Groźna dla płodu toksoplazmoza w ciąży – czy należy przeprowadzać rutynowe badania?

Toksoplazmoza w ciąży może się pojawić podczas zakażenia organizmu pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Tego rodzaju infekcję może wywołać szereg różnych czynników. Sprawdź, jakich!
Toksoplazmoza w ciąży

Czym jest toksoplazmoza w ciąży? Wśród czynników, jakie wpływają na zarażenie toksoplazmozą można wymienić spożycie surowego mięsa, a także kontakt z glebą skażoną pierwotniakiem lub kocimi odchodami, które je zawierają. Toksoplazmoza często występuje w postaci bezobjawowej, jednak może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Dlatego warto zastosować odpowiednie działania profilaktyczne, aby uniknąć zakażenia.

Na czym polega toksoplazmoza?

toksoplazmoza - na czym polega

Toksoplazmoza jest bardzo problematycznym rodzajem choroby w trakcie ciąży, dlatego przede wszystkim warto jej zapobiegać. Wywołuje ją zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii, który jest bardzo groźny dla płodu i może wywołać szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Tego rodzaju choroba może być w trakcie ciąży wywołana bardzo wieloma czynnikami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

  • kontakt ciężarnej z odchodami kota, który zakażony jest pierwotniakiem (w kale mogą znajdować się cysty);
  • kontakt z pasożytami z surowych owoców lub warzyw;
  • spożywanie zanieczyszczonej i surowej wody;
  • kontakt z glebą skażoną przez pierwotniaki;
  • spożycie surowego lub źle ugotowanego mięsa, w którym mogą się znajdować pierwotniaki i oocysty.

Bardzo istotne jest unikanie wyżej wymienionych czynników, aby móc zapobiec zarażeniu płodu toksoplazmozą w trakcie ciąży.

Toksoplazmoza wrodzona

Do toksoplazmozy wrodzonej może dojść w trakcie ciąży w czasie trwania czynnej choroby u matki. Wówczas dochodzi do przenikania pasożytów przez łożysko do płodu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawy toksoplazmozy u kobiet w ciąży

Najczęściej toksoplazmoza w ciąży występuje w formie bezobjawowej. Oznacza to, że podczas choroby nie występują żadne znaczące objawy, które mogą sugerować jej istnienie. Jest to bardzo groźne, ponieważ nieleczona choroba z całą pewnością jest dla dziecka bardzo niebezpieczna i może powodować szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Objawy choroby występują jedynie u około dziesięciu procent osób spośród wszystkich chorujących, czyli jest to niewiele. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich ludzi, którzy mają jakiekolwiek zaburzenia odporności. Najczęściej pojawiają się u nich takie niekorzystne objawy, jak:

  • znaczne powiększenie węzłów chłonnych;
  • występowanie podwyższonej temperatury ciała;
  • objawy podobne do objawów takich chorób jak grypa czy mononukleoza, czyli bóle głowy, bóle mięśniowe, osłabienie, a także nadmierne pocenie się.

Badanie w kierunku toksoplazmozy – jak wykryć zakażenie?

toksoplazmoza w ciąży - badanie

Badania w kierunku toksoplazmozy są w ciąży bardzo istotne. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ich wykonanie każdej kobiecie, która znajduje się w stanie błogosławionym. Zazwyczaj tego rodzaju badanie zaleca się wykonać przed dziesiątym tygodniem ciąży. Lekarz może je zlecić na pierwszej wizycie lub można je wykonać prywatnie. Badanie to polega na sprawdzeniu, czy w krwi kobiety jest wykryta obecność przeciwciał  IgG i IgM. Jeśli wynik wyjdzie negatywny, poleca się powtarzanie badań w każdym trymestrze ciąży, aby mieć pewność, że choroba w żaden sposób się nie rozwija. Natomiast, jeśli pierwsze przeciwciała są dodatnie można podejrzewać, że dana kobieta chorowała już na toksoplazmozę w przeszłości i nie będzie to miało żadnego wpływu na jej obecny stan w trakcie trwania ciąży.

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

Jeśli w czasie ciąży występuje taka choroba jak toksoplazmoza, jej leczenie jest konieczne. Jego celem jest zapobieganie przenoszenia toczącego się zakażenia z matki na płód. Kobieta podczas leczenia zazwyczaj musi przyjmować antybiotyk, taki jak spiramycyna. Ma on bardzo korzystne działanie na tego rodzaju problemy zdrowotne. Dodatkowo tego rodzaju antybiotyk jest w pełni bezpieczny dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. W trakcie ciąży wykonywane są również liczne badania ultrasonograficzne, dzięki którym można kontrolować bezpieczeństwo dziecka. Jeśli zostanie stwierdzone, że toksoplazmozą zaraziło się również dziecko to stosowany antybiotyk zostaje zamieniony na inny, który przekracza barierę stworzoną z łożyska.

Czym grozi zarażenie toksoplazmozą w ciąży?

toksoplazmoza w ciąży - czym grozi zarażenie toksoplazmozą w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży grozi bardzo negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla płodu w łonie matki. Powikłania są bardzo niekorzystne. Wśród nich można wymienić między innymi następujące:

  • poronienie;
  • zgon dziecka wewnątrz macicy;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zaburzenia wzroku (toksoplazmoza oczna przebiega najczęściej pod postacią zapalenia siatkówki i naczyniówki);
  • wady ośrodkowego układu nerwowego;
  • epilepsja;
  • zaburzenia związane z mową.

Wiesz już, skąd się bierze toksoplazmoza w ciąży. Skutki mogą być o wiele groźniejsze, jeśli zakażenie nastąpiło w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas może dojść do takich problemów zdrowotnych jak wodogłowie, małogłowie, a także zapalenie siatkówki. Dlatego warto zapobiegać zakażeniu się toksoplazmozą w ciąży na tyle, o ile jest to możliwe. Z całą pewnością jest to najlepsze rozwiązanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy toksoplazmozą jest niebezpieczna w ciąży?

Skutki toksoplazmozy w ciąży mogą być bardzo poważne dla płodu. Są one różne w zależności od czasu momentu infekcji. Niestety zachorowanie w pierwszym trymestrze skutkuje najczęściej poronieniem.

Czy z toksoplazmozą można urodzić zdrowe dziecko?

Po 12. tygodniu ciąży ryzyko poronienia z powodu zakażenia toksoplazmozą maleje,  ale dziecko może urodzić się z poważnymi wadami takimi jak zaburzenia wzroku, padaczka, żółtaczka, niedorozwój umysłowy, wodogłowie, małogłowie itp. Dziecko może też być wcześniakiem i mieć niedowagę.

Jakie są objawy toksoplazmozy w ciąży?

Do objawów toksoplazmozy nabytej zaliczają się symptomy grypopodobne, bóle i zawroty głowy, gorączka, bóle mięśni i stawów, nadmierne pocenie, wystąpić może również wysypka i ostre bóle brzucha.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: