Szczepionka na krztusiec w ciąży – czy szczepienie przeciw krztuścowi jest bezpieczne?

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przyszła mama z każdym miesiącem zauważa coraz to nowe zmiany w swoim organizmie. Jak jest w przypadku szczepień? Czy szczepionka na krztusiec w ciąży to dobry pomysł?
Szczepionka na krztusiec w ciąży

Szczepionka na krztusiec w ciąży – czy to bezpieczne działanie? Kobiety w ciąży przykładają jeszcze większą wagę do dbania o siebie, by zapewnić maleństwu bezpieczny i spokojny rozwój. Starania te obejmują zarówno przygotowywanie odpowiednich, zbilansowanych posiłków, jak i wykonywanie niezbędnych badań.

W trosce o zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci zaleca się także wykonywanie niektórych szczepień, na przykład przeciw krztuścowi. Być może jednak nasuwa Ci się pytanie, czy otrzymanie szczenienia w ciąży jest bezpieczne? Zdobycie dodatkowych informacji na ten temat z pewnością pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Szczepionka krztusiec u kobiet w ciąży – co warto wiedzieć?

szczepionka na krztusiec w ciąży – co warto wiedzieć

Czy szczepić się na krztusiec w ciąży? Na samym początku warto zastanowić się, czym jest ta choroba oraz z czym się wiąże.

Krztusiec inaczej nazywany kokluszem to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywołana jest przez pałeczki krztuśca, które przyczyniają się do powstania bakteryjnego zapalenia tchawicy oraz oskrzeli. Zakażenie to jest niebezpieczne, ponieważ powoduje wydzielanie toksyny krztuścowej, która odpowiedzialna jest za leukocytozę uniemożliwiającą zwalczanie szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Bakterie więc z łatwością przenikają do dróg oddechowych, powodując spustoszenie w organizmie, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do zgonu. Na chorobę tą można zapaść w każdym wieku, a nawet przejść ją kilka razy w życiu. Jednak najgroźniejsza jest ona dla niemowląt oraz noworodków.

Czym się objawia krztusiec?

Głównie silnym, uciążliwym i przewlekłym kaszlem, któremu towarzyszą duszności i świszczący oddech. Niekiedy chorym towarzyszą wymioty. Napady kaszlu mogą być wywołane przez najdrobniejsze czynniki, na przykład płacz, zwiększony wysiłek czy karmienie łyżeczką.

W którym tygodniu ciąży zdecydować się szczepienie przeciw krztuścowi?

Czy koklusz szczepienie w ciąży jest więc dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej, ponieważ to skuteczny sposób, aby uchronić nowo narodzone dziecko przed chorobą, która może okazać się dla niego bardzo niebezpieczna. Podanie szczepionki przyszłym mamom zalecane jest między 27. a 36. tygodniem ciąży. W ostatnich czasach coraz częściej podaje się tak zwane szczepionki skojarzone, które chronią przed kilkoma groźnymi chorobami, między innymi błonicą, tężcem oraz właśnie krztuścem. Należą one nawet do grupy szczepionek obowiązkowych, które powinny być podawane dzieciom w 6 dawkach – pierwszą powinno się zaaplikować maleństwu w okolicach 6. tygodnia życia, a ostatnią aż w wieku 14 lat.

Kiedy zalecane jest szczepienie na krztusiec w ciąży?

Najlepszym czasem jest okres między 16. a 36. tygodniem ciąży. Aplikując ją w III trymestrze ciąży, przeciwciała, które zostają wytwarzane przez mamę, przenikają przez łożysko oraz gwarantują ochronę noworodka w pierwszych tygodniach jego życia, czyli wtedy, gdy jest ono całkowicie bezbronne i podatne na różnego rodzaju infekcję.

Szczepionka na krztusiec w ciąży – skutki uboczne dla kobiety w ciąży

szczepionka na krztusiec w ciąży - skutki uboczne

Szczepionka na krztusiec w ciąży zalecana jest przez wielu lekarzy. Czy można być pewnym jej bezpieczeństwa? Według sprawdzonej i aktualnej wiedzy kobietom w ciąży można podawać szczepionki, które są inaktywowane – do tej grupy należy między innymi szczepienie przeciw krztuścowi lub grypie. Przeprowadzono wiele badań, które pokazują, że są one w pełni bezpieczne oraz nie zwiększają żadnego ryzyka ani dla ciężarnej kobiety, ani dla jej dziecka.

Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

Takich, jakie zazwyczaj towarzyszą wszystkim szczepieniom, jest to między innymi bolesność w miejscu ukłucia, zaczerwienienie, uczucie zmęczenia czy też krótkotrwała gorączka. Chociaż zaszczepienie się na krztusiec to najlepsza metoda ochrony płodu przed zachorowaniem i rozwinięciem groźnych powikłań istnieją niektóre przeciwwskazania do jej aplikacji – jest ich jednak niewiele.

Zaszczepienie na krztusiec w ciąży – cena dawki

Jaka szczepionka na krztusiec w ciąży będzie najlepszym wyborem? Wszystkim przyszłym mamom polecany jest produkt o nazwie Tdap, czyli szczepionka, która chroni przed 3 najgroźniejszymi dla noworodków i niemowląt chorobami takimi jak tężec, błonica oraz krztusiec. Ile kosztuje? Jest ona darmowa oraz łatwo dostępna dla wszystkich ciężarnych kobiet.

Czy szczepienia ochronne w ciąży są bezpieczne? Podsumowanie

Wiesz już, czy szczepionka na krztusiec w ciąży jest dobrym pomysłem. Zgodnie z najnowszymi badaniami i zaleceniami lekarskimi kobietom w czasie ciąży można podawać szczepionki na grypę, COVID19 i krztusiec. Przeczytaj pozostałe artykuły dotyczące szczepień (np. szczepionka 6w1 lub jak zapisać dziecko na szczepienie) dostępne w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

W którym tygodniu ciąży szczepienie na krztusiec?

Podanie szczepionki przeciwko krztuścowi zalecane jest między 27. a 36. tygodniem ciąży.

Ile kosztuje szczepionka na krztusiec w ciąży?

Szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi jest bezpłatne.

Co daje szczepienie na krztusiec w ciąży?

Szczepienie przyszłej mamy daje duże prawdopodobieństwo, że narodzone dziecko również będzie chronione przed tą chorobą i nie dojdzie do groźnych powikłań w pierwszych miesiącach życia maluszka.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: