Poznaj sposoby na usypianie noworodka. Jak uśpić niemowlę i ułożyć dziecko do snu?

Twoje dziecko ma problem z zasypianiem? Przeczytaj i dowiedz się, jak powinno wyglądać usypianie noworodka.
usypianie noworodka

Usypianie noworodka bywa ogromnym wyzwaniem. Czasem potrzeba czasu i cierpliwości, by znaleźć odpowiednią metodę. Małe dziecko nie zawsze szybko zapada w sen, a do tego często się budzi. Jak usypiać noworodka? Dowiedz się, które sposoby na usypianie niemowlaka są najbardziej skuteczne.

Sen niemowlaka – podstawowe informacje

usypianie noworodka - sen niemowlaka

Zanim w praktyce poznasz odpowiedź, na pytanie „kiedy dziecko przesypia całą noc”, musisz nauczyć się usypiać noworodka. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno spać około 15-16 godzin na dobę. Taka ilość snu jest niezbędna dla jego zdrowia, prawidłowego rozwoju i ogólnego samopoczucia. Jednocześnie dziecko, które niedawno przyszło na świat, przez pierwsze tygodnie nie ma jeszcze unormowanego rytmu dobowego. Oznacza to, że maluch zwyczajnie nie odróżnia dnia od nocy i śpi w dowolnych momentach – niekoniecznie wtedy, kiedy życzyliby sobie tego jego rodzice. Na dodatek sen noworodka jest zupełnie inny niż u osób dorosłych. W przypadku niemowląt wybudzanie co 1-2 godziny jest czymś zupełnie naturalnym. Bardzo często wiąże się to też z odczuwaniem głodu lub z dyskomfortem spowodowanym mokrą pieluszką.

Usypianie noworodka – główne zasady

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice zapewne chcieliby jak najszybciej poznać skuteczne metody na usypianie noworodka. Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby, dlatego często konieczne jest wypróbowanie wielu sposobów, zanim znajdzie się ten najbardziej skuteczny.

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie otoczenie – temperatura powietrza w sypialni powinna wynosić między 19°C a 22°C. Należy też ograniczyć hałas i oświetlenie. Samo miejsce do spania musi być stabilne i bezpieczne. W łóżeczku malucha idealnie sprawdzi się twardszy materacyk. Na takim etapie niepotrzebne są natomiast grubsze poduszki, kołderki, a także pluszaki czy inne elementy, które mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale również stwarzać zagrożenie.

W usypianiu dziecka do snu ważne są wieczorne rytuały

Wieczorne usypianie noworodka warto zaczynać zawsze o tej samej godzinie. Stanie się to elementem codziennej rutyny i pomoże maluchowi unormować rytm dobowy. Wcześniej można niemowlę wyciszyć poprzez relaksującą kąpiel. Dziecko powinno przed usypianiem być czyste, przewinięte i nakarmione.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by niemowlę miało na sobie komfortową odzież bez żadnych elementów powodujących uwieranie, gryzienie, odciskanie na ciele. Najlepiej sprawdzi się ubranie wykonane z naturalnego materiału (np. 100% bawełny). Tkanina taka jest przyjemniejsza dla skóry niż sztuczne tworzywo i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu noworodek nie poci się.

Jak uśpić niemowlę? Masaż, głaskanie, bliskość z rodzicem

Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak usypiać noworodka. Jedna z najbardziej powszechnych metod to po prostu kołysanie na rękach rodzica, dające duże poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Usypianie noworodka poprzez rytmiczne, spokojne bujanie w ramionach dorosłego, przypomina maluchowi naturalne ruchy, jakich doświadczał w brzuchu mamy.

Alternatywą może być zastosowanie odpowiedniego sprzętu huśtającego, np. kołyski, bujaczka czy specjalnej platformy do bujania. Dla wielu rodziców pomocne są także fotele bujane, w których można usiąść z maluchem na czas usypiania, a później odkładać dziecko do łóżeczka. Dobrym rozwiązaniem bywa użycie wózka – nie tylko na spacerze, ale również w mieszkaniu. Wożenie w nim noworodka może okazać się na tyle skuteczne, że dziecko szybko zaśnie.

Niemowlę można usypiać nie tylko na rękach, ale także w łóżku. Oczywiście bardzo istotna jest bliska obecność rodzica. Dorosły powinien leżeć tuż obok i przytulać malucha, dotykać go, głaskać po główce czy rączkach, masować jego brzuch. Noworodki w pierwszych tygodniach życia z reguły bardzo lubią być wtedy dotykane po twarzy – zwłaszcza w okolicach czoła i nosa. Delikatny masaż tych miejsc jest nie tylko przyjemny, ale też sprzyja naturalnemu zamykaniu oczu i zasypianiu.

Sposoby na usypianie dziecka

usypianie noworodka - sposoby

Bez względu na to, czy usypianie noworodka odbywa się na rękach, w łóżku, wózku czy w kołysce, warto zastosować dodatkowe elementy wyciszające. Przede wszystkim świetnie sprawdzą się akcesoria dźwiękowe, np. pozytywki z delikatną, cichą, monotonną muzyką. Bardzo popularne w ostatnim czasie są maskotki wydające odgłos białego szumu, który przywołuje wspomnienia z życia płodowego, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa. W sklepach dostępnych jest wiele emitujących dźwięki zabawek, które stanowią idealną metodę na to, aby wprowadzić noworodka w głęboki sen. Uspokajające może być także ssanie smoczka.

Prostym i szybkim sposobem są także strony internetowe lub aplikacje na telefon, za pomocą których można odtwarzać różnorodne melodie i odgłosy, np. deszczu, fal morskich, bijącego serca, a nawet sprzętów domowych, takich jak suszarka czy odkurzacz. Eksperci uważają, że wyciszający i uspokajający dla dziecka jest też głos rodzica.

Wiesz już, jak powinno się usypiać niemowlę. Aby usypianie noworodka przebiegało sprawnie, warto zapewnić mu maksimum poczucia bezpieczeństwa. Z tego powodu wiele osób poleca szczelne, ale nie przesadnie mocne otulanie maluszka kocykiem w taki sposób, by czuł się jak w brzuszku mamy. Dodatkowo w pierwszych tygodniach po narodzinach przydać się może również cieniutka czapeczka zakładana na główkę bobasa na czas snu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak usypiać noworodka po karmieniu?

Wszystkie czynności przed usypianiem dziecka powinny za każdym razem odbywać się w tej samej kolejności. Po karmieniu i kąpieli przychodzi pora na usypianie malucha. Może w tym pomóc czysta piżamka, głaskanie i delikatny masaż, przytulenie. Ciche śpiewanie kołysanek, mruczenie, opowiadanie szeptem bajek może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Co usypia noworodka?

Delikatne kołysanie wycisza, uspokaja i pomaga zasnąć niemowlętom. Niektóre dzieci uwielbiają ciasne zawijanie, więc może przydać się otulanie kocykiem, chustą lub otulaczem. Pomocny może być także biały szum, który przywołuje wspomnienia z życia płodowego.

Czy usypiać niemowlę na siłę?

Jeśli dziecko nie chce drzemki, nie powinno się go do niej zmuszać.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: