Trądzik w ciąży – przyczyny. Jak sobie z nim bezpiecznie poradzić?

Wiele pań doświadcza poprawy stanu cery w ciąży, ale bywa i odwrotnie. To czas w życiu kobiety, kiedy organizm doświadcza zmian hormonalnych. Przeczytaj i dowiedz się, czy trądzik w ciąży można bezpiecznie usunąć
trądzik w ciąży

Kobiety w ciąży często cieszą się naprawdę piękną ceną. Ich skóra staje się promienna, dosłownie pełna blasku. Wreszcie na ich twarzy przestają pojawiać się jakieś wypryski i pryszcze, które wcześniej niejednokrotnie spędzały sen z powiek. Czyż to nie brzmi jak bajka? Jak to zwykle bywa, nie zawsze jest tak kolorowo. W ciąży mogą pojawić się pryszcze, trądzik, większa wrażliwość, a także ostuda. To rozległe przebarwienia, które związane są ze zmianami hormonalnymi. Jak dbać o cerę w ciąży? W jaki sposób ją pielęgnować i przeciwdziałać różnym skórnym problemom? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, które ułatwią efektywną pielęgnację i pomogą usunąć trądzik w ciąży.

Trądzik w ciąży

trądzik w ciąży

Pryszcze w ciąży to tak naprawdę częsta przypadłość. Mają wtedy one podłoże czysto hormonalne. Trzeba przyznać, że kobiety muszą jednak ze swoją skórą obchodzić się wtedy dużo bardziej delikatnie. Stosowanie pewnych preparatów jest zwyczajnie niewskazane. Niektóre leki, które są stosowane do leczenia trądziku, są wręcz zabronione w ciąży. Trzeba mieć zatem świadomość, że na skórne niespodzianki w ciąży trzeba reagować z umiarem. Im mocniej potraktujemy własną skórę na przykład kosmetykami wysuszającymi, tym gorszy może być efekt.

Przyczyny trądziku w ciąży

Trądzik w ciąży jest rzeczą typową. Skąd się bierze? Od początku ciąży w organizmie kobiety zwiększa się poziom progesteronu i androgenów. Wpływa to na pobudzenie gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum. Ujścia gruczołów, które są zablokowane, doprowadzają do rozwoju bakterii, a to skutkuje pojawianiem się trądziku.

Co na trądzik w czasie ciąży?

trądzik w ciąży - Co na trądzik w czasie ciąży?

Po pierwsze bardzo delikatne kosmetyki myjące. Najlepiej takie, które są dedykowane dla skóry wrażliwej i atopowej. Muszą dobrze oczyszczać cerę, ale jednocześnie nie doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia. Podłoże hormonalne zmian trądzikowych w ciąży plus brak równowagi lipidowej w skórze, mogą doprowadzić do tego, że stany zapalne jeszcze bardziej się zaognią.

Pielęgnacja skóry w ciąży – czego unikać? 

W ciąży kobieta musi być dla siebie łagodna, wyrozumiała i dobra. Ta sama zasada dotyczy tego, jak musi traktować swoją skórę. Jakie kosmetyki na trądzik można stosować? Kobiety, które podjęły walkę z zaskórnikami, pryszczami i trądzikiem przy wsparciu dermatologa, bardzo często decydują się na ofensywne leki i kosmetyki, które zawierają w swoim składzie na przykład retinoidy. Nie wolno przyjmować ich w ciąży. Mogą spowodować poronienie, doprowadzić do ciężkich wad rozwojowych płodu.

Co więcej, nie wolno stosować również tego typu leków, a także kosmetyków miejscowo, a zatem bezpośrednio tam, gdzie pojawiły się zmiany na skórze, które chcemy szybko wysuszyć i przyspieszyć ich gojenie. Warto o tym pamiętać i unikać mocnych leków opartych o witaminę A, a zatem retinol, nawet wtedy, gdy dopiero zaczyna się swoje starania o ciążę. Kwas azelainowy jest kolejnym środkiem, którego nie zaleca się stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Zabroniony jest także kwas salicylowy.

Nie stosuj kosmetyków z witaminą A na pryszcze

Leczenie trądziku w ciąży za pomocą doustnych leków z witaminą A jest zatem całkowicie niedozwolone. Tak jak wspominano już wcześniej, trzeba unikać również maści i kremów. A co ze zwykłymi kosmetykami? Przecież niektóre z nich zawierają w swoim składzie witaminę A jako główną substancję czynną. W tym przypadku rekomendacje są podobne. Warto unikać tego typu kosmetyków, które mają działanie przeciwzmarszczkowe, dlatego też tak chętnie są wybierane przez kobiety. Trzeba stosować łagodniejsze preparaty, a do retinoidów wrócić wtedy, gdy zakończy się ciąża.

Łagodne sposoby na trądzik w ciąży

trądzik w ciąży - łagodne sposoby

W ciąży można stosować pewne leki, które zawierają antybiotyk łagodzący stan zapalny skóry. Używa się wtedy ich miejscowo, tylko i wyłącznie na zmiany na skórze. Warto o tym wiedzieć i skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Jeżeli zmiany skórne są bardzo rozległe, bolące, kobieta w ciąży wcale nie musi zrezygnować z leczenia. Istnieją bezpieczne leki, które skutecznie pomagają na trądzik w ciąży.

Wiesz już, co stosować na trądzik w ciąży. W przypadku łagodnych problemów, takich jak pojedyncze wykwity, warto stosować po prostu zwykłe kosmetyki. Dobrze działają maseczki wysuszające na bazie glinki, które można nakładać na skórę po to, aby przyśpieszyć gojenie. Regenerację skóry wspiera również m.in. witamina E. Zasada, że poważne zmiany leczymy u dermatologa lekami dostępnymi dla kobiet w ciąży, a na łagodne działamy zwykłymi kosmetykami, wydaje się najbardziej rozsądna. Chociaż leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione, stan ten najczęściej samoczynnie mija, mimo że czasem może zostawić blizny.

Najczęściej zadawane pytania

Czym myć twarz w ciąży?

Polecanymi kosmetykami do mycia twarzy w czasie ciąży są delikatne, hipoalergiczne płyny micelarne.

W którym tygodniu ciąży poprawia się cera?

Przyczyną trądziku w ciąży są zmiany hormonalne. Trądzik może jednym z pierwszych objawów ciąży. Cera może zacząć się poprawiać w drugim i trzecim trymestrze, ponieważ wtedy zwiększa się produkcja androgenów.

Czy serum z witaminą C można stosować w ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania kosmetyków z witaminą C w trakcie ciąży. Można stosować zarówno sera, jak i kremy czy maseczki z tym składnikiem.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: