Wyprawka dla noworodka. Co przygotować przed narodzinami dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to często najprzyjemniejszy etap oczekiwania na jego przyjście na świat. Jeśli ty także zastanawiasz się, jakie ubranka i kosmetyki kupić, ten poradnik pomoże ci w przygotowaniach do macierzyństwa.
wyprawka dla noworodka

Nowonarodzone dziecko potrzebuje zestawu ubranek w odpowiednim rozmiarze, kosmetyków właściwych do mycia i pielęgnacji, a także wielu akcesoriów i wyposażonego kącika do spania lub oddzielnego pokoju. Jak skompletować wszystko, co potrzebne, nie zapominając przy tym o czymś ważnym? Czy powinny być to tylko nowe rzeczy? A może lepiej pożyczyć wózek i ubranka od przyjaciółki albo kuzynki? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Kiedy kupić wyprawkę dla noworodka?

Wydaje się, że odpowiednim czasem na zakupy niezbędnych rzeczy jest II trymestr ciąży. Z reguły przyszła mama nie ma już wtedy porannych mdłości i omdleń. Brzuszek jest jeszcze niewielki i nie przeszkadza w kilkugodzinnym chodzeniu po galeriach handlowych, choć oczywiście nie powinnaś się zanadto forsować ani dźwigać ciężkich toreb. Lepiej też, aby był z tobą ktoś bliski, kto wezwie pomoc, w razie gdybyś się gorzej poczuła. Nie odkładaj zakupów na ostatnie tygodnie. Nie wiesz, jak będzie przebiegać ciąża i czy różne dolegliwości nie utrudnią ci robienia zakupów.

Wyprawka dla noworodka nowa czy używana?

To zależy od twoich poglądów i budżetu. Niektóre przyszłe mamy nie chcą kupować masy rzeczy, które wkrótce będą niepotrzebne i wylądują na śmietniku. Nie oszukujmy się, dzieci wyrastają z ubranek. Wózek i fotelik także po kilku miesiącach będą niepotrzebne. Czy jest więc sens je kupować? Z drugiej strony młodzi rodzice często chcą, aby ich maleństwo miało ubrania, zabawki i wyposażenie nowe i wysokiej jakości. Poza tym kupowanie wyprawki sprawia im wiele frajdy, a wybór asortymentu w sklepach dziecięcych przyprawia o zawrót głowy.

Gdzie kupić elementy wyprawki dla dziecka?

Możesz je kupić w stacjonarnych sklepach z asortymentem dla małych dzieci. Odwiedź kilka takich placówek, obejrzyj ofertę i porównaj ceny. Wygodną formą kompletowania wyprawki są zakupy online w sklepach internetowych. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku mam, które nie najlepiej znoszą ciążę, a także w przypadku tych, które czują się świetnie, ale czas ciąży przeznaczyły na sprawy zawodowe lub remont i urządzanie mieszkania. W dużych miastach nie brakuje też komisów dziecięcych, gdzie można tanio odkupić używany wózek, fotelik czy przewijak.

Wyprawka dla niemowlaka. Od czego zacząć kompletowanie?

Zacznij od sporządzenia listy rzeczy niezbędnych dla dziecka i dla ciebie. Podziel tę listę na wyprawkę do szpitala, na wyprawkę dla mamy na czas połogu i na rzeczy dla dziecka. Te ostatnie podziel na: wyposażenie, akcesoria, ubranka dla dziecka i kosmetyki. Dzięki temu łatwiej będzie ci zgromadzić wszystko co potrzebne i pogrupować na niezbędne rzeczy do szpitala oraz akcesoria, które przydadzą się w pierwszych tygodniach. Gdy skompletujesz wszystko wcześniej, będziesz dużo spokojniejsza, a pierwsze dni przeznaczysz na regenerację po porodzie i budowę więzi z maluszkiem.

Jakie ubranka przygotować dla noworodka?

Pierwsze ubranka kupuje się zwykle w rozmiarze 56, ale maluchy szybko z nich wyrastają. Dla noworodka o wadze powyżej 4 kg lepsze będą śpioszki i kaftaniki w rozmiarze 62. Warto też znać zasadę, że małe dziecko wymaga 1 warstwy więcej ubrania niż osoba dorosła. Oto niezbędny zestaw ubranek dla noworodka:

  • podkoszulki i kaftaniki z długim rękawem – po 3 sztuki;
  • 5 sztuk śpioszek;
  • body lekkie i grubsze – po 3 sztuki każdego rodzaju;
  • 6 sztuk pajacyków;
  • rożek i kocyk;
  • jesienią i wiosną 1-2 ciepłe śpiworki, a w zimie: kombinezon na spacer, ciepła czapka i 2-3 pary skarpetek.

Akcesoria i wyposażenie dla niemowlaka

Potrzebne będą wam: wózek dziecięcy, łóżeczko, fotelik samochodowy, przewijak i wanienka do kąpieli. Niektórzy rodzice chwalą otulacze bambusowe dla noworodków. Kup też zapas pieluszek jednorazowych w odpowiednim rozmiarze oraz kilka pieluch wielorazowych, tetrowych lub flanelowych. Przyda się też poduszka do karmienia piersią, laktator, termometr do mierzenia temperatury ciała, smoczek i kilka kompletów pościeli. Jeśli zamierzasz podróżować z maluszkiem komunikacją publiczną, kup też chustę do noszenia lub nosidełko.

Jakie kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry?

Na listę niezbędnych rzeczy wpisz:

  • emulsję do kąpieli i krem nawilżający do skóry odpowiedni od pierwszych dni życia;
  • krem do smarowania pupy;
  • chusteczki nawilżające dla noworodków;
  • nożyczki do paznokci i miękką szczoteczkę do włosów;
  • aplikator do noska;
  • patyczki do czyszczenia uszu, gaziki jałowe i waciki kosmetyczne;
  • preparat odkażający do pielęgnacji kikuta pępowiny.

Na stronie kosmpedia.org możemy przeczytać:

Każdy kosmetyk zanim trafi na rynek jest poddawany ocenie bezpieczeństwa (tzw. safety assessment) i musi zostać oceniony pozytywnie. Ocena bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci uwzględnia szczególne cechy anatomii i funkcjonowania dziecięcej skóry oraz specyficzne warunki, jakie na niej panują, zwłaszcza w okolicach podpieluszkowych. 

źródło informacji: https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/bezpieczenstwo-wybranych-kategorii-kosmetykow/bezpieczenstwo-stosowania-kosmetykow-dla-dzieci/

Wyprawka niemowlęca. O czym warto pamiętać?

Podczas kupowania ubrań zwróć uwagę, aby były wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, takich jak np. bawełna. Masz wtedy pewność, że są delikatne dla wrażliwej skóry maluszka. Pamiętaj, że noworodka trzeba często przewijać i przebierać. W pierwszych miesiącach życia niemowlęciu często ulewa się pokarm, a każda mama chce przecież, aby jej bobas był czysty i pachnący. Ponadto warto mieć w szafie zawsze komplet czystych, wyjściowych pajacyków na wypadek nagłej wizyty u lekarza czy na pogotowiu.

Skompletowałaś wyprawkę i co dalej?

Wypierz i wyprasuj wszystkie kaftaniki i śpioszki. Nawet jeśli kupiłaś je nowe, to są na nich resztki chemikaliów używanych do produkcji, a także mnóstwo zarazków nagromadzonych w czasie transportu i magazynowania. Poza tym spakuj do torby wszystkie rzeczy, które przydadzą się wam w szpitalu. Zostaw w domu w widocznym miejscu zapasowe ubranka, które twój partner dowiezie ci, jeśli wasz pobyt w szpitalu się przedłuży. Zostaw też wygodne ubranie dla siebie, w które ubierzesz się przed wypisem do domu.

Macie już wszystko, co potrzebne dla mamy i dziecka? To świetnie! Teraz możecie spokojnie czekać, aż na świecie pojawi się nowy członek waszej rodziny. A co, jeśli okaże się, że jednak czegoś brakuje? No cóż, wszystkiego nie da się przewidzieć. Na szczęście w sklepach nie brakuje niczego, więc zawsze możesz wysłać kogoś na zakupy.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: