X

Trądzik w ciąży – co zrobić?

trądzik w ciąży

Kobiety w ciąży często cieszą się naprawdę piękną ceną. Ich skóra staje się promienna, dosłownie pełna blasku. Wreszcie na ich twarzy przestają pojawiać się jakieś wypryski i pryszcze, które wcześniej niejednokrotnie spędzały sen z powiek. Czyż to nie brzmi jak bajka? Jak to zwykle bywa, nie zawsze jest tak kolorowo. Wiele pań doświadcza poprawy stanu cery w ciąży, ale bywa i odwrotnie.

To czas w życiu kobiety, kiedy organizm doświadcza ogromnych zmian hormonalnych. Dlatego też w ciąży mogą pojawić się pryszcze, trądzik, większa wrażliwość, a także ostuda. To rozległe przebarwienia, które związane są ze zmianami hormonalnymi. Jak dbać o cerę w ciąży? W jaki sposób ją pielęgnować i przeciwdziałać różnym skórnym problemom? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, które ułatwią efektywną pielęgnację.

Trądzik w ciąży

Pryszcze w ciąży to tak naprawdę częsta przypadłość. Mają wtedy one podłoże czysto hormonalne. Trzeba przyznać, że kobiety muszą jednak ze swoją skórą obchodzić się wtedy dużo bardziej delikatnie. Stosowanie pewnych preparatów jest zwyczajnie niewskazane. Niektóre leki, które są stosowane do leczenia trądziku, są wręcz zabronione w ciąży. Trzeba mieć zatem świadomość, że na skórne niespodzianki w ciąży trzeba reagować z umiarem. Im mocniej potraktujemy własną skórę na przykład kosmetykami wysuszającymi, tym gorszy może być efekt.

Zobacz też:  Szczepionka na krztusiec w ciąży

Co na trądzik w ciąży?

Po pierwsze bardzo delikatne kosmetyki myjące. Najlepiej takie, które są dedykowane dla skóry wrażliwej i atopowej. Muszą dobrze oczyszczać cerę, ale jednocześnie nie doprowadzić do jej nadmiernego przesuszenia. Podłoże hormonalne zmian trądzikowych w ciąży plus brak równowagi lipidowej w skórze, mogą doprowadzić do tego, że stany zapalne jeszcze bardziej się zaognią.

Pielęgnowanie skóry w ciąży

W ciąży kobieta musi być dla siebie łagodna, wyrozumiała i dobra. Ta sama zasada dotyczy tego, jak musi traktować swoją skórę. Kobiety, które podjęły walkę z pryszczami i trądzikiem przy wsparciu dermatologa, bardzo często decydują się na ofensywne leki i kosmetyki, które zawierają w swoim składzie na przykład retinoidy. Nie wolno przyjmować ich w ciąży. Mogą spowodować poronienie, doprowadzić do ciężkich wad rozwojowych płodu.

Co więcej, nie wolno stosować również tego typu leków, a także kosmetyków miejscowo, a zatem bezpośrednio tam, gdzie pojawiły się zmiany na skórze, które chcemy szybko wysuszyć i przyspieszyć ich gojenie. Warto o tym pamiętać i unikać mocnych leków opartych o witaminę A, a zatem retinol, nawet wtedy, gdy dopiero zaczyna się swoje starania o ciążę.

Zobacz też:  Bezsenność w ciąży

Kosmetyki z witaminą A

Leczenie trądziku i pryszczy za pomocą doustnych leków z witaminą A jest zatem całkowicie niedozwolone. Tak jak wspominano już wcześniej, trzeba unikać również maści i kremów. A co ze zwykłymi kosmetykami? Przecież niektóre z nich zawierają w swoim składzie witaminę A jako główną substancję czynną. W tym przypadku rekomendacje są podobne. Warto unikać tego typu kosmetyków, które mają działanie przeciwzmarszczkowe, dlatego też tak chętnie są wybierane przez kobiety. Trzeba stosować łagodniejsze preparaty, a do retinoidów wrócić wtedy, gdy zakończy się ciąża.

Łagodne pielęgnowanie skóry problematycznej w ciąży

W ciąży można stosować pewne leki, które zawierają antybiotyk łagodzący stan zapalny skóry. Używa się wtedy ich miejscowo, tylko i wyłącznie na zmiany na skórze. Warto o tym wiedzieć i skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Jeżeli zmiany skórne są bardzo rozległe, bolące, kobieta w ciąży wcale nie musi zrezygnować z leczenia. Istnieją bezpieczne leki, które skutecznie pomagają na trądzik w ciąży.

W przypadku łagodnych problemów, takich jak pojedyncze wykwity, warto stosować po prostu zwykłe kosmetyki. Dobrze działają maseczki wysuszające na bazie glinki, które można nakładać na skórę po to, aby przyśpieszyć gojenie. Regenerację skóry wspiera również witamina E. Zasada, że poważne zmiany leczymy u dermatologa lekami dostępnymi dla kobiet w ciąży, a na łagodne działamy zwykłymi kosmetykami, wydaje się być najbardziej rozsądna.

Zobacz też:  Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: