Dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna dla płodu? Leczenie i powikłania

Źle się czujesz, boli cię gardło i martwisz się, czy jesteś chora na anginę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna.
angina w ciąży

Zastanawiasz się, dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna? To zależy od jej przyczyny, przebiegu, a także wieku ciąży. Dowiedz się, czym jest angina i w jaki sposób przebiega. Jakie są jej możliwe powikłania i zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka? W jaki sposób się ją leczy? Czy ciężarna kobieta może przyjmować antybiotyk?

Antybiotyk na anginę w ciąży? Tylko przy infekcjach bakteryjnych!

dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna - antybiotyk na anginę w ciąży

Mówiąc o anginie w ciąży, należy przede wszystkim odnieść się do etiologii tej choroby. Chociaż w nomenklaturze medycznej angina, a w zasadzie angina ropna, to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o podłożu bakteryjnym (wywołane przez paciorkowce z grupy Streptococcus pyogenes), w powszechnym obiegu anginą nazywa się również zupełnie inną infekcję, jaką jest wirusowe zapalenie gardła. W przypadku anginy rozróżnienie tych dwóch jednostek chorobowych ma ogromne znaczenie nie tylko dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich pacjentów. To ważne, ponieważ w zależności od tego, jaki rodzaj drobnoustrojów przyczynił się do bólu gardła i nalotu na migdałkach, ustala się rodzaj leczenia. Dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna?

Leczenie przy anginie wirusowej a anginie bakteryjnej

Kiedy przy anginie bakteryjnej konieczne jest podanie antybiotyków, przy anginie wirusowej stosuje się wyłącznie środki doraźne. Dlaczego? Dlatego, że o ile bakterie paciorkowca są całkowicie wrażliwe na działanie penicyliny (i nie tylko), o tyle właściwościom antybiotyków opierają się wszystkie wirusy. Jednak warto zauważyć, że antybiotyków na infekcje wirusowe nie stosuje się wyłącznie z tego powodu, że są nieskuteczne, ale głównie dlatego, że nadużywanie prowadzi do ich osłabienia. Nowych antybiotyków niestety nie przybywa, za to pojawia się coraz więcej mikrobów odpornych na działanie tego typu leków (np. gronkowców). Epidemiolodzy alarmują, że nieracjonalne stosowanie antybiotykoterapii może mieć katastrofalne skutki, które będą odczuwalne przez pokolenie naszych dzieci.

Dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna? Diagnostyka i rozpoznanie

Mając to wszystko na uwadze, staje się jasne, jak wielkie znaczenie ma dokładne rozpoznanie przyczyny anginy. Oczywiście nie jest to proste zadanie, ponieważ objawy obu chorób bywają myląco podobne. W obu przypadkach pojawia się silny ból gardła, utrudniający przełykanie, zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i migdałków, podniesiona temperatura ciała. Co więcej, zdarza się, że przy anginie ropnej w ciąży pojawiają się oznaki charakterystyczne dla infekcji wirusowych – bóle brzucha w ciąży, nudności, bóle głowy, zapalenie spojówek, wysypka.

Niepewność objawów rodzi konieczność dokładnej diagnostyki, rozszerzonej o testy bakteriologiczne, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się nagle, a pierwszym symptomem była wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C). W takich przypadkach lekarz powinien zlecić szybki test lub posiew wymazu z gardła, na którego wyniki czeka się wprawdzie 1-2 dni, ale przynosi pewne informacje.

Czym grozi branie antybiotyków w ciąży?

dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna - czym grozi branie antybiotyków w ciąży

Antybiotyk na anginę w ciąży, nawet przepisany bez potwierdzenia zakażenia bakteryjnego, nie niesie ryzyka zagrożenia płodu. Lekiem pierwszego rzutu przy anginie ropnej w ciąży, ale nie tylko, jest penicylina, która nie powinna zaszkodzić ani mamie, ani dziecku. Inaczej jest natomiast z tetracykliną, doksycykliną czy sulfonamidami – lekami niewskazanymi dla kobiet oczekujących dziecka. Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa penicyliny warto pamiętać, że większość leków, a już zwłaszcza antybiotyków, przepisuje się ciężarnym na zasadzie przeważających korzyści. Nie ma badań, które w 100% potwierdziłyby, że dany lek jest bezpieczny dla kobiety w ciąży i jej maleństwa. Antybiotyki w ciąży trzeba więc przyjmować jedynie wówczas, gdy jest taka konieczność, a z pewnością nie jest nią wirusowe zapalenie gardła, które zdarza się zdecydowanie częściej niż angina ropna (paciorkowcowa).

Kiedy angina w ciąży jest niebezpieczna? Powikłania

Angina w ciąży może nieść niebezpieczeństwo z kilku zasadniczych powodów. A są nimi:

  • wysoka gorączka, która niesie ryzyko wad rozwojowych i wrodzonych płodu, a nawet poronienia. Temperatura ciała powyżej 38 stopni C jest objawem anginy ropnej i raczej nie pojawia się przy infekcjach wirusowych;
  • podwyższone ciśnienie, które może mieć związek z katarem i kaszlem, ale tu niebezpieczeństwo dotyczy tylko kobiet odczuwających przedwczesne skurcze;
  • angina na początku ciąży. We wczesnej ciąży słaby organizm nie poradzi sobie z zakażeniem, choć prawdopodobieństwo przedostania się drobnoustrojów do łożyska jest bardzo niskie;
  • angina w 9. miesiącu ciąży. W zaawansowanej ciąży ryzyko zachorowań płodu wzrasta, aczkolwiek wzrastają też szanse dziecka na poradzenie sobie z infekcją.

Jak bezpiecznie leczyć anginę w ciąży?

Angina w czasie ciąży powinna być leczona pod okiem lekarza. Po pierwsze, ważne jest, aby dokładnie ustalić przyczynę choroby, a przy potwierdzeniu zarażenia bakteryjnego szybko wdrożyć odpowiedni antybiotyk. Po drugie, konieczne jest kontrolowanie dobrostanu płodu. Chociaż angina w ciąży nie musi oznaczać nic złego, jest to stan, w którym ciężarna powinna zostać objęta kompleksową opieką.

Domowe sposoby

A jak przyszła mama może poradzić sobie z uciążliwymi objawami anginy w ciąży? Warto przede wszystkim postawić na naturalne rozwiązania – na ból gardła pastylki do ssania z propolisem, miodem i cytryną, na katar inhalacje z soli fizjologicznej, a na odporność herbatkę z imbirem. Domowe sposoby na anginę w ciąży są bezpieczne i pozwalają szybciej wrócić do zdrowia. Dobrze wiedzieć, że wśród nich znajdują się nie tylko pasty z czosnku i syropy z cebuli czy mleko z miodem, lecz także odpowiednie nawadnianie organizmu i dużo wypoczynku. W przypadku bólu gardła można postawić też na inhalacje w ciąży, które złagodzą dolegliwości bólowe.

Dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna? Podsumowanie

Wiesz już, dlaczego angina w ciąży może być niebezpieczna i jak leczyć to nieprzyjemne schorzenie. Pamiętaj, że to lekarz musi potwierdzić diagnozę anginy, ponieważ choroba ta może być mylona z innymi dolegliwościami, takimi jak ostre zapalenie migdałków czy przeziębienie. Pamiętaj, że w naszym serwisie znajdziesz wiele artykułów na tematy związane z ciążą i dolegliwościami z nią związanymi (np. skurcze łydek w ciąży).

Najczęściej zadawane pytania

Czy przy anginie trzeba leżeć w łóżku?

Jeśli minęły objawy mocnego osłabienia i bólu gardła, nie musisz leżeć w łóżku podczas chorowania na anginę. Pamiętaj jednak, aby unikać ludzi, ponieważ możesz zarażać.

Czego nie jeść przy anginie?

Podczas chorowania na anginę należy zrezygnować z potraw i produktów ostrych, kwaśnych, pikantnych i słonych. Mogą one nasilać ból wewnątrz gardła.

Co pić w czasie anginy?

Gorączka w czasie anginy sprawia, że chory intensywnie się poci i traci wodę z organizmu. Należy więc podawać takiej osobie dużo płynów w postaci np. ciepłych rozcieńczonych soków lub herbat z dzikiej róży, lub malin.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: