Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Niebezpieczne gorączkowanie

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? To pytanie, które nie daje spokoju wielu rodzicom. Aby pomóc ci zrozumieć, kiedy sytuacja jest poważna, przygotowaliśmy ten artykuł. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Zdrowie dziecka to najważniejsza rzecz dla każdego odpowiedzialnego i rozsądnie myślącego rodzica. Pierwsze lata po urodzeniu malucha są więc zdecydowanie najważniejsze i warto nie spuszczać dzieciaka z oczu. Osłabiony system odpornościowy spowodowany wieloma panującymi w powietrzu wirusami może powodować przeziębienia i różne choroby. Kiedy dziecko złapie stan podgorączkowy i widać gołym okiem, że jest ono osłabione, nie warto jednak mocno panikować i warto wykazać się odpowiedzialną postawą. W internecie oraz wielu książkach dotyczących wychowania dzieci dowiedzieć można się wielu ciekawostek na temat tego, kiedy nasza czujność powinna być jeszcze bardziej wzmożona i kiedy warto jest pomyśleć o tym, że z naszym dzieckiem dzieje się coś nie tak.

Wysoka temperatura ciała 

gorączka u dziecka – kiedy do szpitala - wysoka temperatura ciała

Gorączka u dziecka najczęściej jest wynikiem zakażenia – może to być na przykład infekcja układu moczowego lub dróg oddechowych. Czasem przyczyną gorączki mogą być również inne czynniki, jak na przykład reakcja na szczepienie. Gorączka u dziecka jest często spotykanym objawem różnych stanów zdrowotnych – od nieszkodliwych infekcji wirusowych do poważniejszych stanów, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Zasada jest prosta: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza to gorączka. Ale nie każda gorączka jest powodem do niepokoju. Wielu ekspertów twierdzi, że gorączka jest naturalną reakcją organizmu na infekcje i pomaga w walce z nimi.

Kiedy gorączka staje się niebezpieczna?

Temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza, szczególnie u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia, zawsze powinna być powodem do konsultacji lekarskiej. Stan gorączkowy trwający dłużej niż 72 godziny, nawet jeśli temperatura nie jest bardzo wysoka, również zasługuje na uwagę lekarza.

Jak mierzyć temperaturę?

Pomiar temperatury ciała u dzieci może nie być tak prosty, jak się wydaje. W przypadku niemowląt i małych dzieci najlepiej korzystać z termometru do ucha lub czoła. U dzieci starszych można stosować termometr do ust. Warto zawsze sprawdzać temperaturę kilka razy, aby mieć pewność, że pomiar jest dokładny.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

gorączka u dziecka – kiedy do szpitala - domowe sposoby

Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko gorączkuje, ważne jest, aby odpowiednio zareagować, by poprawić stan dziecka. W przypadku niemowlaków oraz starszych dzieci, zastosowanie leków przeciwgorączkowych takich jak paracetamol czy ibuprofen, może być dobrym rozwiązaniem – oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Z drugiej strony, okłady mogą okazać się również pomocne w obniżaniu temperatury. Chłodne okłady na czoło lub kąpiele w letniej wodzie mogą przynieść ulgę gorączkującemu dziecku. Pamiętaj, aby ciało dziecka nie było zbyt długo narażone na zimno, co mogłoby doprowadzić do drgawek gorączkowych.

Niepokojące objawy towarzyszące wysokiej gorączce

Gorączka u dziecka jest często powodem do niepokoju. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi oznaczać poważne zakażenie. Gorączka to naturalna reakcja organizmu na infekcję, zarówno wirusową, jak i bakteryjną. Z reguły nie jest groźna, ale są sytuacje, które powinny Cię zaniepokoić.

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Gorączka u dziecka sama w sobie może nie być powodem do niepokoju, ale istnieje kilka objawów towarzyszących, które powinny cię zaniepokoić. Jeśli twoje dziecko ma wysoką gorączkę i jednocześnie występują wymioty, drgawki, apatia lub odmowa jedzenia i picia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko ma gorączkę i ból w określonym miejscu, np. ucha, gardła lub brzucha. Mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego, które wymaga leczenia antybiotykami.

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?

Gdy gorączka i widoczne gołym okiem osłabienie utrzymuje się u dziecka przez kilka dni z rzędu, a my jesteśmy mocno zaniepokojeni jego zdrowiem, nie warto jest czekać i trzeba podjąć pierwsze działania. Szczególny problem z oceną sytuacji mogą mieć młodzi rodzice, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia z obchodzeniem się z małymi dziećmi i mogą być czasem po prostu mocno skołowani. Jak zostało już jednak napisane na początku artykułu, panika będzie w tego typu sytuacjach złym doradcą i rodzic powinien zadzwonić po pogotowie bądź zawieźć dziecko samemu do szpitala wtedy, kiedy sytuacja wygląda źle. Oczywiście warto pamiętać o regularnym pomiarze temperatury termometrem i jeśli ta przez dłuższy czas przekracza 38,5 stopnia, a leki przeciwgorączkowe nie działają na organizm maluszka, to oznacza to, że nie ma na co czekać.

Wezwanie pogotowia

gorączka u dziecka – kiedy do szpitala - wezwanie pogotowia

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Warto oczywiście wiedzieć również o tym, że bezpodstawne wzywanie karetki może nieść ze sobą konsekwencje prawne i finansowe. Niektóre osoby są bardzo nerwowe i w sytuacjach kryzysowych ogarnia je po prostu spora panika. Każdy rodzic, który posiada małe dziecko i bardzo troszczy się o jego zdrowie, powinien również posiadać dobrą intuicję i przede wszystkim doskonale znać mimikę twarzy, oraz energię swojego dziecka. Dzięki temu rozpoznanie, że coś z jego organizmem nie tak będzie dużo prostsze. Małe dzieci są dla rodziców prawdziwym skarbem i bardzo często cierpimy na tak zwaną nadopiekuńczość. Objawia się ona właśnie paniką i brakiem racjonalnego myślenia w sytuacjach, które są stosunkowo trudne. Cierpliwość i rozsądne myślenie są jednak cechami, które powinna posiadać każda dorosła i rozsądna osoba.

Własny samochód

Podczas kryzysowych sytuacji bardzo często mamy okazję przekonać się o tym jak ważne jest posiadanie własnego samochodu. Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala? Często zamiast wzywania karetki możemy wziąć sprawy we własne ręce i pojechać do szpitala samemu. Jeśli jednak nie posiadamy auta, to jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowania, ale jak już zostało napisane powyżej nie warto robić tego wtedy, kiedy nie ma żadnego zagrożenia. Ktoś inny w naszej okolicy może bowiem wtedy potrzebować pomocy bardziej od nas i naszych bliskich. Dzieci z czasem przestają tak bardzo chorować i ich organizm wraz z dojrzewaniem oraz przyjmowaniem coraz większej ilości witamin zaczyna się uodparniać na różnego rodzaju zagrożenia i wirusy.

Opieka nad dzieckiem

Jeśli nasze dziecko rozchoruje się i gorączka nie będzie spadać przez kilka dni, trzeba się niestety zdecydować dla jego dobra na wizytę w szpitalu. W takich dniach chociaż jeden rodzic powinien wziąć urlop w pracy i skupić się na opiece nad dzieckiem, które będzie bardzo potrzebować opieki rodziców. Najczęściej jednak posiadacze dzieci doskonale o tym wiedzą i stawiają ich zdrowie w pierwszym szeregu. Dzieciom do szpitala warto również zabrać chociaż jedną zabawkę, z którą są mocno związane i mogą się dzięki niej poczuć chociaż odrobinę lepiej psychicznie. Pamiętaj również, że gorączka może prowadzić do odwodnienia, więc ważne jest, aby dziecko piło dużo płynów.

Częste choroby

Znasz już najważniejsze informacje na temat „gorączka u dziecka – kiedy do szpitala”. Niestety wiele dzieci na całym świecie cierpi na wysoką podatność na choroby. Ich rodzice muszą więc bardzo często pojawiać się w przychodniach zdrowia i szpitalach i sprawdzać co tym razem dzieje się ze zdrowiem ich dziecka. Czasami częste łapanie wirusów może być więc spowodowane zarówno genetycznymi obciążeniami, bądź jakimś uciążliwym wirusem, na którego wyleczenie potrzebne jest trochę więcej czasu. Rodzice opiekujący się nad chorym dzieckiem powinni mimo wszystko patrzeć pozytywnie i uzbroić się w cierpliwość, aby mieć dużo energii i samozaparcia. Pocieszające podczas całej sytuacji z uciążliwymi chorobami jest to, że dzieciaki najczęściej wychodzą z całej opresji bez żadnego szwanku i już po kilku dniach od zwalczenia choroby są pełne energii.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: