X

Wskazówki dotyczące siadania Kiedy dziecko zaczyna siadać

Kiedy dziecko zaczyna siadać, może podeprzeć się trzymając głowę w górze, ale będzie to trudne, dopóki nie będzie miało wystarczająco dużo mięśni głowy, aby ustabilizować szyję i tułów. Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko upadnie, możesz zastosować się do tych wskazówek, aby pomóc mu samodzielnie usiąść. Poniżej wymieniono kilka wskazówek, które pomogą mu lub jej usiąść. A jeśli nie jesteś pewien, jak zrobić to samemu, sprawdź te pomocne filmy.

Tummy time

While większość rodziców będzie instruować swoje dzieci, aby zawsze spać na plecach, istnieje wyraźna korzyść do czasu brzuszków. Nadzorowana sesja leżenia na brzuchu pomoże dziecku rozwinąć umiejętności lokomotoryczne i poprawić mięśnie szyi. Czas spędzony na brzuszku pomaga również zapobiegać powstawaniu płaskich miejsc na głowie dziecka. Płaskie miejsca mogą wystąpić, gdy płytki kostne czaszki nie są ułożone prawidłowo. Jeśli jesteś zaniepokojona rozwojem swojego dziecka, powinnaś skonsultować się z pediatrą.

Jak dziecko stanie się bardziej mobilne, możesz chcieć przenieść sesję czasu brzuszkowego z brzuszka do pozycji stojącej. Możesz to zrobić, umieszczając bezpieczny przedmiot w pobliżu dziecka i przesuwając go z boku na bok przed jego twarzą. Przesuwanie przedmiotów może zachęcić dziecko do podniesienia głowy, co jest niezbędne do nauki siadania. Możesz również spróbować obrócić strony w książce z obrazkami lub czasopiśmie, aby wzmocnić mięśnie oczu. Inne alternatywy dla siedzenia na brzuszku obejmują miękki koc lub zwinięty ręcznik.

Tummy time powinien rozpocząć się wkrótce po urodzeniu. Gdy dziecko stanie się silniejsze, zacznie rozwijać siłę w głowie, szyi i górnej części ciała, aby usiąść. Czas brzuszka powinien być krótki i częsty, trwający od dwóch do trzech minut. Podczas gdy dziecko może rozpocząć czas brzuszka w młodym wieku, zaleca się, aby zacząć od zaledwie kilku minut dziennie, ostatecznie zwiększając czas do dowolnego miejsca od 40 do 60 minut.

Gdy dziecko zaczyna siedzieć, on lub ona będzie musiała nauczyć się kontrolować swoją głowę. Tummy time jest doskonałym sposobem na rozwój kontroli głowy. Twojemu dziecku może być trudno usiąść samodzielnie, ale próbuj dalej! Jeśli nie pozostanie na brzuszku przez dłuższy czas, możesz spróbować umieścić go lub ją na swojej klatce piersiowej, brzuszkiem do góry.

Zobacz też:  Bunt dwulatka - objawy, ile trwa? jak reagować?

Tummy time pomaga wzmocnić mięśnie

Tummy time dla niemowląt rozwija wiele ważnych mięśni. Buduje mięśnie szyi, ramion i pleców, które są potrzebne do siedzenia i przewracania się. Gdy dziecko rośnie, możesz zacząć pomagać mu w siadaniu, kładąc je na brzuchu na podłodze. To ćwiczenie pomaga również dziecku rozwijać umiejętności wizualne i koordynację ręka-oko.

Tummy time zapobiega również syndromowi płaskiej głowy i skręconej szyi. Ponieważ dzieci śpią na plecach, czas brzuszkowy może pomóc zapobiec temu zjawisku. Płaskie miejsca w głowie są częstym objawem zespołu skręconej szyi, który osłabia mięśnie twarzy i powoduje, że głowa dziecka opada. Tummy time jest również związany z poprawą zdrowia sercowo-naczyniowego i wskaźnika masy ciała.

Możesz rozpocząć czas brzuszków, gdy dziecko ma kilka tygodni. Możesz zacząć od krótkich sesji w ciągu dnia, dopóki Twoje dziecko nie stanie się marudne. Twoim celem jest stopniowe zwiększanie długości czasu każdego dnia, aż dziecko będzie czuło się komfortowo robiąc brzuszek. Możesz stopniowo dojść do pełnej godziny dziennie. A jeśli twoje dziecko zaczyna się przewracać lub raczkować, czas przejść do siedzenia.

Jak twoje dziecko dorasta, czas na brzuszku pomoże mu również rozwinąć siłę w plecach, rękach, nogach i stopach. Twoje dziecko może również zacząć podnosić głowę i obracać głowę podczas czasu brzuszkowego, więc ważne jest, aby utrzymać dziecko zaangażowane. Możesz użyć lustra, aby utrzymać dziecko zajęte w czasie brzuszków. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zaangażowane, rozważ umieszczenie lustra na klatce piersiowej dziecka. Twoje dziecko będzie zafascynowane widokiem i dźwiękiem lustra.

Tummy time dla niemowląt może pomóc rozwinąć przedsionkowy zmysł równowagi. Niemowlęta mogą zrównoważyć swoją wagę i wykorzystać to do nauki równowagi. Późniejsze formy czasu brzuszkowego mogą nawet obejmować interakcję między dzieckiem a rodzicem. Dziecko może również poznać dźwięki, dowiedzieć się, gdzie się znajdują i co robią. Dziecko zaczyna również rozwijać świadomość przyczyny i skutku poprzez czas brzuszka.

Zobacz też:  Motoryka mała - czym jest i jaką pełni rolę?

Czas brzuszka pomaga ustabilizować tułów

Oprócz korzyści zdrowotnych, czas brzuszka może pomóc w zapobieganiu syndromowi płaskiej głowy i skręconej szyi. Większość niemowląt śpi na plecach, a budzenie ich w tej pozycji zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu płaskiej głowy. Stan ten może osłabić mięśnie szyi, powodując nienaturalne pochylenie głowy. Dlatego pediatrzy zalecają, aby zacząć dziecko na brzuszku przez dłuższy czas.

Oprócz wzmocnienia mięśni szyi, czas brzuszka pomaga dziecku rozwinąć silne mięśnie rdzenia. Te mięśnie znajdują się od podstawy głowy aż do miednicy, i są potrzebne do każdej aktywności fizycznej. Gdy dziecko podrośnie, możesz zacząć pomagać mu w samodzielnym siedzeniu. Ważne jest jednak, abyś nadzorowała czas, jaki dziecko spędza na brzuszku. Ta aktywność również zachęca dziecko do siedzenia i rozglądania się.

Tummy time pomaga ustabilizować tułów, gdy dziecko zaczyna siedzieć. Pomaga zapobiegać syndromowi płaskiej głowy, który jest częstym problemem u niemowląt. U niemowląt stan ten może powodować przechylenie głowy na jedną stronę i utrudniać jej poruszanie. Poprzez zapewnienie mu wsparcia w różnych pozycjach, czas brzuszkowy pomoże ustabilizować tułów, gdy dziecko zacznie siadać.

Czas brzuszkowy powinien być wprowadzany stopniowo. Kiedy tylko jest to możliwe, wprowadź rozproszenie uwagi dziecka. Kojąca pozycja na kolanach może pomóc uspokoić wrażliwe obszary brzucha. Zwinięty koc odbiorczy może być również przydatny dla dziecka z kwaśnym refluksem lub łagodnym kątem. Jednak nigdy nie należy zmuszać dziecka do robienia czasu brzuszkowego, jeśli uważasz, że nie są na to gotowe. Najlepiej skonsultować się z pediatrą przed rozpoczęciem tej aktywności, jeśli jesteś zaniepokojony rozwojem swojego dziecka.

Tummy time rozwija również mięśnie szyi. Do trzech miesięcy szyja dziecka będzie silna i dobrze rozwinięta. Istotne jest, aby dziecko otrzymało wystarczającą ilość czasu na brzuszku, ponieważ wzmacnia to mięśnie szyi, które są ważne dla kontroli głowy. Korzystanie z rutyny czasu brzuszka może pomóc zapobiec opóźnieniom w tych etapach rozwoju. Korzyści z czasu brzuszka są dobrze udokumentowane.

Czas brzuszka pomaga wzmocnić mięśnie szyi

Czas brzuszka jest doskonałą praktyką dla Twojego noworodka. Pomaga dziecku rozwijać mięśnie szyi, promować umiejętności motoryczne i zapobiegać płaskim miejscom na głowie. Dodatkowo, czas spędzony na brzuszku pomaga zapobiegać płaskostopiu i plagiocefalii pozycyjnej, które są spowodowane sztywnymi mięśniami szyi. Podczas gdy istnieje wiele zalet czasu na brzuszku, korzyści te są często pomijane przez rodziców. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach z czasu brzuszka dla babies.

Zobacz też:  Pierwsze zęby - ząbkowanie

Czas brzuszka jest szczególnie korzystny dla noworodków, ponieważ zapobiega płaskim punktom na ich głowach i rozwija mięśnie w ramionach, barkach, plecach i szyi. Pomaga również zapobiegać płaskim miejscom z tyłu głowy. Zanim dziecko zacznie siadać, powinno już wygodnie siedzieć z Twoją pomocą. Czas brzuszkowy pomaga również wzmocnić mięśnie szyi, gdy dziecko zaczyna siadać.

Czas brzuszkowy jest również korzystny dla rozwoju dziecka. Oprócz wzmocnienia mięśni szyi i ramion, pomaga wzmocnić mięśnie rdzenia, umiejętności motoryczne i kontrolę równowagi. Tummy time to także świetny sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem. Upewnij się jednak, że nadzorujesz swoje dziecko podczas wykonywania tej czynności. Lepiej jest trzymać dziecko na plecach w łóżeczku niż na brzuszku. Omów swoje obawy z pediatrą.

Jeśli to możliwe, spróbuj włączyć czas brzuszków do codziennej rutyny. Zacznij od krótkich sesji i przepracuj swoją drogę do jednej godziny dziennie. Jeśli nie masz czasu na poświęcenie czasu na brzuszek, zawsze możesz zaangażować swoje starsze dzieci w rutynę. Starsze dzieci są również bardziej skłonne do schodzenia na podłogę i mają więcej energii. Tylko upewnij się, że nadzorujesz oba dzieci podczas tummy time.

Jeśli twoje dziecko lubi tummy time, spróbuj umieścić kilka zabawek w małym kręgu przed łóżeczkiem i zachęć go do sięgnięcia po nie. Przedmioty te pomogą również wzmocnić mięśnie szyi, gdy dziecko zacznie siadać. Niektóre niemowlęta uwielbiają to, ale inne nienawidzą tego i będą tolerować to tylko przez kilka minut. Niektóre niemowlęta mogą nawet podziwiać swoje odbicie w plastikowym lusterku.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: