X

Dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna? Poznaj bezpieczne sposoby leczenia

angina w ciąży
Czy angina w ciąży jest niebezpieczna? To zależy od jej przyczyny, przebiegu, a także wieku ciąży.

Antybiotyk na anginę w ciąży? Tylko przy infekcjach bakteryjnych!

Mówiąc o anginie w ciąży, należy przede wszystkim odnieść się do etiologii tej choroby. Chociaż w nomenklaturze medycznej angina, a w zasadzie angina ropna, to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o podłożu bakteryjnym (wywołane przez paciorkowce Streptococcus pyogenes), w powszechnym obiegu anginą nazywa się również zupełnie inną infekcję, jaką jest wirusowe zapalenie gardła. Rozróżnienie tych dwóch jednostek chorobowych ma ogromne znaczenie nie tylko dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich pacjentów. To ważne, ponieważ w zależności od tego, jaki rodzaj drobnoustrojów przyczynił się do bólu gardła i nalotu na migdałkach, ustala się rodzaj leczenia. I tak, kiedy przy anginie bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyków, przy anginie wirusowej stosuje się wyłącznie środki doraźne. Dlaczego? Dlatego, że o ile bakterie paciorkowca są całkowicie wrażliwe na działanie penicyliny (i nie tylko), o tyle właściwościom antybiotyków opierają się wszystkie wirusy. Jednak warto zauważyć, że antybiotyków na infekcje wirusowe nie stosuje się wyłącznie z tego powodu, że są nieskuteczne, ale głównie dlatego, że nadużywanie prowadzi do ich osłabienia. Nowych antybiotyków niestety nie przybywa, za to pojawia się coraz więcej mikrobów odpornych na działanie tego typu leków (np. gronkowców). Epidemiolodzy alarmują, że nieracjonalne stosowanie antybiotykoterapii może mieć katastrofalne skutki, które będą odczuwalne przez pokolenie naszych dzieci.

Zobacz też:  Kiwi w ciąży - nie tylko na zaparcia

Angina a ciąża. Diagnostyka i rozpoznanie

Mając to wszystko na uwadze, staje się jasne, jak wielkie znaczenie ma dokładne rozpoznanie przyczyny anginy. Oczywiście nie jest to proste zadanie, ponieważ objawy obu chorób bywają myląco podobne. W obu przypadkach pojawia się silny ból gardła, utrudniający przełykanie, zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i migdałków, podniesiona temperatura ciała. Co więcej, zdarza się, że przy anginie ropnej w ciąży pojawiają się oznaki charakterystyczne dla infekcji wirusowych – bóle brzucha, nudności, bóle głowy, zapalenie spojówek, wysypka. Niepewność objawów rodzi konieczność dokładnej diagnostyki, rozszerzonej o testy bakteriologiczne, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się nagle, a pierwszym symptomem była wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C). W takich przypadkach lekarz powinien zlecić szybki test lub posiew wymazu z gardła, na którego wyniki czeka się wprawdzie 1-2 dni, ale przynosi pewne informacje.

Antybiotyk na anginę w ciąży, nawet przepisany bez potwierdzenia zakażenia bakteryjnego, nie niesie ryzyka zagrożenia płodu. Lekiem pierwszego rzutu przy anginie ropnej w ciąży, ale nie tylko, jest penicylina, która nie powinna zaszkodzić ani mamie, ani dziecku. Inaczej jest natomiast z tetracykliną, doksycykliną czy sulfonamidami – lekami niewskazanymi dla kobiet oczekujących dziecka. Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa penicyliny, warto pamiętać, że większość leków, a już zwłaszcza antybiotyków, przepisuje się ciężarnym na zasadzie przeważających korzyści. Nie ma badań, które w 100% potwierdziłyby bezpieczeństwo danego leku. Antybiotyki w ciąży trzeba więc przyjmować jedynie wówczas, gdy jest taka konieczność, a z pewnością nie jest nią wirusowe zapalenie gardła, które zdarza się zdecydowanie częściej niż angina ropna (paciorkowcowa).

Zobacz też:  Jaki krem nawilżający powinna wybrać młoda mama?

Kiedy angina w ciąży jest niebezpieczna?

Angina w ciąży może nieść niebezpieczeństwo z kilku zasadniczych powodów. A są nimi:

  • wysoka gorączka, która niesie ryzyko wad wrodzonych płodu, a nawet poronienia. Temperatura ciała powyżej 38 stopni C jest objawem anginy ropnej i raczej nie pojawia się przy infekcjach wirusowych;
  • podwyższone ciśnienie, które może mieć związek z katarem i kaszlem, ale tu niebezpieczeństwo dotyczy tylko kobiet odczuwających przedwczesne skurcze;
  • angina na początku ciąży. We wczesnej ciąży słaby organizm nie poradzi sobie z zakażeniem, choć prawdopodobieństwo przedostania się drobnoustrojów do łożyska jest bardzo niskie;
  • angina w 9. miesiącu ciąży. W zaawansowanej ciąży ryzyko zainfekowania płodu wzrasta, aczkolwiek wzrastają też szanse dziecka na poradzenie sobie z infekcją.

Jak bezpiecznie leczyć anginę w ciąży?

Angina w ciąży powinna być leczona pod okiem lekarza. Po pierwsze, ważne jest, aby dokładnie ustalić przyczynę choroby, a przy potwierdzeniu zakażenia bakteryjnego szybko wdrożyć odpowiedni antybiotyk. Po drugie, konieczne jest kontrolowanie dobrostanu płodu. Chociaż angina w ciąży nie musi oznaczać nic złego, jest to stan, w którym ciężarna powinna zostać objęta kompleksową opieką.

Zobacz też:  Ser pleśniowy w ciąży

A jak przyszła mama może poradzić sobie z uciążliwymi objawami anginy w ciąży? Warto przede wszystkim postawić na naturalne rozwiązania – na ból gardła pastylki do ssania z propolisem, miodem i cytryną, na katar inhalacje z soli fizjologicznej, a na odporność herbatkę z imbirem. Domowe sposoby na anginę w ciąży są bezpieczne i pozwalają szybciej wrócić do zdrowia. Dobrze wiedzieć, że wśród nich znajdują się nie tylko pasty z czosnku i syropy z cebuli, lecz także odpowiednie nawadnianie organizmu i dużo wypoczynku.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: