Zabawki edukacyjne dla dzieci – rodzaje i charakterystyka

Zabawki służą nie tylko zabawie, mogą też stymulować i przygotować dzieci do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Sprawdź, jakie zabawki edukacyjne są warte uwagi.
Zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki edukacyjne są specjalnie projektowane z myślą o wspieraniu rozwoju dzieci. Przy ich pomocy najmłodsi mogą nauczyć się sprawnie rozpoznawać kształty, kolory oraz ćwiczyć koordynację wzrokową, ruchową i motorykę. Dlatego warto wiedzieć, jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych, by móc dobrać idealną zabawkę do potrzeb swojego dziecka. Zobacz, jakie zabawki proponujemy!

Zabawki edukacyjne – drewniane klocki i układanki

zabawki edukacyjne - drewniane klocki

Wiele zabawek edukacyjnych oferowanych na rynku jest wykonanych z drewna, ponieważ jest to surowiec w pełni ekologiczny i bezpieczny dla dzieci w każdym wieku. Drewniane klocki, z których układa się zwierzątka zamieszkujące dżunglę, dają gwarancję, że zaciekawią już dwuletniego malucha, a dla starszych pociech warto zamówić drewniane przeplatanki. Natomiast specjalne układanki z kolorowych kostek świetnie wspomogą edukację i naukę liczenia oraz rozróżniania kolorów, a mnogość dołączonych do zestawu plansz pozwoli dziecku na układanie własnych kompozycji. Co ważne, drewniane zabawki są niezwykle trwałe i mogą być z powodzeniem używane przez wiele lat.

Kreatywne zabawki – przebijanki i sortery dla najmłodszych

Przebijanki to zabawki zręcznościowe uwielbiane przez najmłodsze dzieci. Prosta drewniana konstrukcja z trzema otworami na niewielkie kule, które należy wbić do środka za pomocą dołączonego do zestawu młotka, zapewni maluchowi rozrywkę na długie godziny. Taka przebijanka to zatem idealny prezent na roczek dla rezolutnego niemowlaka. Interesującą propozycją zabawek edukacyjnych są także produkty 3 w 1, czyli zabawki łączące w sobie kilka funkcji. Wówczas jedna zabawka może być jednocześnie przebijanką, sorterem oraz układanką. Zabawa z sorterem jest bardzo intuicyjna i polega na dopasowaniu klocków o określonym kształcie (w późniejszym wieku dziecka mogą to być np. literki) do umieszczonych w sorterze otworów. Kolorowe sortery są szczególnie polecane dla rocznych dzieci, ponieważ ułatwią naukę koncentracji, spostrzegawczości i cierpliwości. Wspierają także umiejętności manualne dziecka.

Drewniane puzzle dla małych odkrywców

zabawki edukacyjne - drewniane puzzle

Starsze dzieci potrzebują zabawek edukacyjnych, które będą stanowiły dla nich wyzwanie. W takim wypadku warto rozważyć zakup drewnianych puzzli, dzięki którym dziecko będzie mogło odtworzyć szkielet dinozaura wraz z narządami wewnętrznymi lub poznać różne gatunki ptaków. Układanie tego typu puzzli razem z kilkulatkiem, można wykorzystać jako świetną okazję, by wspólnie spędzić czas i podzielić się z dzieckiem swoimi spostrzeżeniami. Ponadto dobrej jakości puzzle korzystnie wpłyną na pamięć i zdolność logicznego myślenia.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – puzzle i układanki magnetyczne

Kolejną fascynującą kategorią zabawek edukacyjnych są puzzle i układanki magnetyczne. Tego typu produkt zwykle składa się z drewnianej planszy oraz magnesów, które należy umieścić w przeznaczonych do tego miejscach. Popularnymi układankami magnetycznymi są na przykład mapa świata, kosmos, ciało człowieka, czy książka z dinozaurami. Dużą zaletą magnetycznych zabawek jest możliwość tworzenia wymyślonych przez dziecko stworzeń, czy krajobrazów praktycznie bez ograniczeń. Dlatego puzzle i układanki są wyjątkowo chętnie wybierane przez rodziców dzieci kreatywnych i twórczych.

Edukacyjne wyklejanki

zabawki edukacyjne - wyklejanki

Dzieci często bawią się naklejkami, dlatego projektanci zabawek edukacyjnych wykorzystali ten fakt do stworzenia ciekawych wyklejanek. Takie wyklejanki mogą być przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i wymagać posiadania odpowiedniej wiedzy. Dzięki edukacyjnej wyklejance dziecko nauczy się obserwować, porównywać i zapamiętywać interesujące go informacje, a zdobyta w ten sposób wiedza szybko się utrwali. W przeciętnym zestawie znajduje się kilkadziesiąt naklejek z owadami, zwierzętami świata lub zwierzętami morskimi, które dziecko musi dopasować do atrakcyjnej planszy. Finalnie tak uzupełnioną planszę rodzice będą mogli wygodnie powiesić w dziecięcym pokoju.

Edukacyjne zabawki dla dzieci i niemowląt – podsumowanie

Podsumowując, warto kupować zabawki edukacyjne, ponieważ dzięki nim dziecko uczy się podczas zabawy, co jest bardzo efektywnym sposobem na zdobywanie wiedzy. Ponadto dla każdego dziecka z łatwością można dobrać odpowiedni rodzaj zabawki edukacyjnej, która będzie zgodna z jego zainteresowaniami. Co więcej, wybierając zabawkę rozwojową, rodzice zyskują pewność, że kupili precyzyjnie wykonany i w pełni bezpieczny produkt. Na początku będzie to lepszy wybór niż zabawki interaktywne.

Bogatą ofertę zabawek edukacyjnych znajdziecie w sklepie internetowym pod adresem: https://lalabu.pl/kategoria/zabawki/zabawki-edukacyjne/

Najczęściej zadawane pytania

Czym są zabawki edukacyjne?

Są to zabawki, które zapewniają dziecku nie tylko rozrywkę, ale także możliwość nauki nowych umiejętności. Odpowiednio dopasowane produkty wspierają poszczególne obszary rozwoju – np. motorykę, kreatywność, zdolności manualne i analityczne.

Jakie zabawki edukacyjne dla najmłodszych dzieci?

Dla małych dzieci sprawdzą się drewniane kolorowe klocki, puzzle i różnego rodzaju sortery, wciskanki i przebijanki.

Czego uczą układanki dla dzieci?

Układanki i puzzle uczą koncentracji, a także skupienia się na jednej rzeczy. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają ciekawość poznawczą i ćwiczą sprawność manualną.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: