X

Czy warto stosować olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem?

Natura dała ludziom wiele cennych substancji. Jednymi z nich są naturalne oleje roślinne. Czy są one jednak bezpieczne dla wszystkich? Sprawdź, czy olej z wiesiołka w ciąży jest bezpieczny.
olej z wiesiołka w ciąży

Olej z wiesiołka w ciąży – czy to dobry pomysł? Już od zarania dziejów ludzie szukali w przyrodzie rozwiązania swoich problemów. Leczyli się miodem, czosnkiem czy nalewkami z malin. W starożytnym Egipcie czy Grecji prym wiodły również oleje, którymi balsamowano ciało i włosy. Od kilku lat można zaobserwować wielki powrót olejów – zarówno w kontekście kosmetycznym, jak i leczniczym (np. łagodzi nieprzyjemne objawy przed miesiączką). Sprawdź, jak olejek z wiesiołka działa na organizm i czy ma pozytywny wpływ na przyszłą mamę i jej dziecko.

Właściwości oleju z wiesiołka

W ostatnich miesiącach rekordy popularności bije olej z wiesiołka w ciąży i nie tylko. Dzięki dużej zawartości witamin A i E jest on niesamowity w walce z suchą skórą. Jednak jego właściwości kosmetyczne to nic w porównaniu z tym, co może on uczynić w sensie medycznym. Okazuje się, że olej pozyskiwany z niepozornej rośliny – wiesiołka, doskonale radzi sobie w walce z nadwagą, obniża cholesterol i leczy poważne zmiany skórne jak łuszczyca czy egzema. Olej z wiesiołka zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-6 oraz łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz też:  Palenie w ciąży – jakie są skutki palenia papierosów w ciąży? Jak rzucić?

Dlaczego warto stosować olej z wiesiołka w ciąży?

Również kobiety ciężarne powinny zainteresować się, czym jest olej z wiesiołka. Ciąża to doskonały moment na wdrożenie go do swojej codziennej diety. Dlaczego? Przyjmuje się, że ten eliksir jest w stanie ułatwić dziecku przyjście na świat. Poród może być mniej bolesny i przebiegać sprawniej. Dodatkowo istnieje duża szansa, że nie nastąpi nacięcie krocza, ponieważ olej z wiesiołka w ciąży powoduje uelastycznienie się tkanek w organizmie. Dodatkowo produkt ten usprawnia krążenie krwi, co powoduje, że kobieta i dziecko są lepiej dotlenieni w trakcie porodu.

Od kiedy zacząć suplementować olejek z wiesiołka w ciąży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od kiedy zacząć suplementację oleju z wiesiołka. Większość położnych sugeruje, że najlepiej przyjmować olej z wiesiołka przed porodem. Niektóre jednak są zdania, że warto suplementować go już od drugiego trymestru. Z pewnością, ostateczną decyzję powinno się podjąć w uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym ciążę. Być może, z jakichś względów, wykluczy on całkowicie włączenie tego preparatu do naszej diety. Najpewniej produkt ten można używać po zakończeniu 36. tygodnia ciąży. Wiele osób uważa, że olej z wiesiołka w ciąży może powodować przedwczesne kurczenie się szyjki macicy i powodować zbyt wczesny poród. Produkt ten można używać również do masażu krocza przed porodem, który z kolei wykonuje się od 32. tygodnia.

Zobacz też:  Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? W którym trymestrze może dojść do poronienia?

Dawkowanie oleju z wiesiołka w ciąży

Olej z wiesiołka w ciąży przyjmować można na kilka sposobów. Może być on zamknięty w kapsułkach – wówczas przyjmuje się je zazwyczaj w dawce 2 razy dziennie po 2 kapsułki. Olej w wersji płynnej dawkuje się trzy razy dziennie po jednej łyżce, najlepiej, jeśli robi się to przed samym posiłkiem. Z kolei problemy skórne leczy się poprzez wcieranie kilku kropel olejku przez kilkanaście sekund – raz lub dwa razy dziennie. Produkt jest stosunkowo tłusty, dlatego najlepiej jest to robić tuż przed położeniem się do łóżka.

Olej z wiesiołka a zajście w ciążę

Olejek z wiesiołka może być przydatny nie tylko dla kobiet w ciąży, ale również dla tych pań, które w ciążę chcą dopiero zajść. Stosowany od pierwszego dnia miesiączki może wpłynąć pozytywnie na szansę zapłodnienia. Wpływa na poprawę jakości i ilości śluzu szyjki macicy, która umożliwia plemnikom przemieszczanie się.

Przyjmowanie oleju z nasion wiesiołka przed porodem – podsumowanie

Wiesz już, czy stosowanie oleju z wiesiołka w ciąży jest dobrym pomysłem i znasz jego dobroczynne właściwości. Olejek można kupić w aptekach – stacjonarnych bądź internetowych, ale również w sklepach zielarskich – a ostatnio również w drogeriach kosmetycznych, które sprzedają również suplementy diety.

Zobacz też:  Szałwia w ciąży – właściwości lecznicze. Czy szałwia lekarska to bezpieczne zioło?

Najczęściej zadawane pytania

Czy w ciąży można brać olej z wiesiołka?

Zaleca się stosowanie olejku z wiesiołka dopiero po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, ponieważ może powodować skurcze macicy i wywołać poród.

Czy olej z wiesiołka przyspiesza poród?

Tak, olej z wiesiołka w ciąży wpływa zmiękczająco na szyjkę macicy, co pozwala przyśpieszyć akcję porodową.

Kiedy zacząć brać olej z wiesiołka przed zajściem w ciążę?

Olej z wiesiołka może pomóc w zajściu w ciążę. Zwiększa szansę na zapłodnienie przez to, że wspomaga prawidłową pracę układu rozrodczego i wpływa na ilość śluzu szyjkowego, który umożliwia plemnikom przemieszczanie się. Należy pamiętać, że jeśli w czasie owulacji dojdzie do zapłodnienia, należy zrezygnować ze stosowania olejku, ponieważ na wczesnym etapie ciąży może doprowadzić do poronienia.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: