Czy można jeść lody w ciąży? Czy to bezpieczny deser dla ciężarnych?

Ludzie uwielbiają jeść lody. Ten niezwykły deser dominuje w wielu domach przez cały rok. Ogromnymi fankami tego typu słodkości są też przeważnie kobiety w ciąży. Czy lody w ciąży to bezpieczny deser?
lody w ciąży

Wiele pań to właśnie lody ma na pierwszym miejscu na liście zachcianek żywieniowych, które systematycznie musi kupować partner. Dlaczego ochota na lody w ciąży jest tak duża? Czy aby na pewno można jeść lody w ciąży w nieograniczonej ilości? Co na ten temat sądzą dietetycy? Na te oraz na wiele więcej innych pytań, odpowiedzi znajdują się poniżej.

Lody w ciąży

lody w ciąży

Wbrew pozorom lody to lekki, delikatny deser, który bardzo szybko potrafi zaspokoić chęć na słodkości. W upalne dni są niezastąpione, gdy chce się ochłodzić. Polacy uwielbiają lody i coraz częściej z nimi eksperymentują, tworząc rozmaite deserki, torty lodowe, a nawet ciasta z lodami. Czy jednak lody są dobre dla każdego? Czy można je jeść w ciąży bez ograniczeń? Jak się okazuje w praktyce, nie do końca. Mimo iż lekarze nie zabraniają kobietom jeść lodów, to jednak przypominają ciężarnym, że trzeba to robić z umiarem. Dlaczego w czasie ciąży warto uważać na lody? Czy mogą one zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka?

Czy w ciąży można jeść lody?

Ochota na lody w ciąży jest ogromna. Nie od dziś wiadomo, że wiele pań będących w stanie błogosławionym chętniej sięga po lody, niż np. po czekoladę. Tym bardziej że jest w czym wybierać. Kobiety w ciąży uwielbiają lody czekoladowe, truskawkowe, śmietankowe, jagodowe, malinowe, truflowe, karmelowe oraz wiele, wiele innych. Lody nie mają w swoim składzie konserwantów, ani też ulepszaczy. Ich fani nawet zgodnie twierdzą, że lody są produktem, który zawiera w sobie wiele cennych właściwości odżywczych. Na pewno dostarczają one ciężarnym sporą ilość białka, wapnia, a nawet błonnika, a ponadto świetnie zaspokajają apetyt na słodkości. Warto jednak sięgać po lody naturalne, z dużą ilością owoców. Dobrym rozwiązaniem na chłodne dni dla ciężarnych są także sorbety owocowe.

Czy lody w ciąży mogą szkodzić?

lody w ciąży - czy mogą szkodzić

Niektórzy dietetycy jednak radzą paniom, by te przez 9 miesięcy mocno ograniczały ilość spożywanych lodów. Dlaczego? Istnieją bowiem przypadki, iż przyszłe mamy trafiają do szpitali z podejrzeniem salmonelli właśnie po zjedzeniu lodów. Tego typu zakażenie bakteryjne jest bardzo niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i noszonego przez nią malucha. Należy też uważać na listeriozę, którą można się zarazić poprzez spożycie bakterii z gatunku Listeria monocytogenes znajdujących się w niepasteryzowanym mleku. Zakażenie to często bowiem prowadzi do poronień. Dlatego też zapobiegawczo powinno się unikać lodów (szczególnie tych, których kupująca nie jest pewna). Należy więc zwracać uwagę, czy lody wykonane są ze świeżego (surowego) mleka – w takim przypadku są zakazane dla kobiet w ciąży.

Wszystko z rozsądkiem!

Ponadto trzeba pamiętać, że lody stworzone są z mleka, aromatów, owoców oraz z dużej ilości cukru. Ten ostatni składnik nie zawsze jest dobry u wszystkich ciężarnych, ponieważ może powodować cukrzycę lub nadmierny przyrost masy ciała. Dlatego też lody powinny być spożywane rozsądnie jak wszystkie słodycze. Jedna gałka podczas spaceru jest dobrym rozwiązaniem i nie spowoduje otyłości, natomiast całe opakowanie lodów litrowych w nocy – zdecydowanie już nie jest zalecane.

Sprawdź też: cola w ciąży.

Lody jako przekąska dla ciężarnych – podsumowanie

Wiesz już, czy lody w ciąży to dobry pomysł na deser. Trzeba jednak pamiętać, iż w ciąży panie powinny przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Gdy mają one chęć na lody, jak najbardziej można je zjeść. Nie wolno jednak przesadzać z ilością. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie pysznych lodów samodzielnie w domu. W praktyce to wcale nie jest takie trudne. Pamiętaj, by w razie wątpliwości co do tego, co można, a czego nie można jeść w ciąży zasięgnąć porady lekarskiej. W naszym serwisie możesz też sprawdzić wpływ innych przekąsek na zdrowie kobiety oczekującej dziecka (np. chipsy w ciąży lub pistacje w ciąży).

Najczęściej zadawane pytania

Czy można jeść lody w czasie karmienia piersią?

Nie ma przeciwwskazań do jedzenia lodów po porodzie i w czasie karmienia piersią.

Kiedy nie wolno jeść lodów w ciąży?

W przypadku cukrzycy ciążowej nie wolno jeść lodów, które niestety mają wysoki indeks glikemiczny. Można za to sięgać po niesłodzone sorbety (w małych ilościach).

Czy sorbet z truskawki jest zdrowy dla kobiet w ciąży?

Mitem jest, że truskawki są owocami, których nie można spożywać w trakcie ciąży. Są natomiast bardzo dobrym źródłem witaminy C i B, magnezu, fosforu, wapnia. Jeśli kobieta nie jest uczulona na truskawki, dobrym pomysłem na deser będzie sorbet truskawkowy.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: