X

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Dla każdej matki pierwszy raz, kiedy czuje ona ruchy dziecka w swoim łonie, to magiczny i wyjątkowy moment. Bardzo często matka zapamiętuje ten dzień i później długo go wspomina. Ale moment, kiedy pierwszy raz matka poczuje ruchy swojego dziecka, ma ogromne znaczenie także z punktu widzenia ginekologii i położnictwa.

Regularne kontrole u lekarza i samokontrola

Tak jak każda kobieta powinna pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza ginekologa, tak samo nie powinna zaniedbywać samokontroli, na przykład co miesiąc wykonując badanie piersi. W końcu nikt inny lepiej niż kobieta nie zna ich kształtu i ona sama jest w stanie ocenić i bardzo szybko zauważyć ewentualne niepokojące zmiany, oczywiście tylko wtedy kiedy obserwuje swoje ciało systematycznie i regularnie. Podobnie jest w ciąży, jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Systematyczne kontrole w określonych odstępach czasu, są obowiązkowe, jednak kobieta sama może kontrolować dobrostan dziecka, sprawdzając, czy regularne są jego ruchy.

Brak ruchów powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Bardzo często będzie to nawet wizyta na SORze, ponieważ trzeba szybko sprawdzić czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Czasem taki brak ruchów dziecka może skutkować natychmiastowym cięciem cesarskim, bo dziecka na przykład owinęło się pępowiną i trzeba ratować jego życie. Matka zatem ma w swoim rękach potężne narzędzie do monitorowania zdrowia i życia swojego nienarodzonego jeszcze maluszka. Wystarczy regularnie kontrolować ruchy dziecka, chodzi po prostu o sprawdzanie tych ruchów i ich regularności.

Zobacz też:  Bolące nerki w ciąży - co zrobić?

Kiedy można spodziewać się pierwszych ruchów?

Oczywiście każda ciąża jest inna i każda kobieta jest inna, jednak w ginekologii istnieją pewne schematy co do przebiegu ciąży i porodu. Zdaniem wielu ginekologów położników, a także zdaniem położnych, co potwierdzają rzesze kobiet, pierwszych ruchów można spodziewać się pomiędzy 16 a 21 tygodniem ciąży. Warunek jest taki, że tydzień ciąży musi zostać prawidłowo określony, a o to nie jest łatwo, kiedy na przykład kobieta nieregularnie miesiączkuje. Zwykle kobiety w pierwszej ciąży czują ruchy później niż kobiety, dla których nie jest to pierwsza ciąża.

Kobiety w kolejnych ciążach już wiedzą, czego się spodziewać. Pierworódki czasem mylą te ruchy z ruchami perystaltycznymi jelit. Kiedy kobieta dokładnie określi kiedy czuła pierwszy raz ruchy dziecka, może to być przydatne dla jej ginekologa, aby prawidłowo określić przewidywany termin porodu. Zatem odpowiedź na pytanie kiedy czuć ruchy dziecka nie jest taka prosta. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale z pomocą wiedzy medycznej można określić moment, kiedy brak ruchów powinien niepokoić.

Zobacz też:  Palenie w ciąży - jakie są skutki?

Kiedy, jak i dlaczego?

Dlaczego maluch się rusza, a matka czuje jego ruchy? No cóż, maluch w brzuszku ma swoją aktywność. Nie leży bezczynnie. Bardzo często można to zinterpretować jako próbę kontaktu z rodzicami. Kiedy matka dotyka brzucha, często maluszek daje znać, że rzeczywiście istnieje i ma się dobrze. Jeżeli z kolei matka nie czuje ruchów, ma pełne prawo czuć się zaniepokojona i szybko skonsultować się z lekarzem. Obserwuje się, że w różnych tygodniach ruchy są inne, najczęściej po 30 tygodniu są już rzadsze, lecz znacznie bardziej widoczne i odczuwalne. Maluch ma już w brzuchu mało miejsca i niektóre kopniaki mogą być dla matki nawet bolesne. Jednak zwykle dla kobieta jest to dość magiczne i wyjątkowe przeżycie za każdym razem, kiedy bobas kopie i daje o sobie znać.

Ruchy maluszka a reakcje rodziców

Każdy ginekolog będzie zadowolony ze swojej pacjentki, jeżeli ta będzie skrupulatnie, lecz bez obsesji, liczyć ruchy dziecka i zapisywać obserwacje na specjalnej karcie do oceny ruchów płodu. Co ciekawe, zazwyczaj dziecko jest najbardziej aktywne wieczorem, aż do 1 w nocy. Rosnący brzuszek i odczuwalne ruchy dziecka są dla każdej ciężarnej sygnałem, że poród zbliża się wielkimi krokami. Jest to zapowiedź wielkiej zmiany w życiu każdej rodziny. Często również dla ojców pierwsze ruchy dziecka są namacalnym dowodem, że dziecko rzeczywiście istnieje i wkrótce przyjdzie na świat. Wcześniej, w pierwszych tygodniach ciąży, zwykle to matka jest bardziej podekscytowana, ponieważ ona nosi dziecko w swoim łonie.

Zobacz też:  Czosnek w ciąży - czy można jeść?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: