X

Toksoplazmoza w ciąży – objawy, badanie, leczenie

Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży może się pojawić podczas zakażenia organizmu pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Tego rodzaju infekcję może wywołać szereg różnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić spożycie surowego mięsa, a także kontakt z glebą skażoną pierwotniakiem lub kocimi odchodami, które je zawierają. Toksoplazmoza często występuje w postaci bezobjawowej, jednak może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Dlatego warto zastosować odpowiednie działania profilaktyczne, aby uniknąć zakażenia.

Na czym polega toksoplazmoza?

Toksoplazmoza jest bardzo problematycznym rodzajem choroby w trakcie ciąży, dlatego przede wszystkim warto jej zapobiegać. Wywołuje ją zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii, który jest bardzo groźny dla płodu i może wywołać szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Tego rodzaju choroba może być w trakcie ciąży wywołana bardzo wieloma czynnikami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

 • kontakt z odchodami kota, który zakażony jest pierwotniakiem,
 • kontakt z surowymi owocami lub warzywami,
 • spożywanie zanieczyszczonej i surowej wody,
 • kontakt z glebą skażoną przez pierwotniaki,
 • spożycie surowego lub źle ugotowanego mięsa, w którym mogą się znajdować pierwotniaki.
Zobacz też:  Czy w ciąży można jeść lody?

Bardzo istotne jest unikanie wyżej wymienionych czynników, aby móc zapobiec zarażeniu się toksoplazmozą w trakcie ciąży.

Toksoplazmoza objawy

Najczęściej toksoplazmoza w trakcie ciąży występuje w formie bezobjawowej. Oznacza to, że podczas choroby nie występują żadne znaczące objawy, które mogą sugerować jej istnienie. Jest to bardzo groźne, ponieważ nieleczona choroba z całą pewnością jest dla dziecka bardzo niebezpieczna i może powodować szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Objawy choroby występują jedynie u około dziesięciu procent osób spośród wszystkich chorujących, czyli jest to niewiele. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich ludzi, którzy mają jakiekolwiek zaburzenia odporności. Najczęściej pojawiają się u nich takie niekorzystne objawy, jak:

 • znaczne powiększenie się węzłów chłonnych,
 • występowanie podwyższonej temperatury ciała,
 • objawy podobne do objawów takich chorób jak grypa czy mononukleoza, czyli bóle głowy, bóle mięśniowe, osłabienie, a także nadmierne pocenie się.

Badanie toksoplazmozy

Badania w kierunku toksoplazmozy są w ciąży bardzo istotne. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ich wykonanie każdej kobiecie, która znajduje się w stanie błogosławionym. Zazwyczaj tego rodzaju badanie zaleca się wykonać przed dziesiątym tygodniem ciąży. Lekarz może je zlecić na pierwszej wizycie lub można je wykonać prywatnie. Badanie to polega na sprawdzeniu, czy w krwi kobiety znajdują się specjalne przeciwciała z klasy IgG i IgM. Jeśli wynik wyjdzie negatywny poleca się powtarzanie badań w każdym trymestrze, aby mieć pewność, że choroba w żaden sposób się nie rozwija. Natomiast, jeśli pierwsze przeciwciała są dodatnie można podejrzewać, że dana kobieta chorowała już na toksoplazmozę w przeszłości i nie będzie to miało żadnego wpływu na jej obecny stan.

Zobacz też:  Ser pleśniowy w ciąży

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

Jeśli w ciąży występuje taka choroba jak toksoplazmoza jej leczenie jest konieczne. Jego celem jest zapobieganie przenoszenia toczącego się zakażenia z matki na płód. Kobieta podczas leczenia zazwyczaj musi przyjmować antybiotyk, taki jak spiramycyna. Ma on bardzo korzystne działanie na tego rodzaju problemy zdrowotne. Dodatkowo tego rodzaju antybiotyk jest w pełni bezpieczny dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. W trakcie ciąży wykonywane są również liczne badania ultrasonograficzne, dzięki którym można kontrolować bezpieczeństwo dziecka. Jeśli zostanie stwierdzone, że toksoplazmozą zaraziło się również dziecko to stosowany antybiotyk zostaje zamieniony na inny, który przekracza barierę stworzoną z łożyska.

Czym grozi toksoplazmoza w ciąży?

Toksoplazmoza grozi bardzo negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla płodu w łonie matki. Powikłania są bardzo niekorzystne. Wśród nich można wymienić między innymi następujące:

 • poronienie,
 • zgon dziecka wewnątrz macicy,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia wzroku,
 • epilepsja,
 • zaburzenia związane z mową.

Skutki mogą być o wiele groźniejsze, jeśli zakażenie nastąpiło w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas może dojść do takich problemów zdrowotnych jak wodogłowie, małogłowie, a także zapalenie siatkówki. Dlatego warto zapobiegać zakażeniu się toksoplazmozą w ciąży na tyle, o ile jest to możliwe. Z całą pewnością jest to najlepsze rozwiązanie.

Zobacz też:  Białko w moczu w ciąży - co oznacza? Przyczyny, normy

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: