Apap Extra w ciąży. Czy lek można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży?

Stosowanie Apap Extra w ciąży to temat, który budzi wiele pytań. Poznaj szczegóły dotyczące tego popularnego leku przeciwbólowego i jego stosowania w czasie oczekiwania na pociechę. Czy można po niego sięgać bez obaw?
apap extra w ciąży

Zapamiętaj!

  • Apap Extra w ciąży nie jest najlepszym wyborem.
  • Decyzję o zażyciu leków przeciwbólowych w tym okresie powinno się konsultować z lekarzem.
  • Apap Extra zawiera kofeinę, co wymaga dodatkowej ostrożności, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy w ciąży można brać leki przeciwbólowe?

Stosowanie leków przeciwbólowych, a także innych środków farmakologicznych podczas ciąży jest kwestią, która powinna być dokładnie przemyślana. To normalne, że występują różne dolegliwości bólowe, takie jak przeziębienie, gorączka, bóle głowy, ból zęba czy bóle mięśni i stawów, które mogą skłonić przyszłą mamę do sięgnięcia po leki. Niemniej jednak nie wszystkie są bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Stąd decyzje dotyczące leczenia bólu w ciąży należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym. Apap Extra w ciąży (podobnie jak Apap w ciąży) może nie być najlepszym rozwiązaniem dla ciężarnej!

Na rynku dostępne są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol. Paracetamol w ciąży zalicza się do  najbezpieczniejszych środków. Zaleca się jednak, aby przyjmowanie paracetamolu ograniczyć do najkrótszego czasu i najmniejszej skutecznej dawki. Nie powinno się przekraczać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania paracetamolu, gdyż może to prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.

Apap a Apap Extra – jakie są różnice?

Apap i Apap Extra to leki przeciwbólowe zawierające paracetamol (substancja uznawana jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy). Jednak Apap Extra zawiera dodatkowo substancję, kofeinę. Pomaga ona zwiększyć i przyspieszyć działanie przeciwbólowe paracetamolu, co czyni Apap Extra skutecznym lekiem w przypadku bólu silniejszego natężenia. Kobiety w ciąży muszą więc podchodzić ostrożnie do tego środka. Nieco inaczej wygląda to w przypadku standardowej wersji.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania Apapu w ciąży, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Trzeba zachować ostrożność szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie stosowanie leków i środków farmaceutycznych bez kontroli specjalisty może zagrozić rozwojowi płodu. Wtedy też jest największe ryzyko poronienia. 

Apap Extra w ciąży – czy można go stosować?

Apap Extra w ciąży jest lekiem, który należy stosować z ostrożnością.  Co prawda stosowanie paracetamolu, głównej substancji czynnej w tym leku, jest uznawane za bezpieczne dla ciężarnych. Jednak problem stanowi kofeina, która wzmacnia przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie tabletki. O ile bezpieczeństwo stosowania zwykłego Apapu jest dość wysokie, o tyle Apap Extra w ciąży nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze, natomiast w drugim i trzecim trymestrze dawka powinna być uzgodniona z lekarzem.

Apap Extra przy karmieniu piersią

Karmienie piersią to szczególny okres, podczas którego należy zachować ostrożność przy stosowaniu jakichkolwiek leków. Apap Extra, mimo że dostępny bez recepty, jest jednym z leków, z jakich najlepiej zrezygnować. Co prawda zażywanie podczas karmienia piersią nie zostało zabronione, jednak zawsze potrzeba konsultacji z lekarzem. Paracetamol przenika do mleka matki, ale w małych ilościach, które nie powinny szkodzić dziecku. Podobnie jak w ciąży, konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawki.

Kofeina, drugi składnik Apap Extra, również przenika do mleka matki. Choć ilości są niewielkie, niektóre niemowlęta mogą być na nią wrażliwe. Dlatego zawsze warto skonsultować z lekarzem możliwość zażywania tego leku podczas karmienia piersią.

Podsumowanie

Apap Extra w ciąży to temat, który wymaga odpowiedzialnej refleksji. Chociaż paracetamol, główny składnik leku, jest uważany za bezpieczny w ciąży, dodatek kofeiny wymaga dodatkowej ostrożności. Przy odpowiedniej dawce, Apap Extra może być skutecznym lekiem przeciwbólowym dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tę decyzję należy jednak podjąć, kierując się dobrem dziecka i wskazaniami do stosowania.

Powinnaś pamiętać, żeby przyjmować leki przez możliwie najkrótszy czas w najmniejszej zalecanej bezpiecznej dawce. Niemniej jednak zawsze konieczne jest skonsultowanie takiej decyzji z lekarzem prowadzącym. Zdrowie mamy i rozwijającego się dziecka zawsze powinno być najważniejsze. Do niego też należy decyzja, czy brać paracetamol w ciąży. Być może lepszym rozwiązaniem będzie zwykły Apap w ciąży?


Sprawdź także:
Archiwum: sierpień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: