąży, jeśli wykonała go zbyt szybko i po południu lub wieczorem. 

Wykonanie testu ciążowego zbyt szybko lub o złej porze dnia, może doprowadzić do sytuacji, że otrzymamy jego negatywny wynik, chociaż jesteśmy w stanie błogosławionym. Jeżeli kobieta przed wykonaniem testu piła dużo płynów, testowany mocz może zawierać bardzo małą ilość hormonu – zostanie on rozcieńczony. 

Jeżeli test ciążowy wyszedł negatywny, a kobieta dalej odczuwa symptomy ciąży a miesiączka nie nadchodzi, warto wykonać kolejny test po kilku dniach. 

Test ciążowy – kiedy udać się do ginekologa potwierdzić ciąże?

Po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego musimy koniecznie potwierdzić jego wynik u ginekologa. Zbyt szybkie udanie się do lekarza nie jest jednak wskazane, ponieważ zarodek może być jeszcze słabo widoczny. Najlepiej umówić się do ginekologa między 6-8 tygodniem ciąży, ale nie później niż przed 10 tygodniem. Jeżeli przyszła mama zmaga się z chorobami przewlekłymi lub przyjmuje leki na stałe, nie powinna zwlekać i musi się umówić do lekarza niezwłocznie po otrzymaniu informacji o ciąży. 

Warto pamiętać – najlepsza porą na wykonanie testu ciążowego jest poranek. Dzieje się tak ponieważ w moczu znajduje się wtedy największe stężenie hormonu beta hcg a wynik będzie najbardziej miarodajny. Zrobienie testu popołudniu lub wieczorem, szczególnie we wczesnych tygodniach ciąży może dać wynik fałszywie ujemny. W późniejszych tygodniach nie ma to już tak dużego znaczenia, ponieważ poziom hormonu w moczu jest tak wysoki, że potwierdzi go każdy test ciążowy.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: