Ulewanie u noworodków – czy cofanie pokarmu jest normalne? Jakie są przyczyny ulewania?

Ulewanie u niemowląt i małych dzieci jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Dowiedz się, co powoduje ulewanie u noworodków, co zrobić, żeby tego uniknąć i kiedy ulewanie może niepokoić.
ulewanie u noworodków

Ulewanie polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do ust dziecka. Jest to całkowicie bezbolesne. Może występować w trakcie przyjmowania jedzenia. Wyglądem przypomina twaróg i ma kwaśny zapach. Najczęściej powoduje je niedojrzałość układu pokarmowego. Kształtuje się on do około 5. miesiąca życia. Dolny zwieracz przełyku nie jest jeszcze w pełni wykształcony i przez to następuje ulewanie. W niektórych przypadkach ulewanie u noworodków może przerodzić się w refluks, czyli chorobę żołądkowo-pokarmową.

Ulewanie u noworodków – przyczyny

Jedną z przyczyn, kiedy noworodek ulewa jest łapczywe spożywanie mleka. Wraz z jedzeniem dziecko połyka powietrze, co powoduje zwracanie pokarmu. Inną przyczyną jest spożycie zbyt dużej ilości pokarmu. Żołądek u malucha jest niewielkich rozmiarów, przez co nie jest w stanie przyjąć dużej porcji jedzenia. Jeśli się nie mieści, jest cofane do przełyku. Najlepszym sposobem, żeby temu zapobiec, jest karmienie dziecka częściej, ale mniejszymi porcjami. Należy pamiętać o prawidłowej pozycji do odbicia. W ten sposób pozbywa się dużej ilości powietrza, które dostało się wraz z jedzeniem.

Ulewanie u niemowlaka, a refluks żołądkowo-przełykowy

Podczas ulewania dziecku nie towarzyszą żadne objawy. Inaczej to wygląda, kiedy maluch cierpi na chorobę refluksową. Odczuwa wtedy pieczenie w przełyku, jest niespokojne i płaczliwe. Bardzo często nie chce przyjmować jedzenia. Cierpi na powtarzające się zapalenie górnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do ulewania, przy refluksie występują intensywne wymioty w ciągu dnia, nie tylko po posiłku. Zauważalny jest spadek wagi, pojawia się kaszel oraz świszczący oddech. Długotrwałe i obfite ulewanie u noworodków powinno zaniepokoić rodzica. Należy zgłosić się do lekarza.

Jak leczyć refluks u niemowląt?

Refluks żołądkowy to schorzenie polegające na przemieszczeniu treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Często występuje u małych dzieci. Nieleczony może prowadzić do wielu chorób, w tym astmy, problemów ze szkliwem, zapaleniem gardła, płuc, ucha. Żeby pomóc dziecku czasami wystarczy zmienić sposób podawania jedzenia i zastosować dietę, jednak w niektórych przypadkach mogą być potrzebne leki. Warto skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią a ulewanie

U niemowląt karmionych piersią najważniejsza jest technika. Jeżeli dziecko uchwyci pierś za płytko, to podczas ssania zostanie połknięte powietrze, które powoduje u dziecka cofanie się pokarmu. Ból piersi podczas ssania lub odgłos cmokania mogą świadczyć o zbyt płytkim przystawieniu. Trzeba sprawdzić czy usta dziecka obejmują jak największą część otoczki brodawki. Jeśli mleko zbyt szybko wypływa, zalecane jest aby użyć laktatora. Maleństwu łatwiej będzie ssać i zminimalizuje to ilość powietrza, które dostaje się wraz z mlekiem do żołądka. Dobra technika zmniejsza ulewanie u noworodków.

Prawidłowa technika

Najważniejsze, żebyś znalazła dla siebie odpowiednią pozycję. Plecy muszą mieć solidne oparcie chroniące kręgosłup. Stopy należy położyć na podłożu. Palce twoich dłoni powinny znajdować się poza otoczką brodawki. Nie ściskaj piersi, delikatnie ją podtrzymuj od spodu. Nie pochylaj do dziecka, a jedynie podnieś je do odpowiedniego poziomu. Pamiętaj o zasadzie dziecko do piersi, nie odwrotnie. Dotykając brodawką górnej wargi dziecka, tuż pod noskiem, zachęć je do szerokiego otwarcia buźki. Nie martw się, jeśli maluch ulewa mleko podczas jedzenia.

Karmienie butelką a ulewanie

Przy jej stosowaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby rozmiar smoczka był dopasowany do wieku dziecka. Gdy przy sztucznym pokarmie często mu się ulewa lub wymiotuje, warto skonsultować się z pediatrą, który zleci dodatkowe badania i dobierze mleko odpowiednie dla maluszka. Jeśli będzie taka konieczność zaleci skorzystanie ze specjalnej mieszanki oznaczonej AR. Pamiętać trzeba, że nie każde dziecko zjada całą porcję sugerowaną na opakowaniu. Ulewanie u noworodków, które dużo jedzą to norma.

Jak pomóc ulewającemu maluszkowi?

  • Ułóż dziecko w pozycji pionowej na swoim ramieniu, tobie będzie wygodnie, a dziecku cofnie się powietrze z żołądka.
  • Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu, jeśli musisz to zrobić, pamiętaj żeby główka znajdowała się wyżej, niż reszta ciała. Nie unoś jego nóżek wysoko do góry.
  • Dopóki mu się nie odbije, nie kładź go na pleckach, bo może się zachłysnąć.
  • Gdy masz za dużo pokarmu w piersiach, przed przystawieniem maluszka, warto użyć laktatora i odciągnąć jego nadmiar.
  • Podawaj dziecku mleko częściej, ale mniejsze ilości.
  • Kąp bobasa co najmniej godzinę po posiłku.

Mleka modyfikowane dla dzieci przeciw ulewaniu

Jednym ze sposobów żywienia niemowląt jest sztuczne mleko. Jeśli pediatra po badaniach wykluczył poważniejsze dolegliwości zdrowotne, można stosować specjalne mleko na ulewanie. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę nie tylko na zalecenia lekarza, ale także na wiek dziecka i alergeny jakie może zawierać, jeśli występuje alergia. Można kupić je w aptece, kierując się typowym oznaczeniem AR (anty-reflux). W jego składzie znajdują się dodatkowe substancje zagęszczające mleko w brzuszku, co wpływa na to, że niemowlę ulewa mniej albo wcale. Są to np. skrobia ziemniaczana, mączka chleba świętojańskiego, czy mąka ryżowa.

Jak rozróżnić ulewanie i wymioty?

Ulewanie u noworodków:

  • są radosne, nie odczuwają bólu;
  • mają prawidłowy przyrost masy ciała;
  • chętnie spożywają posiłki;
  • cofanie występuje po posiłku w niewielkiej ilości.

Niemowlak podczas wymiotów:

  • odczuwa ból w jamie ustnej i brzuszku, jest płaczliwy;
  • nie przybiera na wadze;
  • cierpi na przewlekłe choroby układu oddechowego;
  • wymioty występują zarówno po posiłku jak i w ciągu dnia;
  • zauważalne jest chlustanie treścią żołądkową;
  • przyczyną są wirusy, choroba refluksowa, alergia.

Kiedy ulewanie u malucha powinno być powodem do niepokoju?

Jeśli rodzic widzi, że ulewanie występuje u noworodka po każdym karmieniu i pomiędzy nimi, a także jest bardzo obfite, warto skorzystać z konsultacji z lekarzem. Niepokojące jest długotrwałe ulewanie, które może być przyczyną słabego wzrostu wagi, a nawet powodujące jej utratę. Alarmującym sygnałem jest obecność nawet śladowych ilości krwi w ulanej treści żołądkowej, co wymaga natychmiastowej reakcji.

Jak długo trwa ulewanie? Kiedy mija?

Ulewanie u noworodków w większości ustępuje samoistnie w 6–8 miesiącu życia. Jest to czas, kiedy dzieci zaczynają siadać i mogą spożywać posiłki w pozycji siedzącej lub półleżącej. Następuje rozszerzenie diety o pokarmy stałe. Wpływa to na mniejsze prawdopodobieństwo połykania powietrza. Zdarza się, że dziecko ulewa nawet do 2. roku życia.

Jak zapobiegać ulewaniu? Poznaj nasze sposoby:

  • nie należy podawać jedzenia dziecku, które płacze;
  • należy zadbać o właściwą technikę podawania jedzenia;
  • trzeba pamiętać, że niemowlę powinno jeść powoli;
  • ważny jest rozmiar smoczka do butelki, dostosowany do wieku dziecka, musi być on całkowicie wypełniony mlekiem;
  • główka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała dziecka;
  • warto robić przerwy, im mniejsze porcje zje, tym lepiej;
  • ułożenie dziecka na boku może zapobiegać ulewaniu;
  • po karmieniu trzeba pamiętać o odbijaniu, najlepiej położyć je na swoim ramieniu w pozycji pionowej.

Ulewanie u dzieci

Samo ulewanie jest całkowicie normalne i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli zauważysz, że trwa zbyt długo, zgłoś się do lekarza. Nie zagraża to bezpośrednio życiu dziecka, ale zlekceważone może prowadzić do wielu chorób.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: