X

Witamina K – niezbędna dla zdrowia kości dzieci i nastolatków

Witamina K
Witamina K odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci oraz nastolatków. Wspiera ich układ kostny i odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Wielu rodziców zastanawia się, w jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę K. Co podawać pociechom, aby zaspokoić ich dobowe zapotrzebowanie na tę substancję?

Czym jest witamina K?

Zanim przedstawimy najlepsze źródła witaminy K oraz jej wpływ na zdrowie najmłodszych, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest ta wartościowa substancja. Witamina K została odkryta przez duńskiego noblistę Henryka Dama blisko 100 lat temu, bo w 1935 roku. Podobnie jak witamina A, E i D, należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Naturalnie występuje jako:

 • witamina K1 (fitochinin),
 • witamina K2 (menachinon),
 • witamina K3 (menadion – nie występuje w przyrodzie, jest otrzymywany tylko w sposób syntetyczny).

Witamina K a właściwości – dlaczego w diecie najmłodszych nie może zabraknąć witaminy K?

Witamina K to cenny składnik odżywczy, razem z witaminą D wspiera gospodarkę wapniową organizmu (bierze udział w procesie mineralizacji tkanek). Niski poziom witaminy K sprawia, że kości stają się kruche, słabe i znacznie łatwiej ulegają urazom. Jeśli zapewnimy dzieciom i nastolatkom odpowiednią, dzienną dawkę tej substancji, nie będziemy musieli obawiać się, że w życiu dorosłym zachorują na osteoporozę. To nie koniec zalet tego wyjątkowego związku – witamina K uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia układ odpornościowy, ma właściwości:

 • antybakteryjne,
 • przeciwgrzybiczne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne.
Zobacz też:  Kawa w ciąży

Witamina K wpływa pozytywnie na system nerwowy, sercowo-naczyniowy i ma działanie przeciwnowotworowe.

Objawy i skutki niedoboru witaminy K w organizmie dziecka i nastolatka

Mali pacjenci, u których stwierdzono niedobór witaminy K, znacznie wolniej się rozwijają i wzrastają od swoich rówieśników – co jest widoczne szczególnie w przypadku niemowląt (dochodzi u nich do zwapnienia naczyń krwionośnych). Jeśli chodzi o starsze dzieci i nastolatków – niepokój powinny wzbudzić problemy z gojeniem się ran oraz krzepliwością krwi, co może objawiać się częstymi krwotokami z nosa i dziąseł (w przypadku nastoletnich dziewcząt mogą to być obfite miesiączki), skłonność do siniaków oraz podatność na złamania.

Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy K? To przede wszystkim noworodki (witamina K nie ma zdolności przenikania przez łożysko matki, więc dzieci rodzą się z bardzo niskim poziomem tej witaminy), dzieci z zaburzeniami trawienia oraz po przebyciu długiej antybiotykoterapii. Jak pokazuje praktyka lekarska, awitaminoza K często występuje u noworodków z alkoholowym zespołem płodowym, tzw. FAS – z ang. Fetal Alcohol Syndrome.

Czy można przedawkować witaminę K? To możliwe, ale wśród dzieci i nastolatków bardzo rzadko dochodzi do hiperwitaminozy (jej symptomy to m.in. bóle brzucha, uczucie gorąca i potliwość).

Zobacz też:  Śledzie w ciąży - czy można jeść?

Gdzie znajdziemy najwięcej witaminy K?

Wielu rodziców nie wie, w jakich produktach spożywczych występuje witamina K. Najlepszym źródłem są rośliny zielone zawierające chlorofil, a zwłaszcza:

 • brokuły,
 • szpinak,
 • brukselka,
 • jarmuż,
 • sałata,
 • natka pietruszki,
 • koperek,
 • kalafior,
 • kapusta.

Pewne ilości witaminy K zawiera też wątroba wołowa, jaja, mleko, produkty mleczne i zbożowe, a także oleje roślinne.

Podsumowując, intensywnie rozwijający się, młody organizm dziecka i nastolatka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez witaminy K – jej niedobór wpływa negatywnie na stan kości najmłodszych oraz zaburza proces krzepnięcia krwi. Jeśli nie chcemy, by kości pociech stały się podatne na częste złamania, musimy dbać o to, aby w codziennej diecie najmłodszych nie zabrakło pokarmów stanowiących cenne źródło tej ważnej witaminy – przede wszystkim zielonych warzyw liściastych.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Kryzys laktacyjny - kiedy? Ile trwa?

Może Cię także zainteresować: