Zabawki edukacyjne dla dzieci – rodzaje i charakterystyka

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki edukacyjne są specjalnie projektowane z myślą o wspieraniu rozwoju małych dzieci. Przy ich pomocy najmłodsi mogą nauczyć się sprawnie rozpoznawać kształty, kolory oraz ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Dlatego warto wiedzieć, jakie są rodzaje zabawek edukacyjnych, by móc dobrać idealną zabawkę do potrzeb swojego dziecka.

Drewniane klocki i układanki

Wiele zabawek edukacyjnych jest wykonanych z drewna, ponieważ jest to surowiec w pełni ekologiczny i bezpieczny dla dzieci w każdym wieku. Drewniane klocki, z których układa się zwierzątka zamieszkujące dżunglę, mogą zaciekawić już dwuletniego malucha, a dla starszych pociech warto zamówić drewniane przeplatanki. Natomiast specjalne układanki z kolorowych kostek świetnie wspomogą naukę liczenia oraz rozróżniania kolorów, a mnogość dołączonych do zestawu plansz pozwoli dziecku na układanie własnych kompozycji. Co ważne, drewniane zabawki są niezwykle trwałe i mogą być z powodzeniem używane przez wiele lat.

Drewniane klocki

Przebijanki i sortery dla najmłodszych

Przebijanki to zabawki zręcznościowe uwielbiane przez najmłodsze dzieci. Prosta drewniana konstrukcja z trzema otworami na niewielkie kule, które należy wbić do środka za pomocą dołączonego do zestawu młotka, zapewni maluchowi rozrywkę na długie godziny. Taka przebijanka to zatem idealny prezent na roczek dla rezolutnego niemowlaka. Interesującą propozycją zabawek edukacyjnych są także produkty 3 w 1, czyli zabawki łączące w sobie kilka funkcji. Wówczas jedna zabawka może być jednocześnie przebijanką, sorterem oraz układanką. Zabawa z sorterem jest bardzo intuicyjna i polega na dopasowaniu klocków o określonym kształcie do umieszczonych w sorterze otworów. Kolorowe sortery są szczególnie polecane dla rocznych dzieci, ponieważ uczą koncentracji, spostrzegawczości i cierpliwości.

Zobacz też:  Co daje dzieciom zabawa domkiem dla lalek?

Drewniane puzzle dla małych odkrywców

Starsze dzieci potrzebują zabawek edukacyjnych, które będą stanowiły dla nich wyzwanie. W takim wypadku warto rozważyć zakup drewnianych puzzli, dzięki którym dziecko będzie mogło odtworzyć szkielet dinozaura wraz z narządami wewnętrznymi lub poznać różne gatunki ptaków. Układanie tego typu puzzli razem z kilkulatkiem, można wykorzystać jako świetną okazję, by wspólnie spędzić czas i podzielić się z dzieckiem swoimi spostrzeżeniami. Ponadto dobrej jakości puzzle korzystnie wpłyną na pamięć i zdolność logicznego myślenia.

Puzzle i układanki magnetyczne

Kolejną fascynującą kategorią zabawek edukacyjnych są puzzle i układanki magnetyczne. Tego typu produkt zwykle składa się z drewnianej planszy oraz magnesów, które należy umieścić w przeznaczonych do tego miejscach. Popularne układanką magnetyczną jest na przykład mapa świata, kosmos, ciało człowieka, czy książka z dinozaurami. Dużą zaletą magnetycznych zabawek jest możliwość tworzenia wymyślonych przez dziecko stworzeń, czy krajobrazów praktycznie bez ograniczeń. Dlatego puzzle i układanki są wyjątkowo chętnie wybierane przez rodziców dzieci kreatywnych i twórczych.

Edukacyjne wyklejanki

Dzieci często bawią się naklejkami, dlatego projektanci zabawek edukacyjnych wykorzystali ten fakt do stworzenia ciekawych wyklejanek. Takie wyklejanki mogą być przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i wymagać posiadania odpowiedniej wiedzy. Dzięki edukacyjnej wyklejance dziecko nauczy się obserwować, porównywać i zapamiętywać interesujące go informacje, a zdobyta w ten sposób wiedza szybko się utrwali. W przeciętnym zestawie znajduje się kilkadziesiąt naklejek z owadami, zwierzętami świata lub zwierzętami morskimi, które dziecko musi dopasować do atrakcyjnej planszy. Finalnie tak uzupełnioną planszę rodzice będą mogli wygodnie powiesić w dziecięcym pokoju.

Zobacz też:  Czym są klocki konstrukcyjne?

Podsumowując, warto kupować zabawki edukacyjne, ponieważ dzięki nim dziecko uczy się podczas zabawy, co jest bardzo efektywnym sposobem na zdobywanie wiedzy. Ponadto dla każdego dziecka z łatwością można dobrać odpowiedni rodzaj zabawki edukacyjnej, która będzie zgodna z jego zainteresowaniami. Co więcej, wybierając zabawkę edukacyjną, rodzice zyskują pewność, że kupili precyzyjnie wykonany i w pełni bezpieczny produkt.

Bogatą ofertę zabawek edukacyjnych znajdziecie pod adresem: https://lalabu.pl/kategoria/zabawki/zabawki-edukacyjne/

 


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: