Pistacje w ciąży – czy można śmiało je jeść?

pistacje w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, podczas którego musi ona zmienić większość przyzwyczajeń i podporządkować swoje życie dziecku. Oznacza to między innymi zadbanie o lepszą higienę snu, odpowiednią ilość odpoczynku i aktywności fizycznej, a także odpowiednią dietę. Lekarze i dietetycy doradzają ciężarnym co powinny, a czego nie powinny spożywać. Jest baza produktów, których kobiety w ciąży generalnie nie powinny spożywać, ale różni się ona w zależności od prowadzonej ciąży. Jednym z produktów, o który często pytają przyszłe mamy są pistacje. Warto ten temat poruszyć podczas wizyt kontrolnych u lekarza i sprawdzić czy nie zachodzą reakcje alergiczne.

Czy można jeść pistacje w ciąży?

Pistacje, albo też orzeszki pistacjowe są najmniej kaloryczne ze wszystkich orzechów. Ich częścią jadalną jest nasiono, który ukryte jest pod łupiną. Nasiona pistacji są znane od kilku tysięcy lat. Nad ich smakiem rozpływali się władcy wielu krain. Już od dawien dawna znane są nie tylko ich wspaniały smak, ale też właściwości zdrowotne. Dawnymi czasy używano ich do uśmierzania bólu zębów i przy chorobach wątroby.

Zobacz też:  Do czego służą żele położnicze?

Sprawdź też: rodzaje orzechów

Orzechy pistacji są ciekawą i zdrową przekąską oraz dodatkiem do wielu potraw. Doskonale pasują do mięs, serów czy sałatek. Dodają niepowtarzalny smak, chrupkość oraz wiele wartości odżywczych i witamin. Są bogate między innym w luteinę korzystnie wpływającą na wzrok. To z resztą dzięki luteinie właśnie mają swój zielonkawy kolor. Posiadają właściwości antynowotworowe i niwelują pojawianie się guzów w organizmie. Są bogate w witaminy z grupy A, E, C oraz B6. Czy są odpowiednim składnikiem diety przyszłych mam?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wyniki prowadzonych badań naukowych prowadzą do różnych wniosków. Według jednej grupy spożywanie pistacji może prowadzić do pojawienia się alergii, aczkolwiek nie musi. Inni badacze z kolei twierdzą, że spożywanie pistacji podczas ciąży nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie kobiety czy dziecka. Kolejne teorie dotyczą niezwykle pozytywnego wpływu pistacji na dietę ciążową ze względu na bogactwo witaminy B6 mającej zbawienny wpływ na układ odpornościowy, produkcję czerwonych krwinek, wchłanianie magnezu czy przeciwdziałanie anemii, która często grozi przyszłym mamom.

Zobacz też:  Melisa w ciąży - czy można ją stosować?

Jedynym wyjątkiem jest stwierdzona alergia na pistacje. Wtedy pistacji powinny unikać nie tylko kobiety ciężarne, ale również wszyscy, dla których pistacje stanowią zagrożenie.

Bez względu na wszystko w spożywaniu pistacji należy zachować umiar i rozsądek. Wszelkie wątpliwości należy rozwiewać przy udziale opinii lekarza prowadzącego ciążę.

Pistacje a karmienie piersią

Diety należy pilnować nie tylko w czasie ciąży, ale również po narodzinach dziecka, gdy jest ono karmione piersią. Orzeszki pistacji mogą być źródłem alergii, która nie musi oczywiście wystąpić, ale może i dlatego właśnie należy uważnie obserwować reakcje dziecka po przyjmowaniu pokarmu. Jeśli nie ma żadnych objawów można spokojnie jeść pistacje i cieszyć się ich smakiem bez ograniczeń.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: