X

Usypianie noworodka – porady

usypianie noworodka

Usypianie noworodka bywa ogromnym wyzwaniem. Czasem potrzeba czasu i cierpliwości, by znaleźć odpowiednią metodę. Małe dziecko nie zawsze szybko zapada w sen, a do tego często się budzi. Jak usypiać noworodka? Które sposoby na usypianie niemowlaka są najbardziej skuteczne?

Sen niemowlaka – podstawowe informacje

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno spać około 15-16 godzin na dobę. Taka ilość snu jest niezbędna dla jego zdrowia, prawidłowego rozwoju i ogólnego samopoczucia. Jednocześnie dziecko, które niedawno przyszło na świat, przez pierwsze tygodnie nie ma jeszcze unormowanego rytmu dobowego. Oznacza to, że maluch zwyczajnie nie odróżnia nocy od dnia i śpi w dowolnych momentach – niekoniecznie wtedy, kiedy życzyliby sobie tego jego rodzice. Na dodatek sen noworodka jest zupełnie inny niż u osób dorosłych. W przypadku niemowląt wybudzanie co 1-2 godziny jest czymś zupełnie naturalnym. Bardzo często wiąże się to też z odczuwaniem głodu lub z dyskomfortem spowodowanym mokrą pieluszką.

Jak usypiać noworodka? Główne zasady

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice zapewne chcieliby jak najszybciej poznać skuteczne metody na usypianie noworodka. Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby, dlatego często konieczne jest wypróbowanie wielu sposobów, zanim znajdzie się ten najbardziej skuteczny.

Zobacz też:  Jak wychować dziecko we właściwy sposób

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie otoczenie – temperatura powietrza w sypialni powinna wynosić między 19°C a 22°C. Należy też ograniczyć hałas i oświetlenie. Samo miejsce do spania musi być stabilne i bezpieczne. W łóżeczku malucha idealnie sprawdzi się twardszy materacyk. Na takim etapie niepotrzebne są natomiast grubsze poduszki, kołderki, a także pluszaki czy inne elementy, które mogą powodować nie tylko dyskomfort, ale również stwarzać zagrożenie.

Wieczorne usypianie niemowlaka warto zaczynać zawsze o tej samej godzinie. Stanie się to elementem codziennej rutyny i pomoże maluchowi unormować rytm dobowy. Wcześniej można niemowlę wyciszyć poprzez relaksującą kąpiel. Dziecko powinno przed usypianiem być czyste, przewinięte i nakarmione.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, by niemowlę miało na sobie komfortową odzież bez żadnych elementów powodujących uwieranie, gryzienie, odciskanie na ciele. Najlepiej sprawdzi się ubranie wykonane z naturalnego materiału (np. 100% bawełny). Tkanina taka jest przyjemniejsza dla skóry niż sztuczne tworzywo i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu noworodek nie poci się.

Usypianie niemowlaka – jak to zrobić?

Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak usypiać noworodka. Jedna z najbardziej powszechnych metod to po prostu kołysanie na rękach rodzica, dające duże poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Usypianie noworodka poprzez rytmiczne, spokojne bujanie w ramionach dorosłego, przypomina maluchowi naturalne ruchy, jakich doświadczał w brzuchu mamy.

Zobacz też:  Jakie zalety ma malowanie po numerach?

Alternatywą może być zastosowanie odpowiedniego sprzętu huśtającego, np. kołyski, bujaczka czy specjalnej platformy do bujania. Dla wielu rodziców pomocne są także fotele bujane, w których można usiąść z maluchem na czas usypiania. Dobrym rozwiązaniem bywa użycie wózka – nie tylko na spacerze, ale również w mieszkaniu. Wożenie w nim noworodka może okazać się na tyle skuteczne, że dziecko szybko zaśnie.

Niemowlę można usypiać nie tylko na rękach, ale także w łóżku. Oczywiście bardzo istotna jest bliska obecność rodzica. Dorosły powinien leżeć tuż obok i przytulać malucha, dotykać go, głaskać po główce czy rączkach, masować jego brzuch. Noworodki w pierwszych tygodniach życia z reguły bardzo lubią być wtedy dotykane po twarzy – zwłaszcza w okolicach czoła i nosa. Delikatny masaż tych miejsc jest nie tylko przyjemny, ale też sprzyja naturalnemu zamykaniu oczu i zasypianiu.

Bez względu na to, czy usypianie niemowlaka odbywa się na rękach, w łóżku, wózku czy w kołysce, warto zastosować dodatkowe elementy wyciszające. Przede wszystkim świetnie sprawdzą się akcesoria dźwiękowe, np. pozytywki z delikatną, cichą, monotonną muzyką. Bardzo popularne w ostatnim czasie są maskotki wydające odgłos szumu, który przywołuje wspomnienia z życia płodowego, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa. W sklepach dostępnych jest wiele emitujących dźwięki zabawek, które stanowią idealną metodę na to, jak usypiać noworodka.

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna mówić - popraw swoją komunikację z dzieckiem

Prostym i szybkim sposobem są także strony internetowe lub aplikacje na telefon, za pomocą których można odtwarzać różnorodne melodie i odgłosy, np. deszczu, fal morskich, bijącego serca, a nawet sprzętów domowych, takich jak suszarka czy odkurzacz. Wyciszający i uspokajający dla dziecka jest też głos rodzica. Ciche śpiewanie kołysanek, mruczenie, opowiadanie szeptem bajek może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Aby usypianie noworodka przebiegało sprawnie, warto zapewnić mu maksimum poczucia bezpieczeństwa. Z tego powodu wiele osób poleca szczelne, ale nie przesadnie mocne otulanie maluszka kocykiem w taki sposób, by czuł się jak w brzuszku mamy. Dodatkowo w pierwszych tygodniach po narodzinach przydać się może również cieniutka czapeczka zakładana na główkę bobasa na czas snu.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: