X

Szczepionka na krztusiec w ciąży

Szczepionka na krztusiec w ciąży

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przyszła mama z każdym miesiącem zauważa coraz to nowe zmiany w swoim organizmie oraz przykłada jeszcze większą wagę do dbania o siebie, by zapewnić maleństwu bezpieczny i spokojny rozwój. Starania te obejmują zarówno przygotowywanie odpowiednich, zbilansowanych posiłków, jak i wykonywanie niezbędnych badań.

W trosce o zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci zaleca się także wykonywanie niektórych szczepień, na przykład przeciw krztuścowi. Być może jednak nasuwa Ci się pytanie, czy szczepienie będąc w ciąży jest bezpieczne? Zdobycie dodatkowych informacji na ten temat z pewnością pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Szczepionka krztusiec ciąża – co warto wiedzieć?

Czy szczepić się na krztusiec w ciąży? Na samym początku warto zastanowić się, czym jest ta choroba oraz z czym się wiąże.

Krztusiec inaczej nazywany kokluszem to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywołana jest przez pałeczki krztuśca, które przyczyniają się do powstania bakteryjnego zapalenia tchawicy oraz oskrzeli. Zakażenie to jest niebezpieczne, ponieważ powoduje wydzielanie toksyny krztuścowej, która odpowiedzialna jest za leukocytozę uniemożliwiającą zwalczanie szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Zobacz też:  Butelki dla niemowląt – pielęgnacja, wymiana

Bakterie więc z łatwością przenikają do dróg oddechowych, powodując spustoszenie w organizmie. Na chorobę tą można zapaść w każdym wieku, a nawet przejść ją kilka razy w życiu. Jednak najgroźniejsza jest ona dla niemowląt oraz noworodków. Czym się objawia? Głównie silnym, uciążliwym i przewlekłym kaszlem, któremu towarzyszą duszności i świszczący oddech. Niekiedy chorym towarzyszą wymioty. Napady kaszlu mogą być wywołane przez najdrobniejsze czynniki, na przykład płacz, zwiększony wysiłek czy karmienie łyżeczką.

Szczepionka na krztusiec w ciąży – kiedy?

Czy koklusz szczepienie w ciąży jest więc dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej, ponieważ to skuteczny sposób, aby uchronić nowo narodzone dziecko przed chorobą, która może okazać się dla niego bardzo niebezpieczna. W ostatnich czasach coraz częściej podaje się tak zwane szczepionki skojarzone, które chronią przed kilkoma groźnymi chorobami, między innymi błonicą, tężcem oraz właśnie krztuścem. Należą one nawet do grupy szczepionek obowiązkowych, które powinny być podawane dzieciom w 6 dawkach – pierwszą powinno się zaaplikować maleństwu w okolicach 6 tygodnia życia, a ostatnią aż w wieku 14 lat.

Kiedy natomiast szczepionkę powinny przyjąć kobiety w ciąży? Najlepszym czasem jest okres między 16 a 36 tygodniem ciąży. Aplikując ją właśnie wtedy przeciwciała, które zostają wytwarzane przez mamę przenikają przez łożysko oraz gwarantują ochronę noworodka w pierwszych tygodniach jego życia, czyli wtedy, gdy jest ono całkowicie bezbronne i podatne na różnego rodzaju infekcję.

Zobacz też:  Mycie zębów dla dzieci

Szczepionka na krztusiec w ciąży skutki uboczne

Szczepionka na krztusiec w ciąży zalecana jest przez wielu lekarzy. Czy można być pewnym jej bezpieczeństwa? Według sprawdzonej i aktualnej wiedzy kobietom w ciąży można podawać szczepionki, które są inaktywowane – do tej grupy należy między innymi szczepienie przeciw krztuścowi lub grypie. Przeprowadzono wiele badań, które pokazują, że są one w pełni bezpieczne oraz nie zwiększają żadnego ryzyka ani dla ciężarnej kobiety, ani dla jej dziecka.

Jakich skutków ubocznych można się spodziewać? Takich, jakie zazwyczaj towarzyszą wszystkim szczepieniom, jest to między innymi bolesność w miejscu ukłucia, zaczerwienienie, uczucie zmęczenia czy też krótkotrwała gorączka. Chociaż szczepionka na krztusiec to najlepsza metoda ochrony dziecka przed zachorowaniem i rozwinięciem groźnych powikłań istnieją niektóre przeciwwskazania do jej aplikacji – jest ich jednak niewiele.

Szczepionka na krztusiec w ciąży cena

Jaka szczepionka na krztusiec w ciąży będzie najlepszym wyborem? Wszystkim przyszłym mamom polecany jest produkt o nazwie Tdap, czyli szczepionka, która chroni przed 3 najgroźniejszymi dla noworodka chorobami takimi jak tężec, błonica oraz krztusiec. Ile kosztuje? Jest ona darmowa oraz łatwo dostępna dla wszystkich ciężarnych kobiet.

Zobacz też:  Chipsy w ciąży - czy można jeść?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: