X

TSH w ciąży – wszystko, co warto wiedzieć

TSH w ciąży

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, musi poddawać się regularnym badaniom. Jednym z nich jest kontrola poziomu hormonu TSH w ciąży, który odpowiada m.in. za rozwój płodu. Na czym polega ten test? Ile wynoszą normy TSH w ciąży? Czym skutkuje nadmiar bądź niedobór tego hormonu?

Czym jest test TSH w ciąży?

TSH to tyreotropina, czyli wydzielany przez przysadkę mózgową hormon, który reguluje działanie hormonów produkowanych przez tarczycę. Tyreotropina odpowiada za ogólne funkcjonowanie ciężarnej, a także za niezaburzony rozwój płodu (zwłaszcza układu kostnego oraz centralnego układu nerwowego). Badanie TSH wykonuje się zatem – na podstawie próbki krwi – w celu sprawdzenia, czy tarczyca w ciąży pracuje poprawnie. Chodzi tu przede wszystkim zdiagnozowanie ewentualnych chorób, takich jak nadczynność i niedoczynność. Bez przeprowadzenia tego typu testu niemożliwe byłoby wczesne wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie, ponieważ typowe dla zaburzeń objawy mogą zostać uznane jako naturalny element przebiegu ciąży. Przykładem są np. problemy z wypróżnianiem lub nagły przyrost masy ciała.

Zobacz też:  Syndrom dziecka potrząsanego

Warto również dodać, że stężenie tyreotropiny w tym okresie bywa różne – w każdym z trzech trymestrów może wyglądać zupełnie inaczej. Z tej przyczyny TSH w ciąży wykonuje się kilka razy. Ważne, aby jakiekolwiek anomalie hormonalne, mogące wpływać niekorzystnie na zdrowie ciężarnej lub rozwój dziecka, były zdiagnozowane jak najwcześniej.

Badanie TSH w ciąży obowiązkowe jest zwłaszcza w przypadku tych kobiet, które cierpiały wcześniej na przewlekłe schorzenia gruczołu tarczycy lub u których zaobserwowano symptomy świadczące o możliwych nieprawidłowościach endokrynologicznych.

Ile wynosi TSH w ciąży? Normy

Wiele kobiet zastanawia się, jakie są normy TSH w ciąży. Jak wspomnieliśmy, poziom tyreotropiny we krwi ulega przez 9 miesięcy wahaniom. Najniższe stężenie hormonu występuje zazwyczaj w okolicach od dziesiątego do dwunastego tygodnia ciąży.
Normy TSH najlepiej zatem podawać przy podziale na poszczególne trymestry:

  • pierwszy trymestr ciąży – norma TSH to przedział od 0,1 do 2,5 mIU/l
  • drugi trymestr ciąży – norma TSH to przedział 0,2–3 mIU/l
  • trzeci trymestr ciąży – norma TSH to przedział 0,3–3 mIU/l.

Ostatnie podane wartości TSH powinny utrzymać się do porodu.

Zobacz też:  Wzdęcia to popularny problem. Oto jak im przeciwdziałać

Jeżeli któreś z badań TSH w ciąży wykaże stężenie hormonu poniżej bądź powyżej normy, wówczas konieczne jest rozpoczęcie terapii farmakologicznej w celu wyrównania jego poziomu do odpowiednich wartości. W takim przypadku zwiększa się również częstotliwość kontrolowania TSH.

Skutki zbyt niskiego poziomu TSH w ciąży

Powodów nieprawidłowego poziomu tyreotropiny we krwi jest wiele. Niskie stężenie hormonu świadczy o tym, że tarczyca w ciąży nie działa prawidłowo – w takim wypadku mowa o jej nadczynności. Tego typu zaburzenie wykrywane jest rzadziej, ale jednocześnie nie powoduje ono dużego zagrożenia dla płodu ani matki. Obniżone TSH w ciąży to przede wszystkim odczuwanie przez ciężarną senności i zmęczenia, częsta apatia, rozdrażnienie, przyspieszone bicie serca i nadciśnienie tętnicze. Ponadto masa ciała może w takiej sytuacji ulec zmniejszeniu. Niskie TSH w ciąży zwykle daje objawy w pierwszych 12 tygodniach. Po porodzie symptomy najczęściej znikają samoistnie.

Skutki wysokiego TSH w ciąży

Przekroczenie normy TSH w ciąży oznacza niedoczynność tarczycy. Jest to znacznie bardziej niebezpieczna sytuacja niż niskie stężenie TSH i nadczynność gruczołu. Oznaki nieprawidłowości – zwiększenie masy ciała, osłabienie, sucha skóra – mogą zostać zlekceważone z uwagi na zbieżność z typowymi u wielu kobiet dolegliwościami pojawiającymi się podczas ciąży. Czym grozi podwyższone TSH? Głównym skutkiem zaburzenia jest nadciśnienie tętnicze i niedokrwistość. Łożysko może ulec odklejeniu, istnieje także ryzyko, że poród nastąpi wcześniej, a w czasie połogu pojawiać się będą krwotoki. Wysokie TSH u matki w wielu wypadkach przekłada się na niską wagę urodzeniową dziecka, a czasem także na późniejsze nieprawidłowości w jego rozwoju.

Zobacz też:  Czy w ciąży można jeść lody?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: