Cola w ciąży a kofeina – czy można ją pić? Czy Coca-cola w ciąży jest szkodliwa?

Słodkie napoje gazowane są niezdrową przyjemnością dla wielu ludzi. Napicie się oranżady czy coli od czasu do czasu nie jest jednak specjalnie szkodliwe. Jak jest w przypadku ciężarnych? Czy cola w ciąży to dobry pomysł?
Cola w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Ciało zmienia się, przygotowuje się do nowej roli. Dlatego w tym czasie panie chcą szczególnie zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Rezygnują z używek, takich jak alkohol czy papierosy. Ale co ze słodkimi, gazowanymi napojami. Czy cola w ciąży jest dozwolona? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Przeczytaj!

Cola w ciąży – zgaga, mdłości i nie tylko

cola w ciąży - zgaga

W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć odpowiedzi na takie wątpliwości jak czy picie kefiru w ciąży jest bezpieczne lub „czy kakao w ciąży może mi zaszkodzić”. Można się też dowiedzieć, czy picie gazowanych napojów, typu cola, jest dobrym pomysłem. Wiadomo nie od dzisiaj, że słodkie napoje gazowane to prawdziwe bomby kaloryczne pełne cukrów, konserwantów i barwników. A zatem ich picie nie jest najlepszym pomysłem, nawet gdy nie jesteśmy w ciąży. Warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na cukier. Może on powodować bardzo duże skoki insuliny w krwi. A co za tym idzie, zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej u osoby w ciąży. Dodatkowo słodkie, gazowane napoje wcale nie gaszą naszego pragnienia. Wręcz przeciwnie, one je wzmagają.

Negatywne skutki picia napoi gazowanych w ciąży

Jeżeli bardzo często pijemy napoje takie jak cola, to wypłukujemy bardzo ważne pierwiastki, takie jak sód, potas, magnez, wapń. Ich niedobór może powodować zaburzenie równowagi elektrolitowej. Picie Coca coli w ciąży może też nasilić się różne typowo ciążowe dolegliwości. Mogą dokuczać nam skurcze nóg, osłabienie, kłopoty z zębami czy włosami. Dwutlenek węgla zawarty w Coca-coli może podrażniać przewód pokarmowy, prowadząc do zgagi i mdłości. Mogą pojawić się nieprzyjemne wzdęcia czy gazy, szczególnie u kobiety w ciąży.

Cola-cola w ciąży – czy szkodzi?

cola w ciąży - czy szkodzi

Cola oprócz wcześniej wymienionych cukrów czy konserwantów ma w sobie jeszcze sporą ilość kofeiny. A spożywanie tej substancji w dużych ilościach jest szkodliwy nie tylko w ciąży…

Kofeina ma też silne działanie moczopędne. A i bez picia coli panie w ciąży muszą bardzo często odwiedzać toaletę. Po drugie kofeina wraz z krwią dostaje się do krwiobiegu płodu. Lepiej zrezygnować także z napojów typu Cola Zero, ponieważ zawierają ogromną ilość słodzika.

Podsumowując, cola w ciąży z całą pewnością nie jest najzdrowszym napojem na świecie. Aczkolwiek nie jest tak szkodliwa, jak wino czy mocniejsze alkohole. Jednak jeśli już pijesz colę w ciąży, warto ograniczyć jej spożycie do absolutnego minimum. Wskazuje to, że najlepiej całkowicie wyeliminować z codziennej diety ciężarnej. Jeśli masz zachciankę na coś orzeźwiającego lub słodkiego, lepiej wybierz lody w ciąży (najlepiej sorbet). Skorzysta na tym nie tylko nienarodzony maluch, ale i przyszła mama.

Najczęściej zadawane pytania

Czy picie coca coli w ciąży szkodzi dziecku?

Duża zawartość cukru w tego typu napojach może powodować skoki insuliny, a nawet doprowadzić do cukrzycy ciążowej. Duża ilość konserwantów i barwników również nie wpływa dobrze na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Czy cola pomaga na mdłości w ciąży?

Jeśli wymioty w czasie ciąży nie są spowodowane zatruciem pokarmowym, to cola nie pomoże. Napój ten w małych ilościach polecany jest zatruciach pokarmowych, gdyż działa odkażająco.

Czy cola łagodzi zgagę?

Wręcz przeciwnie, słodkie i gazowane napoje mogą powodować lub pogarszać uczucie pieczenia w przełyku.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: