Witamina D – sprawdź, jak uzupełnić jej niedobory i poczuć się lepiej

Jest kluczem do długiego i zdrowego życia. Ma wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym wchłanianie wapnia, zapobieganie chorobom serca, poprawianie nastroju oraz wpływanie na sprawne funkcjonowanie mózgu. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ale ponad 90% globu cierpi na jej niedobory. Sprawdź, dlaczego należy ją uzupełniać.

Ty również cierpisz na niewystarczającą ilość witaminy D w organizmie, dlatego rozważ jej suplementację, zażywając na przykład lek Vigalex Forte, który zapobiega niedoborom zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jakie są przyczyny deficytu witaminy D?

Może mieć on wiele przyczyn. Główną jest zmiana stylu życia, która przejawia się przede wszystkim w braku odpowiedniej ekspozycji na słońce. Chronimy się przed promieniowaniem, ograniczając emisję ze względu na szkodliwość nadmiaru słońca, ale też coraz częściej pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach. Oprócz tego do przyczyn powodujących deficyt witaminy D w organizmie, należą:

  • brak w diecie – choć jest ona dostępna w niektórych pokarmach (ryby tłuste, żółtka jajek, wątróbka), to jednak jej ilość jest zwykle niewystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu,
  • problemy z wchłanianiem – niektóre choroby, takie jak choroba trzewna, choroba Crohna, celiakia czy zabiegi chirurgiczne, usuwające częś
  • jelita, mogą utrudniać wchłanianie witaminy D z pożywienia,
  • otyłość – witamina D jest magazynowana w tkance tłuszczowej, co oznacza, że osoby otyłe mogą mieć niższe stężenia witaminy D we krwi.

Starsze osoby mają zwykle niewystarczające pokłady witaminy D, ponieważ ich skóra nie wytwarza jej tak skutecznie, jak u młodszych. Ponadto niektóre choroby nerek czy wątroby mogą wpływać na metabolizm witaminy D, prowadząc do jej niedoboru.

Jak dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witaminy D?

Oprócz suplementacji, która w wielu przypadkach jest obowiązkowa, najlepszym źródłem witaminy D jest promieniowanie słoneczne. Codzienna, krótka ekspozycja skóry na słońce pomoże Ci w naturalnym wytwarzaniu witaminy D przez organizm. Warto jednak pamiętać o ochronie przed nadmiernym promieniowaniem UV, czyli stosowaniu kremów z filtrami.

Wprowadź do menu produkty, które zawierają witaminę D, czyli ryby, jaja, wątróbkę czy produkty mleczne. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie palenia tytoniu, a także spożywania alkoholu mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku ciężkich niedoborów witaminy D, zawsze pod nadzorem lekarza.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: