Spuchnięte oko u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Spuchnięte oko u dziecka może mieć wiele przyczyn, lecz do tych najczęstszych zaliczamy uszkodzenie mechaniczne, infekcje, a także alergie. Co należy zrobić, gdy zauważysz spuchnięte oko u dziecka? Sprawdź to w naszym artykule!
spuchnięte oko u dziecka

Zapamiętaj!

  • Spuchnięte oko u dziecka zwykle spowodowane jest zapaleniem spojówek, czy uszkodzeniem mechanicznym.
  • Czasem za spuchnięte oko u malucha odpowiada alergia.
  • Leczenie opuchniętego oka zależy od przyczyny tej dolegliwości, ale zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiednich kropli.

Spuchnięte oko u dziecka – najczęstsze przyczyny

Spuchnięte oko u dziecka to dość często występująca dolegliwość, która może być źródłem dużego dyskomfortu. Czasem jednak taki objaw występuje po nieprzespanej nocy czy płaczu – wówczas zazwyczaj nie stanowi to powodu do niepokoju. Nierzadko jednak spuchnięte oko u dziecka ma takie przyczyny jak np.:

  • Zapalenie spojówek – zwykle ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Do innych objawów zalicza się zaczerwienienie i łzawienie oka, swędzenie, opuchlizna, czy występowanie ropnej lub wodnistej wydzieliny z oka.
  • Ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego – wynika z niedrożności przewodu nosowo-łzowego, który jest w wewnętrznym kąciku oka. Jeśli to jest przyczyną spuchniętego oka u dziecka, to pociecha może zmagać się z dużym bólem, łzawieniem, ropną lub śluzową wydzieliną i obrzękiem dolnej powieki.
  • Jęczmień – jest to zakażenie gruczołów przyrzęsowych lub gruczołu tarczkowego powieki, spowodowane gronkowcami. Zazwyczaj u dziecka dotyczy ono brzegu powieki górnej. Do objawów należy zaliczyć też zaczerwienienie górnej powieki. Poza tym w gruczole zbiera się ropa.
  • Gradówka – pod tą nazwą kryje się przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, którego objawami są: guzek na powiece oraz obrzęk i zaczerwienienie skóry w jego okolicy.
  • Obecność ciała obcego w oku – do oka może wpaść np. okruszek, włos lub mała muszka, a wówczas mogą wystąpić takie objawy jak zaczerwienione, podrażnione i spuchnięte oko u dziecka. 

Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach spuchnięte oko u dziecka może być objawem poważnej choroby takiej jak np. schorzenia nerek lub cukrzyca. 

Czy spuchnięte oko u dziecka może być objawem alergii?

Spuchnięte oko u dziecka jak najbardziej może być objawem alergii. Tak naprawdę dzieci może uczulić wszystko, choć zazwyczaj są to alergeny znajdujące się w pożywieniu, kosmetykach, kurz, czy też pyłki roślin. Gdy dochodzi do kontaktu z nimi, to wytwarzają się mediatory zapalne, w wyniku czego pojawiają się nieprzyjemne objawy. Do nich zaliczamy nie tylko opuchliznę górnej i dolnej powieki, ale także wodnisty katar, zaczerwienienie, łzawienie, czy pieczenie. W przypadku wystąpienia tego typu charakterystycznych objawów warto zabrać malucha do zaufanego alergologa. 

Jak wygląda leczenie opuchniętego oka u dziecka?

Gdy zauważysz spuchnięte oko u dziecka, umów wizytę u lekarza – pediatry lub okulisty dziecięcego. Istnieją pewne domowe sposoby na taką dolegliwość, które skutecznie łagodzą objawy, ale absolutnie nie mogą one zastąpić terapii farmakologicznej.

To, jak będzie przebiegało leczenie opuchlizny powiek u dziecka, zależy od tego, jaka jest przyczyna tej dolegliwości. Najczęściej jednak lekarze zalecają używanie kropli, a także maści z antybiotykiem. Jeśli zaś przyczyną spuchniętego oka jest alergia, to specjalista zapewne przepisze doustne leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. 

Spuchnięte oko u dziecka wymaga również prawidłowej higieny. Regularnie przemywaj powieki za pomocą wacika nasączonego przegotowaną wodą (może to być też sól fizjologiczna). Ważne jest, aby robić to prawidłowo, czyli powinieneś wykonywać tylko jeden ruch od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, a następnie wyrzucić zużyty wacik. Do każdego oka powinieneś użyć nowego wacika. 

Podsumowując, spuchnięte oko u dziecka to często występująca dolegliwość, ale na szczęście zwykle szybko udaje się ją wyleczyć. Mimo że najczęściej nie jest to nic groźnego, to jednak zawsze zalecana jest konsultacja z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas i/lub występują też inne niepokojące objawy takie jak np.: gorączka, pieczenie, czy ropna wydzielina.


Sprawdź także:
Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: