Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży? Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu przyszłej mamy

Nie możesz się doczekać, kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka? To moment, na który czekają wszyscy rodzice. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy czuć ruchy dziecka w brzuchu mamy.
Kiedy czuć ruchy dziecka?

Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży? Dla każdej matki pierwszy raz, kiedy czuje ona ruchy dziecka w swoim łonie, to magiczny i wyjątkowy moment. Bardzo często matka zapamiętuje ten dzień i później długo go wspomina. Moment, kiedy pierwszy raz matka poczuje ruchy swojego dziecka, ma ogromne znaczenie także z punktu widzenia ginekologii i położnictwa. Przeczytaj, kiedy to może nastąpić.

Kiedy można spodziewać się pierwszych ruchów dziecka?

kiedy czuć ruchy dziecka - kiedy można spodziewać się pierwszych ruchów dziecka?

Oczywiście każda ciąża jest inna i każda kobieta jest inna, jednak w ginekologii istnieją pewne schematy co do przebiegu ciąży i porodu. Zdaniem wielu ginekologów położników, a także zdaniem położnych, co potwierdzają rzesze kobiet, pierwszych ruchów można spodziewać się pomiędzy 16 a 21 tygodniem ciąży. Warunek jest taki, że tydzień ciąży musi zostać prawidłowo określony, a o to nie jest łatwo, kiedy na przykład kobieta nieregularnie miesiączkuje. Zwykle kobiety w pierwszej ciąży czują ruchy później niż kobiety, dla których nie jest to pierwsza ciąża.

Kobiety w kolejnych ciążach już wiedzą, czego się spodziewać. Pierworódki czasem mylą te ruchy z ruchami perystaltycznymi jelit (m.in. uczucie bulgotania, przelewania). Kiedy kobieta dokładnie określi, kiedy czuła pierwszy raz ruchy dziecka, może to być przydatne dla jej ginekologa, aby prawidłowo określić przewidywany termin porodu.

Zatem odpowiedź na pytanie, kiedy czuć ruchy dziecka nie jest taka prosta. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale z pomocą wiedzy medycznej można określić moment, kiedy brak ruchów powinien niepokoić.

Kiedy czuć ruchy dziecka w brzuchu mamy?

kiedy czuć ruchy dziecka w brzuchu mamy

Dlaczego maluch się rusza, a matka czuje jego ruchy? No cóż, maluch w brzuszku ma swoją aktywność. Nie leży bezczynnie. Dziecko w macicy przeciąga się, robi fikołki, prostuje rączki i nóżki. Bardzo często można to zinterpretować jako próbę kontaktu z rodzicami. Kiedy matka dotyka brzucha, często maluszek daje znać, że rzeczywiście istnieje i ma się dobrze. Czasem, aby lepiej poczuć ruchy dziecka, można się położyć na lewym boku. Jeżeli z kolei matka nie czuje ruchów, ma pełne prawo czuć się zaniepokojona i szybko skonsultować się z lekarzem. Obserwuje się, że w różnych tygodniach ruchy są inne, najczęściej po 30. tygodniu są już rzadsze, lecz znacznie bardziej widoczne i odczuwalne. Maluch ma już w brzuchu mało miejsca i niektóre kopniaki mogą być dla matki nawet bolesne. Jednak zwykle dla kobiety jest to dość magiczne i wyjątkowe przeżycie za każdym razem, kiedy bobas kopie i daje o sobie znać.

Odczuwanie, jak dziecko rusza się w brzuchu a reakcja rodziców

Każdy ginekolog będzie zadowolony ze swojej pacjentki, jeżeli ta będzie skrupulatnie, lecz bez obsesji, liczyć ruchy dziecka i zapisywać obserwacje na specjalnej karcie do oceny ruchów płodu (metoda Cardiff). Co ciekawe, zazwyczaj dziecko jest najbardziej ruchliwe, kiedy jego mama odpoczywa, czyli wieczorem, aż do 1 w nocy. Rosnący brzuszek i odczuwalne ruchy dziecka są dla każdej ciężarnej sygnałem, że koniec ciąży i poród zbliża się wielkimi krokami. Jest to zapowiedź wielkiej zmiany w życiu każdej rodziny. Często również dla ojców pierwsze ruchy dziecka są namacalnym dowodem, że dziecko rzeczywiście istnieje i wkrótce przyjdzie na świat. Wcześniej, w pierwszych tygodniach ciąży, zwykle to matka jest bardziej podekscytowana, ponieważ ona nosi dziecko w swoim łonie.

Brak ruchów dziecka w ciąży

Systematyczne kontrole w określonych odstępach czasu, są obowiązkowe, jednak kobieta sama może kontrolować dobrostan dziecka, sprawdzając, czy regularne są jego ruchy. Brak ruchów powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Bardzo często będzie to nawet wizyta na SOR-ze, ponieważ trzeba szybko sprawdzić, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Czasem taki brak ruchów dziecka może skutkować natychmiastowym cięciem cesarskim, bo dziecka na przykład owinęło się pępowiną i trzeba ratować jego życie. Matka zatem ma w swoim rękach potężne narzędzie do monitorowania zdrowia i życia swojego nienarodzonego jeszcze maluszka. Wystarczy regularnie kontrolować ruchy dziecka, chodzi po prostu o sprawdzanie tych ruchów i ich regularności.

Kiedy czuć pierwsze ruchy płodu? Podsumowanie

Wiesz już, kiedy czuć ruchy dziecka i kiedy ich intensywność i częstotliwość jest najbardziej wyczuwalna. W ciąży ruchy maleństwa są wyczekiwane przez rodziców od samego początku i od pierwszego badania USG. Aktywność dziecka zaczyna się najczęściej pomiędzy 16. a 21. tygodniem ciąży. Pamiętaj, że jeśli czujesz wątpliwości na temat zdrowia maluszka i swojego, zgłoś się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy twoje podejrzenia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można czuć ruchy dziecka w 14. tygodniu?

14. tydzień to dosyć wczesny etap ciąży, podczas którego w macicy jest jeszcze sporo miejsca. Dlatego ruchy dziecka w tym wieku nie są odczuwane wtedy przez mamę.

Czy dziecko w brzuchu śpi w nocy?

Zbadano, że dzieci w brzuchu śpią od 90 do 95% czasu w drugim trymestrze i od 85 do 90% w trzecim trymestrze. Często ich największa ruchliwość przypada na czas, gdy mama udaje się na wieczorny spoczynek.

Co zrobić, aby poczuć ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka może pobudzić zjedzenie posiłku i położenie się na lewym boku przez przyszłą mamę. Maleństwo może zareagować także na głos rodzica lub delikatne przykładanie ręki do brzucha.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: