Pasztet w ciąży – czy jest bezpieczny?

Pasztet z makreli, wieprzowy, wołowy, pasztet z kaczki, wątróbki lub warzywny. Jadane samodzielnie lub z pieczywem są elementem wielu diet. Czy można jeść pasztet w ciąży? Czy jest to bezpieczne dla matki i dziecka? Sprawdź w naszym artykule!
pasztet w ciąży

Pasztet w ciąży.  Czy można go bezpiecznie jeść?

Dietetycy i lekarze zalecają kobietom w ciąży unikanie jedzenia pasztetu, kiedy są w ciąży. Czemu pasztet w ciąży jest niebezpieczny? Potencjalne zagrożenia związane ze spożyciem pasztetu nie zawsze wynikają ze składników, ale ze sposobu jego przygotowania i przechowywania. Pasztetu powinny unikać kobiety w ciąży, ponieważ jest to jeden z produktów o podwyższonym ryzyku zakażenia.  Mowa tu o listerii. Listeria może przetrwać i rosnąć w warunkach chłodniczych i preferuje warunki o wysokiej wilgotności i niskiej kwasowości. To właśnie sprawia, że pasztet jest idealnym produktem do wzrostu listerii i dlatego najlepiej go unikać w czasie ciąży. Pasztet sam w sobie nie powoduje bezpośrednio poronienia, ale jest pokarmem o wyższym ryzyku listeriozy – a to właśnie listerioza może powodować poronienie.

To bardzo ciekawe pytanie a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie ma przeciwwskazań, które zakazywałyby spożywanie pasztetu w ciąży o ile nie jest to pasztet zawierający wątróbkę. Takie produkty są zakazane, ponieważ wątroba zawiera spore ilości witaminy A, której nadmiar może wywołać poważne wady płodu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że pasztet nie jest jakimś wartościowym posiłkiem a raczej wysoko przetworzonym produktem.

– mówi Kasia, dietetyk.

Co powinnaś zrobić, jeśli przypadkowo zjesz pasztet w ciąży?

Jeśli przypadkowo zjesz pasztet w ciąży, to przede wszystkim nie panikuj, ponieważ w pasztecie nie ma nic niebezpiecznego. Zalecenia medyczne, aby go nie jeść, mają na celu zmniejszenie i tak już niskiego ryzyka zarażenia się listeriozą przez zanieczyszczony pasztet. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przyjąć podejście obserwacji i czekania i zwracania uwagę na wszelkie objawy, które są nietypowe dla Twojej konkretnej ciąży. Listerioza ma tendencję do wywoływania objawów po około 1-4 tygodniach od spożycia zanieczyszczonego produktu, chociaż może to trwać dłużej. Należą do nich gorączka i objawy grypopodobne, więc jeśli ich doświadczasz, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Przez pozostałą część ciąży należy unikać pasztetu i podobnych produktów lub trzymać się wersji bezpiecznych dla ciąży.

Pasztet w ciąży. Czy można jeść gotowany lub pieczony pasztet?

Większość pasztetów jest gotowana, ale prawie zawsze podawana na zimno, co jest jednym z powodów, dla których nie zawsze można je bezpiecznie jeść. Listeria ma tendencję do wzrostu w produktach, które muszą być przechowywane w lodówce, nawet po ugotowaniu. Ich dłuższy okres przydatności do spożycia daje bakteriom więcej czasu na rozwój. Gotowanie i wysoka temperatura zabija bakterie listerii, ale to czas przechowywania na zimno – a nie gotowanie – stanowi największe ryzyko związane z pasztetem. I dlatego pasztet w ciąży jest niebezpieczny. Bardzo rzadko zdarza się jeść świeżo ugotowany, jeszcze gorący pasztet, ponieważ zwykle potrzebuje czasu, aby stężeć. Jeśli jednak jest dosłownie prosto z piekarnika, będzie można go bezpiecznie jeść, ponieważ ciepło zabije wszelkie obecne szkodliwe bakterie i nie będzie miało czasu na wzrost. Należy pamiętać, że pasztet jest czasami gotowany w bardzo niskich temperaturach lub w kąpieli wodnej. Może to oznaczać, że osiągnięta temperatura wewnętrzna nie jest wystarczająco wysoka, aby zabić bakterie. Listeria ginie w temperaturze 65°C, ale wiele pasztetów gotuje się w temperaturach niższych.

Pasztet w ciąży. Tych pasztetów unikaj.

Jedną z najbardziej mylących rzeczy związanych z unikaniem pasztetu jest to, że wiele kobiet w ciąży zakłada, że ma to coś wspólnego ze składnikami. Tak nie jest, a kobiety w ciąży również powinny unikać na przykład wegetariańskiego, a nawet wegańskiego pasztetu. Jeśli pasztet jest świeży i przechowywany w lodówce, należy go unikać w czasie ciąży, bez względu na to, z czego jest zrobiony. Pasztet, w jakiego ciąży należy unikać to:

  • Pasztet z wątróbek (m.in. z kaczki, kurczaka czy gęsi).
  • Dowolny pasztet rybny (np.: łosoś, makrela, pstrąg wędzony lub nie).
  • Wegański lub wegetariański pasztet (grzybowy, warzywny, serowy lub jakikolwiek inny) ma takie samo obliczone ryzyko jak pasztet na bazie mięsa, ponieważ jest robiony w ten sam sposób.
  • Pasztet domowy – ryzyko jest takie samo jak pasztet kupiony w sklepie.

Często zapomina się o tym, że istnieje więcej niż jeden sposób przechowywania i konserwowania pasztetu. Jest jeden rodzaj pasztetu, który jest bezpieczny. Jest to pasztet o przedłużonej trwałości. Oznacza to, że pasztet był w puszce lub słoiku i jest zwykle pasteryzowany. Można go znaleźć „na półce”, a nie w chłodziarce. Ten rodzaj pasztetu jest bezpieczny w ciąży. Pamiętaj jednak, że raz otwarty pasztet nadal musisz przechowywać w lodówce i należy go zjeść w ciągu kilku dni. Ponadto, jeśli jesz pasztet z wątróbek, to pamiętaj, że może on być bardzo bogaty w witaminę A. Chociaż potrzebujesz witaminy A w czasie ciąży, jest to jedna z witamin, których należy unikać w nadmiernych ilościach, ponieważ może być szkodliwa.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: