Ty również cierpisz na niewystarczającą ilość witaminy D w organizmie, dlatego rozważ jej suplementację, zażywając na przykład lek Vigalex Forte, który zapobiega niedoborom zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Jakie są przyczyny deficytu witaminy D?
Może mieć on wiele przyczyn. Główną jest zmiana stylu życia, która przejawia się przede wszystkim w braku odpowiedniej ekspozycji na słońce. Chronimy się przed promieniowaniem, ograniczając emisję ze względu na szkodliwość nadmiaru słońca, ale też coraz częściej pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach. Oprócz tego do przyczyn powodujących deficyt witaminy D w organizmie, należą:
- brak w diecie – choć jest ona dostępna w niektórych pokarmach (ryby tłuste, żółtka jajek, wątróbka), to jednak jej ilość jest zwykle niewystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu,
- problemy z wchłanianiem – niektóre choroby, takie jak choroba trzewna, choroba Crohna, celiakia czy zabiegi chirurgiczne, usuwające częś
- jelita, mogą utrudniać wchłanianie witaminy D z pożywienia,
- otyłość – witamina D jest magazynowana w tkance tłuszczowej, co oznacza, że osoby otyłe mogą mieć niższe stężenia witaminy D we krwi.
Starsze osoby mają zwykle niewystarczające pokłady witaminy D, ponieważ ich skóra nie wytwarza jej tak skutecznie, jak u młodszych. Ponadto niektóre choroby nerek czy wątroby mogą wpływać na metabolizm witaminy D, prowadząc do jej niedoboru.
Jak dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witaminy D?
Oprócz suplementacji, która w wielu przypadkach jest obowiązkowa, najlepszym źródłem witaminy D jest promieniowanie słoneczne. Codzienna, krótka ekspozycja skóry na słońce pomoże Ci w naturalnym wytwarzaniu witaminy D przez organizm. Warto jednak pamiętać o ochronie przed nadmiernym promieniowaniem UV, czyli stosowaniu kremów z filtrami.
Wprowadź do menu produkty, które zawierają witaminę D, czyli ryby, jaja, wątróbkę czy produkty mleczne. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie palenia tytoniu, a także spożywania alkoholu mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku ciężkich niedoborów witaminy D, zawsze pod nadzorem lekarza.
Sprawdź także:
- Leczenie choroby Parkinsona – diagnostyka, objawy w różnych stadiach choroby
- Co jeść w ciąży żeby dziecko było zdrowe? – Poradnik żywieniowy dla przyszłych mam
- Dieta dla dziecka – jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta?
- Bezpieczne opalanie w ciąży – czy to możliwe? Czy można opalać się, będąc w ciąży?
- Witamina D dla noworodka – kapsułka lub aerozol w odpowiedniej dawce. Niedobór witaminy D3
- Żółtaczka u noworodka. Kiedy mija sama, a kiedy trzeba ją leczyć?
- Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o kosmetykach do opalania. Co mieć w kosmetyczce?