Inhalacja w ciąży na katar, kaszel, przeziębienie – zalety i przeciwwskazania

Inhalacje w ciąży są często stosowaną metodą łagodzenia objawów chorób dróg oddechowych. Jednak wiele przyszłych mam zastanawia się, czy ich stosowanie jest bezpieczne dla dziecka. Sprawdź!
inhalacja w ciąży
Czy inhalacja w ciąży to dobry pomysł? Przeziębienie w ciąży i zatkany nos to problem, który dotyczy również kobiet w ciąży. Niestety nie mogą one stosować większości popularnych leków. Również antybiotyki są przepisywane tylko w przypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne. Gdy tylko organizm daje znać, że coś jest nie w porządku, warto zareagować jak najszybciej i skonsultować swój stan z lekarzem. Istnieje kilka sprawdzonych sposób, które nie szkodzą ani matce, ani nienarodzonemu dziecku.

Inhalacja w ciąży – czy można ją wykonywać?

inhalacja-w-ciąży-czy-można Inhalacje są słynne przede wszystkim z tego, że są bezpieczne. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykonywać je również, będąc w ciąży. Oczywiście bezpieczne są inhalacje naturalne, na przykład inhalacje solą fizjologiczną w ciąży. Sięgnąć można także po naturalne olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy czy miętowy. Zakazane jest stosowanie większości leków wziewnych. Inhalacja w ciąży świetnie sprawdza się w przypadku przeziębienia, bólu głowy, czy kataru. Nawilżone powietrze pozytywnie wpływa na chore gardło i oskrzela, a dodatkowo rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. Inhalacje z soli w ciąży są szczególnie polecane kobietom, które są narażone na nadwyrężenie strun głosowych. Są to przede wszystkim zawody takie jak nauczyciel, lekarz czy wykładowca. Lekarz może zalecić inhalacje jako działanie profilaktyczne.

Inhalacje na katar w ciąży. Czego używać do inhalacji w ciąży?

Najbezpieczniejszym sposobem na inhalowanie jest zastosowanie zwykłej soli fizjologicznej, którą bez problemu można kupić w aptece. Sól fizjologiczna rozmiękcza wydzielinę z nosa, udrażnia drogi oddechowe oraz nawilża błonę śluzową. Jednak nawet w ciąży można stosować niektóre olejki eteryczne. Ważne by były one naturalne i pozbawione syntetycznych dodatków. Konieczne jest dokładne czytanie składów olejków. Niestety niektóre na pierwszy rzut oka wydają się naturalne, jednak, czytając etykietę, okazuje się, że wcale tak nie jest.

Przygotowanie inhalacji w ciąży

Inhalacja w ciąży nie różni się od tej standardowej. Nie potrzeba nawet specjalnego urządzenia. Poradzić można sobie w zupełnie domowy sposób. Do miski należy nalać wrzącej wody i około dwie łyżeczki ziół. Następnie pochylić głowę nad miską i nakryć ją ręcznikiem. Opary można wdychać od kilku do kilkunastu minut. Kobietom w ciąży może zrobić się słabo – w takim przypadku należy przerwać inhalacje. Wygodniejszym sposobem jest zakup specjalnego inhalatora lub nebulizatora. Do specjalnego pojemniczka należy wlać sól fizjologiczną lub trochę olejku, na twarz założyć maskę i gotowe. Warto przemyśleć zakup takiego urządzenia, szczególnie w przypadku spodziewania się dziecka. Inhalowanie to świetny sposób na wiele problemów i chorób (np. anginę w ciąży), a w związku z wysokim bezpieczeństwem stosowania, często polecany jest właśnie dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

Zapalenie zatok a inhalacja z soli fizjologicznej w ciąży z olejkami

inhalacja-w-ciąży-zapalenie-zatok Większość problemów z zatokami może zostać zażegnana właśnie dzięki regularnemu poddawaniu się inhalacjom. Oczywiście przy bardzo ostrym zapaleniu zatok zabieg ten może nie być zupełnie skuteczny. Dlatego zawsze należy najpierw skonsultować swój stan z lekarzem. Warto do soli fizjologicznej dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, majeranku bądź mięty pieprzowej. Naturalne metody leczenia to najlepsze co można zaoferować kobiecie w ciąży. Niestety nawet antybiotyki, które uznawane są za raczej bezpieczne, mogą mieć negatywny wpływ na dziecko w łonie matki. Dlatego lekarze zachęcają do szybkiego reagowania i zwalczania choroby w zarodku. Kobiety w ciąży powinny dbać o swoją odporność i regularnie wspomagać swój organizm naturalnymi produktami bogatymi w witaminę C.

Czy można robić inhalacje w ciąży? Podsumowanie

Inhalacja w ciąży to temat, który budzi wiele wątpliwości i obaw wśród przyszłych matek. Niektóre kobiety obawiają się, że korzystanie z inhalatora może zaszkodzić dziecku. Jednakże inhalacja w czasie ciąży jest bezpieczną metodą łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych, takich jak kaszel czy duszność. Może pomóc w złagodzeniu objawów choroby, a tym samym ułatwić oddychanie dla ciężarnej i jej dziecka. Warto jednak pamiętać, aby przed użyciem inhalatora skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki i dawkowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy inhalacja jest bezpieczna w ciąży?

Tak, inhalacja jest bezpieczną metodą łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych w trakcie ciąży, pod warunkiem że jest przeprowadzana zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy korzystanie z inhalatora może zaszkodzić dziecku w łonie matki?

Nie ma dowodów na to, że korzystanie z inhalatora może zaszkodzić dziecku w łonie matki, jeśli jest przeprowadzane zgodnie z zaleceniami lekarza. Wiele badań potwierdza, że inhalacja jest bezpieczną metodą leczenia w trakcie ciąży.

Czy istnieją jakieś leki do inhalacji, które są niewskazane w ciąży?

Tak, istnieją leki do inhalacji, które są niewskazane w ciąży lub wymagają ostrożnego stosowania. Dlatego przed użyciem inhalatora w ciąży należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki i dawkowanie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby ciężarnej i jej dziecka.
Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: