X

Inhalacja w ciąży – czy są jakieś przeciwwskazania?

inhalacja w ciąży

Przeziębienie i zatkany nos to problem, który dotyczy również kobiet w ciąży. Niestety nie mogą one stosować większości popularnych leków. Również antybiotyki są przepisywane tylko w przypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne. Gdy tylko organizm daje znać, że coś jest nie w porządku, warto zareagować jak najszybciej i skonsultować swój stan z lekarzem. Istnieje kilka sprawdzonych sposób, które nie szkodzą ani matce ani nienarodzonemu dziecku.

Inhalacja w ciąży – czy możne ją wykonywać?

Inhalacje są słynne przede wszystkim z tego, że są bezpieczne. Nic nie stoi więc na przeszkodzie by wykonywać je również będąc w ciąży. Oczywiście bezpieczne są inhalacje naturalne, na przykład z soli fizjologicznej. Zakazane jest stosowanie większości leków wziewnych. Inhalacje w ciąży świetnie sprawdzą się w przypadku przeziębienia, kataru czy nawet bóli głowy. Nawilżone powietrze pozytywnie wpływa na chore gardło i oskrzela, a dodatkowo rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. Inhalacja z soli w ciąży są szczególnie polecane kobietom, które są narażone na nadwyrężenie strun głosowych. Są to przede wszystkim zawody takie jak nauczyciel, lekarz czy wykładowca. Lekarz może zalecić inhalacje jako działanie profilaktyczne.

Zobacz też:  Rodzaje badań prenatalnych

Czego używać do inhalacji będąc w ciąży?

Najbezpieczniejszym sposobem na inhalowanie jest zastosowanie zwykłej soli fizjologicznej, którą bez problemu można kupić w aptece. Sól fizjologiczna rozmiękcza wydzielinę z nosa, udrażnia drogi oddechowe oraz nawilża błonę śluzową. Jednak nawet w ciąży można stosować niektóre olejki eteryczne. Ważne by były one naturalne i pozbawione syntetycznych dodatków. Konieczne jest dokładne czytanie składów olejków. Niestety niektóre na pierwszy rzut oka wydają się być naturalne, jednak czytając etykietę okazuje się, że wcale tak nie jest.

Przygotowanie inhalacji w ciąży

Inhalacja w ciąży nie różni się od tej standardowej. Nie potrzeba nawet specjalnego urządzenia. Poradzić można sobie w zupełnie domowy sposób. Do miski należy nalać wrzącej wody i około 2 łyżeczki ziół. Następnie pochylić głowę nad miską i nakryć ją ręcznikiem. Opary można wdychać od kilku do kilkunastu minut. Kobietom w ciąży może zrobić się słabo – w takim przypadku należy przerwać inhalacje. Wygodniejszym sposobem jest zakup specjalnego inhalatora lub nebulizatora. Do specjalnego pojemniczka należy wlać sól fizjologiczną lub trochę olejku, na twarz założyć maskę i gotowe. Warto przemyśleć zakup takiego urządzenia, szczególnie w przypadku spodziewania się dziecka. Inhalowanie to świetny sposób na wiele problemów i chorób, a w związku z wysokim bezpieczeństwem stosowania, często polecany jest właśnie dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

Zobacz też:  Pierwszy seks po porodzie. Co warto wiedzieć?

Zapalenie zatok a inhalacja z soli w ciąży

Większość problemów z zatokami może zostać zażegnana właśnie dzięki regularnemu poddawaniu się inhalacjom. Oczywiście przy bardzo ostrym zapaleniu zatok zabieg ten może nie być zupełnie skuteczny. Dlatego zawsze należy najpierw skonsultować swój stan z lekarzem. Warto do soli fizjologicznej dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, majeranku bądź mięty pieprzowej. Naturalne metody leczenia to najlepsze co można zaoferować kobiecie w ciąży. Niestety nawet antybiotyki, które uznawane są za raczej bezpieczne, mogą mieć negatywny wpływ na dziecko w łonie matki. Dlatego lekarze zachęcają do szybkiego reagowania i zwalczania choroby w zarodku. Kobiety w ciąży powinny dbać o swoją odporność i regularnie wspomagać swój organizm naturalnymi produktami bogatymi w witaminę C.


Sprawdź także:
Zobacz też:  Dziecko stawia stopę do środka, czyli gołębi chód
Może Cię także zainteresować: