X

Witaminy i minerały dla dzieci – co warto suplementować i kiedy?

witaminy i minerały dla dzieci

Materiał Partnera

Zdrowe odżywianie jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety nie zawsze udaje się dostarczyć wszelkich niezbędnych substancji poprzez zbilansowaną dietę. W przypadku niektórych składników warto wprowadzić suplementację. Jakie witaminy i minerały podawać dzieciom? W jakich sytuacjach wskazana jest suplementacja określonymi substancjami?

Witamina K

Mikroflora jelitowa noworodków nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięta, by mogła samodzielnie produkować witaminę K. Ponadto mleko matki nie dostarcza wspomnianej substancji w wystarczającej ilości. Aby uniknąć niedoborów, wiążących się m.in. z takimi następstwami jak krwotoki, standardowo podaje się noworodkom 1 mg witaminy K domięśniowo. Wcześniaki mogą otrzymać inną dawkę. Porcja witaminy zostaje dobrana do masy urodzeniowej tak, by była bezpieczna dla dziecka.

Witamina D

Witamina D dla dzieci jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju zębów i kości. Wspiera ponadto układy odpornościowy, krwionośny i nerwowy. Substancja pomaga zwalczać infekcje poprzez pobudzanie wytwarzania białek niszczących bakterie oraz limfocytów T neutralizujących patogeny. Składnik okazuje się ważny również w kontekście zapobiegania otyłości. Lekarze zalecają suplementację witaminą D już od pierwszych dni życia. Dawka substancji powinna być dostosowana do wieku i wagi dziecka.

Zobacz też:  5 sposobów na opaleniznę jesienią!

Maluchom do 1 roku życia należy podawać witaminę D przez cały rok. W przypadku starszych dzieci suplementacja jest zalecana głównie w miesiącach od września do maja. Witamina D, podobnie jak inne witaminy dla dzieci, występuje w różnych postaciach – jako krople, kapsułki, tabletki, syropy i w wielu innych wariantach. Łatwo możemy zatem dostosować formę preparatu do wieku i preferencji naszych pociech.

Witamina C

Substancja zwiększa przyswajalność żelaza, wspiera produkcję kolagenu i poprawia kondycję skóry. Witamina C u dzieci stymuluje też układ immunologiczny do skutecznej pracy. Ważny składnik powinien być dostarczany dziecku wraz z żywnością. Suplementacja będzie wskazana natomiast w przypadku półrocznych niemowląt niekarmionych piersią i spożywających mniej niż 500 ml mleka modyfikowanego dziennie. Najlepiej skonsultować się z pediatrą, by dobrać optymalną dawkę witaminy C.

Żelazo

Żelazo jest wykorzystywane w tworzeniu czerwonych krwinek, uczestniczy w zwalczaniu patogenów i wspomaga neutralizowanie szkodliwych substancji w wątrobie. W Polsce obowiązuje zalecenie, zgodnie z którym wszystkie wcześniaki mają suplementowane żelazo od 2-4 tygodnia do ukończenia 12 miesiąca życia. Zdrowym i donoszonym dzieciom karmionym pokarmem kobiecym rekomenduje się podawać substancję od 3-4 miesiąca. Dawkę żelaza ustala lekarz, biorąc pod uwagę sposób karmienia dziecka, jego stan, wiek i inne czynniki.

Zobacz też:  Inhalacja w ciąży - czy są jakieś przeciwwskazania?

Magnez

Magnez jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zmniejsza uczucie zmęczenia i odpowiada za rozwój mięśni i kości. Suplementację magnezem zaleca się po wystąpieniu biegunki, wymiotów, przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych, stosowaniu leków moczopędnych, przeczyszczających, antybiotyków i przy zaburzeniach snu. Można podawać substancję dzieciom w okresie infekcji albo przy wzmożonym wysiłku fizycznym i psychicznym.

Witaminami i minerałami, które warto suplementować dzieciom, są witamina K, D, C, żelazo oraz magnez. Wszystkie wspomniane składniki podaje się w określonych etapach rozwoju maluchów i konkretnych sytuacjach. Ważne, by suplementacja stanowiła jedynie wsparcie dla urozmaiconej diety, a nie jej zamiennik. W celu ustalenia dawek witamin i minerałów, które zaleca się podawać dzieciom, warto skonsultować się z pediatrą.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: