Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jaki prezent dla noworodka?

Jakie zabawki dla niemowlaka kupować? Sprawdź, jakie produkty wybrać, aby wspierać rozwój dziecka poprzez stymulację i radość w każdym etapie jego życia.
Zabawki dla niemowlaka
Jakie są najlepsze zabawki dla niemowlaka? Kiedy pojawia się dziecko, świeżo upieczeni rodzice stają przed wieloma wyzwaniami: karmieniem, pielęgnacją i opieką nad niemowlęciem. Dlatego na długo przed terminem porodu warto zaopatrzyć się w kompletny zestaw rzeczy niezbędnych dla noworodka oraz zabawki. Odpowiednio dobrane zabawki odgrywają niezwykle ważną rolę w opiece nad dzieckiem. Dla najmłodszych przygotowaliśmy szeroki wybór zabawek dla niemowląt, wśród których możemy wyróżnić karuzele do łóżeczka, maty edukacyjne, książeczki interaktywne, gryzaki, przytulanki i wiele innych. Zachęcamy do poznania naszego sklepu z akcesoriami dla dzieci i niemowląt, dzięki czemu będą Państwo mogli wybrać idealną zabawkę dla każdego malucha.

Sensoryczne zabawki dla niemowlaka

Najlepsze zabawki dla kilkumiesięcznego malucha to zabawki sensoryczne, które wspomagają rozwój wszystkich zmysłów i prawidłową pracę mózgu, a jednocześnie potrafią zainteresować dziecko, umilając mu czas. Zabawki sensoryczne są często używane do uspokajania płaczu i rozdrażnienia, pomagają maluchowi zasnąć i zapewniają mu rozrywkę w ciągu dnia. Zabawki dla niemowlaka sensoryczne pomagają rozwijać wszystkie zmysły dziecka, które najsilniej rozwijają się w okresie niemowlęcym. Wybierając odpowiednią zabawkę dla niemowlęcia, szukaj takiej, która jest angażująca, ale jednocześnie zapewnia wsparcie rozwoju sensorycznego. Fat Brain Toys Kubeczki przyssawki Fat Brain Toys Kubeczki przyssawki

Pierwsze zabawki niemowlęce

Gorąco polecamy karuzele do łóżeczka i maty edukacyjne dedykowane dla noworodków już od pierwszych dni życia dziecka. Najpopularniejszymi producentami w tej kategorii są renomowane marki Tiny Love, Skip Hop, Kinderkraft oraz Done by Deer. Warto zwrócić uwagę również na książeczki sensoryczne wykonane w kontrastowych kolorach i z różnych materiałów, które wspierają prawidłową pracę narządu wzroku i rozwijają dotyk.

Jakie są najlepsze zabawki dla najmłodszych?

Świetne zabawki dla niemowlaka, to nie tylko zabawki sensoryczne, po których od razu widać, że to zabawka, ale również elementy wyprawki noworodka, która jest tak przygotowana, żeby pielęgnować i zabawiać dziecko:
  • karuzela do łóżeczka,
  • mata edukacyjna,
  • zawieszki nad kołyskę,
  • gryzaki sensoryczne,
  • grzechotka,
  • kostka aktywizująca i wiele innych.

Wyprawka dla noworodka w roli zabawki? Przeważnie tak!

Najlepsze marki chcą też w pewien sposób ułatwić życie rodzicom proponując produkty z dwoma funkcjami – jako wyprawka dla noworodka i jednocześnie zabawka. Tak zdarza się w przypadku wielu zabawek. Na przykład, gryzak sensoryczny ułatwia przejście dziecka przez okres ząbkowania, a jednocześnie pełni rolę zabawki dla niemowlaka. Podobną podwójną funkcję ma mata edukacyjna, która początkowo pełniła rolę miękkiego podłoża do nauki raczkowania, a obecnie posiada wiele funkcji związanych z nauką kształtów, liczb, liter, czy też rozwoju wzroku i słuchu dziecka.
Ręcznik z kapturkiem Baby Steps
Ręcznik z kapturkiem Baby Steps

Zabawki interaktywne dla niemowląt

To zabawki dla trochę starszych niemowląt. Ich głównym celem jest wywołanie interakcji dziecka. Dzięki temu maluch jest dłużej zaangażowany w zabawę. Zabawki interaktywne stymulują zmysły, kształtują dziecięcą kreatywność i pobudzają ciekawość. Przeważnie rozwijają również wiele zdolności motorycznych – szczególnie małej motoryki, w tym zdolności manualnych. Ta grupa zabawek jest szczególnie szeroka, ponieważ obejmuje zabawki generujące efekty wizualne, dźwięki, ruch, a także elementy związane z motoryką małą (np. rozpoznawanie kształtów, figurek), jak sortery dźwiękowe.
b.toys radio dla niemowląt
b.toys radio dla niemowląt

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Zabawki edukacyjne dla niemowląt to świetny sposób na naukę kojarzenia, logicznego myślenia, rozpoznawania, łączenia pewnych rzeczy w związki przyczynowo – skutkowe. Dzięki ich roli edukacyjnej połączonej ze świetną zabawą są one bardzo efektywne w przekazywaniu dziecku podstawowej wiedzy, czy nauce zachowań. Ważne, aby chcąc podarować dziecku zabawki dla niemowląt, kierować się podziałem wiekowym (możemy znaleźć zabawki dla niemowlaka 0–3 miesięcy, od 6. miesiąca życia i powyżej roczku), dzięki czemu zabawka nie będzie ani zbyt prosta dla dziecka, ani też zbyt skomplikowana.

Dostosowanie zabawek do wieku dziecka

Czasami obserwujemy, że dziecko bawi się zabawkami dla starszych grup wiekowych i jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko. Natomiast w części przypadków może zdarzyć się, że takimi zabawkami po prostu zniechęcimy młodsze dziecko, co będzie powodem frustracji i zniechęcenia. W tej grupie zabawek dla dzieci można wymienić wszystkie te zabawki, które posiadają jakiś element edukacyjny. Mogą to być puzzle i układanki, sortery, pozytywki, książeczki edukacyjne, zabawki typu udajemy dorosłych, zabawki muzyczne, zabawki do nauki i doświadczeń, pomoce logopedyczne i inne.

Przytulanki i pluszaki dla niemowląt

Little Dutch przytulanka Little Goose
Little Dutch przytulanka Little Goose
Kilkumiesięczne maluszki mają dużą potrzebę bliskości. Zaspokajają ją przede wszystkim podczas kontaktu z najbliższymi członkami rodziny. Natomiast podczas snu lub momentów, kiedy niemowlę zostaje samo, niesamowicie przydatna może okazać się przytulanka pod rączką. Pozwoli ona zapewnić poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Miękki przytulak w postaci pluszowego zwierzątka może okazać się ukochaną zabawką maluszka na długi okres czasu. Chcąc podarować pluszaka niemowlakowi, zwróć uwagę na posiadane dopuszczenia wiekowe, atesty oraz jakość i bezpieczeństwo materiałów, z których pluszaka wykonano (np. certyfikat OEKO-TEX). Wiesz już, jakie są najlepsze zabawki dla niemowlaka. Pamiętaj, że zawsze należy sprawdzić, czy dana zabawka jest odpowiednia dla twojej pociechy. Artykuł został opracowany we współpracy ze sklepem z zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy
Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: