Wysypka u niemowlaka, czyli krostki, grudki i czerwone plamy. Skąd się biorą i jak je leczyć?

Wysypka u niemowlaków może mieć różne przyczyny i odmienny wygląd. Czasami ustępuje samoistnie, a kiedy indziej jest symptomem alergii lub poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia wysypki u dzieci.
wysypka u niemowlaka

Wysypka na skórze to różnego rodzaju drobne lub większe krostki i grudki. Mają kolor biały, różowy lub czerwony. Mogą zlewać się w plamy, zajmować całe ciało lub tylko określone jego miejsca. Niekiedy mają postać pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem lub ropną zawartością. W zależności od wyglądu i dodatkowych objawów, wysypka może być objawem uczulenia lub jednej z wielu chorób. Jak pomóc dziecku z wykwitami skórnymi? W jaki sposób pielęgnować jego skórę? Kiedy trzeba zdiagnozować dziecko u lekarza? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Poznaj najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Powodem zmian skórnych mogą być choroby o podłoży wirusowym i bakteryjnym, a także różnego rodzaju alergie. Częstą przyczyną, zwłaszcza latem, jest przegrzanie skóry dziecka i ukąszenia komarów i meszek. U najmłodszych niemowlaków problemem bywa trądzik spowodowany obecnością hormonów przejętych z organizmu matki, a także uczulenie na białko mleka krowiego, na detergenty czy kosmetyki. Te dolegliwości są niegroźne i zwykle mijają same. Niestety, wysypka bywa też objawem groźniejszych chorób, które leczy się pod kontrolą lekarską.

Jakie choroby wieku dziecięcego objawiają się wysypką?

Po rodzaju wysypki i dodatkowych objawach można rozpoznać kilka chorób. Oto one:

  • szkarlatyna;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • różyczka i odra;
  • ospa wietrzna;
  • półpasiec;
  • rumień zakaźny;
  • zakażenie menigokokami;
  • „trzydniówka”.

Choroby te mogą być zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Dlatego, jeśli niepokoi cię wygląd skóry dziecka oraz pozostałe objawy, to skonsultuj się z pediatrą.

Dodatkowe objawy chorób niemowlęcych

Symptomem różyczki jest powiększenie węzłów chłonnych i niewysoka gorączka. Wysoka gorączka występuje w przypadku rumienia, „trzydniówki”, szkarlatyny, odry i zakażenia meningokokami. Rumień zakaźny objawia się charakterystyczną wysypką w postaci czerwonej wysypki na twarzy, a konkretnie na policzkach. Przybiera ona kształt motyla. Chore dzieci są marudne, płaczliwe lub ospałe. Nie mają apetytu i gorączkują. Twoje dziecko ma wysypkę, ale bawi się i ma co najwyżej niewielki stan podgorączkowy? Poobserwuj je przez kilka dni. Jeśli wysypka nie ustąpi, umów się na wizytę w poradni dla dzieci.

Wysypka u dziecka. Kiedy konieczne jest leczenie sterydami i antybiotykami?

Zakażenia bakteryjne i powikłania chorób wirusowych leczy się, smarując zmiany na skórze kremami zawierającymi antybiotyki i sterydy. Niekiedy sterydowe maści stosuje się też do smarowania krost wywołanych skazą białkową. Antybiotyki zaś umożliwiają wyleczenie dziecka ze szkarlatyny i zakażenia meningokokami. Stosuje się je także na trudno gojące się, rozdrapane trądzikowe krosty. Równie trudne do wyleczenia bywają wykwity opryszczki, która w przypadku niemowląt ma niekiedy wyjątkowo ciężki przebieg.

Opryszczka u niemowląt. Zapobieganie i leczenie

Opryszczka to bolesne pęcherze, pojawiające się na wargach i błonach śluzowych w jamie ustnej. Winowajcą jest w tym przypadku wirus, który przenosi się od innych osób wskutek kontaktu dotykowego. Dlatego obce osoby nie powinny całować małych dzieci, a przed przytuleniem czy zmianą pieluchy (np. przez opiekunek) należy dokładnie umyć dłonie. Niemowlaki z łatwością roznoszą drobnoustroje, wkładając rączki do buzi i ocierając oczy. Dlatego w ich przypadku opryszczka jest wyjątkowo bolesna i trudna do wyleczenia.

Wysypka u dziecka nie zawsze zwiastuje chorobę

Drobna wysypka w postaci różowych krostek występuje głównie w upalne, letnie dni. Krostki, tzw. potówki, pokrywają wtedy miejsca, gdzie powietrze ma utrudniony dostąp, a więc w fałdach skóry, pod brodą i pod pachami. Wysypka i zaczerwienienia w okolicach krocza i na pośladkach to objaw pieluszkowego zapalenia skóry lub uczulenia na chusteczki nawilżające. Drobne krostki (tzw. pokrzywka) oznaczają często uczulenie na detergenty lub kosmetyki. Białe krostki u noworodków i młodszych niemowlaków to prosaki, które ustępują samoistnie. Podobnie jak trądzik niemowlęcy, który ma postać czerwonych grudek, rozsianych na czole, nosie, brodzie i pojedynczo na tułowiu.

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną?

Częstym problemem zdrowotnym niemowląt jest uczulenie na białko mleka krowiego, czyli tzw. skaza białkowa, a także na białko zawarte w mięsach i jajach kurzych. Skaza białkowa pojawia się już w pierwszych tygodniach życia i ma postać wysypki czerwonych krost i nieregularnych plamek. Skóra na policzkach jest cienka i błyszczy się. Ponadto dziecko często ulewa pokarm i ma skłonności do kolek jelitowych. Aby pozbyć się dolegliwości, należy wyeliminować z diety karmiącej mamy nabiał. Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym, zmienia się mieszankę na hydrolizat, pozbawiony uczulających białek.

Wysypki na tle alergicznym nie wolno lekceważyć

Nie leczona alergia pokarmowa może przerodzić się w astmę lub w przewlekłe atopowe zapalenie skóry, niezwykle trudne w leczeniu. AZS objawia się czerwonymi plamami na skórze. Naskórek jest cienki, delikatny i łuszczy się, szczególnie w zgięciach łokci i kolan. Dziecku dokucza silny świąd. Dlatego tak ważne jest usunięcie alergenów z pokarmu i otoczenia. Starszym niemowlętom należy ostrożnie wprowadzać stałe posiłki i obserwować reakcję organizmu na nowe składniki pokarmowe.

Jak pielęgnować skórę z wypryskami?

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć gojenie się zmian skórnych? Podstawą jest wizyta u lekarza, który przepisze receptę na odpowiednią maść, a w przypadku niektórych chorób, także na antybiotyk i sterydy. Stosuje je według zaleceń. Kąp niemowlaka regularnie i często zmieniaj pieluszki. W przypadku AZS używaj emolientów i balsamów nawilżających. Codziennie przez co najmniej półgodziny połóż malca na rozłożonej pieluszce z odkrytą pupą. Wietrzenie pomaga skórze wrócić do równowagi. Potówki i trądzik znikną, gdy 2-3 razy wykąpiesz malucha w roztworze krochmalu lub nadmanganianu potasu.

Sposoby na zapobieganie wysypkom na ciele dziecka

Trudno jest zapobiec wysypkom u dzieci, jeśli ich powodem jest choroba. Na pewno jednak pomaga właściwa higiena i odpowiednia pielęgnacja skóry malucha. Latem uciążliwe są też latające owady, których ukąszenia powodują bąble i swędzenie skóry. Warto mieć w oknach moskitiery, a w apteczce maści antyhistaminowe. Nie przesadzaj tez z ilością kosmetyków do pielęgnacji. Niektóre niemowlaki reagują pokrzywką na niemal wszystkie rodzaje pieluch i chusteczek nawilżających. W tym przypadku należy używać pieluch terowych lub flanelowych, a pupę myć przegotowaną wodą.

Podsumowując, wysypka u dziecka nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Większość zmian znika po kilku dniach, a dziecko znów ma gładką buzię i jest pogodne. Warto jednak obserwować stan jego skóry, bo wykwity często zwiastują alergie i nadwrażliwość skóry na składniki kosmetyków do pielęgnacji czy proszków do prania. Pamiętaj też, że grudek ani krost nie wolno samodzielnie przekłuwać, ani wyciskać. Grozi to powikłaniami i bliznami na ciele dziecka.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: