W ciąży na wesele – czy warto iść na imprezę?

Kobiety spodziewające się dziecka, w szczególności, gdy jest to ich pierwsza ciąża, bardzo martwią się o stan swojego zdrowia i rosnącej w ich organizmie pociechy. Często- w imię prawidłowego rozwoju potomka- rezygnują z uczestnictwa w życiu towarzyskim. Czy można iść w ciąży na wesele?
w ciąży na wesele

W ciąży na wesele – czy kobieta ciężarna może uczestniczyć w imprezach?

Ciąża to nie choroba- jest to powiedzenie, które dość często pojawia się przy okazji wykonywania przez kobietę prac domowych czy obowiązków zawodowych. Rzeczywiście- ciąża jest stanem fizjologicznym, do którego organizm kobiety jest w pewnym stopniu przystosowany i do którego odpowiednio się adaptuje. Jest to jednak, mimo wszystko, bardzo duże obciążenie- zarówno dla fizycznej strony kobiecego organizmu, jak i dla psychiki kobiety.

Ciąża nie oznacza jednak, że kobieta powinna przez dziewięć miesięcy leżeć na wznak w trosce o bezpieczeństwo oczekiwanego potomka. Jeśli pozwalają na to stan zdrowia oraz samopoczucie kobiety w ciąży, nie powinna ona wręcz powstrzymywać się od uczestniczenia w życiu towarzyskim, wyjść ze znajomymi, aktywności fizycznej czy zawodowej. Nie ma zatem przeszkód (chyba, że w grę wchodzą indywidualne wskazania lekarskie) by również iść w ciąży na wesele.

Jak przygotować się w ciąży na wesele?

Jak każda kobieta- również ta ciężarna- chce wyglądać pięknie w towarzystwie. Wyjście w ciąży na wesele wiąże się z przygotowaniem makijażu, fryzury, wybraniem odpowiedniej kreacji weselnej oraz obuwia- które w przypadku widocznej już ciąży- powinno być dla kobiety nie tylko wygodne, ale i stabilne i bezpieczne.

Przygotowując się w ciąży na wesele można wziąć długą kąpiel, jednak nie należy przesadzać ze zbyt wysoka temperaturą wody, można zastosować delikatny peeling oraz nałożyć maseczkę. Jeśli musimy- możemy również zdecydować się na koloryzację włosów- wystarczy przed odwiedzeniem salonu fryzjerskiego poinformować o naszym stanie personel- aktualnie dostępne szampony koloryzujące oraz farby do włosów bez amoniaku- są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży. Przed weselem w ciąży nie powinno się opalać na solarium, korzystać z sauny, używać nowych kosmetyków- których działania wcześniej nie testowałaś.

W ciąży na wesele. Czego unikać przy stole weselnym?

Stół na weselu zawsze jest suto zastawiony. Nie wszystkie jednak napoje i potrawy będą dla kobiety w ciąży bezpieczne lub neutralne. Na pewno nie wolno sięgać po alkohol- jeśli chcemy uraczyć się jakimś trunkiem w ciąży na weselu- powinien być to napój bezalkoholowy.

Idąc w ciąży na wesele należy unikać:

  • alkoholi- zarówno w napojach, jak i potrawac;
  • napojów zawierających kofeinę- kawy, kofeiny, napojów energetyzujących;
  • przekąsek z serów pleśniowych, np. brie, camembert;
  • potraw z surowymi rybami- tatarów rybnych, sushi;
  • potraw z surowym mięsem;
  • potraw bazujących lub zawierających dodatki bazujące na surowych jajkach- musów, majonezów, lodów, sosów;
  • słonych przekąsek- w szczególności w bardziej zaawansowanej ciąży- z uwagi na właściwości powodujące zatrzymywanie wody w organizmie;
  • napojów lub potraw, które choćby trochę wydają się podejrzane- mają nieodpowiedni zapach lub wygląd.

W ciąży na wesele. Czy taniec w tłumie gości jest bezpieczny?

Każda forma ruchu, która nie sprawia kobiecie w ciąży dyskomfortu jest wskazana. Również taniec na weselu w ciąży jest bezpieczny, jeśli nie sprawia kobiecie problemu. Idąc w bardziej zaawansowanej ciąży na wesele należy jednak:

  • zapewnić sobie odpowiednie przerwy;
  • zadbać o odpowiednie, stabilne obuwie- najlepiej wcześniej przetestowane- z uwagi na zmianę środka ciężkości podczas ciąży;
  • podczas odpoczynku kłaść nogi na krześle- w celu zapewnienia spokojnego przepływu krwi i przeciwdziałaniu opuchnięciom nóg.

Co zrobić, gdy idziesz w ciąży na wesele i nagle poczujesz dyskomfort?

W każdej sytuacji, gdy na weselu w ciąży poczujesz się nieswojo, zawróci ci się w głowie, poczujesz mdłości lub, gdy dziecko zacznie się zachowywać w sposób inny niż do tej pory-np. będzie nadmiernie pobudzone- niezwłocznie poinformuj o tym zaufaną osobę i pozwól sobie na odpoczynek lub opuszczenie zabawy. Na pewno nie będzie to zachowanie nietaktowne- bezpieczeństwo i zdrowie zarówno twoje, jak i twojego dziecka są najważniejsze- i z pewnością znajdziesz zrozumienie u Pary Młodej i gości weselnych.

Podsumowując, słynne powiedzenie, że ciąża to nie choroba nie jest może najdelikatniejsze ale pasuje tutaj idealnie. Tańczenie podczas wesela w przypadku niezagrożonej ciąży nie zaszkodzi dziecku ani przyszłej mamie. Oczywiście istnieją przypadki, w których intensywny ruch nie jest wskazany jednak w prawidłowo rozwijającej się ciąży bez obaw można aktywnie uczestniczyć w weselu. Warto jedynie zrezygnować ze zbyt wysokiego obuwia, które może być przyczyna powstawania obrzęków.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: