X

W którym tygodniu widać płeć dziecka?

W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Obecnie znacznie łatwiej jest uzyskać pewność, co do płci dziecka poprzez możliwość wykonania dokładnych badań z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń do realizowania obrazowania. Znacznie ma między innymi to, w której ciąży znajduje się kobieta. W większości przypadków płeć dziecka będzie widoczna w dwudziestym tygodniu ciąży. Jednak ginekolog często może zaobserwować płeć dziecka już w trzynastym czy czternastym tygodniu ciąży. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że moment, w którym tygodniu widać płeć dziecka zależy od różnych czynników.

Płeć dziecka w rozwoju płodowym

Na płeć dziecka wpływa już moment zapłodnienia. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której plemnik wnikający do komórki jajowej posiada chromosom Y lub X. Jeśli do komórki dostanie się chromosom Y wówczas płeć dziecka zdeterminowana jest genetycznie jako chłopiec, a gdy do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem X, wówczas genetyczna płeć zdeterminowana jest jako dziewczynka. Rozwój narządów płciowych zaczyna się siódmego tygodnia ciąży. Wtedy pojawiają się gruczoły płciowe. U chłopców w dziewiątym tygodniu pojawiają się jądra, a u dziewczynek w dziesiątym tygodniu zaczynają rozwijać się jajniki. Jednak dopiero w dwunastym tygodniu genitalia stają się męskie lub żeńskie.

Jak rozpoznawana jest płeć dziecka?

Do rozpoznania płci dziecka używane są obecnie urządzenia USG. Do badania wykorzystywane są zarówno standardowe urządzenia USG, jak też najnowsze w postaci ultrasfonografów 3D czy 4D. W takich urządzeniach możliwe jest zobaczenie na żywo obrazu w technologii HD. W ten sposób rodzice mogą znacznie lepiej zaobserwować anatomię płodu, która jest oświetlana, co pozwala uzyskać większy realizm anatomiczny. Natomiast tego typu urządzenia nie są skuteczniejsze od standardowych USG w realizowaniu obrazowania. Jednak rodzice mogą łatwiej zauważyć już podczas badania narządy, a nawet mimikę dziecka, ruchy rąk czy nóżek. Dodatkowo urządzenia 3D czy 4D pozwalają również zapewnić obraz, z którego można wykonać zdjęcia na pamiątkę, które zdecydowanie lepiej się prezentują.
Na urządzeniu USG, które pozwala wykonać badanie przezpochowowe nie widać lepiej płci dziecka. Badanie takie wykonywane jest we wczesnych etapach ciąży, aby można było lepiej zobaczyć obraz zarodka. Pozwala to na ocenę tego jak przebiega ciąża. Natomiast takie badanie wykonywane jest około dziesiątego tygodnia ciąży, co jest zbyt wczesnym okresem na rozpoznanie płci dziecka. Natomiast w późniejszym okresie ciąży takie badania wykonywane są jedynie w celach profilaktycznych, gdzie można dokonać odpowiedniej oceny dolnego odcinka macicy.

Zobacz też:  Olej z wiesiołka w ciąży - czy warto przyjmować?

Im wcześniej wykonywane jest badanie USG, tym trudniej będzie uzyskać pewność, co do płci dziecka. Przy pierwszym badaniu USG wykonywanym w czternastym tygodniu ciąży prawidłowa ocena płci dziecka wynosi ok. 75%. Badanie USG przeprowadza się około dwudziestego tygodnia ciąży, gdy oceniany jest stan łożyska, prawidłowość rozwoju dziecka, czynność serca czy ruchy płodu.

Pomyłki przy ocenie płci dziecka

Doświadczony lekarz przeprowadzający badanie nie pomyli się w ocenie płci dziecka. Taki specjalista nie mając pewności, nie będzie starał się wskazać płci dziecka, ale poinformuje rodziców, że rozpoznanie płci na danym etapie nie jest możliwe. Oczywiście pomyłki przy ustalaniu płci dziecka mogą się zdarzyć przy wczesnym etapie ciąży czy wykonywaniu badania z wykorzystaniem urządzeń USG starszej generacji. Dodatkowo może zdarzyć się, że mniej doświadczony specjalista realizujący badanie może błędnie podać informację o płci dziecka. Z tego powodu nie warto śpieszyć się z uzyskaniem takiej informacji. Warto z uzyskaniem takiej informacji poczekać do mniej więcej szesnastego tygodnia ciąży.

Trzeba brać pod uwagę, że stu procentowa pewność przy ocenie płci dziecka nie istnieje. Uzyskanie takiej pewności dają bardziej zaawansowane badania, jak badanie płynu owodniowego pobieranego z macicy. Jednak takie badanie wykonywane jest jedynie w celach wykluczenia wad genetycznych u rozwijającego się płodu. Dodatkowo są to badania, które są inwazyjne, więc jeśli nie jest to konieczne nie warto się na nie decydować.

Zobacz też:  Jakie dekoracje na Baby Shower?

Tradycyjne sposoby na określanie płci dziecka

Ludzie od wieków chcieli znać sposoby na rozpoznanie płci dzieci. Zanim pojawiły się badania medyczne oraz urządzenia pozwalające na realizowanie dokładniejszej diagnostyki, ludzie wykorzystali metody określania płci dziecka, które obecnie określane są jako tradycyjne. Oczywiście skuteczność takich metod określenia płci u dziecka jest bardzo ograniczona, ale zawsze można z nich skorzystać. Jedna z takich metod opiera się na wykorzystaniu obrączki, którą wykonuje się ruchy nad brzuchem. Gdy obrączka zawieszona na nitce zaczyna poruszać się wahadłowo wówczas oznacza to, że urodzi się dziewczynka. Natomiast kolisty ruch wskazuje na płeć chłopca.

Innymi tradycyjnymi metodami są między innymi wróżenie z kształtu brzucha, ocena zachcianek ciążowych czy uroda matki w ciąży. Wróżenie z brzucha ocenia to jak wysoko usytuowany jest brzuch. Jeśli brzuch jest okrągły i wysoki usytuowany wówczas zwiastuje to córkę. W kontekście zachcianek ciążowych uznaje się, że gdy matka ma częstą ochotę na jedzenie kwaśnego jedzenia wówczas oznacza to, że urodzi się chłopiec. Przy ocenie urody uznaje się, że gdy matka wygląda w ciąży gorzej wówczas oznacza to urodzenie się córki, a przy promienistym wyglądzie urodzi się syn.

Zobacz też:  Ból zęba w ciąży - jak sobie z nim poradzić?

Do tradycyjnych metod oceny płci zalicza się również tak zwany chiński kalendarz. Jest to ocena płci, która stosowana jest w chińskiej kulturze już od prawie siedmiuset lat. Jednocześnie jest to bardzo popularna metoda określania płci dziecka. Przy korzystaniu z chińskiego kalendarza do oceny płci dziecka brany jest pod uwagę wiek matki, jak też miesiąc zapłodnienia. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że zarówno kalendarz chiński, jak też tradycyjne metody określania płci obecnie mogą być traktowane przede wszystkim jako forma rozrywki. Z punktu widzenia naukowego oraz medycznego skuteczność takich metod przy ocenie płci nienarodzonego dziecka nie ma statystycznego potwierdzenia.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: